Číslo: 17
25.04.2000
Článků: 99

Titulní
Uherskohradišťsko
Brodský
Kultura
Z
Pro
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Dobrá zpráva: byty levnější
O statek v Kunovicích se vede soudní spor
V obci prý vzniknou dva tenisové kurty
Hradiště získalo cenu
Absolventi často o práci nejeví zájem
Situaci pomůže vyřešit policie
Velikonoce byly spojeny s oslavami Dne Země
Obce si většinou stěžují na rychlost
R”ssler: Hlasování ukázalo, jaké jsou v našem okrese priority
Ohlasy na uzavření brodské MŠ
Drobné vysvětlení pro občany Uh. Brodu
Vzpomínky na paní Charlottu Masarykovou
Anketa na aktuální téma

Dobrá zpráva: byty levnější
Uh. Hradiště (fal) - Jakým způsobem mohou Hradišťáci získat nové byty na ulici Purkyňova a Štěpnická, je již dnes zcela jasno. Potěšitelné je, že oproti původním představám radních o ceně dvanáct a půl tisíce korun za jeden metr čtvereční ušetří při koupi nového bytu více než čtvrtinu finančních prostředků.
"Městské zastupitelstvo schválilo postup převodu bytových i nebytových prostor. Nakonec jsme přistoupili k tomu, že budoucí uživatelé nebudou muset zaplatit celý rozdíl, který je mezi pořizovací cenou a státní dotací, přičemž cena bytu původně vycházela 12,5 tisíce korun na metr čtvereční," řekl místostarosta Uherského Hradiště Libor Karásek. "Ve třech zálohách budeme požadovat u bytových prostor devět tisíc a u sklepa a půdy 2,5 tisíce korun za metr čtvereční. O nebytových prostorách rozhodne obálková metoda, přičemž minimální cena bude na hranici sedmnácti tisíc korun za metr čtvereční," upřesnil Karásek.
Kryté parkovací stání přijde na 80 tisíc a vyhrazené parkovací místo na 25 tisíc korun. Garáž si budoucí majitelé budou moci pořídit za 8,5 tisíce za metr čtvereční.
"Záměr bude třicet dní zveřejněn a vážní zájemci mohou kompletní podklady k bytovému domu získat za úhradu nákladů v předpokládané výši 250 korun. Vlastní podání žádosti ale bude podmíněno složením desetitisícové kauce na jeden byt," dodal Karásek.O statek v Kunovicích se vede soudní spor

Vyřešení sporu o určení vlastnictví mezi Pozemkovým fondem ČR a firmou Zevos, a. s., je zatím v nedohlednu - Foto: P. Paška
Kunovice - Město Kunovice se již několik let snaží získat do svého vlastnictví statek na hlavní křižovatce v Kunovicích. Získání tohoto majetku je však zatím v nedohlednu, protože již dva roky je předmětem sporu o určení vlastnictví mezi Pozemkovým fondem České republiky a firmou Zevos, a. s.
"Územní pracoviště Pozemkového fondu ČR v Uherském Hradišti podalo 14. ledna 1997 na Okresní soud v Uherském Hradišti prostřednictvím svého právního zástupce žalobu na firmu Zevos. Soudní spor byl zahájen po odmítnutí vyřešení celé záležitosti mimosoudní cestou," uvedl tiskový mluvčí Pozemkového fondu České republiky Praha Michal Bureš. "V sedmdesátých letech při zakládání Zemědělského výrobního sdružení, společný zemědělský podnik Uherské Hradiště, byl jako členský vklad ze strany Státního statku, n. p., Uherský Brod vložen do majetku tohoto nově vzniklého subjektu areál Státního statku v Kunovicích a ve smyslu tehdejších předpisů také řádně zapsán do vlastnického listu. Žalobu ze strany Pozemkového fondu o právoplatnosti tohoto kroku řešil Okresní soud v Uherském Hradišti a jako takovou ji svým rozhodnutím zamítl," objasnil v tiskovém prohlášení člen představenstva Zevosu Josef Tuhý.
Žaloba pozemkového fondu se však opírá o neplatnost převodu tohoto majetku.
"K převodu nemovitého majetku v pořizovací ceně nad milion korun je třeba schválení Ministerstva financí, které v tomto případě převod neschválilo," uvedl Bureš. K tomuto vyjádření Tuhý dodal jen: "No comment." Poté, co byla uherskohradišťským soudem před rokem žaloba zamítnuta, Pozemkový fond ČR se proti němu odvolal ke Krajskému soudu v Brně. "Jednání prozatím nebylo nařízeno a není znám ani jeho termín," řekl Bureš. Na vyřešení celé situace čekají také Kunovice.
"Byli bychom rádi, kdyby se nám statek podařilo získat. Bylo by to sice sousto na několik roků, ale tento majetek by se dal využít na cokoli," řekl starosta Kunovic Jiří Deml. "Sloužil by jak pro kulturní a veřejně prospěšné věci, tak také pro služby a obchody," domnívá se Deml.
"O statek projevilo zájem město Kunovice a požádalo o jeho vydání v rámci restitucí, případně jej bude požadovat formou privatizace," uvedl závěrem Bureš.
Lenka FalešníkováV obci prý vzniknou dva tenisové kurty
O. N. Ves (fal) - Zhruba na jednom hektaru plochy v Chylicích na konci obce Ostrožská Nová Ves by během několika měsíců měl být vybudován sportovní areál. V těchto místech ještě před nedávnem bylo smetiště, které se však již podařilo zlikvidovat.
"Naše obec nemá žádné tenisové kurty a mládež se nemá kde vydovádět. Proto jsme se rozhodli, že zde postavíme tři druhy hřišť," potvrdil pro DDS starosta obce Stanislav Tureček. Mělo by zde vzniknout dětské hřiště s prolézačkama a pískovištěm, cvičné fotbalové hřiště, jedno univerzální hřiště a dva tenisové kurty. "Máme již stavební povolení a v nejbližších dnech se rozběhnou přípravné a posléze i zemní práce," řekl starosta.
Zázemí hřišť bude tvořit pět povodňových buněk, avšak až poté, co jej nebudou potřebovat lidé opravující své domky. V obecním rozpočtu je na tuto akci vyčleněných půl milionu korun. "Určité části výstavby by se prováděly za pomoci místních firem a také svépomocí," dodal Tureček s tím, že do konce června letošního roku by mělo být hotovo alespoň fotbalové hřiště a tenisové kurty.Hradiště získalo cenu
Uh. Hradiště, Praha (fal) - Uherské Hradiště na Pražském hradě 17. dubna, v předvečer Mezinárodního dne památek a sídel, obdrželo v soutěži Město roku 1999 ocenění. Naše okresní město totiž bylo za loňský rok v přípravě a realizaci programu regenerace městských památkových rezervací a zón vyhodnoceno jako nejlepší na jižní Moravě a postoupilo mezi sedm nejlepších vyhodnocených měst. Hlavní cenu Uherské Hradiště nezískalo, ta připadla Kutné Hoře. Naše památky však nezůstaly bez povšimnutí a byly ohodnoceny diplomem Cenou časopisu Moderní obec.
"Je celkem pozoruhodné, že v letech dvaadevadesát až devětadevadesát z 211 objektů, které se nacházejí na území městské památkové zóny, na 203 naleznete větší opravu či rekonstrukci, nebo alespoň menší opravu fasády či střechy," řekl starosta Uherského Hradiště Ladislav Šupka. Za posledních sedm let se do rekonstrukcí památek investovalo nejen z městské kasy, ale také z mnoha dalších zdrojů stovky milionů korun. "Mezi nejlepší roky v tomto směru patří rok pětadevadesátý, kdy se proinvestovalo 177 milionů, a osmadevadesátý s 215 miliony korunami," kostatoval starosta a s potěšením dodal, že z městské památkové zóny ubylo čtyřiadvacet bytů.Absolventi často o práci nejeví zájem
Region (fal) - Za poslední dva měsíce sice klesl počet absolventů evidovaných uherskohradišťským Úřadem práce o více než polovinu, mnoho z nich o práci vlastně ani nemá zájem.
"Na konci ledna letošního roku v evidenci 1250 absolventů, což je velmi vysoké číslo, na konci března se jejich počet snížil na 571. Přestože i toto číslo není zrovna malé, troufám si říci, že je to úspěch," řekl na tiskové konferenci ředitel Úřadu práce v Uherském Hradišti Richard Janíček. Ovšem podotkl, že spousta absolventů svého postavení zneužívá.
"Jsem s nimi v kontaktu velmi často, a můžu potvrdit, že přístup k případnému zaměstnání je z jejich strany přímo zoufalý," potvrdil vedoucí oddělení poradenství Bronislav Vajdík. "Často se téměř po roce dozvídáme, že absolvent za celou dobu neudělal vůbec nic proto, aby se uplatnil. Díky anonymním dotazníkům zjišťuji, že se absolventi chtějí zúčastnit přijímacích zkoušek na vysokou školu, a proto ani zaměstnání nevyhledávají. Někdy se dokonce setkávám až s přehnanou nechutí k získání alespoň krátkodobé práce. Cituji: Já chci být přece kybernetickým inženýrem, a proto nebudu dělat nějakou podřadnou práci," řekl Vajdík.
Největší motivací pro absolventy mohou být podle Vajdíka jejich rodiče, ti však údajně projevují zájem o možnosti uplatnění svých dětí jen ojediněle. "Přitom je to první a nejjednodušší cesta, jak mohou pomoci svým dětem. Také bychom uvítali spolupráci ze strany zaměstnavatelů," řekl Vajdík. Jak potvrdil, stává se totiž, že absolventi hlásí zaměstnavateli již mezi dveřmi, že o práci vlastně vůbec zájem nemají a přišli jen kvůli tomu, že je tam poslaly zprostředkovatelky úřadu práce.
"Zaměstnavatelé si na tyto případy často stěžují, ovšem nechtějí uvádět konkrétní jména. Chtěl bych proto na ně apelovat, aby v tomto nebyli shovívaví a případně tento přístup absolventů k práci napsali na naše doporučení," dodal Vajdík.Situaci pomůže vyřešit policie
Uh. Hradiště (Kk) - Nepříjemnou dopravní situaci, která vznikla pracemi na rekonstrukci ulici V Teničkách a výstavbou nového parkoviště u hotelu Grand, budet muset zřejmě řešit policie. Oběma iniciativami byly částečně zrušeny chodníky, takže občané musí procházet přes silnici. Tam ovšem pracují firmy s těžkou technikou. Vznikají tak nepřehledná a nebezpečná místa jak pro chodce samotné, tak i pro cyklisty a projíždějící automobily. Navíc je nejen ulice Na Morávce, ale i Kollárova lemována vozy, které majitelé díky pracem nemohou zaparkovat ve svých garážích. Místostarosta Uherského Hradiště Petr Taťák uvedl, že jelikož práce potrvají až do léta, a proto požádá město o pomoc dopravní policii, aby umístěným značek zpomalila alespoň rychlost projíždějících řidičů.Velikonoce byly spojeny s oslavami Dne Země
Uh. Hradiště (Kk) - Po celý víkend probíhaly oslavy Dne Země. Letos však trochu netradičně, neboť ekojarmark byl v sobotu 22. dubna spojen s jarmarkem velikonočním. Oba jarmarky s programem na Masarykově náměstí v Uherském Hradišti pořádalo Centrum ekologické výchovy Žabka, v čele s vedoucí Monikou Šupkovou.
"O jarmarky měli prodejci tak velký zájem, že jsme museli bohužel některé z nich odmítnout. Na akci se jim líbilo totiž především to, že se zde v Hradišti dodržuje zásada, aby byly nabízeny pouze tradiční lidové výrobky. Prodej tudíž nebyl povolen stánkařům s oblečením a dalším zbožím," uvedla k akci Šupková. Především děti ocenily, že si mohly vyzkoušet paličkování, pletení pomlázek či výrobu kraslic. Na náměstí se rovněž představila Základní škola Východ se svým informačním panelem zaměřeným na téma plastů. V doprovodném programu vystoupily mažoretky ze Starého Města, country kapela Telegram a cimbálová muzika.Obce si většinou stěžují na rychlost
Region (Kk) - Mezi nejčastější stížnosti obcí, které řeší Dopravní inspektorát v Uherském Hradišti, je především nedodržování stanovené rychlosti při projíždění vesnicemi. Po policii tak starostové žádají častější měření rychlosti či zpomalení automobilů prostřednictvím dopravního značení.
"Obce zodpovídají za bezpečnost na místních komunikacích. Není tedy divu, že ročně registrujeme mnoho jejich žádostí. Ty se týkají především opatření, která by zamezila velké rychlosti. Řešíme problémová nepřehledná místa, kde se v minulosti stalo již několik závažných dopravních nehod nebo úseky, na kterých řidiči stávající stanovenou rychlost 50 km/h nedodržují. Zcela běžným požadavkem obcí je nové vyznačení přechodu pro chodce či upozorňující nápisy Pozor děti!" upřesnil vedoucí Dopravního inspektorátu v Uherském Hradišti Jaroslav Prchlík.
Velký zájem projevují obce o retardéry, které chtějí umístit před školy a školky. Pokud se ale zpomalovač bude nacházet na místní komunikaci, je povinna veškeré náklady na jeho pořízení uhradit obec sama. V případě, že se jedná o státní silnici, provede nejprve dopravní inspektorát místní šetření nejen s obcí, ale také se správcem komunikace (SUS) a referátem dopravy okresního úřadu. Až na základě vyjádření všech zúčastněných pak rozhodne, jaké opatření a kde bude přijato. Náklady na instalování nejen dopravního značení ale i retardérů na státní silnici pak hradí správa a údržba silnic.R”ssler: Hlasování ukázalo, jaké jsou v našem okrese priority

Uh. Hradiště - V minulých číslech jsme Vás informovali o návrhu rozpočtu, který pro letošní rok schválilo okresní shromáždění. V něm bylo po třech letech přidělen Nemocnici s poliklinikou v Uherském Hradišti příspěvek ve výši deseti milionů korun. Proto jsme se zeptali ředitele NsP Miroslava R”sslera na jeho stanovisko.
"Já jsem samozřejmě rád a trochu jsem i počítal, že vše dopadne tímto způsobem. Je jasné, že potřebnost nemocnice je podstatně vyšší než oněch řádně plánovaných deset milionů. Při obratu NsP přesahujícím čtyři sta milionů korun znamená tato částka něco kolem dvou procent. U jiných příspěvkových organizací, jako je Slovácké divadlo či Knihovna BBB, přesahuje ona dotace mnohdy jejich vlastní soběstačnost. Na druhou stranu musím pro objektivitu říct, že v minulých letech jsme vždy obdrželi od okresu z přebytku hospodaření prostředky na nákup nových přístrojů a podobně."

Snažili jste se prostřednictvím lékařů zastoupených v okresním shromáždění rozpočet ovlivnit?
"Myslím si, že primář Karásek vyjádřil pocity zdravotního personálu velmi razantně. Předpokládám, že v rámci přípravy na Okresní shromáždění celou záležitost projednal jako radní v Uherském Brodě. Každopádně hlasování o jeho návrzích ukázalo, jaké jsou na našem okrese priority i v hlavách některých zdravotníků."

Kam přesně získané peníze půjdou?
"Budou použity tak, jak byly směřovány z okresního shromáždění, čili do provozních prostředků na pokrytí ztrát z minulých let. Ty se k dnešnímu dni nakumulovaly až k padesáti milionům korun. Nesmíme si totiž dovolit nenakoupit materiál nebo nezaplatit mzdy zaměstnancům. Také díky nevyrovnanosti mezi příjmy a výdaji v rámci pojištění dochází k opožďování plateb z pojišťovny. VZP nám navíc dluží velmi významnou částku za minulý rok, podle smlouvy na to měla sto dní od skončení období. To bylo 10. dubna. Je to sice zatím únosné, ale kvůli tomu se dostáváme do druhotné platební nechopnosti."

Víte, jak je tomu v jiných okresech?
"Znám situaci v jiných okresech jen z anonymních průzkumů, kterých se také účastníme. Takže vím, že někde jsou okresní shromáždění štědřejší a někde skoupější. Existuje také nemocnice, do které bylo v minulém roce vloženo dvě stě milionů."

Jak se díváte na rozložení financí do ostatních organizací?
"V první řadě se mi zdá přitažené za vlasy přispívat na technické vybavení soukromé dopravní společnosti. Stejně jako nemocnice si musí v rámci svého hospodaření vytvářet fond alespoň na přirozenou obměnu přístrojů, tak by to měla dělat i každá druhá organizace. I když to bylo racionálně zdůvodněno, nechápu, proč stát dotuje akciovou společnost mající v okrese téměř monopol na provozování dopravních služeb."
Michaela KřížováOhlasy na uzavření brodské MŠ
Vážená redakce,
Dovolte mi, abych touto cestou reagoval na jednání a v konečném důsledku na výsledek hlasování městské rady a zastupitelstva o uzavření mateřské školy U Tučňáka v Uh. Brodě.
Osobně jsem se zúčastnil jednání přímo ve zmíněné školce mezi zástupci MěÚ, zaměstnanci školky a rodiči dětí, které do této velmi oblíbené školy chodí. Taktéž jsem byl účasten na veřejném zasedání MZ v KD. Mohu říci, že v obou případech jsem byl svědkem velké nevole rodičů vůči uzavření MŠ a na druhé straně velmi slabých argumentů MR a MZ na obhajobu jejich návrhu.
Rád bych touto cestou připomněl těmto radním v čele se starostou a místostarosty, že byli do svých funkcí voleni občany města a tudíž by měli jednat v zájmu voličů (rodičů) a ne jít proti nim, což se v současné době děje. Je fakt, že díky těmto okolnostem už dnes vím, koho v příštích volbách určitě volit nebudu, a doufám, že to už dnes ví i další občané tohoto města. Současně bych rád položil jednu obecnou otázku: "Proč se v tomto státě ničí spousta dobrých věcí, které byly vybudovány (mezi ně řadím i MŠ U Tučňáka) a špatné zůstávají?
Nebuďme benevolentní a lhostejní ke všemu, co na nás politici uchystají. Naopak - tlačme na ně - oni by se nám měli zodpovídat za svá rozhodnutí. Vždyť jsou tu kvůli nám, ne naopak a podle toho by se měli chovat a jednat. Každý z nás by si měl uvědomit, že dnes je na řadě MŠ, zítra to může být jiná, veřejně prospěšná budova.
J. Vasil, Uh. BrodDrobné vysvětlení pro občany Uh. Brodu
Celou dobu sledují pedagogičtí pracovníci COPtu Uh. Brod boj o zachování mateřské školky Tučňák. Je vždy velmi nepříjemné, když se nějaké zařízení, ať už je to školka nebo škola, ruší nebo přesouvá. Ve středním školství s tím máme bohaté zkušenosti. Vlastně i mateřské školy v Uh. Brodě se v minulosti již zrušily nebo přesunuly, ale veřejnost o tom takto nevěděla. Potud nás mrzí tento vývoj a nejsme jím vůbec nadšeni. Nezapojili bychom se do veřejné diskuse, kdybychom nebyli soustavně, byť i skrytě a bezdůvodně napadáni ze strany vedení této MŠ. Z těchto důvodů chceme vysvětlit, jak se naše škola, která je jedinou puškařskou školou v celé republice a vyučuje pro Slovensko a jiné státy, dostala do souvislosti s Tučňákem.
V žádném případě ředitel naší školy nepřišel oznámit paní ředitelce, že kupuje školku, na to nemá ani z hlediska legislativy právo. Toto je záměrná lež. Naše škola požádala MěÚ o vytypování některých objektů, které by v budoucnu mohly být škole přiděleny pro účely zbudování nezbytného internátu. Jedním z mnoha byl i objekt výše uvedené MŠ. Ředitel školy obcházel tyto objekty a sondoval jejich stav. Při této příležitosti vysvětlil ředitelce důvod návštěvy s upozorněním na to, že naše škola nemůže a nebude důvodem zrušení školky, ale naopak pokud by z jiných důvodů, které nemůžeme ovlivnit, MŠ byla zrušena, nabízel všem zaměstnancům pokračování jejich práce sice v trochu odlišném školství, ale ve školství. To byla jediná chyba COPtu, že chtěli pomoci zaměstnancům školy.
V petici se píše: "Komu vlastně zrušení školky přinese prospěch?" Pokud by to mělo být pro COPt, a to není vůbec jisté, prospěch by to přineslo hlavně Uh. Brodu. Vždyť tato MŠ by se musela přestavět na nový, a doufáme že hezký, internát s veškerým, a to i sportovním zařízením, kde by našli vyžití občané i z okolí. Dále by bylo zaměstnáno minimálně dalších 15 lidí z města, což je dnes velmi důležité. Nehledě na to, že by žáci, ale i dospělí rekvalifikanti, kterých se na naší škole za rok vystřídá přes sto, přinesli další finanční prostředky do tohoto města.
Nechtěli jsme se zapojovat do této diskuse, ale soustavným bezdůvodným napadáním jsme do ní byli vtaženi. Zrušení školky nepožadujeme. Za to, že máme zájem o rozvoj středních škol ve městě, se omlouváme.
Zaměstnanci COPtu.Vzpomínky na paní Charlottu Masarykovou
Paní Charlotta Masaryková, manželka našeho prvního prezidenta T.G. Masaryka, by si zasloužila důkladného literárně-historického zpracování, protože byla skutečně osobností, která dotvářela postavu T.G. Masaryka. Ač cizinka, velmi rychle přilnula k našemu národu, Čechy si zamilovala, naučila se náš jazyk a ve všem společenském a politickém snažení o českou otázku svého muže podporovala. Byla to neobyčejná žena, vzdělaná, jemná, skromná a nesmírně lidská. Na paní Charlottu vzpomíná paní Fanuša Jarošková ze Vsetína a její sestra Maruška, které byly od r. 1905 u Masaryků zaměstnané. "Já jsem u Masaryků vždy cítila samozřejmost a rovnost ve všem. Byla jsem jako jeden člen rodiny a nikdy mi nepřišlo na mysl, že by práce byla jen mojí výhradní službou. Tak třeba se se mnou paní Masaryková rozhovořila o Bedřichu Smetanovi a ptala se mne, zda bych chtěla vidět Prodanou nevěstu. "Nuže, zde máš na lístek, kup si a jdi do divadla." Nebo se mě ptala, zda jsem doma chodila do Sokola. "Tak budeš zas chodit. My chodíme do malostranského."
Tam mne zavedla, představila sestře náčelnici Miladě Malé, zaplatila příspěvky a potom vždy dávala peníze na tramvaj. Zajímala se, jak pokračuje cvičení, s kým se vracím domů a velmi chtěla, abych cvičila na sletě! A také jsem cvičila! Těšila se se mnou na příjezd mých vsetínských Sokolů a ve sletových dnech v roce 1912 mne přišla časně ráno vzbudit, abych jim mohla jít naproti.
Vzpomínky paní Fanuši Jaroškové jsou prosté a je z nich cítit, jak velice k Masarykově rodině přilnula a oni k ní. Velká věc velice často nestačí zakrýt malost člověka, ale za drobnostmi bývá ukryt velký člověk - a tím velkým člověkem byla paní Charlotta Masaryková.
Ivona KonečnáAnketa na aktuální téma
Myslíte si, že dopravní označení ve vaší obci je dostatečné?
Plánujete v tomto směru nějakou změnu ?

Pavek Botek, místostarosta Ostrožské Nové Vsi:
"Pokud se týká hlavní silnice, je to záležitost dopravního inspektorátu a správy údržby silnic. Pokud se jedná o místní komunikce, ještě do loňského roku nebylo dopravní označení zcela v pořádku. Ovšem už od devětadevadesátého roku doděláváme ve spolupráci s dopravní komisí dopravní značení, dokupujeme značky a rozmísťujeme je. Bohužel někteří z našich občanů ve značení vidí dobrou zábavu je ničit. Ještě v průběhu letošního roku bude rozmísťováno dopravní označení, který by pak již mělo být v celé obci optimální."

Jiří Deml, starosta Kunovic:
"Dopravní označení není nikdy trvalé. To se mění podle potřeb nebo požadavků občanů. Vždycky je možnost je změnit. V současnosti bych ale řekl, že síť místních komunikací je označena celkem optimálním způsobem."

Vladimír Vacula, starosta Popovic:
"O změně dopravního označení v naší obci jsem zatím neuvažoval. Myslím si, že vyhovuje a je dostačující. Donedávna jsme tady sice měli jeden nebezpečný úsek, ten jsme ale vyřešili zpětným zrcadlem. Navíc v naší obci není takový provoz, který by nějakou zvláštní úpravu dopravního značení vyžadoval."

Karel Stojaspal, starosta Korytné:
"V současném stavu, řekl bych, je to trošku špatné. V podstatě spokojený s dopravním značením u nás nejsem. Chybí vyznačení přechodů pro chodce u kostela a na točně v horní části obce, které jsou myslím potřebné. U nás máme navíc silnici třetí třídy, takže tam také chybí vyznačení středové dělící čáry na vozovce. Spíš bychom nutně potřebovali záplatovat díry v komunikaci, to je pro nás prioritní."

Jančařík, starosta Nezdenic:
"Touto otázkou se u nás zabývá komise veřejného pořádku a vzhledem k tomu, že značky jsou pravidelně obnovovány, jsme spokojení.
Malý problém je v tom, že v okrajových uličkách nám dopravní značení stále někdo ničí a my to musíme opravovat. To jsou obecní komunikace, na hlavní trase je vše v pořádku. Spolupráce s dopravním inspektorátem i správou a údržbou silnic probíhá k naší spokojenosti."

Ludvík Hovorka, starosta Šumic:
"Dopravní značení by myslím mohlo být lepší, protože to obvykle čas od času někdo poničí a mělo by se obnovovat. Ale řekl bych, že dopravní značení u našich správců komunikací není na prvním místě. Potřebovali bychom především opravit výtluky po zimním období a uklidit silnici a až pak bychom chtěli vylepšit dopravní značení."www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund