Číslo: 48
01.12.1997
Článků: 50

Titulní
Uherskohradišťsko
Ze
Kultura
Pro
Pošta
Horoskop
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


JAROŠOV SE BUDE VAŘIT V ÚSTÍ NAD LABEM
Rekonstrukce tepelného rozvodu za sto milionů
První spad sněhu silničáři zvládli
Vánoční trhy zahájeny
Zákeřná nemoc zmařila mladý život
Nesouhlas se zrušením bílovické policie
Zbrojovka v Paříži

JAROŠOV SE BUDE VAŘIT V ÚSTÍ NAD LABEM
Koncem letošního roku se zavře brána Jarošovského pivovaru

Vaření piva v Jarošovském pivovaru se brzy stane minulostí... - Foto: VaMP
Jarošov, Brno - Jarošovský pivovar spadá pod Sodovkárny a pivovary, a.s. Brno, které každý měsíc vyprodukují desítky tisíc hektolitrů. Ve své nejlepší kariéře byl Jarošovský pivovar dimenzován na tři sta tisíc hektolitrů, zdůvodňuje prvopočátky současných ekonomických problémů pivovaru obchodní ředitel Leoš Alexa. Vedení akciovky se po ekonomických rozborech rozhodlo sáhnout k zásadnímu opatření, zrušit vaření piva v Jarošově. Jak pro Dobrý den upřesnil ředitel Alexa: Pivo by mělo být stáčeno a vyráběno podle receptur Jarošova, ale jeho výroba se přemístí do pivovaru v Ústí nad Labem. Vedení společnosti si je ústy Alexe vědomo kvality, kterou dnes jarošovské pivo má. A proto chtějí všechny zásadní podmínky výroby piva dodržet tak, aby zákazník nepoznal, že se pivo v Jarošově už nevaří.
Protože, jak nám potvrdil Leoš Alexa, byla v různých novinách uveřejněna řada článků o Jarošovském pivovaru, ze kterých se lidé z okolí nedověděli objektivní informace, je podle Alexe prvořadou informací, že Jarošov se bude vařit i nadále: Konec vaření neznamená konec značky. Chceme si i nadále udržet své zákazníky, i když dojde k utlumení výroby.
Zájmem vedení Sodovkáren a pivovarů je, aby se pivo v Jarošově přestalo vařit koncem roku 1997. Dnes je veškerá produkce jarošovského piva vyráběna a stáčena v Jarošově, dementoval některé zprávy ředitel Alexa. V současnosti se snažíme sjednotit výrobní procesy v Ústí a u nás.
Na skutečnosti, že malé pivovary byly z důvodu velkých tlaků vystaveny ekonomickým problémům, se jistě podepsalo i chystané spojení dvou největších pivovarů: Plzně a Radegastu. Za podobnou strategii se tedy dá označit sloučení dvou menších pivovarů: Jarošova a Ústí. Pokud bude výroba piv patřící jedné společnosti soustředěna do jednoho pivovaru, bude výrobek ekonomičtější a najdou se peníze na jejich další rozvoj, upřesnil obchodní ředitel. Ceny piva Jarošov by přitom měly zůstat v současných cenových relacích: O zdražení piva jenom kvůli tomu, že se vyrábí o tři sta kilometrů dál, se neuvažuje. Jak dále připustil ředitel Alexa, s blížícím se koncem roku dojde v České republice k úplné změně spotřební daně piva: Jak se pivovary zachovají, to dnes nikdo neví. Cena je politikou každého pivovaru. Jak se tedy dá předpokládat, pivovary sáhnou ke zdražování, ale nikdo dnes nedokáže říci, o kolik to bude.
Chtěl bych poděkovat všem zákazníkům Jarošovského pivovaru za věrnost. Slibuji, že se budeme snažit dělat i nadále všechno proto, aby naši zákazníci byli spokojeni, zavázal se na závěr rozhovoru obchodní ředitel Leoš Alexa.
Brána Jarošovského pivovaru se tedy s koncem letošního roku zavře, zaměstnanci budou propuštěni. Pro mnohé, kterých se tato skutečnost nejvíce týká, jistě tragédie.
M. MiškeříkováRekonstrukce tepelného rozvodu za sto milionů
Uh. Hradiště (VaMP) - V současné době město řeší technicko-ekonomickou studii, která se týká racionalizace tepelného hospodářství na území města. Je to studie, která rozebírá celkovou rekonstrukci našeho Centrálního tepelného zdroje, starého třicet pět let, upřesnil místostarosta Petr Taťák. Podle něj by díky její realizaci v praxi mělo dojít k až třicetiprocentním úsporám energie ročně. V příštím roce, kdy mají být zrušeny státní dotace na teplo, by se tedy tento fakt neměl tak razantně dotknout obyvatelstva, uvedl dále Taťák. Studie je v současnosti probírána odbornými komisemi: majetkovou, pro životní prostředí a finanční. Taťák upřesnil, že město doufá, že: Materiály k projednání v radě budou předány 2. prosince, aby výsledek mohl být co nejdříve předán městskému zastupitelstvu.
Taťák je toho názoru, že řešení tepelného hospodářství je v současnosti jeden z nejvýznamnějších projektů: Musíme získat investice, protože si uvědomujeme, že je nejvyšší čas k tomu, aby město začalo rekonstruovat Centrální tepelný zdroj. K racionalizaci tepelného hospodářství vedly město hlasy obyvatel, reagující na zvyšování cen tepla. Hlavní úspory odhaduje Taťák ve snížení ztrát, které jsou dnes v parovodu, vedoucím čtyři metry pod zemí: Parovod leží v podstatě ve vodě, protože dosahuje výšky spodních vod. Právě zde jsou nejvyšší ztráty, které je třeba eliminovat. V projektu rekonstrukce rozvodu tepla se náklady odhadují na sto milionů. Jeho předností je rychlá návratnost vložených investic a vzniklé úspory. Jedním z investorů akce by byla Evropská banka pro obnovu a rozvoj se sídlem v Londýně. Bez ohledu na politické složení komunálních politiků bychom se do rekonstrukce chtěli pustit v příštím roce, upřesnil Taťák.
Cenu tepla by pak měl určovat ten, kdo do rekonstrukce Centrálního tepelného zdroje investuje peníze. Ve smlouvě mezi investorem a městem však bude předem zakotvena částka, za kterou se teplo bude prodávat, řekl tajemník města František Rochovanský.První spad sněhu silničáři zvládli
Uh. Hradiště (Kk) - Na začátku minulého týdne napadlo na našem okrese první větší množství sněhu. Sněhová nadílka, která potěšila především děti celé jižní Moravy, nebyla již tak radostná pro účastníky silničního provozu a Správu a údržbu silnic v Uh. Hradišti. V neděli večer ještě pršelo, v pondělí nad ránem začalo sněžit. Věděli jsme, že na naše území proudí jihovýchodní, tedy teplé proudění, a teploty budou pro nás tím pádem příznivé, upřesnil ředitel Správy a údržby silnic Uh. Hradiště Buchtík. Zásah silničářů spočíval především v rychlé údržbě silnice I. třídy č. 50, která byla ošetřena solí a na Uherskobrodsku i posypána inertním materiálem. Buchlovské hory a frekfentovaná vozovka v Uh. Hradišti se díky včasnému posypu obešly bez sebemenších problémů. K malým organizačním neshodám došlo pouze na Uherskobrodsku, kde byli nasazeni noví pracovníci. Zde se pluhovalo a boční silnice byly sypány inertními materiály. K omezení dopravy nikde nedošlo.
Dopravních nehod byl zaznamenán stejný počet jako v letních měsících, dodal na závěř ředitel.Vánoční trhy zahájeny
Dnes 1. prosince 1997 zahájily Technické služby města Uh. Hradiště již tradiční VÁNOČNÍ TRHY, které jsou organizovány na dvou místech: Od 1. do 23. 12. 1997 na městské tržnici v Uh. Hradišti, Na Stavidle (vedle vlakového nádraží) bez omezení sortimentu zboží. Od 8. do 20. 12. 1997 na Masarykově náměstí v Uh. Hradišti výhradně ve stáncích organizátorů s omezením některého sortimentu zboží. Ve stejné době se zde budou prodávat i VÁNOČNÍ STROMKY do vyprodání zásob. Vánoční výzdoba Masarykova náměstí bude zabezpečena od 5. 12. 1997 postavením vánočního stromu a jeho slavnostním rozsvícením v podvečerních hodinách. Tomu bude předcházet uvedeného dne od 14.30 hodin Mikulášský běh městem, který organizuje Město Uh. Hradiště společně s Domem dětí a mládeže v Uh. Hradišti.
Pořadatelé zvou všechny Mikuláše, čerty a anděly v maskách, aby přišli na uvedenou akci a zde zahájili mikulášskou nadílku. Zhruba od 16.00 hodin začne zpívání vánočních koled u vánočního stromu v podání dětí kroužku při DDM, předání cen vítězům Mikulášského běhu a na závěr asi od 16.30 hodin vystoupí hudební skupina RAMUS. Vánoční trhy na Masarykově náměstí budou zakončeny na zlatou neděli 21. 12. 1997 VÁNOČNÍM JARMARKEM, který organizuje Město Uh. Hradiště se zaměřením na lidovou tvorbu a řemesla.Zákeřná nemoc zmařila mladý život
Uh. Hradiště (KiM) - V uplynulém týdnu si zákeřný meningokok vybral svoji krutou daň. Po napadení nejnebezpečnějším typem C tohoto mikroorganismu v pondělí 24. listopadu zemřela studentka 3. ročníku uherskohradišťské Obchodní akademie Martina Silná ze Starého Města. I když se meningokok již na našem okrese objevil, případy nebyly smrtelné. Ve středu 19. se Martině udělalo ve škole strašně zle a šla domů. K večeru prý dostala vysoké horečky a zvracela. Proto ji rodiče odvezli do nemocnice, kde se její stav zhoršil. Poté, co upadla do bezvědomí, musela být ve čtvrtek vrtulníkem přemístěna do nemocnice v Brně. Ani tam se již z bezvědomí neprobrala a my jsme se v pondělí odpoledne dozvěděly, že zemřela, vyprávějí její spolužačky. Již v pátek byly celé třídě provedeny výtěry nosohltanu a krku. Výsledky dopadly příznivě, neboť byly negativní, až na jeden případ, avšak život dívky není ohrožen.
Okresní hygiena doporučila celé třídě týdenní volno bez fyzické námahy a v rámci prevence následné očkování meningokokovou polysacharidovou vakcínou A + C u ošetřujících lékařů a užívání penicilinu. Meningokok může vyvolat hnisavý zánět mozkových blan. Zdrojem je tedy nemocný touto chorobou, nebo postižený zánětem nosohltanu a také tzv. bacilonosiči meningokoků. Vstupní branou pro meningokoky jsou horní cesty dýchací a inkubační doba trvá 1 - 3 dny. Nejprve se objeví nenápadný zánět nosohltanu, pak mikrobi proniknou do krve, objeví se zimnice, třesavka a vysoká horečka, doprovázená úpornými bolestmi hlavy, zvracením a poruchami vědomí. Není - li přistoupeno k léčbě, pacient upadá do bezvědomí a během několika málo dní umírá. Čím dříve je léčba zahájena, tím menší je riziko úmrtí nebo trvalých následků - ohluchnutí, oslepnutí, obrny končetin.
Martina byla strašně hodná holka, taková tichá, nenápadná, každého si hned získala. Ráda kreslila, psala básničky a zpívala ve sboru. Prý původně nechtěla jít na tuto školu, chtěla studovat umprumku. Je nám to celé strašně líto, měly jsme ji hrozně rády. Celé rodině bychom chtěly vyjádřit hlubokou soustrast, řekly nám všechny spolužačky.Nesouhlas se zrušením bílovické policie
Bílovice, Březolupy - Dle návrhu ředitele Okresního ředitelství Policie České republiky v Uh. Hradišti Tomana by mělo dojít od ledna příštího roku ke zrušení obvodního oddělení policie ČR v Bílovicích. K tomuto rozhodnutí dospěl ředitel policie zhodnocením bezpečnostní situace v rámci okresu. Rezolutně však s rozhodnutím nesouhlasí starosta obce Březolupy Stigler. Skutečnost, že právě v Březolupech se nachází ubytovna, kde žije mnoho příslušníků cizích národností, je bohužel důvodem zvýšené kriminality v obci. Neradostným zjiště#ním je, že v naší obci již snad neexistuje jediný objekt, který by nebyl minimálně jednou či vícekrát vykraden konstatuje starosta Březolup. Mezi tyto objekty patří pošta, spořitelna, svazarmovská organizace, dílna i auta podnikatelů.
S touto smutnou bilancí nemohu být spokojen, proto rezolutně odmítám rozhodnutí o zrušení bílovického oddělení policie ČR. Zřízení oddělení policie v Uh. Hradišti, které by mělo vykrývat oblast s 11.000 obyvateli, nebude plně uspokojující. Tato oblast by neměla trpět tím, že zde policie nebude, dodává Stigler. Starosta Březolup totiž pochybuje, že by policisté v Uh. Hradišti byli natolik připraveni, aby v případě nutnosti a zavolání přijeli do obce včas. Ani zřízení obecní policie však v tomto směru není pro obec řešením. Zaměstnat pouze jednoho obecního policistu je značně finančně náročné a výsledný efekt je téměř nulový. Zda tedy bude či nebude bílovické oddělení policie fungovat i nadále, rozhodne definitivně až ministerstvo vnitra.
Karin KuchtováZbrojovka v Paříži
Uh. Brod (VaMP) - Na prestižní francouzský veletrh zbraní se vydala i uherskobrodská Česká Zbrojovka, a.s. Tradiční výstava samopalů a pistolí se v hlavním městě Francie koná pod záštitou francouzského ministerstva vnitra. Zbrojovka Uherský Brod na veletrhu hodlá vedle svých osvědčených výrobků představit i novinky z konstruktérské dílny.www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund