Číslo: 7
14.02.2000
Článků: 76

Titulní
Uherskohradišťsko
Brodský
Kultura
Z
Pro
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Po roce a půl byli odsouzeni dva Vietnamci, kteří napadli zákazníka
Nezaměstnanost značně stoupla
Smrt na nádraží
Borutovi hrozí až dvanáct let
Jednáním mladých lidí jsem zděšen

Po roce a půl byli odsouzeni dva Vietnamci, kteří napadli zákazníka

Obžalovaný si prohlíží svoje povolení k pobytu. Vyhoštění by se mu jistě nelíbilo. - Foto: P. Paška
Uh. Hradiště - Druhým hlavním líčením byl ve čtvrtek 10. února u Okresního soudu v Uherském Hradišti ukončen případ dvou Vietnamců, kteří na konci listopadu 1998 napadli na tržnici v Nivnici jednoho ze zákazníků. Hned v úvodu jednání byl omluven prostřednictvím svého obhájce jeden z obžalovaných, který se k soudu nemohl dostavit z důvodu návštěvy Vietnamu. Další Vietnamec se s omluvou dostavil až o půl hodiny později.
Oba trhovci byli státním zástupcem obžalováni ze spáchání trestného činu výtržnictví a ublížení na zdraví, kterého se dopustili 21. listopadu 1998. Jak vypověděl poškozený (občan Nivnice), zakoupil ten den u vietnamských obchodníků elektrické žárovky na stromeček. "Když jsem je ale doma vyzkoušel, nesvítily. Proto jsem se vydal zpět na trhy a požadoval po prodejci vrácení peněz. Na to Vietnamec nepřistoupil a žárovky chtěl vyměnit. Protože jsem ale měl obavy, že bude zboží zase závadné, opětovně jsem požadoval peníze," upřesnil poškozený.
Následný běh událostí byl velmi rychlý. Vietnamec se údajně rozčílil, něco zavolal na svého kolegu a potom poškozeného společně povalili na zem, kde jej bili pěstmi a kopali. "Syn přišel domů celý od krve. Když jsme s manželem zjistili, co se stalo, šli jsme na trhy a zavolali policii," nechala se slyšet matka poškozeného.
Podle znaleckého posudku, který byl zpracován na základě lékařských zpráv, utrpěl poškozený četné oděrky a zlomeninu čelisti. Po provedeném dokazování navrhl státní zástupce soudci Eduardu Ondráškovi, aby oba obžalované uznal vinnými ze spáchání trestných činů a uložil jim přiměřený trest odnětí svobody s delší zkušební dobou. Rovněž navrhl, aby soud Vietnamce na tři roky vyhostil z České republiky.
Obhájce naopak poukazoval na fakt, že oba obžalovaní nebyli dosud soudně trestáni, jednali v silném rozrušení a že trest vyhoštění by mohl být brán jako projev rasismu. Po několikaminuté přestávce vynesl soud rozsudek, v němž obžalovaným uložil úhrnný trest odnětí svobody v trvání šesti měsíců, který podmíněně odložil na zkušební dobu dvou let. Vietnamci jsou také povinni uhradit škodu, která vznikla VZP ve výši 3 335 Kč a poškozenému ve výši 5 206 Kč.
"Je pravdou, že obžalovaní jsou v naší republice, dá se říci, na návštěvě. Jako hosté by se tedy měli chovat slušně. Trest vyhoštění jim však není možno uložit, neboť od 1. 1. 1998 je v platnosti novela zákona, podle které soud nemůže uložit trest vyhoštění tomu pachateli, který má na území ČR povolen dlouhodobý pobyt a má zde pracovní a sociální zázemí. Tyto podmínky oba obžalovaní splňují," uvedl soudce v odůvodnění rozsudku. "Je mi jedno, jestli tady zůstanou nebo ne. Tohle si přece ale nesmí dovolovat! Vždyť za týden můžou napadnout někoho dalšího," pronesl na závěr jednání otec poškozeného.
Karin KuchtováNezaměstnanost značně stoupla
Region (fal) - Přestože na konci loňského roku nedosahovala míra nezaměstnanosti ani sedmi procent, k jedenatřicátému lednu vzrostla na 7,64%. V evidenci úřadu práce je v současnosti více než pět a půl tisíc nezaměstnaných, na které připadá 246 volných míst. "Nárůst počtu uchazečů o práci jsme očekávali, ne však v této míře," konstatoval pro DDS ředitel Úřadu práce v Uherském Hradišti. Podle něj je to důsledek sezonnosti. Propouští se ve stavebnictví, zemědělství částečně i v potravinářství. Další nárůst počtu nezaměstnaných se očekává i v tomto měsíci. "Myslíme si, že dojde už jen k mírnému nárůstu, který se s příchodem jara zastaví," domnívá se Janíček.
Přesto mírou nezaměstnanosti stále zůstáváme za Zlínem (7,8%), Vsetínem (10,83%) a Kroměříží (11,13%). V lednu našlo zaměstnání 673 uchazečů o práci. Sankčně, tedy pro nespolupráci a maření činnosti úřadu práce, bylo vyřazeno třiatřicet lidí. Většinu volných pracovních míst stále tvoří nabídka dělnických profesí.Smrt na nádraží
St. Město (vb) - Na vlakovém nádraží ve Starém Městě byl v prostorách WC nalezen uplynulé pondělí mrtvý muž. Přivolaná lékařka na třiapadesátiletém muži nezjistila žádné stopy násilí ani zranění a nařídila zdravotně bezpečnostní pitvu.Borutovi hrozí až dvanáct let
Uh. Hradiště (Kk) - V úterý 8. února 2000 proběhlo u Okresního soudu v Uherském Hradišti druhé hlavní líčení s uherskohradišťským podnikatelem Zdeňkem Borutou. Státní zástupce obžaloval Borutu ze spáchání trestného činu poškozování věřitele, kterého se měl dopustit v době exekuce svého majetku. "Záměrně uvedl chybné číslo svého účtu, aby exekuci zmařil," zní v obžalobě.
Podnikatel, který je v současné době v brněnské vazební věznici, se ale hájí tím, že žádné číslo nikomu neposkytl a chybu udělala jeho účetní.
Ani úterní hlavní líčení nebylo však konečné a muselo být odročeno, neboť se k soudu nedostavilo několik důležitých svědků. "Není to jednoduché, protože současně s jednáními v Uherském Hradišti probíhá i vyšetřování v Brně. Svědci, kteří tedy s Borutou mají co do činění, vypovídají na dvou místech," upřesnil soudce Eduard Ondrášek.
Zatímco Zdeňku Borutovi hrozí v Uherském Hradišti poměrně mírný trest, může nakonec pykat za mřížemi pět až dvanáct let. Krajský úřad vyšetřování v Brně jej totiž obvinil z podvodů, kterých se dopustil coby majitel záložny Primka, kdy sliboval věřitelům uložení a zúročení jejich vkladů.Jednáním mladých lidí jsem zděšen
Uh. Hradiště (fal) - Poté, co roztál sníh, se na území Uherského Hradiště objevil značný nepořádek. Příkladem toho je bastion, kde se v trávě povaluje nejen spousta papírů, ale také velké množství cigaretových nedopalků.
"Musím říci, že jednáním mladých lidí, kteří do bastionu chodí kouřit, jsem upřímně zděšen. Přestože tam jsou rozmístěny odpadkové koše, jsou nedopalky cigaret poházené kolem nich," řekl místostarosta Uherského Hradiště Libor Karásek, "hodit nedopalek nebo krabičku od cigaret na trávník nebo chodník zřejmě považují za hrdinství."
"V bastionu bychom mohli zajišťovat úklid denně. Zvažujeme, že zde umístníme více odpadkových košů. Nejsem si ale jistý, zdali toto opatření čistotu v bastionu zajistí," uvedl vedoucí odboru životního prostředí Městského úřadu v Uherském Hradišti Radim Šupka.
"Za nepořádek v této lokalitě mohou zejména středoškoláci z přilehlých středních škol. Úklid tohoto prostoru pak musíme řešit z peněz městského rozpočtu. Pokud budeme nuceni platit za vymetání nedopalků z trávníků, nezbydou finanční prostředky třeba na opravu chodníků," zkonstatoval starosta města Ladislav Šupka. Jak dále radní tvrdí, v souvislosti s nepořádkem v bastionu připravují opatření, které by mělo situaci v něm zlepšit. Bližší informace nám však odmítli sdělit.
"Na jednání s HRATESem jsme se domluvili na odstranění posypových materiálů z chodníků a komunikací do pátku tohoto týdne. Probíhá také úklid travnatých ploch, bude se ale týkat spíše centra města. Nelze totiž předpokládat, že zajistíme plošné vyčištění celého města," řekl Radim Šupka.
Podle ředitele HRATESu Josefa Krupy je již v současnosti střed města vyčištěn. Do konce týdne bude vyčištěn i zbytek města. Na úklidu chodníků a komunikací se podílí šest pracovníků HRATESu, na vyčištění travnatých ploch pak čtyři.
Generální úklid města však proběhne až po skončení zimní údržby, tedy po patnáctém březnu.www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund