Číslo: 50
15.12.1997
Článků: 42

Titulní
Uherskohradišťsko
Ze
Kultura
Pro
Pošta
Horoskop
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Cena jízdného zvýšena z ekonomických důvodů
Transfúzní stanice se rozšiřuje
Graddo zve
Jiří Krampol pobavil osobnosti v hotelu Synot
Do Zvláštní školy se přestěhuje VZP
I po povodni zůstali opravdoví přátelé

Cena jízdného zvýšena z ekonomických důvodů

Uh. Hradiště - Především z ekonomických důvodů došlo dne 1. 12. 1997 ke zvýšení jízdného. Jak uvedlo ředitelství ČSAD Uh. Hradiště, k poslednímu zdražení došlo 1. 12. loňského roku. Letošní zvýšení cen jízdného, které tedy platí od 1. prosince, postihlo všechny linky, jezdící do vzdálenosti 30 km o 1,-Kč. To se samozřejmě promítlo i do ceny předplatného jízdného. V současné době tak cestující zaplatí o 1,-Kč navíc v každém pásmu. Nad 30 km jsou některé ceny vyšší i o 2,-Kč. Ceny jízdného na Prahu a Brno zůstaly stejné, neboť k cenovým úpravám na těchto linkách došlo již v září. Na některých linkách může také, dle vývoje, dojít k individuálním ceníkům. K nejdůležitějším faktorům, které vedly vedení ČSAD Uh. Hradiště ke zdražení jízdného, byly stále se zvyšující náklady, desetiprocentní inflace a cena nafty, která podražila o 40 haléřů na kilometr.
Skutečnost, že ČSAD vlastní 19 autobusů jezdících na plyn, který zůstává cenově stejný, neměla na zvýšení cen jízdného vliv, neboť zbylých 117 autobusů jezdí na naftu. Kromě zvýšení cen nafty se do zvýšení jízdného promítly také mzdy zaměstnanců, náhradní díly a energie. Jak dále uvedlo ředitelství, bylo ČSAD Uh. Hradiště do 1. 12. 1997 v porovnání se Zlínem či Hodonínem nejlevnější. Zvýšením jízdného o 1,-Kč se tak dostalo na jejich loňskou cenovou úroveň. Například v Uh. Brodě jezdí autobusové linky za paušál 4,-Kč, tedy je to obdoba městské dopravy. Cena městské dopravy v Uh. Hradišti zůstala nezměněna. Výhodné je rovněž zakoupení si časových jízdenek, na které ČSAD poskytuje slevu až 20 procent, upřesnil Kallus z uherskohradišťského ředitelství. Úroveň cestování zůstane stejná. Od 7. listopadu letošního roku zakoupilo zdejší ČSAD pět nových autobusů, z nichž dva jezdí na Hluk, jeden do Polešovic, jeden na Strání a poslední z Uh. Brodu do Zlína.
V průběhu příštího roku je v plánu koupě dalších nových autobusů. Nové spoje se zavádět nebudou, přičemž každé zrušení či přidání autobusové linky je konzultováno a odsouhlaseno příslušným obecním úřadem, neboť tento se podílí na financování. K masovému rušení spojů by však dojít nemělo,dodal Kallus. Od 1. 12. 1997 došlo k úpravě autobusových spojů na lince do Polešovic. V ranních a odpoledních hodinách bylo úpravou vedení dosaženo u posilových spojů úspory jednoho autobusu v provozu. Tato změna byla projednána s Obecním úřadem v Polešovicích. Z dlouhodobého průzkumu, který zde byl proveden, vyplývá, že je nutno posílit na této trase pouze pondělky, přičemž přes týden dva odpolední autobusy stačí, s tím, že jeden má obsaditelnost přes 80 cestujících. Tatáž změna proběhla i na lince do Boršic. Jakoukoliv další změnu týkající se autobusových spojů se cestující vždy dozví na informacích ČSAD Uh. Hradiště.
Karin KuchtováTransfúzní stanice se rozšiřuje
Uh. Hradiště (JiV) - Na transfúzní stanici se během letošního roku přihlásilo k odběru krve okolo 6 000 lidí, což znamená proti loňskému roku navýšení přibližně o 500 dárců. V registru našeho okresu je zaznamenáno přes 10 000 dárců. Jejich počet roste rok od roku a také z tohoto důvodu bylo rozhodnuto o přístavbě. Stávající prostory již byly nedostačující a také přibývá množství přístrojů, které slouží k dokonalému vyšetření krve. Zadní trakt byl zkolaudován 12. prosince, přední trakt je již dokončen. Právě zkolaudovaná část bude sloužit ke zpracovávání krve a plazmy odebrané od dárců až k definitivnímu použití pro pacienta. Plazma se zmrazuje na -40 C, je nutno ji zpracovat do dvou hodin po odběru, aby se zachovaly všechny její léčebné složky. Krev se uchovává při +2 C až +4 C. Z toho je vidět, že zařízení ve zpracovatelské části je velmi nákladné (velkoobjemové centrifugy, šokové mrazáky, skladovací a mrazící boxy a velkoobjemové lednice).
Přední část bude sloužit jako laboratoř k povinnému vyšetření krve dárců na důležité testy, jako jsou protilátky viru HIV, proti viru žloutenky C, antigenu žloutenky B a syfilisu. Část vybavení se podařilo zajistit sponzorským způsobem.Graddo zve
Zlín (VaMP) - Pragokoncert Bohemia spolu s a.s. Graddo zvou všechny zájemce o vánoční písně a pastorely na program Vzhůru, bratři milí v úpravě Iliany Nikolovy. Účinkovat budou: Komorní soubor LďEstro Armonico a členky Pražského rozhlasového sboru, kteří vystoupí 16. prosince ve Zlínském Domě umění u příležitosti hned dvou vánočních koncertů. Naše agentura tradičně v předvánočním čase připravuje zajímavý program i pro několik stovek dětí z moravských dětských domovů, uvedl k chystanému koncertu Jiří Daron z Pragokoncertu Bohemia. Během odpoledního koncertu od 15.00 h předá Graddo vánoční dárky i od dalších sponzorských firem dětem z domovů. Součástí vánočního programu je již tradičně i páteční mikulášská nadílka pro téměř dvě stovky dětí z regionu.Jiří Krampol pobavil osobnosti v hotelu Synot
Staré Město (VaMP) - Do vánočně naladěného hotelu Synot si ve čtvrtek 11. prosince 1997 u příležitosti blížícího konce roku pozvalo vedení firmy Synot W téměř pět desítek osobností z našeho regionu. Nechyběli starostové, podnikatelé, stejně jako významní představitelé sportovního života. Důvodem bylo strávit večer v příjemném prostředí, neformálně zhodnotit průběh a úspěšnost v letošním roce, posedět s přáteli, na které během roku nebyl čas. Jak už to na podobných akcích bývá, nemohla chybět ani módní přehlídka, když i tentokrát šlo o kolekci majitelky obchodního domu Jeleny Štěrbové. Pánové tak mohli obdivovat noční prádlo ve svůdné kombinaci s kožichem. Všechny hosty pak bavili herci Jiří Krampol s Michalem Suchánkem a v průběhu večera přišel i kouzelník Jiří Hadaš, který přítomným vytvořil tu správnou iluzi.
Program gradoval v pivnici hotelu Synot, kde se Jiří Krampol v neformálním vystoupení, které přitom začalo tak nevinně, projevil jako člověk, jenž umí pobavit jako málokdo. K jídlu se podávaly ovocné a zeleninové saláty, výrobky z ryb, zmrzlina a zabíjačka. K večeři se jedlo kuře na mexický způsob, nadívané kotlety a moravský vrabec s knedlíkem a zelím připraveným na dva způsoby.
Závěr oficiálního programu obstaral tradiční ohňostroj. Ti, kteří vydrželi nejdéle, ze setkání odcházeli před třetí hodinou ranní.
O bezchybný chod večera se postarali zaměstanci hotelu Synot, jehož současným provozovatelem je Michal Bakalík.Do Zvláštní školy se přestěhuje VZP

Budova bývalé Zvláštní školy se možná v příštím roce dočká... Foto: VaMP
Uh. Hradiště - Rok 1992 byl mimo jiné taky rokem, kdy stejně jako po dešti rostou houby, díky zákonům vznikly zhruba dvě desítky zdravotních pojišťoven. Jednou z nich, co do počtu klientů největší, je Všeobecná zdravotní pojišťovna. V souladu s investiční politikou našeho ústředí je snaha, aby okresní pojišťovny měly odpovídající prostory pro svou činnost, uvedl pro Dobrý den ředitel okresní VZP Ladislav Čech. Okresní pobočka v Uh. Hradišti, která dnes sídlí hned na dvou adresách: Na Dvořákově ulici (v pronájmu u České spořitelny) a v bývalém Bílém domě (nad Úřadem práce), se tedy v roce 1995 přihlásila do výběrového řízení vyhlášeného městem na koupi zchátralého domu na Františkánské ulici (dříve mimo jiné budova Zvláštní školy). A VZP nakonec i vyhrála.
Objekt, jehož v současnosti spíše odstrašující vzhled zkrášluje ne nepodstatnou část památkové zóny v centru města, bude pochopitelně třeba nejdříve zrekonstruovat. S tím musel kupující počítat, a, jak potvrdil ředitel Čech i počítal. Ovšem píše se závěr roku 1997 a s opravou se dosud nezačalo.

Proč? - Ptáme se ředitele Čecha:
Zdaleka vše nezáleží jen na nás. Naše investiční oddělení sídlí na ústředí a ústředí VZP má rekonstrukci budovy na Františkánské ve svém dlouhodobém plánu. Mělo se začít už letos. Výběrové řízení na dodavatele stavby pozastavila povodeň, protože bylo třeba prověřit, zda nedošlo k narušení statiky objektu.

A byla narušena?
Podle odborníků nebyla, tudíž k demolici nedojde a bude probíhat původní záměr, čili rekonstrukce.

A výběrové řízení dopadlo jak?
To zatím není úplně uzavřeno. Praha se dosud nerozhodla.

Je stanovena časová hranice, dokdy by měla být rekonstrukce provedena?
Samozřejmě. Termín se promítne do smlouvy s dodavatelem. Naše představa, kterou prosazujeme, je, aby se vše během roku 1998 zrekonstruovalo. Myslím si, že se to dá zvládnout, ale vše může být zase jinak.

Víte už, kolik bude rekonstrukce stát?
Stavba na zelené louce by nás možná přišla srovnatelně, nebo možná i méně. Myslím si, že uvádět konkrétní částky není vhodné. Když to vezmeme poměrově, náklady na rekonstrukci budou 4 až 5 krát vyšší, než kolik jsme za zmíněný objekt včetně pozemků městu zaplatili.

K čemu využijete dané prostory?
V prvé řadě zde odpovídající nové kancelářské prostory získá všech téměř šedesát zaměstnanců okresní VZP. Součástí budovy bude i átrium, které by mělo dokreslovat kolorit centra Uh. Hradiště. Bude zde i obchodní síť, což byla při koupi podmínka města, my jsme si prosadili, že musí jít o obchody se zdravotní tématikou. Ordinace lékařů zde v žádném případě nebudou.

Z čeho bude rekonstrukce financována?
Z investiční části provozního rozpočtu VZP.

Některé nekonkrétní odpovědi možná trochu zkonkretizuje informace města, podle které byl objekt na Františkánské prodán za 8,5 milionů korun. Některé zddroje informací hovoří o tom, že dodavatel stavby byl již vybrán. Měla by se jím údajně stát uherskobrodská společnost Zevos. Pokud se informace potvrdí, určitě nepotěší radnici okresního města, neboť daně ze zisku firmy by poputovaly do pokladny Uh. Brodu.
M. MiškeříkováI po povodni zůstali opravdoví přátelé
Uh. Hradiště (MR) - Dlouho budou v nás přežívat bolestné vzpomínky na katastrofální červencovou povodeň v našem regionu. Je bez vší pochybnosti, že vedoucí silou záchranných prací oněch osudových dní bylo hasičstvo. Vždyť jen v krizových dnech bylo v rámci našeho okresu nasazeno 997 příslušníků hasičstva. Z našeho okresu jich bylo více než sedm stovek, a ty pracovaly zhruba třicet sedm tisíc hodin. V oněch červencových dnech stály na hranicích v pohotovosti více než tři stovky dobrovolných hasičů Spolkové země Nieder”sterreich (Dolní Rakousko). V posledních listopadových dnech navštívila na pozvání hasičského záchranného sboru našeho okresu delegace dobrovolného hasičstva z Rakouska. Delegaci tvořili vyšší velitelé okresu Stockerau a Laa an der Thaya, tedy okresů, které s jižní Moravou bezprostředně sousedí.
V čele delegace do Uherského Hradiště přijel i zástupce zemského velitele pan Schauda. Účelem pozvání bylo nejen poděkovat za pohotovost při pomoci, výměna zkušeností a poznatků, ale uskutečnilo se rovněž jednání o vzájemné spolupráci pro možnou budoucnost. Ve dvoudenním intenzívním pobytu hosté z Rakouska navštívili Sbor dobrovolných hasičů v Kunovicích a Buchlovicích, kde se jim dostalo velmi srdečného přijetí nejen od hasičů samotných, ale i od obou starostů. Oficiální přijetí u přednosty Okresního úřadu v Uherském Hradišti Ivana Palackého a starosty okresního města Ladislava Šupky bylo jednak poděkováním, ale i velmi přátelským příslibem pro budoucnost. Okresní požární rada a ředitel HZS pan Hráček, který byl hlavním iniciátorem rakouské návštěvy, potvrdil, že přátelské svazky našich národů z minulosti přetrvávají a zejména u hasičstva jsou velmi živé.www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund