Číslo: 9
28.02.2000
Článků: 75

Titulní
Uherskohradišťsko
Brodský
Kultura
Z
Pro
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Vladimír Malár - sportovec roku 1999
Od soudu odešla s vysokým trestem
Ukradli zlato
Hrozí malým obcím postupné vylidňování?
Lupičům nasadili pouta

Vladimír Malár - sportovec roku 1999

Na společném fotu z Barzika se vám představuje nejlepší sportovec Uherskohradišťska roku 1999 Vladimír Malár a nejlepší česká fotbalistka stejného roku Iveta Dudová - Foto: V. Johaník
Uh. Hradiště - V páteční podvečer byli v uherskohradišťském klubu Barziko slavnostně vyhlášeni nejlepší sportovci okresu Uh. Hradiště za rok 1999. Poprvé v historii této ankety si poctu nejvyšší odnesl zástupce kolektivního sportu. Vítězem ankety a sportovcem roku 1999 se stal kanonýr druholigového mužstva fotbalistů FC Synot Vladimír Malár.
"Jsem si vědom toho, že se mi loňský rok mimořádně vydařil. Je mi ctí být mezi nejlepšími sportovci okresu Uh. Hradiště. Ve vítězství jsem příliš nedoufal, o to je má radost větší," prozradil těsně po vyhlášení výsledků usměvavý Vladimír Malár. K největším loňským úspěchům Vladimíra Malára lze zařadit jeho desetizápasové angažmá ve Slavii Praha se čtyřmi prvoligovými brankami a vítězstvím v poháru ČMFS.
Vzpomenout je třeba také úspěšné podzimní tažení fotbalistů Synotu, v jehož dresu získal Malár korunu podzimního krále druholigových střelců s 16 brankami. V pátek se však z vítězství neradoval jen Malár, ale také kanoista Ostrožské Nové Vsi Zbyněk Ondračka, který byl vyhlášen sportovcem desetiletí okresu Uh. Hradiště. V posledních deseti letech se Zbyněk stal celkem čtyřikrát nejúspěšnějším sportovcem roku, a proto také nebylo pochyb o jeho vítězství v této netradiční anketě. V Barziku se však vyhodnocovaly také nejlepší kolektivy a trenéři mládeže. Podrobné výsledky všech kategorií se můžete dozvědět na sportovních stránkách Dobrého dne.
Vojtěch JohaníkOd soudu odešla s vysokým trestem
Uh. Hradiště (red) - Dosud nejtvrdší trest nad převáděči v minulém týdnu vynesl soud v Uherském Hradišti. Dvaadvacetiletá Petra Chaloupková stráví dvacet měsíců ve věznici s dozorem, navíc musí zaplatit padesátitisícovou pokutu.
Podle soudce Eduarda Ondráška tentokrát nešlo jen o pěšáka, nýbrž přímo o koordinátorku. "Najímala další lidi, rozdělovala peníze a udílela pokyny," uvedl Ondrášek.
Obžalovaná Chaloupková spolu s dalšími dvěma muži v květnu loňského roku u obce Vyškovec do avie naložili sedmadvacet běženců, které chtěli odvézt do vnitrozemí. Avšak ještě v lese byli zadrženi policií. Přesto Chaloupková u soudu svou vinu popírala. Spolu s dalšími důkazy ji usvědčila výpověď řidiče avie, který ji označil za organizátorku. Pomocníci Chaloupkové odešli od soudu s deseti a čtrnácti měsíci nepodmíněně.Ukradli zlato
Uh. Hradiště (red) - Minulé úterý v poledne ze zlatnictví v Uherském Hradišti ukradli muž a žena, podle popisu snědší pleti mluvící plynně česky, čtyři náhrdelníky ze žlutého kovu a jeden náramek. "Žena si chtěla zboží prohlédnout u dveří prodejny, v tu chvíli jí ale společník otevřel dveře a oba utekli," potvrdil tiskový mluvčí uherskohradišťské Policie Jaroslav Krejčíř. Po pachatelích policie dosud pátrá.Hrozí malým obcím postupné vylidňování?
Uherskohradišťsko - Základním předpokladem, aby mladé rodiny zůstaly i nadále bydlet v té či oné obci, je především možnost vhodného bydlení. V tomto směru se ale většinou malé obce potýkají s problémy. Nemají totiž své vlastní volné obecní pozemky, které by zájemcům mohly nabídnout na výstavbu rodinného domku, a v mnoha případech ani dostatek finančních prostředků a prostor na vybudování obecních bytů. Je tedy pouze otázkou času, kdy se začnou tyto malé obce vylidňovat.
"V současné době odhaduji, že máme v obci sedmnáct stavebních pozemků. Všechny jsou ale v soukromém majetku, v místech, na kterých mají lidé pole. A protože my jako obec jsme na těchto pozemcích vybudovali infrastrukturu, jsou zhodnoceny natolik, že je občané buď nechtějí prodat vůbec, s tím, že je mají pro své potomky, anebo je prodávají, ale velmi draze," popisuje svízelnou situaci v Babicích starosta Miloslav Maňásek.
Jak dále upřesnil, zájem o tyto stavební pozemky je velký, bylo by ale zapotřebí změnit zákon tak, aby bylo pro majitele parcely výhodné ji prodat. Řešení nalézá také v plánování územního plánu obce. "Pokud obec naplánuje, že ta či ona oblast je určena pro zástavbu, pak by měla mít i předkupní právo na vykoupení těchto pozemků za rozumnou cenu. Potom teprve by bylo namístě vybududovat zde infrastrukturu," dodal Maňásek. V současné době řeší obec problém s bydlením výstavbou dvanácti obecních bytů v půdních prostorách základní školy. Uspokojí tak ale obec všechny zájemce? Obdobná situace je i v Jankovicích. "Máme v územním plánu určenu jednu ulici, kde by mohli občané začít stavět. Pozemky jsou ale soukromé a v případě, že by je jejich majitelé nechtěli prodat, vznikl by určitě problém. Jsme totiž malá obec a finanční prostředky na výstavbu obecních bytů nemáme," uvedla zdejší starostka Anna Vydržalová.
V Osvětimanech a v Modré mají ale s bytovou výstavbou jasno. Nejprve vykoupí pozemky, potom je rozparcelují a následně vybudují inženýrské sítě. "Kromě toho, že můžeme nabídnout k výstavbě rodinných domků část obecních pozemků, máme v obci další tři lokality určené k zástavbě. Neustále podnikáme kroky týkající se odkupu těchto parcel s tím, že až je budeme mít ve svém vlastnictví, pak zde teprve zbudujeme inženýrské sítě," upřesnil starosta Osvětiman Antonín Chrbját. Přes padesát stavebních míst je k dispozici i v obci Modrá. Ačkoliv jsou tyto parcely soukromé, řeší obec tuto situaci následovně: "Je logické, že občané pozemky neradi prodávají. Proto ten, kdo by měl zájem postavit si dům v Modré, musí sám navštívit konkrétního majitele pozemku a snažit se s ním domluvit o jeho odprodeji. Až v případě, že by majitel skutečně chtěl pozemek prodat, jsme připraveni vybudovat infrastrukturu," vysvětlil Miroslav Kovářík, starosta obce.
Co mají dělat obce, které již územním plánem stanovily pozemky k výstavbě, vybudovaly na nich inženýrské sítě a tak zvýšily hodnotu pozemků soukromých majitelů, kteří nyní nemají zájem o jejich prodej, jedině za vysoký obnos - což je pro obec pochopitelně nerealné? Na tuto otázku nám odpověděl vedoucí Referátu regionálního rozvoje při Okresním úřadě v Uherském Hradišti, Ladislav Vintr: "Tato situace se dá vyřešit pouze rozumným zastupitelským investováním. To znamená, že obec nejprve vykoupí pozemky, na kterých potom územním plánem stanoví výstavbu rodinných domků a pak je teprve rozprodává jednotlivým zájemcům. Pokud se tak nestane, pak si za vzniklé problémy mohou zastupitelé jednotlivých obcí sami.
Je třeba si uvědomit fakt, že soukromníci nechtějí pozemky prodat v určité etapě územní plánovací dokumentace dokud se nedozvědí, že je to stavební místo."
Karin KuchtováLupičům nasadili pouta
Uh. Hradiště (vb) - Donucovací prostředky a pouta museli použít policisté při zadržení dvou pachatelů z Olomouce. Muži ve věku 19 a 23 let byli totiž ve středu 23. února přistiženi při vloupání do osobního automomobilu Nissan Primera. Majiteli vozu vznikla rozbitím skla a odejmutím autorádia škoda ve výši dvacet tisíc korun. Oba pachatelé byli předáni vyšetřovateli.www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund