Číslo: 7
15.02.1999
Článků: 58

Titulní
Uherskohradišťsko
Brodský
Kultura
Z
Pro
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Zasněženou krajinou se o víkendu nesla atmosféra tradičního fašankového veselí
Počet dětí ve školách se snižuje
Řešení navrhnou regionální umělci
Společnosti Comsug a Barborka mi dluží více než 40 tisíc,
Nájemní smlouva doznává změn
Podivínská stařenka se ráda obklopuje psy
Cigarety neprošly
Hledá se boxer

Zasněženou krajinou se o víkendu nesla atmosféra tradičního fašankového veselí

Komňa je svými fašanky vyhlášená. - Foto: L. Michek
Komňa - Jednou z mála obcí, kde je tradiční fašank takřka prestižní záležitostí, je Komňa. V sobotu 13. února 1999 se před zdejším obecním úřadem seřadilo do fašankového průvodu přes čtyřicet masek, od klasických, jako byl medvěd, švec či cigánky až po bohatý zdravotní personál a originální bacily chřipky a angíny. Těch se však nejen místní, ale i přihlížející hosté, kteří sem právě kvůli fašanku přijeli, nemuseli obávat. Masky byly zcela neškodné a postačilo jim pohoštění v podobě slivovice, koblihů, slaniny a vajec. Masopustnímu průvodu vévodili samozřejmě skakúni, kteří svůj nelehký úkol před každým domem zatančit podšavlový tanec zvládli na jedničku. Oproti loňskému roku, kdy fašank připadl až na 21. února a bylo krásné jarní počasí, zasypávaly letos masky sněhové vločky. Přesto se však fašank vydařil a na ty, kteří nebyli zmoženi větším množstvím slivovice, čekali večer v místní sokolovně Komňané, kteří pak k tanci a poslechu vyhrávali až do brzkých ranních hodin.
Fašankovému veselí se oddávali občané i ostatních okolních vesnic. V trochu jiné podobě probíhá fašank například i ve Strání. Organizátorem fašanku se stal ředitel Muzea Jana Amose Komenského v Uherském Brodě Pavel Popelka. Včerejší den, tedy neděle, byla určena fašankovému sjezdu v dobových kostýmech a maskách na lyžích v areálu Štrbáň. Straňané se ale nejvíce těší na zítřek. V úterý totiž propukne pravé masopustní veselí, spojené s tradiční obchůzkou vesnicí, při které nechybí slavný tanec pod šable. Muže, kteří tančí s dřevěnými šavlemi, pohostí místní špekem a uzeným masem, které jim na šavle napíchnou. Ačkoliv dnešní moderní doba tradicím příliš nepřeje, je o to cennější, že se v ní najdou lidé, kteří udělají vše proto, aby tradice zcela nevymřely. Proto všem, kteří se fašanků zúčastnili, patří dík a nezbývá než čekat, až si příští rok společně zase zazpíváme Pod šable, pod šable, aj pod obušky....
Karin KuchtováPočet dětí ve školách se snižuje
Uh. Hradiště (BoS) - Jak vyplývá z přehledu školních zařízení, která spravuje město Uherské Hradiště, je i zde patrný postupný trend snižování populace. Zatímco ve školním roce 1997/98 navštěvovalo 7 základních škol celkem 3 559 žáků, v letošním roce se jejich počet snížil na 3508. Úbytek zaznamenalo také 11 mateřských škol. Tady poklesl počet dětí z 892 na 868. V mateřské škole Štěpnice zřídilo město nově tzv. logopedickou třídu s platností od 1. ledna, ve které je pouze 12 dětí, řekl zástupce starosty Uherského Hradiště Petr Taťák, který má školství ve své kompetenci. V nejbližší budoucnosti nepočítáme s uzavřením jakéhokoliv školského zařízení, dodal starosta města Ladislav Šupka. Damoklův meč visí podle jeho slov tak trochu nad jedinou malotřídkou, a to ve Véskách, kde někteří rodiče žádají o zařazení svých dětí na jiné školy (do Kunovic, příp. na ZŠ Východ). Ale i tady se letos přihlásilo 15 nastávajících školáčků, a tak město nemá v úmyslu tuto školu zrušit.
Město kromě základních a mateřských škol spravuje také 7 školních družin, 15 školních jídelen a 4 školní kluby.Řešení navrhnou regionální umělci
Uh. Hradiště (fal) - V první polovině letošního roku bude konečně zpřístupněno nádvoří Staré radnice ve Františkánské ulici. Rekonstrukční práce, které se již chýlí k závěru, budou zakončené vytvořením dominanty. Tou by se podle starosty Uherského Hradiště Ladislava Šupky měla stát stará studna.
Vzhledem k tomu, že na nádvoří stojí studna, která je navíc velmi vydatným zdrojem vody, stala by se ideální dominantou právě kašna, vysvětuje záměry města Šupka, který ale nevyloučil možnost využití kašny také pro čerpání vody. Výtvarné řešení budoucí dominanty bude známo 13. dubna. V této souvislosti bylo osloveno nejen 12 výtvarníků našeho regionu, ale také Uměleckoprůmyslová škola v Uherském Hradišti, která bude zastoupena svými studenty. Chceme dát totiž příležitost také začínajícím umělcům, zdůvodnil tento krok starosta.
Samotná realizace dominanty, na které se město bude podílet společně s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou, by neměla překročit více než půl milionu korun.Společnosti Comsug a Barborka mi dluží více než 40 tisíc,
říká s trpkostí bývalý zaměstnanec cukrovaru
St. Město (Kra) - I přes snahu společnosti Barborka rozběhnout řepnou kampaň nezpracoval staroměstský cukrovar v loňském roce ani tunu cukrové řepy.
Pracovníci firmy Comsug, kteří dostali k 31. březnu 1998 výpověď, byli v srpnu téhož roku přijati společností Barborka. Jednalo se zhruba o stovku pracovníků, již měli cukrovar připravit na plánovanou kampaň. Společnost Barborka však přecenila své finanční možnosti a musela připravovanou kampaň zrušit. Podruhé ve stejném roce tak zůstalo na dlažbě několik desítek pracovníků, ti navíc za bezmála tříměsíční práci od společnosti Barborka neviděli ani korunu.
Barborka mi dluží něco kolem dvaceti tisíc za výplaty, firma Comsug 18 tisíc za odstupné a 3 tisíce doplatek mzdy, uvedl bývalý pracovník cukrovaru, který chce zůstat v anonymitě. Poslední peníze jsem viděl někdy v červenci. Poněvadž má žena je na mateřské, byl jsem nucen požádat Městský úřad v Uherském Hradišti o sociální příspěvek, abychom měli vůbec co jíst, řekl dlouholetý cukrovarník, jenž je momentálně veden na úřadě práce a pokračuje. Pan Vacula nám slíbil, že do Vánoc dostaneme všechny peníze i s odstupným. Když jsem se pokoušel získat alespoň nějakou zálohu, okamžitě jsem dostal výpověď.
Pokud jde o Comsug, nedoplatky by měly být minimální, podle mě jsou mzdy k 31. květnu 1998 srovnané, pokud se jedná o odstupné, tak na to jsme už opravdu neměli, vyjádřil se pro DDS ředitel firmy Comsug Josef Vacula a dodal, že zbytek peněz poškození dostanou buď přímo od Comsugu, nebo od správce konkurzní podstaty. Společnost Barborka přešla na nového majitele, a to i se všemi závazky.
Nyní pracuje ve staroměstském cukrovaru ještě pětadvacet lidí. Zajišťují vyskladnění cukru z minulých kampaní, základní údržbu a v neposlední řadě velmi nutnou ochranu objektu. Podle vyjádření ředitele Vaculy všichni současní zaměstnanci pobírají mzdu zálohově každý týden. Stávající situace vyústí v konkurzní řízení, které proběhne v nejbližších měsících.
Vzniklý stav je důsledkem posledních tří let, kdy se zavřelo něco kolem třiceti cukrovarů a cukr se prodával za cenu výrobních nákladů. Menší cukrovary byly zadluženy a velké nadnárodní společnosti, které český cukrovarnický průmysl ovládly, je de facto od bank koupily a v ten moment, kdy je odkoupily, je i uzavřely. To byl nejspolehlivější způsob, jak zlikvidovat konkurenci, popsal situaci v cukrovarnickém průmyslu Vacula. Letos v ČR rozjede řepnou kampaň pouhých 9 cukrovarů.Nájemní smlouva doznává změn
Uh. Hradiště (BoS) - Vzhledem k tomu, že koncem loňského roku došlo k přeúvěrování půjčky města na rekonstrukci Hradišťanky z České spořitelny na Volksbanku, která nabídla výrazně lepší podmínky, dochází i ke změně nájemní smlouvy mezi městem a společností Hradišťanka, s.r.o.
Původní nájemní smlouva uzavřená v roce 1992 byla koncipovaná tak, že nájemné kopírovalo splátky úvěru, který město splácelo České spořitelně. Nyní má město dojednány nové přesné splátky, uvedl místostarosta Karásek, který ocenil velmi korektní přístup společnosti Hradišťanka, s.r.o. při společném jednání. Nová nájemní smlouva je pro město výhodnější, s tím, že další body smlouvy jako nájemní doba apod. zůstávají stejné.Podivínská stařenka se ráda obklopuje psy
Uh. Hradiště (Kra) - Ve stínu moderně vyhlížející budovy Okresního ředitelství Policie ČR se krčí nenápadný dům. Málokdo tuší, že v jeho útrobách žije takřka osmdesátiletá paní Marta Zabloudilová. Označovaná za podivína bydlí sama v domě, jenž postavil její otec, obklopená zvířaty. V minulosti jí společníky dělalo i tucet psů, páry koz a ovcí a samozřejmě drůbež. Díky hlučnosti zvířat a jejich zápachu, zejména v letních měsících, zasypávaly stížnosti obyvatelů přilehlých činžáků Městský úřad v Uherském Hradišti. Dnes zůstali paní Zabloudilové pouze tři psi, ostatní zvířectvo vymřelo pravděpodobně v důsledku nevyhovujících podmínek. Například kozy byly umístěny ve sklepě, který byl při povodních naprosto pod vodou. S přibývajícím věkem paní Zabloudilové nestačí síly a pozemek, především dům, mění vzhled. Řádění psů a ostatních zvířat zanechalo nesmazatelné stopy po celém stavení, zápach jejich sekretů se lyne pokoji, v nichž se kdysi scházela vybraná společnost.
Vždyť tatínek paní Marty učil na uherskohradišťském gymnáziu biologii a tělocvik a maminka byla učitelkou měšťanky. Zabloudilovi vždycky chovali spoustu hospodářských zvířat a paní Marta jen pokračuje v tradici, jak sama říká dědictví otců zachovej nám Pane. Její osud je i tak velmi pohnutý, rodiče zemřeli vpodstatě mladí. Studium medicíny nedokončila, protože Němci za války zavřeli vysoké školy. Proto začala studovat na Obchodní akademii v Uherském Hradišti a posléze pracovala dlouhá léta v České spořitelně a zabývala se chovem kolií, se kterými měla i několik úspěchů.
Lidé jsou závistiví, vidí zahradu, barák, a tak jsem se stala trnem v oku. Žádali na obci, aby mi zakázali mít v domě nebo na zahradě jediného psa. Místo aby měli soucit a člověku trochu pomohli, tak raději ublíží, líčí své hořké zkušenosti s nájemníky činžáků. O netoleranci svědčí i vybitá okna, jež jsou dílem místní mládeže. Přesto se najdou i jedinci, kteří stařence pomohou. Dovezou jí granulované krmivo nebo slámu na podstýlku. Psi žijí se mnou v domě, protože na zahradě jsou mi k ničemu. Tam je může každý zneškodnit a já potřebuji, aby mě chránili.
I tak paní Zabloudilová tvrdí, že jí před čtrnácti dny jednoho ze psů neznámý pachatel zastřelil přímo v pokoji. Najednou v noci začal příšerně kňučet a ráno jsem ho našla mrtvého, pak jsem zjistila, že ho zastřelili, popisuje smrt svého miláčka.
Podle MVDr. Neumannové, která je již 15 let dvorní veterinářkou zvířeny paní Zabloudilové, je to spíše jen její utkvělá představa. Nikdy jsem neviděla, že by ti psi měli střelnou ránu, to platí i o údajném trávení psů. Nezažila jsem, že by tam někdo úmyslně hodil jed. Lidé většinou dali za plot nějaké zbytky, které byly zkažené. Zvířata pak měla zdravotní, převážně žaludeční a střevní potíže, v jejichž důsledku hynula. čím déle tam chodím, tím jsou podmínky, co se týče hygieny, horší. Dřív chovala ve větší míře hospodářská zvířata a těžko odhadnutelný počet psů, v průměru 8 až 12 pejsků. Vždy se jim snažila dát to nejlepší, ale i když je velmi pracovitá, tak už na to nestačí ani fyzicky, a v podstatě ani finančně. Zvířata byla občas vyhublá, ale důvodem byla nevhodná krmná dávka nebo to, že byla začervená.
I přes všechno zůstává paní Zabloudilová velmi optimistická a jak říká, jsem velmi adaptabilní, jinak bych toto všechno nemohla vydržet. Žiju tak, nic neschovávám. Nikdy jsem se žádné pomoci nedomáhala, spíš zatnu zuby a snažím se to překonat. Stále věří, že se jí podaří uvést dům do původního stavu. Je ovšem zřejmé, že léta neudržovanou, povodněmi a zvířaty zdevastovanou budovu bez cizí pomoci opravit nemůže. Mohlo by se zdát, že tato stará žena je neduživý a zatrpklý člověk, opak je však pravdou. Až na sklerózu je absolutně zdravá a ani samota jí neubrala na příjemnosti a veselosti.Cigarety neprošly
St. Hrozenkov (red) - Minulý čtvrtek objevili celníci ve Starém Hrozenkově asi třináct set krabiček cigaret pečlivě ukrytých v autobuse. Zboží v hodnotě sedmačtyřiceti tisíc korun se pokusil převézt muž ukrajinské národnosti. Muž byl zadržen a bylo mu sděleno obvinění pro trestný čin z krácení daně z poplatku a porušování oběhu zboží ve styku s cizinou, sdělil pro DDS tiskový mluvčí České policie Jaroslav Krejčíř. Obviněnému, který byl vzat do vazby, hrozí až tři roky nepodmíněně.Hledá se boxer
Ve středu minulého týdne se v Ostrožské Nové Vsi a okolí ztratila žíhaná fenka boxera s velkou bílou náprsenkou, stáří 6 let, slyšící na jméno Kasiopea. Nálezce čeká odměna. Tel: 598 314.www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund