Číslo: 6
09.02.1998
Článků: 55

Titulní
Uherskohradišťsko
Brodský
Kultura
Podnikání
Z
Pro
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Každý chce vyhrávat a kdo říká, že ne, tak lže
Začne letos stavba obchvatu ?
Starostové postižených obcí oceněni
Ve Vlčnově mají nového krále
Oslava narozenin patřila Danielu Hůlkovi
Obecní byty v Polešovicích zkolaudovány
Sirnaté lázně zahajují
Oznámení vodařů

Každý chce vyhrávat a kdo říká, že ne, tak lže
říká o vítězstvích v anketách Martin Severa

Uh. Ostroh - Už čtyři roky je možné jej vídat na TV Nova v hlavním večerním zpravodajství i jako moderátora různých zábavných soutěží, ať to byla Tutovka, Český bodygard nebo Maxirisk. Letos už potřetí získal prvenství v kategorii Nejoblíbenější muž a poprvé v kategorii Nejoblíbenější zpravodaj. Stříbrné psy Nováky už vlastní čtyři, ale o anketách, se kterými se, jak sám říká, v poslední době roztrhl pytel, se vyjadřuje takto:
Ankety musím brát vážně, protože jsou odrazem toho, že svou práci dělám dobře a také je to ocenění kolektivu, který celý pořad připravuje. Další otázkou ovšem je, zda mají ankety vůbec existovat, protože zbytečně zvyšují rivalitu mezi kolegy. A jak vypadá samotné vyhlášení? Nejhorší ze všeho jsou poslední tři vteřiny před vyhlášením. Když už je totiž člověk v nominaci, tak si přeje vyhrát každý. Kdo říká, že ne, tak lže. A navíc to nemohu ovlivnit jako ve sportu, kdy výsledek závisí na mně. Tady jen pasivně čekám, jak to dopadne. Kdybych ale mohl, tak bych - pro klid v práci - ankety zrušil.
A jak vypadá volný čas Martina Severy? Věnuji ho hlavně rodině a sportu. Pravidelně běhám a hraju hokej. A také bez lyžování si zimu nedovedu představit. Co mu vlastně dává toto povolání? Když jsem odcházel ze školství, bylo mi skoro jedno, kam jdu. Ocitl jsem se v televizi a po své první reportáži, kdy jsem večer viděl na obrazovce výsledek své práce, jsem měl konečně po dvanácti letech ve školství zase radost z práce. Najednou se mi stala pro mně do té doby vzácná věc: zažil jsem pocit, že jdu rád do práce. To, že jsem už prvního září ve škole věděl, co budu dělat třeba osmého června v osm hodin ráno, mě deprimovalo. Jakmile skončí zprávy a další den je volno, odjíždí Martin z Prahy a už za dvě hodiny je v Ostrohu. Můj rekord je hodina a padesát čtyři minuty. Ročně najezdí se svým autem okolo 50 000 km. Přestože musí hodně cestovat, do Prahy by se nestěhoval. Dokáže si ale představit, že by mohl žít kdekoliv, protože svým založením je spíš kosmopolita.
P.S. V anketě TýTý, která se vyhlašovala v sobotu večer, se opět umístil na prvním místě v kategorii Moderátor zpravodajských relací.
Jindra VáverkováZačne letos stavba obchvatu ?
Uh. Hradiště - Průtah Uherským Hradištěm, Kunovicemi a Starým Městem, silnice I. třídy č. 50 a 55 měří zhruba asi deset kilometrů. Poslední měření průjezdnosti a hustoty provozu na tomto úseku proběhlo v roce 1995, kdy byl za 24 hodin naměřen průjezd bezmála 24.000 vozidel. Dle sdělení Dopravního inspektorátu v Uh. Hradišti je hodinový průměr v dopravní špičce na ulici Malinovského v Uh. Hradišti až 2.500 vozidel za hodinu. Z pohledu dopravní nehodovosti zde dochází k 23 procentům nehod z celého okresu, při kterých byla jedna osoba usmrcena, deset těžce zraněno a lehká zranění utrpělo 33 osob. V aglomeraci Uherského Hradiště, Kunovic a Starého Města, kam patří kromě silnic I. třídy č. 50 a 55 také místní komunikace a parkoviště, bylo zaznamenáno celkem 879 dopravních nehod, což činí 40 procent nehodovosti z celého okresu. Tyto údaje neomylně potvrzují přetíženost tohoto hlavního tahu a nutnost vybudování obchvatu.
Proto jsme se zeptali Ing. Míškové z referátu dopravy Okresního úřadu v Uh. Hradišti:

Jak se situace s budováním obchvatu vyvíjí.
Obchvat Uherského Hradiště bude měřit zhruba 7,1 kilometrů. Jeho výstavba by měla začít v letošním roce, popřípadě v roce 1999. Předpokládané ukončení obchvatu je v roce 2002.

Jaká je situace v současné době?
Probíhá připomínkové řízení k dokumentaci pro stavební povolení, následně na to by měl být proveden výkup pozemků. Podle toho, jak vše bude probíhat, bude zahájeno stavební řízení. Výstavba bude započata po jednotlivých etapách, kdy se dříve budou stavit ty objekty, kde se nevyskytnou majetkové, či jiné problémy.

Předpokládáte tedy majetkové problémy s vlastníky pozemků?
O problémech s vlastníky pozemků je předčasné hovořit. Předpokládáme, že k nim může dojít. Cílem investora je vyřešit všechny problémy, než majitele pozemků vyvlastnit. Potom musí také proběhnout výběrové řízení na dodavatele, který bude stavbu provádět. Je možné, že se do celé akce zapojí další nepředvídatelné faktory, které mohou zapříčinit oddálení stavby.

Karin KuchtováStarostové postižených obcí oceněni
Praha (Kk) - Předseda Senátu Petr Pithart svolal na základě usnesení dne 4. 2. 1998 ve 14.00 hodin v Praze starosty všech obcí, které byly v minulém roce postiženy katastrofálními povodněmi. V Senátu, kde se sešlo celkem šest set starostů, včetně starosty Uh. Hradiště Ing. Ladislava Šupky, Kunovic Ing. Jiřího Demla a Starého Města Františka Slavíka, bylo samostatnými projevy místopředsedů Senátu poděkováno za činnost při katastrofě a její likvidaci. Součástí slavnostního dne byla taktéž prohlídka Pražského hradu a Valštejnského paláce.Ve Vlčnově mají nového krále
Vlčnov - V sobotu 31. 1. byl ve Vlčnově na plese představen svojí družinou nový král Zbyněk Nechala. Jízda králů je letos naplánována na poslední květnovou neděli. Podle tradice mu na plese družina věnuje sto lístků do tomboly. Zbyněk měl ovšem smůlu a nic nevyhrál, ale dočkal se krásného gesta od rodičů loňského krále, kteří mu věnovali nádherný dort, který předtím vyhráli, za což sklidili od plného sálu obrovský potlesk. A aby mladý král neodešel úplně s prázdnou, věnovali mu při losování poslední cenu tomboly. Zbyněk, kterému bude těsně před Jízdou králů dvanáct let, se na celou akci už těší a bere ji - podobně jako jeho rodiče - nesmírně vážně a zodpovědně. Družina, která má letos osmnáct rekrutů, má velice pěkný vztah k celé akci a kluci jsou opravdu zodpovědní. I na plese se Zbyňkovi věnovali celý večer a hlídali ho, aby nového krále někdo neschoval, říká paní Nechalová. Další povinnosti ho čekají už při šlahačce a stavění máje.
Rodiče na plese všechny hosty pohostili vínem, koláčky a také pivem, které jim věnoval distribuční sklad Plzeňského pivovaru ve Zlíně. Mladý král ve svém volném čase nejraději lepí modely, lyžuje a hraje hokej.
Jindra VáverkováOslava narozenin patřila Danielu Hůlkovi
Uh. Hradiště (VaMP) - Společné narozeniny oslavily ve čtvtek 5. února 1998 hned dva regionální sdělovací prostředky. Na oslavu třetích narozenin týdeníku Dobrý den, Slovácko a čtvrtých Hit rádia Publikum přišlo na hradišťské Masarykovo náměstí okolo tisícovky lidí. Vzhledem k tomu, že ústřední postavou oslav byl současný idol dívčích srdcí Daniel Hůlka, pohyboval se věk příchozích slečen a dam od osmi do čtyřiceti let.
A jak už to na pořádné oslavě bývá, nechyběla zábava v režii Vaška Řepy a nefalšované slovácké koláčky, které speciálně pro narozeniny upekla pro Dobrý den, Slovácko Varmužova pekárna. Redakce se netají tím, že se nechala inspirovat oslavami, které nedávno následovaly po prezidentském slibu Václava Havla na Pražském hradě, a kde právě koláčky byly jedním z chodů slavnostní tabule. Daniel Hůlka přijel do Uherského Hradiště skutečně jen na skok, protože jej večer čekalo další vystoupení v Drákulovi. Než vystoupil na hradišťském náměstí, kde podepsal okolo pěti stovek fotografií a naopak přijal řadu květinových darů, odpovídal v salónku hotelu Grand na otázky přítomných novinářů. Zde také společně s produkční agentury Nota bene Musical představil chystané koncertní show Mise, které by podle odhadů mělo zhlédnout na 50.000 diváků.
Jde o projekt, který je patrně nejnákladnější v historii české pop music. Nebudou v něm chybět světelné a pyrotechnické efekty, strhující choreografie a já v tom všem budu hrát kladného hrdinu, prozradil na úvod Daniel Hůlka. Autorem námětu je Richard Hes, scénu bude mít na svědomí Daniel Dvořák. V Misi zazní kromě Hůlkových písniček ze sólového alba i skladby zcela nové. Během show, která odstartuje 23. dubna v Plzni, se představí 70 účinkujících.
Danil Hůlka se kvůli pracovním povinnostem zdržel v Hradišti půl druhé hodiny a z Masarykova náměstí odjel Toyotou RAV 4, kterou si taky sám řídil.Obecní byty v Polešovicích zkolaudovány
Polešovice - Obec Polešovice využila v roce 1996 možnosti podpory státu při výstavbě obecních bytů, s podmínkou 20 letého nájemného bydlení a zahájila výstavbu ve 12. měsíci na vytypovaném objektu hospodářského pavilonu mateřské školy. Veškerý provoz MŠ byl oddělen a soustředeň do vedlejšího pavilonu. V tomto krásném a klidném parkovém prostředí v těsné blízkosti dětského hřiště, školních hřišť a areálu základní školy tak vyrostla ojedinělá stavba, kterou do tohoto prostředí vhodně vybral a navrhl polešovický rodák ing. arch. Josef Hajduch.
Celou výstavbu prováděla firma SAS Uh. Hradiště, a.s., která byty zhotovila v odpovídající kvalitě, na úrovni dnešní doby, včetně dokonalého zpracování stavebních materiálů. Obci a uživatelům tak zaručuje dlouhodobé udržení dobrých užitkových vlastností všech bytů. Kolaudace proběhla ve 2. polovině ledna 1998 a tímto obec Polešovice získala k užívání osm bytových jednotek, včetně určitého nadstandartního vybavení. Zhotovitel dokázal skloubit následnou plynofikaci bytů se samotným elektrotopením, včetně plnoautomatického meření a regulace. Kuchyně byly kompletně vybaveny linkami a turbosporáky, rozvody vody ukončeny jednopákovými bateriemi, prostorné sociální zařízení vhodně doplňují obklady a dlažby, obytné místnosti jsou osazeny plovoucími podlahami, případně korkem, ostatní plochy jsou dokončeny trvanlivou dlažbou, z hlediska udržování hygieny. Dvougenerační byty mají i samotné sociální zařízení, vnitřní schodiště v bytech jsou s kvalitním dřevěným obložením.
Všechny byty jsou nezávislé z hlediska přívodů a rozvodů vody, plynovodů i energií, včetně měření. Každý byt je vybaven samostatnou telefonní přípojkou a rozvodem TV signálu přes společné antény v rozsahu šest programů. Pořizovací náklady při stávajícím vysokém standartu na osm bytových jednotek při ploše bytů od 44-97 m čtverečných činí bezmála 10 milionů korun. V současné době se zpracovávají nájemné smlouvy v souladu s programem nájemního bydlení. Vedení obce spolu se starostou Ladislavem Jančíkem věří, že dodavatel co nejdříve odstraní kolaudační závady, aby se tak naplnil cíl a účel, pro který bylo toto vysoce užitkové dílo vytvořeno a vybudováno.
Ladislav Jančík, starosta obceSirnaté lázně zahajují
Ostrožská Nová Ves (VaMP) - V pondělí 16. února zahájí novou lázeňskou sezónu Sirnaté lázně, kterým se v minulém roce rovněž nevyhnuly rozsáhlé záplavy. Do Ostrožské Nové Vsi si za dobu existence lázní našli cestu pacienti s onemocněním pohybového ústrojí, tj. nemoci kloubů, šlach a svalů, stejně jako lidé trpící nemocemi kůže. Přírodní sirné minerální vody, které obsahují 6,2 miligramu sirovodíku na 1 litr, blahodárně působí při léčbě těchto onemocnění. Tato přírodní minerální voda vyvěrá dvěma prameny přímo v areálu lázní. V současné době lze v rámci zákonných předpisů využít dva typy lázeňské léčby: komplexní a příspěvkovou. V komplexní má pacient hrazenu léčbu, bydlení i stravování. Léčebný pobyt je absolvován v době pracovní neschopnosti pacienta a doba léčby je stanovena na 21, u kožních onemocnění pak 28 dnů.
Jak nám prozradilo vedení lázní, stejně jako jindy musí být pacient k lázeňské péči odeslán svým ošetřujícím lékařem, pokud splňuje všechny zákonné podmínky stanovené indikačním seznamem. Revizní lékař pojišťovny pak rozhodne o typu lázeňské léčby, její délce a místě léčení. Vystavené a schválené návrhy na lázeňskou léčbu mají omezenou platnost, která je zpravidla tři až šest měsíců od data vystavení. U využití příspěvkové lázeňské léčby hradí pojišťovna jen léčebné procedury.
Doba léčení trvá 21 dní a pacient léčbu absolvuje po dobu své řádné dovolené nebo náhradního pracovního volna. Léčbu lze poskytovat i ambulantně.
V lázeňském zařízení v Ostrožské Nové Vsi lze absolvovat navíc rehabilitační a balneologické procedury, a to i ambulantní formou. Délka čerpání těchto procedur je zhruba 10 dnů, u tohoto typu procedur však nejsou zdravotním pojištěním hrazeny vanové koupele, suché zábaly, klasické masáže a plynové injekce. Pokud je bude pacient vyžadovat, musí si je sám uhradit. Naproti tomu elektroléčba a rehabilitační procedury jsou hrazeny plně pojišťovnou.
Posledním typem lázeňské léčby je samoplátecká, kdy si pacient plně hradí léčebné procedury, které mu lékař s ohledem na jeho zdraví doporučí. K tomuto druhu léčby je třeba, aby pacient předložil od svého ošetřujícího lékaře jen stručné potvrzení, že jeho současný zdravotní stav umožňuje lázeňskou léčbu absolvovat. Dle zájmu může být samoplátecká léčba poskytována i o sobotách.
Sirnaté lázně mají sepsány smlouvy s pojišťovnami: VZP, Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank a pojišťoven, ZP Ministerstva vnitra, STAZPO, Vojenská ZP, Metal-Aliance, Česká národní ZP, Hutnická ZP. Lázeňské zařízení poskytuje ubytování přímo v lázeňské budově v jedno a dvoulůžkových pokojích.
Případné další informace vám poskytnou zaměstnanci Sirnatých lázní na tel. 598125.Oznámení vodařů
Slovácké vodárny a kanalizace, a.s. oznamují svým odběratelům ceny vodného a stočného platné od 1. 3. 1998: Cena pro domácnosti - vodné 14,00 Kč, stočné 13,40 Kč, cena pro ostatní odběratele - vodné 16,60 Kč, stočné 16,-Kč. K uvedeným cenám se připočítává DPH ve výši 5 procent.
K datu změny ceny nebudou prováděny odečty vodoměrů, rozdělení množství dodané vody do 1. 3. 1998 a po změně ceny bude stanoveno technickým propočtem.www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund