Číslo: 8
22.02.1999
Článků: 53

Titulní
Uherskohradišťsko
Brodský
Kultura
Z
Pro
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Zbyněk Ondračka nejlepším sportovcem za rok 1998
Podpory vyplácené malým zemědělcům se osvědčily
Ze složené jistoty se zaplatila plynofikace
Vybrat si střední školu je stále obtížnější
Lidé byli díky sněhu odříznuti od světa
CK Fischer bude možná odlétat z Kunovic

Zbyněk Ondračka nejlepším sportovcem za rok 1998

Prvním dvěma sportovcům - Zbyňkovi Ondračkovi a Ivetě Mitáčkové - to spolu slušelo. - Foto: M. Tvrdoň
Uh. Hradiště - Uherskohradišťský klub Barziko se stal v páteční podvečer místem vyhlášení nejlepšího sportovce, sportovního kolektivu a úspěšných trenérů mládeže okresu Uh. Hradiště za rok 1998. Sportovní znalci, novináři, trenéři a funkcionáři svými hlasy rozhodli o tom, že nejlepším sportovcem okresu za rok 1998 se stal kanoista z Ostrožské Nové Vsi Zbyněk Ondračka. Tento šestadvacetiletý kanoistický reprezentant ČR tak obhájil své loňské vítězství v anketě, když k jeho největším úspěchům patřil titul mistra ČR v kanoistickém maratónu, a především vítězství v premiérovém závodě Světového poháru v Týně nad Vltavou. Z vítězství v anketě mám pochopitelně radost, řekl nám krátce po dekorování Zbyněk Ondračka, který si pro letošní rok určil jako cíl zisk některé z medailí na MS nebo ME.
Na druhém místě se v anketě umístila možná trochu překvapivě kulturistka z TJ Spartak Hluk Iveta Mitáčková, která zaznamenala v loňském roce několik pozoruhodných úspěchů. Stala se nejen šampiónkou ČR ve váze do 57 kg, ale zvítězila také v prestižní soutěži Grand Prix Pepa v Opavě a v Promil Cupu v Hradci Králové. Přiznám se, že druhé místo v anketě mne velmi překvapilo, nevěřila jsem ani tomu, že bych se mohla vůbec probojovat do první desítky, svěřila se nám sympatická Iveta Mitáčková. O stupínek hůře než v loňském roce, tentokrát na místě třetím, skončil šermíř Slovácké Slavie Michal Trubačík, mistr ČR v šermu šavlí. Jsem rád, že jsem skončil do třetího místa, jinak bych se musel ostříhat dohola, taková byla moje sázka, prozradil pro Dobrý den Michal Trubačík. S kým se však vsadil a co svým třetím místem vyhrál, to nám už neprozradil. Za svůj největší úspěch v loňském roce považuje fakt, že jako jediný ze všech seniorů na mistrovství republiky v šermu obhájil svůj mistrovský titul.
V kategorii kolektivů zcela podle očekávání zvítězili druholigoví fotbalisté FC Synot Staré Město před házenkářkami z Kunovic a stolními tenistkami z Hluku.
V kategorii nejúspěšnějších mládežnických byla jako nejlepší vyhodnocena trojice trenérů - Vít Pjajčík (kanoistika O. N. Ves), Antonín Horsák (Slovácká šachová škola Staré Město) a Andrea Botková (stolní tenis Hluk).
Slavnostní vyhlášení nejlepších sportovců okresu Uh. Hradiště úspěšně moderoval herec Vladimír Doskočil, hudebně jej zpříjemnila skupina Eldorádo z Veselí nad Moravou a kytarista Rade Drenovac z Chorvatska. Nejlepší sportovci byli odměněni mnoha cenami, které věnovali sponzoři ankety.
Vojtěch Johaník
Marek TvrdoňPodpory vyplácené malým zemědělcům se osvědčily
Region (Kk) - Již od roku 1994 funguje program Ministerstva zemědělství ČR, který je zaměřen na udržení zemědělské činnosti, jež by byla taktéž šetrná k životnímu prostředí. V současné době je tato otázka více než aktuální. Nejpozději do 26. února si totiž mohou zemědělci podat žádost o přiznání této podpory. Podmínkou ovšem je, že musí zemědělsky hospodařit na výměře 5ha, v chráněných krajinných oblastech pak nejméně na 2ha pozemku. Obdobně jako v loňském roce je v horších přírodních podmínkách přiznávána podpora na chov ovcí a chov skotu masných plemen. Ve všech zemědělských oblastech jsou přiznávány podpory na údržbu zemědělských pozemků přispívajících k udržování krajiny a na vyrovnání ztrát v důsledku hospodaření žadatele ekologickým způsobem. Změna struktury zemědělské výroby je podporována rovněž příspěvkem na zalesnění zemědělských pozemků. Nově, od letošního roku, je poskytována podpora na vápnění orné půdy s kyselou půdní reakcí.
Kdybych měl zhodnotit minulý rok, kdy se podpory vyplácely, došlo k nárůstu žadatelů. Tato skutečnost se také zobrazila v určitém zlepšení obdělanosti zemědělské půdy. V chráněných oblastech vstupuje do programu také Správa CHKO Bílé Karpaty, která potvrzuje příslušnost pozemku v chráněném územím. Co se týče oblastí Bílých Karpat, jsou zvýhodňováni především ti, kteří se rozhodnou svůj pozemek zatravnit. Je totiž naším záměrem tyto pozemky zatravňovat. Další zvýhodnění je pak přiznáváno u chovu ovcí a masných plemen skotu, upřesnil Josef Vaculík, pracovník Územního odboru MZ ČR Uherské Hradiště.Ze složené jistoty se zaplatila plynofikace
Uh. Hradiště (fal) - Městská rada odsouhlasila navržený způsob finančního vypořádání s občany ve Véskách a Míkovicích. Obyvatelé výše zmíněné lokality, kterých se týkalo vybudování plynovodního řádu a přípojek, totiž v loňském roce složili městu finanční jistotu ve výši pěti tisíc korun, která jim měla být vrácena. Z té jim ale město vyplatí pouhých 417 korun. Jednou z podmínek Státního fondu životního prostředí k poskytnutí dotace a půjčky bylo zprovoznění řádu a odběr plynu do roka a do dne minimálně v 90% přípojek. Takže jsme chtěli mít záruku, že tato podmínka bude splněna, vysvětluje starosta Ladislav Šupka. Původně měla plynovodní přípojky zafinancovat Jihomoravská plynárenská společnost.
Než však došlo ke spuštění celé akce, bylo nám sděleno, že od roku 1998 JP přípojky již financovat nebude. Proto jsme byli nuceni podstoupit s lidmi další jednání, kdy byli vyrozuměni o tom, že jistina bude použita na zafinancování domovních přípojek. A protože náklady na jednu domovní přípojku byly propočítány na 4 583,-, bude jim vráceno 417,- korun.
Podle starosty byl z 348 plynovodních přípojek odběr plynu ke konci loňského roku v 324 rodinných domech, čímž byla podmínka SFŽP splněna.Vybrat si střední školu je stále obtížnější
říká s trpkostí bývalý zaměstnanec cukrovaru

Graf znázorňuje počet přihlášených a přijatých žáků na vybraných středních školách našeho regionu.
Uh. Hradiště (Kra) - Tento týden mají žáci devátých tříd základních škol poslední možnost podat přihlášky na střední školy. Zvláště v dnešní nelehké ekonomické situaci je velmi důležité zvolit si perspektivní obor. Rodiče a samotní uchazeči jsou tak postaveni do situace, jež vyžaduje výrazně větší zodpovědnost za výběr školy. Jak potvrdila Sonda maturant, kvalita znalostí absolventů středních škol není vždy srovnatelná. V žebříčku Celková úroveň maturantů skončila nejlépe z uherskohradišťských středních škol obchodní akademie na 38. místě. Ve stejné kategorii, ovšem mezi gymnázii, obsadilo Gymnázium v Uherském Hradišti 33. příčku. Pokud je uchazeč pevně rozhodnut pokračovat ve studiu i na vysoké škole, měl by tomu přizpůsobit i výběr střední školy.
Podle regionální tabulky SOŠ Přijímání na vysoké školy, bylo ze sta absolventů SPŠ v Uherském Hradišti přijato a zapsáno na VŠ 57,75 studentů. U SUPŠ to bylo asi 40 a konečně u obchodní akademie přibližně 23 studentů. Okolo 67 absolventů Gymnázia v Uh. Hradišti bylo úspěšných při přijímacích pohovorech na vysokých školách. Ukazatel Studijní potenciál žáků představuje obecné studijní předpoklady maturantů v roce 1998. Největší schopnost studovat měli žáci gymnázia, za nimi skončili studenti SPŠ a obchodní akademie. Dalším významným vodítkem při výběru budoucího povolání je bezesporu i nezaměstnanost absolventů jednotlivých oborů. V září loňského roku bylo v celé republice na úřadech práce evidováno 28 756 absolventů, z toho více než dvanáct a půl tisíce vystudovalo ekonomické obory, necelé čtyři tisíce nezaměstnaných odmaturovalo na gymnáziích.Lidé byli díky sněhu odříznuti od světa
Region (Kk) - Silničáři svádí nelehký boj s nevlídným počasím. Mimo klasické zásahy a sypání vozovek solí a inertními materiály museli vyjet se svojí technikou na pomoc lidem, kteří zůstali díky sněhu uvězněni ve svých domech. Několik místních komunikací se pod sněhem úplně ztratilo. Ačkoliv tyto byly mimo státní síť, museli jsme vyjet pomoci, protože ani obce a lidé nedisponují patřičnou technikou. Nejhorší situace byla na Hribovnách poblíž Vyškovce, zde zůstalo bez spojení asi deset domů. Zásah byl nutný ale i v Jankovicích a na Žítkové, upřesnil ředitel Správy a údržby silnic Uh. Hradiště Buchtík. Jak následně dodal, zvládat počasí na vozovkách je náročné nejen na práci, ale i na peníze. Během několika posledních dnů jsme zaznamenali enormní spotřebu soli. Naštěstí jsme se rychle zorientovali a máme jí dostatek, uzavřel.CK Fischer bude možná odlétat z Kunovic
Kunovice (Kk, fal) - Na letišti v Kunovicích přistálo v úterý 16. února letadlo společnosti FISCHER AIR. Boeing 737-300 obdivovali nejen novináři, ale i velké množství občanů, kteří se sem přišli podívat. Cestovní kancelář Fischer působí v České republice již od roku 1990. Jednou z jejích sesterských společností je i Fischer Air, která s Boeingem do Kunovic přiletěla. V současné době má naše vlastní letecká společnost ve vlastnictví dva Boeingy typu 737- 300. Každé z nich má kapacitu 148 míst, ta využíváme pouze pro potřeby cestovní kanceláře Fischer.
Toto množství letadel ovšem už dnes nepokrývá naši potřebu. Proto je v současné době objednán další, zcela nový Boeing stejného typu. Ten bude dodán v dubnu. Od května 1999 bude tedy Fischer Air disponovat třemi letadly. Letadla jsou vybavena nejmodernější technikou, přičemž některá technika je i na vyšší úrovni, než si vynucují předpisy. K tomu patří například zařízení, které nám umožňuje přistávat i v nejkomplikovanějších klimatických podmínkách a při nejmenší viditelnosti, upřesnil k letadlu Zdeněk Kříž, asistent ředitele CK Fischer ing. Václava Fischera. Jak následně dodal, s novým letadlem pak bude vlastnit Fischer flotilu, která bude stará v průměru 1,3 let. Zařadí se tak mezi jednu z nejnovějších v Evropě.

Jaký je hlavní důvod této akce a přistání vašeho letadla u nás, na kunovickém letišti?
Váš region v oblasti Moravy je pro nás po stránce prodeje velmi významný. Vděčíme za to především naší dobré síti provizních prodejců. Jednou z nejlepších je právě hradišťská cestovní kancelář INTOUR. Tuto kunovickou akci chápeme jako reklamní, přičemž tím chceme pomoci našim regionálním prodejcům. Ve vašem regionu máme rozsáhlé plány. V budoucnu bychom chtěli rozšiřovat odletová místa z České republiky. Doposud odlétáme pouze z Prahy, Brna a Ostravy. Chtěli bychom však vyjít vstříc klientům a odlétat i z jiných měst. Proto uvažujeme i o využití tohoto letiště.

Letiště v Kunovicích tedy odpovídá vašim představám a požadavkům?
Ano, místní letiště nás svými parametry zaujalo. Je plně vyhovující a je tedy v budoucnu možné, že se zde příště potkáme ne na akci, jako je tato, tedy reklamní, ale zkrátka jako klienti na letišti, kteří s námi odlétají například na Mallorcu. Podobná myšlenka o využití letiště nás napadla i v Karlových Varech. Je to významná spádová oblast nejen v Čechách, ale i Německa. Zdejší letiště by sloužilo i jako spádové pro slovenské klienty.

Jak na záměr CK Fischer využít letiště pohlíží starosta Kunovic ing. Jiří Deml?
S úžasným očekáváním. Tato myšlenka do jisté míry naplňuje sen, aby letiště, které má již dvakrát od zastupitelstva Kunovic schváleno statut mezinárodního letiště, bylo skutečně mezinárodní. Nejenže to bude dobré pro samotné Kunovice, ale pro celou tuto oblast. Je to zatím první krok, teď budeme všichni zvědaví, jak to bude pokračovat dál, a budeme tomu držet palce.www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund