Číslo: 49
13.12.1999
Článků: 79

Titulní
Uherskohradišťsko
Brodský
Kultura
Z
Pro
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Rodiče prohráli boj o školu v centru města
Další běženci na hranicích
Vyšetřovatel se nedostavil
Přijďte si vyrobit dárek
Za zemřelého může povinné ručení zaplatit kdokoliv
Pneumatiky se podařilo uhasit
Starostové okresu se školili
Budou kasárna vydělávat?
Na brodskou radnici přicházejí tři noví místostarostové

Rodiče prohráli boj o školu v centru města
a nejlépe vybavenou školu v Uherském Hradišti odmítají i nadále

Již od příštího školního roku budou jarošovští žáci navštěvovat Základní školu Mojmír - Foto: P. Paška
Uh. Hradiště - S napětím očekávalo na dvacet jarošovských rodičů výsledek hlasování městského zastupitelstva o změně obecně závazné vyhlášky O stanovení spádových obvodů základních škol. Po více než hodinovém projednávání tohoto bodu však rodiče odcházeli značně roztrpčeni. Přijatou změnou OZV totiž už od příštího roku budou jejich děti, které dosud navštěvovaly druhý stupeň na ZŠ UNESCO v Uherském Hradišti, dojíždět na ZŠ Mojmír.
"Denně máme dost starostí s tím, že nebydlíme v centru města. Projednávaná vyhláška může výrazně zhoršit podmínky pro vzdělávání jarošovských dětí," řekla zástupkyně Unie rodičů při ZŠ Jarošov Eva Šmídová, která se ještě před hlasováním o přijetí změny OZV snažila rozhodnutí zastupitelů ovlivnit. "Místní komise měla shromáždit od rodičů návrhy řešení této situace. To jsme splnili, ale stejně se nic nedělo. Přesto nová OZV obsahuje stále jen to jedno, pro nás nevyhovující řešení. Nechceme, aby byli žáci z Jarošova potrestáni tím, že budou dojíždět do nejvzdálenější školy. Rádi bychom školu ZŠ Mojmír využili, pokud by ovšem stála o několik kilometrů blíž," tvrdila Šmídová.
Přesto však byla změna OZV přijata. "Zarazila mě absolutní neochota jednat o čemkoli jiném než o tom, co bylo navrženo ze zastupitelstva. Podmínky radních jsme splnili. Podali jsme osm různých návrhů na řešení této situace. Při jednání ale o nich nepadlo ani slovo," uvedl po skončení hlasování jeden z rozhořčených rodičů František Chrástek.
Již od příštího školního roku tedy bude šestadvacet žáků budoucího šestého ročníku dojíždět na ZŠ Mojmír. Radní tímto opatřením chtějí docílit během příštích pěti let snížení počtu detašovaných pracovišť ZŠ UNESCO. Předpokládá se zrušení pracovišť na ulici Hradební a Mojmíru. "Jarošovským dětem zabezpečíme zdarma školní autobus," uvedl místostarosta Uherského Hradiště Petr Taťák, protože si děti, které v současnosti na Mojmír dojíždějí, autobus hradí samy. Jak radní předpokládají, školní autobus na trase Jarošov - Mojmír přijde město ročně zhruba na padesát tisíc korun.
"Toto řešení je jediné možné. I jarošovské děti zjistí, že je to pro ně výhodnější. Vyhnou se přeplněným pouličkám a jejich bezpečnost bude mnohem větší," vyjádřila svůj souhlas s rozhodnutím zastupitelstva zástupkyně ředitele ZŠ UNESCO Ondráčková.
Změny se dočkají také děti z pátého ročníku mařatické školy. V příštím školním roce budou místo sportovní školy navštěvovat školu na Východě.
Lenka FalešníkováDalší běženci na hranicích
Březová (Kk) - V místech zvaných Nová Hora, v katastrálním území obce Březová byli před týdnem v úterý 7. prosince v časných ranních hodinách zadrženi další běženci. Se skupinou dvaadvaceti Indů byli zajištěni rovněž dva převáděči ve věku 22 a 26 let. "Provedeným šetřením bylo zjištěno, že uvedení muži převzali skupinu běženců předešlý den večer na území Slovenska. Poté Indy nelegálně převedli přes státní hranice, kde pokračovali směrem do vnitrozemí, celou dobu však již byli sledováni hlídkou pohraniční policie," uvedl tiskový mluvčí policie Jaroslav Krejčíř. Oběma převáděčům bylo sděleno obvinění a byl podán návrh na jejich vzetí do vazby.Vyšetřovatel se nedostavil
Uh. Hradiště (Kk) - Již třetí hlavní líčení s trojlístkem převáděčů, které mělo proběhnout v úterý 7. prosince, bylo opět odročeno. Policejní vyšetřovatel, který byl předvolán jako svědek, se těsně před zahájením omluvil s tím, že na hranicích byli v tutéž dobu zadrženi další běženci a on musí zůstat na pracovišti. Jeho účast však byla velmi důležitá, neboť jej obžalovaná převáděčka u minulého hlavního líčení obvinila z toho, že se jí mstí a že se podílel na ovlivňování dalšího ze svědků. Pokud se ale tvrzení mladé převáděčky, která je zřejmě jednou z hlavních postav převáděčského gangu, nepotvrdí, hrozí jí další obžaloba, a to za křivé obvinění.Přijďte si vyrobit dárek
Uh. Hradiště (red) - Už tuto středu si mohou děti vlastnoručně vyrobit vánoční dárečky. Stačí, když ten den mezi desátou a sedmnáctou hodinou navštíví přízemí bývalého Domu služeb na Masarykově náměstí v Uherském Hradišti. Akci zvanou Ježíškova dílna pořádá Dům dětí a mládeže "Šikula". Za dárečky děti zaplatí symbolickou cenu. Vybrané peníze budou věnovány Speciální mateřské škole na ulici Revoluční jako příspěvek na Vánoce. Tato školka se stará o děti s mentálním postižením, vadami řeči, poruchami motoriky, grafomotoriky a po dětské mozkové obrně.Za zemřelého může povinné ručení zaplatit kdokoliv
Uh. Hradiště - Oproti loňskému roku je ve sjednávání povinného ručení několik změn. Ačkoliv zákon tyto změny přesně nespecifikuje, již nyní je jasné, že v případě změny vlastníka vozidla je nutno, aby nový majitel zaplatil pojištění znovu. Zatímco v minulosti koupil vůz se zaplaceným pojištěním a nemusel pojišťovně hlásit změnu vlastníka, nyní musí uzavřít novou smlouvu a pojištění v poměrné částce zaplatit. Jestliže koupí automobil v polovině roku, doplatí do konce roku na svůj nový vůz pojištění. Původnímu majiteli, který však za vozidlo zaplatil plnou výši pojistného, pojišťovna vrátí poměrnou část zpět, za dobu, kdy už vozidlo užívat nebude. Je-li vlastník motorového vozidla přesvědčen, že v příštím roce svůj vůz prodá, může uzavřít pouze pojištění krátkodobé s tím, že pojišťovna dále již nebude pátrat, jaký k tomu má důvod. Problémy mohou nastat i tehdy, kdy skutečný vlastník motorového vozidla zemřel a automobil je v dědickém řízení. V tomto případě může za zemřelého zaplatit povinné ručení kdokoliv z jeho blízkých či rodiny. Po uzavření dědického řízení a uvedení nového majitele automobilu se pak ve smlouvě provede změna vlastníka vozidla. Jak se ale dál bude případ řešit, se nám nepodařilo zjistit. V úvahu přicházejí pouze dvě možnosti. Pokud bude dědicem automobilu ten, kdo povinné ručení za zemřelého zaplatil, změní se ve stávající smlouvě pouze jméno vlastníka. Bude - li však dědicem někdo jiný, bude muset uzavřít novou smlouvu a pojištění zaplatit znovu. Pojištovna by pak dále měla zřejmě postupovat stejně jako při běžném prodeji automobilu.
Karin KuchtováPneumatiky se podařilo uhasit
Uh. Ostroh (Kk) - K netradičnímu požáru byli nuceni v pátek 10. prosince vyrazit uherskohradišťští hasiči. Jak uvedl jejich operační důstojník Pavel Plachý, byl ráno v 6.23 nahlášen požár nákladní avie, plně naložené pneumatikami, na kraji Uherského Ostrohu. "K požáru došlo zřejmě technickou závadou na vozidle, přičemž zakrátko začaly hořet pneumatiky, které řidič převážel. Na místo ihned vyjely naše dvě cisterny. Zásah byl proveden pěnou, neboť pneumatiky hořely silným plamenem," upřesnil Plachý. Ke zranění osob nedošlo a požár byl lokalizován za necelou čtvrthodinu. Ohrožena nebyla ani blízká benzinová čerpací stanice.Starostové okresu se školili
Mikulčin vrch (cab) - V závěru uplynulého týdne proběhlo v rekreační chatě Kopánky dvoudenní školení starostů našeho okresu pořádané okresním úřadem. Pracovníci tohoto úřadu informovali přítomné starosty například o způsobu nakládání s odpady a likvidaci PET lahví, změnách při poskytování sociálních dávek občanům a postupu při přihlašování cizinců k trvalému pobytu. Zástupci ČSAD podali informace o plánovaném nákupu dalších autobusů a přednosta okresního úřadu Ivan Palacký osvětlil předpoklady okresního rozpočtu na příští rok. "Získali jsme důležité informace o tom, co se může vyskytnout v chodu obce, a měli jsme také možnost mezi sebou prodiskutovat společné problémy i zkušenosti," shodli se v hodnocení setkání nivnický starosta Trtek a polešovický Panáček.Budou kasárna vydělávat?
Uh. Hradiště (fal) - Stále ještě není jasné, kdo se pro příští roky stane majitelem uherskohradišťských kasáren. Kasárna mohou být městu převedena bezúplatně, ovšem za předpokladu, že nebudou využívána ke komerčnímu využití. Město ale zřejmě našlo způsob, jak zákaz podnikání obejít.
"Jedná se totiž o historický majetek města. Na základě toho bychom mohli získat vojenský majetek od státu zdarma," upřesnil místostarosta Uherského Hradiště Libor Karásek. Podle něj je ale tato možnost teprve v jednání s Vojenskou a ubytovací správou v Brně.
Do roku 1953 totiž byla kasárna Přemysla Otakara II. vedena jako historický majetek města zapsaný na listu vlastnictví. Teprve poté si armáda tento majetek přivlastnila.
"Jde o uznání restitučního majetku města," potvrdil také hlavní architekt Uherského Hradiště Aleš Holý. "Co vzniklo za první republiky, by mělo být historickým majetkem města. Pokud armáda tato fakta uzná, nevztahovalo by se na vrácený majetek žádné omezení," řekl Holý a prozradil, že by zde v budoucnu mohlo být letní kino, regionální výstaviště, burzy. Využití by zde kromě orgánů státní správy našlo například také soukromé školství. Kdy však sedmnáctihektarová plocha kasáren bude mít svého nového majitele, nedokáže zatím nikdo z radnice odhadnout.Na brodskou radnici přicházejí tři noví místostarostové
Uh. Brod - Ve středu 8. prosince odvolali zastupitelé na svém mimořádném zasedání Libora Nováčka (Strana zelených) z funkce zástupce starosty a na jeho místo byli zvoleni Jan Kočař (ČSSD), Stanislav Zápeca (KDU - ČSL) a Jaroslav Koníček (ODS).
Uh. Brod - Ve středu 8. prosince odvolali zastupitelé na svém mimořádném zasedání Libora Nováčka (Strana zelených) z funkce zástupce starosty a na jeho místo byli zvoleni Jan Kočař (ČSSD), Stanislav Zápeca (KDU - ČSL) a Jaroslav Koníček (ODS). Z funkce členů městské rady (MR) byli odvoláni tři zástupci Klubu tvořeného třemi stranami - Nezávislí, Strana zelených a DEU a nahrazeni třemi lidovci. Z funkce radních odešel na vlastní žádost také Pavel Josefík za ODS a Rostislav Šmíd za ČSSD a uvolnili místa svým stranickým kolegům Koníčkovi a Kočařovi (viz. tabulka na straně 3)
Právě konflikty mezi radními za ODS na straně jedné a Klubem na straně druhé, které vyvrcholily nepřítomností tří radních z ODS na několika zasedáních městské rady (MR), vedly tuto stranu k jednání o změnách.
"Bylo nutné, abychom se zamysleli nad neseriózností našeho koaličního partnera a jeho popřením povolebního slibu," vysvětlil zastupitelům Josef Kolek (ODS).
Tímto společným slibem koalice ODS, ČSSD a Klubu byla podpora člena ODS na funkci druhého místostarosty, na kterou byl před rokem navrhován Jaroslav Koníček. V té době byl však jako bývalý ředitel Technických služeb vyšetřován ohledně nejasností hospodaření tohoto podniku a jeho volba byla posunuta do vyřešení případu. Ani po stažení obvinění na tuto funkci navržen nebyl a volba nového kandidáta Pavla Josefíka byla na poslední chvíli stažena z jednání srpnového zastupitelstva. Tehdy se členové MR důvod nedověděli, tentokrát jim Kolek vysvětlil, že Klub se rozhodl Josefíka nepodpořit a tím porušil koaliční smlouvu, Nováček naopak tvrdil, že jednali podle dohody.
V MR však během roku došlo k dalším názorovým střetům a radní se prakticky rozdělili na dva tábory v počtu 6:3. Josef Kolek (ODS) uvedl jako důvody nespokojenosti své strany nekvalitně předkládané materiály radě, neplodné diskuse, nekvalifikované řešení zakladatelské listiny Polikliniky, s.r.o., nedostatek financí na čištění města, únik informací z rady nebo propad městského rozpočtu kvůli pozastavenému prodeji bytů. Petr Vrána (Nezávislí) naopak jako příčinu napjatých vztahů označil rozdílný náhled na způsob řešení zásadních problémů města i to, že se zástupci Klubu odmítli ve svých rozhodnutích podřídit názorům jiné strany. Na návrh Klubu například zastupitelé zamítli prodej pozemků firmě Kimo k vybudování čerpací stanice i zrušení MŠ Primátora Hájka a na radě prosazovali rozčlenění soutěže na vybavení LDN.
"Tři jednání rady bez členů ODS proběhla věcně a nedošlo k žádnému zhroucení její činnosti," argumentoval Vrána a ještě před volbou podal zastupitelům návrh na odvolání členů ODS z rady. Ten však nebyl podpořen stejně jako kandidatura jeho kolegyně Hany Mahdalové na funkci zástupce starosty. Neprošel ani jeho návrh na volbu pouze dvou uvolněných zástupců, kdy upozorňoval, že jeden stojí městskou pokladnu okolo 450 tisíc korun ročně.
O návrhu Milana Katolického (KSČM) na poměrné zastoupení všech stran v radě se ani nehlasovalo, přestože s ním souhlasil i Klub a podle Nováčka by tím bylo v MR vyloučeno přehlasování jediným názorovým blokem. Volby proběhly ke spokojenosti početné skupiny přítomných občanů veřejným hlasováním, přestože Katolický navrhoval hlasování tajné.
Představitelé ODS, lidovci a někteří sociální demokraté jsou přesvědčeni, že provedené personální změny povedou ke kvalitnější práci rady i vedení radnice a prospějí městu více než předchozí složení. Komunisté a členové Klubu naopak tvrdí, že tato změna nic neřeší a životnost nové rady odhadují na jeden rok. "Lidé, kteří teď vstupují do rady, byli v minulé době pro sebe navzájem nepřijatelní a nedovedu si představit, jak to bude fungovat," vyjádřil své pochybnosti člen DEU Miroslav Soviš. Uzavřít koalici s lidovci před rokem odmítla ČSSD, Klub i ODS a vítězná strana se tak k aktivnímu vedení města vlastně nedostala. "Už tehdy bychom se spokojili s členstvím v radě bez nároku na uvolněného funkcionáře, přestože jsme volby vyhráli. Tento náš návrh byl však pro Klub i teď nepřijatelný, proto jsou dnes tři zástupci starosty," objasnil Zápeca. Vyjednávání v uplynulých týdnech přineslo KDU - ČSL očekávaný výsledek. Jestli bude jejich pozice v radě úspěšná, však ukáže čas. "Jsou dvě možnosti, buď se lidovci svým názorem v radě přizpůsobí ODS podobně jako ČSSD, nebo budou konflikty pokračovat," prohlásil po jednání odstupující místostarosta Nováček, který odchází pracovat do Správy chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty.
Od dnešního dne už budou ve svých kancelářích přítomni všichni tři místostarostové, kterým byly ve čtvrtek přiděleny jednotlivé kompetence. Koníček dostal na starost dopravu, životní prostředí, regionální rozvoj a sport, Kočař se bude zabývat investicemi, školstvím a zdravotnictvím, na Zápecu připadly finance, kultura, sociální věci a bytová politika a starostovi zůstala městská policie, majetek, městský trh, výstavba a územní plánování.
Jana Cabákováwww.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund