Číslo: 51
21.12.1998
Článků: 56

Titulní
Uherskohradišťsko
Brodský
Kultura
Z
Pro
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


V osnovách první třídy je nauka o vzniku náboženství, tvrdí ředitelka školy
Stravenky Halina končí
Fotbal ve staroměstském kotli
Výherci Vánoční soutěže se Štěrbou jsou známi!
Političtí vězňové mají nejdražší pomník
Zubní pohotovost o svátcích
Vyhlašujeme konkurz

V osnovách první třídy je nauka o vzniku náboženství, tvrdí ředitelka školy

Ostr. Nová Ves - Dle tvrzení ředitelky Základní školy v Ostrožské Nové Vsi je v osnovách předmětu prvouka první třídy nauka o vzniku náboženství. Z toho důvodu navštívil zdejší školu v úterý 15. 12. 1998 polský misionář, jehož přednášce v první třídě jsem byla náhodně přítomna. Dětem z 1. A a 1. B třídy počal polský kněží, oděný v černém hábitu, s velkým křížem na krku a biblí v podpaží, vysvětlovat nejen vznik náboženství, ale jelikož se blíží Vánoce, také narození Ježíška. Nedokonalou češtinou prvňáčkům vysvětloval, že vánoční stromeček je zelený a živý proto, že jde o symbol věčného života, ozdoby na stromečku ukazují, jak bude krásný život člověka v nebi a světýlka jsou zosobněním Ježíše. Chci vás seznámit s Pánem Bohem a vysvětlit, co je to křesťanství, pokračoval misionář a já pečlivě dělala poznámky. Následně dětem také vysvětlil, že kříž je znamení ukřižování, a vyzval je, aby si na kříž sáhly. Nakonec děti vyzkoušel, co si zapamatovaly.
Jelikož mám shodou okolností syna právě v 1. třídě této školy, zajímalo mne, jako rodiče, proč rodičové o návštěvě misionáře ve škole vůbec nevěděli a zda skutečně tyto malé děti potřebují ke svému předmětu prvouky tuto přednášku. Jsem totiž toho názoru, že pokud bych uznala za vhodné, aby syn věděl o náboženství více, do náboženství bych jej přihlásila. Napadlo mě, že by zítra do školy mohli se svou vírou přijít třeba svědci Jehovovi nebo muslimové, nebo členové jakýchkoliv politických stran a dětem vysvětlovat, že právě to jejich je to nej. Na vztah náboženství - škola a přítomnost misionáře jsem se zeptala ředitele Školského úřadu v Uh. Hradišti Jiřího Vařechy: Náboženství je nepovinný předmět a formou kroužku je i hrazeno. Vše záleží na vůli rodičů. Přítomnost misionáře ve škole nepřichází do úvahy. Minulý týden jsem na poradě ředitelů škol upozorňoval, aby nikdo takový do škol vpouštěn nebyl.
Stejného názoru byl i zástupce ředitele Bohuslav Jandásek: Na základě nedávné zkušenosti, kdy kněží obcházeli s Novým zákonem místní školy, vyzvali jsme ředitele k obezřetnosti a aby tyto lidi do škol nepouštěli. My sami nejsme totiž schopni v první fázi rozlišit, zda se jedná o církev přijatelnou, či nepřijatelnou. Zpočátku jsou všichni přijatelní. Ředitelka novoveské základní školy však neviděla na návštěvě misionáře nic špatného: Před měsícem a půl nám nabídl místní velebný pán besedu s misionářem. Osobně jsem se informovala, co to vlastně je a konzultovala jsem celou záležitot s panem starostou i jeho zástupcem. Bylo mi řečeno, že mise se zabývá vznikem náboženství a vztahy mezi lidmi, a to tak, aby se děti neorientovaly na nějaké sekty. Teprve teď vlastně dostanu od učitelů vyjádření, co beseda přinesla. Protože třídní učitel zodpovídá za dítě, které je ve škole, byli besedě přítomni. Já osobně jsem na besedě s misionářem nebyla.
Podle názorů ředitelky by se děti měly seznamovat v hodinách prvouky se vznikem náboženství a biblí, ve vyšších ročnících jsou pak v osnovách všechny druhy náboženství. Křesťanství je u nás nejrozšířenější, je to součást naší kultury, proto jsme svolili k návštěvě misionáře. Seznámit se s náboženstvím není zlé. Když za mnou misionář přišel, řekl, že dobře zná osnovy. Samozřejmě nejde, aby se na malé děti najednou vše vychrlilo. Nezbývá mi, než se zamyslet. Není opravdu zvláštní, že ředitelka pustí do školy člověka, o kterém neví, co bude našim dětem říkat? A jak bude beseda vedena? Pokud bych šla v mých úvahách do extrémů, mohla by tak ředitelka do školy klidně pustit třeba masového vraha, který by děti postřílel. Potom by se zeptala třídních učitelů, jaké to vlastně bylo. To je samozřejmě hrůzná úvaha. Do hlavy mi nejde ovšem ani to, co přineslo modlení misionáře v polštině dětem z vyšších ročníků.
V jednom se ovšem s paní ředitelkou shoduji. Správně řekla, že nejde, aby se na malé děti vše najednou vychrlilo. Ale když to na ně vychrlí za jednu hodinu misionář, to je zřejmě v pořádku. Aby těch zvláštností opravdu nebylo málo, sdělil mi zástupce ředitele školského úřadu, po údajném jednání s paní ředitelkou, že když se vlastně děti v tomto směru doví něco navíc, nemůže jim to uškodit. Myslíte?
Karin KuchtováStravenky Halina končí
Slovácko (VaMP) - Ano, máme neoficiální informace o tom, že stravenky značky Halina se u nás stahují z oběhu, potvrdila zánik stravenek s obrázkem naducané růžovočervené maliny pracovnice Českého červeného kříže v Uherském Hradišti. Právě Český červený kříž totiž pro ostravskou společnost provozující systém stravenek značky Halina vedl účetnictví.
Minulý týden mi telefonovala pracovnice Červeného kříže, abych si, pokud ještě mám, šel rychle stravenky Halina utratit do Hradišťanky. Že určitě v roce 1999 nebudou platit, takové jsou zkušenosti podnikatele, v jehož podniku bylo možné provádět nákup na tyto stravenky. V nákupním středisku Hradišťanka na Masarykově náměstí v Uherském Hradišti pochopitelně již o problémech s malinou věděli, proto: ...už tento týden stravenky Halina nebereme, prodej byl zastaven, sdělila nám pracovnice vedení Hradišťanky. Co budou dělat lidé se zbylými peněžními poukázkami, toť otázka. V místě sídla firmy se nám, bohužel, nepodařilo nikoho zastihnout. Takže nám nemohl nikdo sdělit, kolik financí se podařilo nashromáždit na konto opuštěných dětí, jímž se zřizovatelé Haliny zaštiťovali.Fotbal ve staroměstském kotli
St. Město (AD) - Televizní pořad kotel připomínalo středeční sezení na staroměstské radnici, kde se sešli zástupci radnice společně se zástupci fotbalového klubu FC Synot a fanoušky fotbalistů FC Synot, to vše za moderování redaktora Dobrého dne Vojtěcha Johaníka. Hlavním důvodem tohoto sezení byl avizovaný odchod fotbalistů FC Synot ze Starého Města. Na otázku proč nejen firma Synot, ale také fotbal odchází ze Starého Města prezident FC Ivo Valenta řekl:
Město si neprávem přivlastnilo pozemky, které mu nepatří a soudní jednání o tyto pozemky bylo odročeno do nedohledna. Naše firma za dva roky splatila úvěr 18 milionů, který si vzala na výstavbu areálu Širůch a okolí. Když jsem se dozvěděl výsledky voleb, byl jsem potěšen, že přijdou změny. Nyní však zjišťuji, že situace na radnici je ještě horší než před volbami. To byl pro také signál, že když fotbal, tak bez nás. Naše firmy odešly do Prahy, Brna a do Uh. Hradiště, zde zůstaly jen dvě. Za poslední dva roky jsme dali fotbalu 68 milionů korun. Radnice se musí vyjádřit jasně, zdali nás tady chce nebo ne.
Po tomto prohlášení se rozpoutala velmi živá diskuse, kdy padala slova nejen rozumná, ale také urážlivá. Hlavním bodem těchto dohadů byly pozemky na Širůchu. Myslím si, že radnice by měla dostat trochu rozumu a vyřešit všechno bez dalších soudů, vždyť jim musí být přece jasné, že ty pozemky jim nepatří, řekl nám jeden z fanoušků. Radnici je také již několik let vyčítáno, že nemá zájem o fotbal, a také jej ani nepodporuje. Starosta Slavík však k této otázce řekl: Máme zájem o budoucnost fotbalu a chceme hledat cestu k dohodě. Na tato slova Ivo Valenta reagoval: Nechci již déle čekat, chci slyšet jasné kroky. Když tomu tak nebude, já odejdu, fotbal vám tu nechám, ale kohoutky uzavřu.
Kotel ve Staré Městě skončil bez vítěze. Jestli se někomu zdálo, že to byla remíza, možná má pravdu. Jisté však je, že to staroměstskému fotbalu příliš neprospěla. Pokud však radnice chce dodržet svá slova o zájmu o budoucnost fotbalu ve Starém Městě, pak musí začít jednat. A to pokud možno rychle. Jinak budou diváci na Širůchu při zápasech trpět tak, jak tomu je v současnosti v Uh. Hradišti.Výherci Vánoční soutěže se Štěrbou jsou známi!
Celkem pěti kol se musel zúčastnit každý, kdo chtěl soutěžit ve vánoční soutěži se Štěrbou, kterou od 16. listopadu do 14. prosince 1998 ve spolupráci s firmou A Elektro Štěrba uspořádal regionální týdeník Dobrý den, Slovácko.
Obrázek složený z pěti částí, které byly postupně v novinách uveřejněny, složilo, na korespondenční lístek nalepilo a na adresu redakce zaslalo celkem 1.721 soutěžících. Přiznáváme, že to jsme opravdu nečekali! Bohužel, našli se i ti, kteří zaslali obrázek nedokončený. Ti byli pochopitelně z osudí vyřazeni.
Za asistence Ivo Maluška, ředitele společnosti Štěrba leasing, s.r.o., proběhlo v pátek 18. prosince v 15.00 hodin losování všech dvaceti cen.
Kdo se stal vítězem a může se těšit na výhru?
1. cena (mikrovlnná trouba): Iva Němcová - Buchlovice
2. cena (žehlička): Antonín Mikulec - Hradčovice
3. cena (fén): Jozefka Franeková - Nivnice
4. až 6. cena (předplatné týdeníku Dobrý den, Slovácko): Kristina Jindrová - Velehrad, Libuše Habartová - Slavkov, Fridolín Křumal
7. cena (dárkový koč s čisticími prostředky): Bohuna Ševečková
8. až 13. cena (obrazový kalendář na rok 1999): Vendulka Havlová - Bánov, Marta Bočková - Míkovice, Dagmar Vávrová - Uh. Hradiště, Marie Hanáčková - Kunovice, Josef Ondráš - Huštěnovice, František Kolísek - Uh. Hradiště
14. až 20. cena (mražená pizza Romagna): Růžena Kašná - Uh. Hradiště, Zdeňka Sedláčková - Tupesy, Erika Vlčnovská - Kunovice, Marie Sovišová - Uh. Hradiště, Jarmila Pavelková - Kunovice, Monika Lukešová - Uh. Ostroh, Josef Kedroň - Boršice.
Výhercům gratulujeme! Svou výhru si vyzvedněte v pondělí 21. nebo v úterý 22. prosince 1998. Ty výherce, kteří v soutěži získali mraženou pizzu, prosíme, aby si pro ni přišli v úterý 22. prosince v čase od 15 do 16 hodin. Jde totiž o mraženou pochutinu, kterou je třeba až do posledního okamžiku uchovat v mrazničce.Političtí vězňové mají nejdražší pomník
Na účet hrdinů se obohatil úspěšný restituent z Velké
Uh. Hradiště (JoPi) - Před osmdesáti lety, kdy na mapě Evropy byly zakresleny hranice malého státu ČSR, začaly v každé osadě, vesnici či městě vyrůstat pomníky padlým legionářům. Byla to sousoší, umělecká díla i osázená fotem zemřelého. Na okraji kamene nákladných sousoší je povětšinou vytesáno: Omladina (určení místa) věnuje svým statečným spoluobčanům.... Za dvacet let zmírali další hrdinové. Jejich památku dnes připomínají povětšinou jen pilony, někdy i bez jmen a se slovy: Díky Vám. Tak děkují železničáři, Sokolové, o kousek dál Orlové, Junáci atd.
Po padesáti letech se pro náš stát otevřely hranice a pro mnohé nastala vytoužená svoboda. Znovu vznikají svobodné organizace, které mohou veřejně působit svým původním duchem. Po vzoru druhého odboje vzniká Konfederace politických vězňů, a to snad v každém okresním městě. I v Uh. Hradišti, jako 63. v pořadí v ČSR. KPV nechce být pozadu a chce poděkovat umučeným, zastřeleným pro svobodu národa, těm, co bojovali proti utlačování českého ducha. Probíhá výběrové řízení na pomník. Předseda KPV pan Minks zadal práce kamenosochařství v Letovicích, členové KPV chodí po obecních či městských úřadech a žádají po nich příspěvek na postavení památníku obětem totality.
A výsledek? Studená deska hlásá řadu jmen, prostranství kolem je vydlážděno rozpadající se dlažbou, lemovanou dvaceti kusy mramorových obrubníčků 6x20x50 cm. Dodací list od výrobce říká, že všechny mají cenu 6.800 korun. Ale faktura za podřadný slezský mramor přichází na adresu předsedy Minkse do Velké nad Veličkou. Ten okamžitě dává příkaz své účetní a ta přepisuje na hlavičkový blanket firmy Minks: ...20 ks soklík 50x20x6 ... cena 15.700 plus 23% DPH... Při podrobnějším prošetřování Okresní úřad v Hodoníně poukazuje na to, že pan Minks nemá zprostředkovací činnost povolenu. Účetní jménem Svobodová upravenou fakturu zaslala na Městský úřad v Uherském Hradišti. Ten obratem zaplatil. Zpětně se signatářka zaslané faktury písemně zříká svého podpisu a připisuje, že fakturu nevystavila. Podpis je prý zfalšován...Zubní pohotovost o svátcích
Uh. Hradiště (red) - O vánočních svátcích a mezi nimi od 24.-27. 12. 1998 je zabezpečena zubní pohotovostní služba vždy od 8.30 do 13.00 hodin v ordinacích:
24. 12. - MUDr. Gabriel - Uh. Hradiště, budova JmVAK; 25. 12. - MUDr. Holcerová - Uh. Ostroh, sídliště; 26. 12. - MUDr. Horáková - Uh. Hradiště, Pod svahy; 27. 12. - MUDr. Chlebus - Uh. Hradiště, Masarykovo nám.
Mezi svátky bude pohotovostní služba od 8.30 do 16.00 hodin v:
28. 12. - MUDr. Chrástková - Uh. Hradiště, Masarykovo nám.; 29. 12. - MUDr. Chlebusová - Uh. Hradiště, Mesit; 30. 12. - MUDr. Lopatová - Ostrožská Lhota; 31. 12. - MUDr. Mazurek - Uh. Hradiště, Husova 628.Vyhlašujeme konkurz
Redakce týdeníku Dobrý den, Slovácko vyhlašuje konkurz na redaktora -ku regionálního zpravodajství. Požadavky: novinářské předpoklady (praxe vítána), min. středoškolské vzdělání, všeobecný přehled o dění v regionu, bydliště v UH (příp. nejbližším okolí), věk do 35 let, schopnost samostatné a tvůrčí práce, jazykové a vyjadřovací schopnosti, řidičský průkaz sk. B. Nástup: leden 1999.
Hlaste se na tel. 0632/554158, 540777, nebo na adrese: Dobrý den, Slovácko, Na Morávce 605, Uh. Hradiště (ukázky své práce přineste s sebou).www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund