Číslo: 8
21.02.2000
Článků: 89

Titulní
Uherskohradišťsko
Brodský
Kultura
Z
Pro
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Zámek Nový Světlov pomalu, ale jistě chátrá
Mladý muž znásilnil svou sestřenici
Puma překročila státní hranici
Výbuch se na Barziku nekonal
Novela: Prodejci si budou muset pořídit nové registrační pokladny

Zámek Nový Světlov pomalu, ale jistě chátrá
Cena je několikanásobně nižší než před čtyřmi lety

Poslední rekonstrukce zámku proběhla v roce 1984 v celkovém nákladu 40 milionů korun - Foto: P. Paška
Bojkovice - Někdejší centrum cestovního ruchu, národní kulturní památka a kdysi významné místo obrany proti nepřátelským vojskům bojkovický zámek Světlov pomalu chátrá. Majitel Arnošt Rolný, který jej dostal v restituci spolu s přilehlými pozemky, se v roce 1996 dostal do likvidace a o dva roky později byl na podnikatele vyhlášen konkurz. Za několik let, kdy v zámku provozoval hotelové služby, se výše jeho dluhů bankám dostala až na několik set milionů korun. Proti rozhodnutí o vyhlášení konkurzu se ihned odvolal a případ se před dvěma lety dostal k vrchnímu soudu v Olomouci.
"Trvá to už opravdu dlouho, ale momentálně se s tím nedá nic dělat. Čekáme na rozhodnutí vrchního soudu," říká správkyně konkurzní podstaty Aloisie Jurkovičová, která předpokládá, že rozhodnutí by mohlo padnout v polovině letošního roku. Jak jsme se u vrchního soudu dozvěděli, tento případ se bude projednávat ještě v tomto měsíci nebo počátkem března.
Místní lidé jsou však vleklým postupem úřadů zklamáni. "Pro Bojkovice je zámek srdeční záležitostí, lidé byli zvyklí tam chodit a těžko se smiřují s dnešním stavem," říká místostarostka Ivana Šobáňová. Kvůli dlouhodobému neobývání objektu totiž dochází k mnoha potížím, které bude velmi obtížné odstranit.
Zámek je zavlhlý, není větraný, střechou do něj zatéká a špatný stav se projevuje i na dřevěných podlahách, oknech nebo dveřích. Podle vedoucí oddělení kultury referátu regionálního rozvoje okresního úřadu v Uh. Hradišti Jany Spathové existuje dokonce nebezpečí zasažení objektu dřevomorkou: "Už v minulosti se zde toto napadení vyskytlo a současné prostředí, zavlhnutí a nevětrání může být nejlepší živnou půdou pro to, aby se dřevomorka znovu objevila. Čím déle tento stav trvá, tím více dochází i k devastaci konstrukce objektu."
Žádné úpravy zde neprovádí ani současný nájemce, firma Bergas, a. s., Bratislava, která chtěla hotel znovu zprovoznit. I tyto práce se však po čase zastavily. Není totiž zcela jisté, že soud konkurz potvrdí, a mohlo by se stát, že bude muset být vyhlášen znovu. V provozu není ani přilehlý zámeček. Majitel objektu, firma Rolný, spol. s r. o., kde je jedním ze společníků Arnošt Rolný, se totiž také dostala do likvidace.
V současné době je i na tuto firmu podán návrh na konkurz a majitelé proto rozprodali zařízení zámečku. Protože se v zámku netopí, není během zimního období otevřeno ani Muzeum Bojkovska a svatby se zde konají jen výjimečně. Alespoň tyto prostory může ještě asi dvacet let využívat město. Do konce června letošního roku však musí kvůli ukončení nájmu odstranit ze střechy televizní i telekomunikační vysílač a přemístit je jinam. Hodnota zámku tak kvůli soudním průtahům neustále a velmi rychle klesá. Zatímco tržní cena při požadování úvěru byla 450 milionů korun, před prohlášením konkurzu byl zámek nabízen za 160 milionů korun a v této době je cena ještě nižší. Další vlastník zámku by navíc podle Spathové mohl požadovat od státu příspěvek na opravy z Programu záchrany architektonického dědictví nebo střešního fondu a existuje také řada grantů.
Podle místních lidí by zřejmě nejlepším řešením bylo, aby zámek spravovalo město jako v minulosti. Takový zdroj financí ale městský úřad nemá. Z pozice majitele části prostor by alespoň rádo ovlivnilo počínání nového vlastníka v rámci veřejného zájmu.
Jana CabákováMladý muž znásilnil svou sestřenici
Korytná (jac) - Před několika dny došlo v této obci na Uherskobrodsku k případu, který nikdo z obyvatel dosud nepamatuje. Svou dvanáctiletou sestřenici znásilnil její o deset let starší bratranec. Dívka poté musela být převezena do uherskohradišťské nemocnice a operována na gynekologickém oddělení. Vesnice je činem mladého muže, který se předtím jako násilník neprojevoval, zděšena. "Každý z obce to velmi odsoudil. Je to slušná rodina a nikdy s ním nebyly žádné problémy. Muž byl spíše nenápadný a o to víc to všechny šokovalo," říká starosta obce Antonín Stojaspal. Mladík se oženil jako nezletilý, hrával v místní dechové hudbě a dívka si dokonce chodila hrávat s jeho pětiletým synem.
Mladý muž byl brzy po spáchání trestného činu vzat do vazby.
Dívka se však s psychickými následky tohoto činu bude zřejmě vyrovnávat po celý zbytek života.Puma překročila státní hranici
Starý Hrozenkov (Kk) - Netradiční náklad proclívali celníci na česko-slovenském státním přechodu ve Starém Hrozenkově. Ve čtvrtek 17. února v dopoledních hodinách byla totiž převážena ze slovenského města Bojnice puma americká. Cílovou stanicí šelmy, která byla uzavřena v kleci speciálního džípu, byla zoologická zahrada ve Dvoře Králové.Výbuch se na Barziku nekonal
Uh. Hradiště (Kk) - Přes čtyřicet osob muselo být v úterý 15. února těsně po půlnoci evakuováno z uherskohradišťské diskotéky a baru Barziko. "Na linku 158 nahlásil dosud neznámý pachatel, že je v baru bomba, která za chvíli vybuchne," upřesnil tiskový mluvčí policie Jaroslav Krejčíř. Do akce bylo zapojeno šest policistů. Ti však nakonec žádný výbušný systém nenalezli.Novela: Prodejci si budou muset pořídit nové registrační pokladny
Region - Již 1. března 2000 vstupuje v platnost rozsáhlá novela Živnostenského zákona, která byla schválená v závěru uplynulého roku. Snahou novely je vnést přísnější režim a řád do podnikání, více chránit spotřebitele a zabránit daňovým únikům. Na podrobnosti týkající se novely živnostenského zákona jsme se zeptali ředitele Okresní hospodářské komory v Uherském Hradišti Jiřího Zezuláka:
"V novele živnostenského zákona jsou především zpřísněny podmínky pro získání živnostenského oprávnění, provozování živnosti, resp. podnikání fyzických i právnických osob. Rozšiřuje se okruh povinností podnikatelů a klade se větší odpovědnost za jejich činnost. Zvyšují se nároky na prokazování bezúhonnosti, podnikání cizinců, prokazování odborné způsobilosti, postavení odpovědného zástupce, činnosti provozoven, atd. Posiluje zároveň pravomoci kontrolních orgánů vč. pozastavení nebo odejmutí živností. Novela nově vymezuje druhy živností (řemeslné, vázané, volné, koncesované) a podmínky pro jejich získání, což vyžaduje mj. rozsáhlou přeregistraci již stávajících oprávnění."

Jsou v novele ustanovení, na která byste zvlášť upozornil?
"Velmi zajímavý je ő31, kde se ukládá několik nových povinností. Některé byly již dávno žádoucí, např. mít na provozovně přítomnu osobu splňující podmínku znalosti českého nebo slovenského jazyka (viz. stánkaři), zajistit v místě (sídle) podnikání přejímání písemností. Obsahuje však i kontroverzní, těžko proveditelná ustanovení Týká se to zejm. odst. 12, který svým obsahem má více chránit spotřebitele a bránit daňovým únikům, ale vlastním provedením přivádí značnou část podnikatelů, zejména v maloobchodě a službách do obtížné až neřešitelné situace.
Nikdo z kompetentních orgánů nebyl schopen jasně vysvětlit, jak si realizaci tohoto ustanovení představuje v praxi. Uvedené ustanovení je ve svých důsledcích ještě tvrdší než dlouze diskutovaný a nakonec zamítnutý zákon o registračních pokladnách."

Jak se prodejců dotkne ustanovení v praxi?
"V praxi to pro tisíce firem znamená, že stávající vybavení - pokladny, které umí tisknout pouze ceny a datum prodeje - mohou vyhodit nebo používat jako drahé kalkulačky a vrátit se k ručnímu psaní stvrzenek, nebo nakoupit drahé pokladny s alfanumerickými kódy a další zařízení (v hodnotě desítek tisíc Kč). Ale ani to vlastně neřeší zcela tento problém, tak jako ani tzv. registrační pokladny, které již řada větších provozoven vlastní. Ty sice umí tisknout doklad uvedeného obsahu, ovšem značná část umí tisknou druh zboží pouze ve formě kódu a v žádném případě však netisknou (proč taky, když pro potřeby kontrol je sledován pouze objem tržeb) ani neuchovávají kopie těchto dokladů. Samotnou otázkou je ,co lze chápat pod pojmem "druh zboží". Mnohé zákony mají pro tento termín různý výklad."

Výměna pokladen bude ale značně problematická
"Ano. Otázkou je, kdo na této situaci bude profitovat. Nepochybně to budou dodavatelé pokladních systémů (cena pokladny totiž vyjde prodejce minimálně na třicet tisíc korun), pokud se jim však podaří technicky zvládnout tento problém a nebude-li urychleně příslušný paragraf novelizován. Věřme, že zvítězí zdravý rozum a problematické ustanovení se včas upraví."

Kde se mohou podnikatelé s novelou živnostenského zákona blíže seznámit?
"Pikantní na celé záležitosti je skutečnost, že řadový podnikatel se dnes obtížně dovídá, co se od něj vlastně očekává, neboť příslušné znění novely ŽZ vyšlo pouze ve Sbírce zákonů a za určitých podmínek ho lze získat ještě na Internetu . Není tedy běžně dostupný (což je paradoxní ve vztahu např. k novele daňových zákonů, jež ještě nevyšly ve Sbírce, ale už jsou na pultě knihkupectví)."
Protože změn vyplývajích z novely ŽZ je celá řada, okresní hospodářská komora připravuje ve spolupráci s okresním živnostenským úřadem k této problematice seminář dne 16. března 2000. Zájemci se mohou o této problematice více dovědět na úřadě OHK Uh.Hradiště, tel: 0632/554879, tel/fax: 0632/555482.
Karin Kuchtováwww.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund