Číslo: 5
31.01.2000
Článků: 72

Titulní
Uherskohradišťsko
Brodský
Kultura
Z
Pro
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Místo nového hřiště vzniklo v Mařaticích oraniště. Nikdo ale neví, kdo za to může
Nejstarší občanka okresu oslavila narozeniny
Muž podlehl podchlazení
Městský byt dostali jen někteří
Kulturní památky vyhrály
Práce připravila dívku o peníze
Zimní novinový tábor pro děti

Místo nového hřiště vzniklo v Mařaticích oraniště. Nikdo ale neví, kdo za to může
Uh. Hradiště - V minulém týdnu zjistili zástupci OV ČSTV a FC Slovácké Slavie, že téměř polovina jejich nového fotbalového hřiště v Uherském Hradišti, Mařaticích, je rozježděna těžkou technikou. Ačkoliv dosud není zjištěna přesná škoda a její původce, je již nyní jisté, že fotbaloví žáci si na hřišti v dubnu letošního roku nezasportují. "Teprve v říjnu tady zasela firma, která hřiště staví, trávu. Práce jim trvaly tři měsíce a teď přišlo vše vniveč," říká Pavel Dostálek, správce sousedního sportovního areálu a ukazuje na 15 až 30 centimetrů hluboké koleje. Ten také s ostatními obyvateli domů v sousedství byl svědkem toho, že si pracovníci, kteří nedaleko pokládali do země kabely vysokého napětí, udělali z hřiště "točnu" a sklad již nepotřebných betonových sloupů. Kolům jeřábů a další těžké technice podlehly i blízké soukromé zahrádky místních občanů. "Jeden z našich sportovců to už nevydržel a šel těm lidem říct, že jezdí po novém hřišti. Ti mu ale jen něco vulgárního odsekli a na jeho výtku nebrali ohled," rozhořčeně dodává správce.
Vybudování fotbalového hřiště na sídlišti Východ nebylo vůbec jednoduché. Majitelem hřiště je město, které na jeho vybudování poskytlo pozemky v hodnotě tři sta tisíc korun. OV ČSTV a ministerstvo školství pak zajistilo na realizaci finanční prostředky. Jak upřesnil František Grebeníček, tajemník OV ČSTV, bude po dobu deseti let užívat hřiště FC Synot Slovácká Slavia k trénování svých žáků. Ti zde měli začít sportovat již v dubnu. "O celé situaci vím a škodu prozatím odhaduji na více jak sto tisíc korun. Celkové náklady na výstavbu hřiště se vyhouply na jeden milion čtyři sta tisíc korun. Povrch hřiště totiž není obyčejná věc. Je složen ze směsi rašeliny, písku a kvalitní zeminy.
Práce, jichž se ujala staroměstská firma EKOSTAV, začaly v srpnu a ještě v říjnu se jim podařilo na plochu zasít trávu. Za současné situace se ale dá předpokládat, že tráva v kolejích na jaře nevyroste a bude se muset vše udělat znovu, což může trvat další rok," upřesnil Grebeníček. Skutečným poškozeným v tomto případě není ale ani Slovácká Slavia, ani OV ČSTV a ani majitel hřiště - město. "Pravda je taková, že firma EKOSTAV, která hřiště staví, dosud městu stavbu nepředala. Způsobená škoda vznikla tedy této firmě, která by měla se zjištěnými viníky vejít v jednání," uvedl zástupce starosty Uherského Hradiště Libor Karásek a dodal, že k uvedenému případu byly z jejich strany pořízeny fotografie. "Stavbu jsme zatím nepředali, protože chybí ještě návoz zeminy a celková úprava okolí hřiště.
O poškození hřiště vím a nechápu, jak si někdo mohl vůbec dovolit vjet na cizí pozemek?! Viníci zřejmě neznají dostatečně stavební zákon, který vylučuje vstup třetí osoby na stavební pozemek. Na místo jsem již poslal naše techniky, kteří pořídili fotodokumentaci. Jsme připraveni podat žalobu a požadovat náhradu škody. Hřiště již bylo oseto a na jaře se mělo zazelenat. Své k tomu určitě řekne i FC Synot Slovácká Slavia, vždyť tam měli začít trénovat jejich žáci! Otázkou zůstává, zda nedošlo nejen k poškození povrchu, ale také drenážního a zavlažovacího systému, který byl instalován. To by pak výše škody rapidně vzrostla," uvedl rozčilený majitel firmy EKOSTAV Staré Město Vladimír Kartůsek.
Zajímalo nás, kdo je tedy skutečným viníkem a původcem vyjetých kolejí. "Nedávno mi volal někdo ze Slovácké Slavie, že jim tam někdo přejel přes hřiště. Je pravdou, že jsme poblíž měli stavbu, a to demontáž sloupů vysokého napětí. Tuto stavbu jsme měli ale objednanou u firmy PERFEKT Otrokovice, která to pro nás dělala na smlouvu. Musí se to tedy vyřešit na místě samém. Ovšem pokud je to vůbec pravda. Dal jsem našim pracovníkům pokyn, aby zjistili, v čem je problém, jestli tam skutečně někdo přejel, jestli to byli oni a jestli to bylo nutné nebo ne. Zatím k tomu nemám přesné informace a neví se, kdo to udělal. Je pouze domněnkou, že to udělali ti montážníci z Otrokovic. Pokud by se prokázalo, že to byli oni, musí firma PERFEKT uvést hřiště do původního stavu, neboť by to bylo v rámci stavby. My jsme jim tu zakázku zadali a na základě smlouvy zodpovídá firma PERFEKT za to, že bude práce provedena kvalitně a bez zbytečných škod," ohradil se ředitel Jihomoravské energetiky, a. s., v Uherském Hradišti František Botek. Spolumajitel otrokovické firmy PERFEKT Jiří Tichý nás ovšem odkázal zpět na Jihomoravskou energetiku: "Bude nejlépe, když se spojíte s Jihomoravskou energetikou, neboť ta je investorem stavby. My s tím nemáme co dělat a o žádných škodách nevíme. Nejsem z Uherského Hradiště a ani nevím, kde sídliště Východ vůbec je.
Pokud proti nám někdo něco má, ať nám to dá písemně. Zakázku mohl dělat pro Jihomoravskou energetiku taky někdo jiný. Kdo? To nevím. Nejsem povinen evidovat všechny zakázky Jihomoravské energetiky. Pokud někde vznikla škoda, musíte se obrátit na Jihomoravskou energetiku."
Kdo je viníkem, není dosud jasné. Jasné je ale to, že bylo poškozeno takřka hotové dílo, které stálo mnoho lidí mnoho úsilí a také to, že si mladí fotbalisté na jaře na novém hřišti nezahrají.
Karin KuchtováNejstarší občanka okresu oslavila narozeniny

Oslavenkyně Marie Hrdlíková na svůj věk rozhodně nevypadá - Foto: L. Falešníková
Uh. Hradiště (fal) - Úctyhodných sto jedna let oslavila koncem minulého týdne Marie Hrdlíková, která je nejstarší občankou nejen města Uherské Hradiště, ale také celého okresu. I přes svůj vysoký věk je však paní Hrdlíková velmi čiperná.
"Maminka má zdravé srdíčko, samozřejmě občas se vyskytnou malé problémy, ovšem přiměřené věku. Ráda uklízí, i v současnosti umyje chodbu, okna, nebo si zajde do obchodu. Mezi její záliby patří procházky, práce na zahrádce nebo sledování televize," potvrdil mladší syn oslavenkyně, pětasedmdesátiletý Jaroslav Hrdlík. "Narodila jsem se ve Vyškově. Do školy jsem tenkrát nemohla chodit. Rodiče museli vydělávat peníze a já jsem se starala o další dva sourozence. Tenkrát byla velká chudoba," vzpomínala Marie Hrdlíková.
S manželem jsem bydlela dvanáct let na Slovensku, posléze pět let ve Starém Městě a od pětačtyřicátého roku se naším domovem stalo Uherské Hradiště," řekla Marie Hrdlíková, která má dva syny, tři vnoučata a čtyři pravnoučata.
Recept na dlouhověkost jsme se ale od oslavenkyně nedozvěděli: "Maminka se dožila téměž sto čtyř let. Já jsem byla zvyklá celý život pracovat, nikdy jsem nebyla v ničem vybíravá. Mám ráda všechno. Nejraději mám ale meltu. Vařím si ji ke snídani i večeři," prozradila oslavenkyně.
Letošní oslava proběhla v úzkém rodinném kruhu. V pátek paní Hrdlíkové přišli poblahopřát zástupci města s kyticí, bomboniérou a tisícikorunou. K řadě gratulantů se s přáním hodně zdraví, vitality a životního optimismu připojuje také redakce našeho týdeníku.Muž podlehl podchlazení
Babice (vb) - Uplynulé úterý ve večerních hodinách bylo v obci Babice nalezeno zaparkované osobní motorové vozidlo zn. Škoda Forman. Za jeho volantem seděl muž, který již nejevil známky života. Přivolaná lékařka z rychlé záchranné služby se sice pokusila o resuscitaci, ale marně. Ačkoliv vyloučila cizí zavinění, nařídila zdravotně bezpečnostní pitvu, kterou bylo následně zjištěno, že pětačtyřicetiletý muž z Uherského Hradiště podlehl prochlazení.Městský byt dostali jen někteří
Kunovice (fal) - Přestože bytový fond města Kunovice se po dostavbě dvou bytových domů zvýšil na více než dvojnásobek, i nadále zůstává řada čekatelů na městský byt neuspokojena.
Mezi kritéria pro přidělení bytu totiž kromě trvalého bydliště v Kunovicích patřilo také uzavření nájemní smlouvy jen na dobu tří let a pro některé také zaplacení nájmu na tuto dobu dopředu, což představuje částku kolem sedmdesáti až sto třiceti tisíc korun. A tyto podmínky se většině čekatelů na byt nelíbily.
Pět nových bytů bylo přiděleno žadatelům s přihlédnutím k jejich sociálním podmínkám. Ti budou nájem platit průběžně. Podle radních byli ostatní žadatelé na stejné úrovni. Proto nájemce zbývajících pěti bytů vedení města vylosovalo při zasedání městského zastupitelstva z těch zájemců, kteří byli ochotni přistoupit na podmínky města.
Výstavba obou bytovek s deseti byty trvala jeden rok. Náklady na výstavbu se vyšplhaly až na čtrnáct milionů korun, z toho tvořila necelé čtyři miliony korun státní dotace, zbytek pak zaplatilo město.
"Výstavba bytů stála město mnoho finančních prostředků. Přestože jsou byty potřebné, je to investice, která se městu příliš nevrátí," uvedl starosta Kunovic Jiří Deml. Jak dále potvrdil, v nejbližší budoucnosti s další výstavbou město nepočítá. "Budou následovat spíše drobnější investiční akce. Půjde zejména o opravu komunikací, vybudování kanalizace v ulici Na řádku, což si vyžádá investici kolem pěti milionů korun".Kulturní památky vyhrály
Region (fal) - Osmadvacátého ledna se na zámku v Buchlovicích sešli představitelé Památkového ústavu Brno spolu se zástupci měst a obcí našeho regionu, aby zhodnotili dosavadní péči o kulturní památky našeho regionu. "Udělalo se v tomto směru hodně práce a podařilo se zrekonstruovat mnoho objektů," zhodnotil ředitel Památkového ústavu v Brně Jaroslav Míčka. "Jako první vám mohu sdělit, že se Uherské Hradiště v soutěži regenerace městských památkových zón a rezervací umístilo v rámci jižní Moravy na prvním místě." Do této soutěže se celkem přihlásilo deset městských památkových zón a rezervací, její vyhodnocení proběhlo minulé úterý. Uherské Hradiště však má před sebou pokračování této soutěže, tentokrát však v rámci celé republiky. Na obnovu památek našeho okresu bylo od osmadevadesátého roku poskytnuto více než šedesát milionů korun ze státních prostředků. Ve skutečnosti však bylo ve spolupráci s městy a obcemi vynaloženo o několik desítek milionů korun více.Práce připravila dívku o peníze
Uh. Hradiště - "Jsem již několik měsíců nezaměstnaná, proto se ze všech sil snažím najít nějakou práci. Vyzkoušela jsem už všechno. Naposledy jsem ale díky inzerátu v novinách přišla o skoro čtyři tisíce korun," vypráví mladá dívka. Jak dále uvedla, v inzerátu byla nabídka pracovní příležitosti, slibující práci v reklamě a odbytu. Dívka zavolala na uvedené telefonní číslo. "Paní mi řekla, že si můžu vydělat spoustu peněz, ale už neuvedla, co budu konkrétně dělat, ani jak se firma jmenuje. Navíc jsem měla přijít na schůzku. To jsem taky udělala, ale ani tam mi neřekl nikdo nic nového či přesnějšího," vypravuje dále žadatelka o práci. Jak se později ukázalo, na to, aby vůbec mohla práci získat, musela dívka zaplatit 3 600 Kč na tzv. licenci a absolvovat ještě jeden kurz v Brně. "Až tam mi sdělili, že se jedná o Herbalife. Abych se ale mohla stát "vyšším obchodníkem", musela bych složit ještě částku 125 tisíc korun." Uvedenou sumu samozřejmě neměla a tak její sen o práci skončil. Částku, kterou ale již investovala, určitě neuvidí. "Uvedený případ hovoří za vše. Především je nutné si vždy řádně ověřit, co vůbec podepisuji. Jsou případy, kdy se člověk nevědomě upsal i na několik tisíc korun tím, že si řádně nepřečetl smlouvu. Bohužel mu již nebylo pomoci, protože Co je psáno, to je dáno," dodal jeden z právníků.
Karin KuchtováZimní novinový tábor pro děti
Ještě několik volných míst nabízí Zimní novinový tábor, který se uskuteční v době jarních prázdnin v zasněžené krajině Jeseníků.
Děti, které neumí lyžovat, se zde naučí pod dohledem zkušených instruktorů sjezdovému i běžkařskému umění. V ceně tábora jsou započítány poplatky za vleky, sauna, tři hlavní jídla a svačinky. Odjezd na tábor je naplánován v pondělí 14. února v 9.30 hodin od zimního stadionu v Uh. Hradišti. Návrat z tábora je v sobotu 19. 2. 2000 ve 12.00 hodin. Podrobnější informace Vám poskytneme v redakci Dobrého dne, Slovácko anebo na telefonním čísle 0632/54 07 77.www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund