Číslo: 1
06.01.1997
Článků: 34

Titulní
Uherskohradišťsko
Ze
Kultura
Pro
Pošta
Horoskop
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Na našem okrese mrazy vlaky nezastavily
Za ochotu nejsou placeni?
Tragická koupel
Nová pošta Uh. Hradiště 5 je v Mařaticích
POLICEJNÍ TÝDENÍK

Na našem okrese mrazy vlaky nezastavily
Uh. Hradiště - Mrazivé počasí, které trvá již třetí týden, se podepsalo i na problémech v osobní a nákladní dopravě. Silné mrazy mají vliv na zvýšený počet lomů kolejnic na tratích Českých drah. Většina kolejnic na tratích, které procházejí územím okresu Uh. Hradiště, je svařena v bezstykovou kolej. V konstrukci železničního svršku jsou odstraněny kolejnicové styky a dilatační spáry průběžným svařením kolejnic. Protože jsou dlouhé kolejnicové pásy pevně upnuty k podkladnicím, nemají možnost se volně prodlužovat nebo zkracovat, takže při změnách teploty v nich vznikají tahová nebo tlaková napětí vysokých hodnot.
Při poklesu teploty vznikají v kolejnicích tahová napětí a vlivem nekvalitního materiálu a nedostatečného způsobu upevnění kolejnic k podkladnicím a pražcům může dojít k lomu kolejnice. Jak jsme se přesvědčili na pracovišti pohotovosti Správy dopravní cesty ve Starém Městě, letošní kruté mrazy nemají zásadní vliv na zvýšený počet lomů kolejnic na širé trati a ve stanicích. Kolejnice se vlivem extremních teplot lámou asi stejně často, jako v letech minulých. Definitivní opravy poškozených kolejnic budou provedeny za příznivějších klimatických podmínek. Opravy mrazem poškozených kolejnic se provádí ve vlakových přestávkách, v případě závažnějších poruch je možno jednu traťovou kolej vyloučit a vlaky jezdí po druhé koleji. Cestující veřejnost nebyla opravami na tratích nikterak dotčena.
Třeskutý mráz měl vliv na poruchy lokomotiv. Citelné zpoždění zaznamenal 26. prosince rychlík 1536 Bohumín - Staré Město - Uh. Brod - Luhačovice a smůlu měli i další cestující, kteří tohoto rychlíku použili v neděli 29. prosince, kdy se porouchala vlaková lokomotiva elektrické trakce u Suchdolu nad Odrou a spoj k nám přijel se zpožděním.
Milan KubíčekZa ochotu nejsou placeni?
Uh. Hradiště (paf) - V poslední době se čím dál tím více setkáváme s neochotou a nevrlostí řidičů ČSAD Uherské Hradiště, kteří, jak se zdá, ještě stále žijí v představě neohroženého monopolu. Jak nás upozornil náš čtenář, řidič autobusu L. M. linky Uh. Hradiště - Zlín (přes Březolupy) 12. prosince požadoval za jízdenku 20 korun přesto, že její cena je 15 korun. Jeden z cestujících sebral odvahu a upozornil na to řidiče. Dostalo se mu místo vysvětlení hrubé odpovědi s doporučením: jestli se vám to nelíbí, tak si vystupte! Jak jsme se informovali u ČSAD, chyba nebyla na straně řidiče, ale špatně naprogramovaného počítače. To ale nic nemění na faktu, že řidič mohl zvolit jiný způsob, jak cestujícím celý problém vysvětlit. Systém fungování autobusových pokladen ČSAD Uh. Hradiště je zarážející, stejně jako chování některých řidičů. Jako provokace pak působí přání příjemné cesty, které na každé jízdence najdete.
P.S: Jistě se najde mnoho řidičů, kteří by si naopak zasloužili naši pochvalu, například za bezpečnou jízdu v náročných podmínkách letošní zimy.Tragická koupel
Když jsme v půli prosince psali o odvážné paní z Uh. Hradiště - Štěpnic, která se pravidelně otužuje koupelemi ve stále čistější řece Moravě, netušili jsme, že za pár týdnů se k nám donese smutná zpráva o jejím skonu.
Na Štěpána, krátce po poledni, byla spatřena místním občanem při plavání v Moravě poblíž pivovaru v Uh. Ostrohu. Na jeho dotaz, zda nepotřebuje pomoc, odpověděla, že ne. Po chvíli se snažila vylézt na břeh, ale to se jí nedařilo, neboť se pod ní prolamoval led. Svědek tragédie odešel domů pro nějaký předmět, kterým by ženě pomohl na břeh. Když se asi po třech minutách vrátil na břeh, ženu už v řece nespatřil, ani když prohledal okolí. Přivolaná policejní hlídka pouze objevila svršky nešťastné otužilkyně. Po těle šestačtyřicetileté oběti mrazivé Moravy se dosud pátrá.Nová pošta Uh. Hradiště 5 je v Mařaticích

Uh. Hradiště (paf) - Mařatice, zaniklá obec a v současnosti jedna z nějvětších čtvrtí Uherského Hradiště (aktuální počet obyvatelstva dosahuje téměř sedmi tisíc), mají odedneška opět v provozu poštu. Nově postavený objekt naproti hasičské zbrojnice bude sloužit nejenom jako pošta podávací, tak jako tomu bylo v minulosti, ale i jako pošta dodávací. Jak uvedl ing. Josef Bršlica, náměstek ředitele České pošty v Uh. Hradišti: Mařatská pošta má označení Uherské Hradiště 5 a bude sloužit sídlišti Východ a Hliník. V minulosti byla pouze podávací pošta na sídlišti Na rybníku, kde obsluhavala jediná pracovnice od devíti do pěti hodin odpoledne. Poté, co byla budova, kde pošta sídlila, v restituci vrácena původnímu majiteli, byla prodána.
Nový majitel poštu vystěhoval a jiné vhodné prostory nalezeny nebyly. Od té doby museli obyvatelé Mařatic s každou poštovní zásilkou až do Hradiště. Pošta byla v Mařaticích obnovena také proto, že centrální pošta Uh. Hradiště 1 je přetížená, dodal ing. Josef Bršlica a pokračoval, současným trendem není rozšiřování počtu pošt, ale racionálně je rozmisťovat po okrese. Uvažuje se o zřizování poštovních středisek nebo poštoven na menších vesnicích. Jejich pracovníci ale už nebudou zaměstnanci pošty, ale osoby, které tyto služby budou provádět na živnostenský list. Například tyto služby může poskytovat majitel obchodu ve své prodejně a bude za to Českou poštou placen. Takovýmto způsobem by se mohly v budoucnu rozšiřovat poštovní služby, ale počet pošt jako takových se zvyšovat nebude.
A co na to samotní obyvatelé Mařatic? Mařatice jsou na kopci a je tu hodně starých lidí, pro které bylo naprosto nemyslitelné jít ještě k tomu třeba v zimě až do Hradiště na poštu. Je výborné, že budou poskytovat i dodávací služby. Nám starším to moc pomůže. Dobré je i její umístění. Každý to sem bude mít blízko. Stará pošta Na rybníku byla přece jen ještě daleko, až pod kopcem, chválí zřízení pošty asi šedesátiletá Mařaťanka.POLICEJNÍ TÝDENÍK


Pod stromeček ránu nožem
Na Štědrý den bylo policejním vyšetřovatelem sděleno obvinění z trestného činu ublížení na zdraví mladé ženě z Bojkovic, která předchozího dne večer se pohádala se svým druhem a v podnapilém stavu ho nakonec 2x bodla kuchyňským nožem do zad. Poraněný byl okamžitě hospitalizován v uherskohradišťské nemocnici a případ se dále šetří.

Dávali si pozor
Od 24.12. 1996 do 1.1. 1997 došlo na okrese Uh. Hradiště k 35 dopravním nehodám. Celková škoda činí přes 800.000 Kč a pouze 6 osob při nich bylo lehce zraněno.

Na Štěpána střecha vzplála
26.12. krátce před půlnocí došlo v důsledku závady na elektrické instalaci ke vznícení střechy domu č.p. 249 v katastru obce Starý Hrozenkov. Společnosti SPT Telecom vznikla škoda 200.000 Kč, ke zranění osob nedošlo.

Jak Němec na zámku o auto přišel
V noci z 29. na 30. prosince byl z parkoviště u zámku hotelu Rolný - Nový Světlov odcizeno osobní auto Audi 80 modré barvy. Majiteli vozu s německou SPZ: WSF-C341 vznikla škoda 150.000 Kč, pachatel zůstává neznámý.

Školáci kradli
25. prosince došlo ke vloupání do skladu lihovin v hotelu Morava v Uh. Hradišti. Odcizením alkoholických nápojů vznikla majiteli škoda za 9.900 Kč. 30. prosince policie zjistila tři pachatele tohoto vloupání. Jedná se o trojlístek patnáctiletých chlapců, kteří dosud navštěvují ZŠ v Uh. Hradišti. Dalším šetřením bylo zjištěno, že jeden z pobertů má za sebou již tři podobné akce.www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund