Číslo: 19
12.05.1997
Článků: 38

Titulní
Uherskohradišťsko
Ze
Kultura
Pro
Pošta
Horoskop
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Bomba kvůli zkoušení
Za chladničku sto korun
POČET NAROZENÝCH DĚTÍ KLESÁ
V dubnu a květnu začala letošní kempová sezóna
Autokempy Uherskohradišťska a Uherskobrodska
Protidrogové centrum nemá o klienty nouzi
Město žádá 8 milionů
POLICEJNÍ TÝDENÍK

Bomba kvůli zkoušení
Uh. Hradiště (KiM)- Minulé úterý, 6. května, v 7.25 hodin oznámil telefonicky neznámý pachatel na sekretariátu uherskohradišťského Gymnázia, že v 8 hodin 45 minut vybuchne v prostoru školy bomba. Přivolaná policie nařídila okamžitou evakuaci všech osob a zahájila důkladnou prohlídku budovy. Po hodině a půl se mohli studenti a vyučující vrátit a výuka pokračovala dále. #Byl to spíše dětský než dospělý hlas, takže šlo s největší pravděpodobností o studenta naší školy, kterému se nechtělo učit. Aby se už podobná situace neopakovala vždy, kdy je ohlášeno nějaké zkoušení, budou se tyto ušlé hodiny bezpodmínečně nahrazovat. Věřím, že toto opatření bude dostatečně odrazující, neboť se onen recesista vystavuje nebezpečí obvinění ze šíření poplašných zpráv," uvedl ředitel gymnázia Zdeněk Botek.Za chladničku sto korun
Uh. Brod (VaMP) - Díky oteplení a přibývajícímu slunečnému počasí se jistě opět začne hovořit o ozónové díře, škodlivosti UV záření a o vlivu škodlivin na stav ozónové vrstvy. Už dlouhou dobu se ví, že největším nebezpečím pro ozónovou vrstvu je freon. Ten ve velké míře obsahují chladící zařízení.
Sběrem a zajištěním bezpečné likvidace vyřazených chladicích zařízení na okrese Uherské Hradiště, Hodonín a Zlín se zabývá firma Trans - Eko, s.r.o. se sídlem v Uherském Brodě.
Ultrafialové záření, které proniká na Zemi, způsobuje u lidí a zvířat oční záněty, rakovinu kůže a snižuje obranyschopnost organismu. Odborníci spočítali, že každé procento úbytku ozónové vrstvy může zvýšit výskyt rakoviny kůže až o pět procent. #Ve spolupráci s odborníky na likvidaci chladicích zařízení, která probíhá v souladu se zákonem o ochraně ozónové vrstvy a s povolením ministerstva životního prostředí zajišťujeme sběr spojený s motivační odměnou, uvedl jeden z šéfů brodského Trans-eka ing. Michal Škarpa. Za vyřazenou chladničku zaplatí firma 100,- korun, je-li chladnička s neporušeným chladicím okruhem a neporušeným skeletem.
#Kromě toho zajišťujeme i jiné služby v oblasti ekologie, především v oblasti likvidace odpadů a prodeji komunální techniky, prozradil druhý zástupce ing. Petr Brauer. Firma navíc mimo likvidace, popřípadě využití odpadů jako druhotných surovin, nabízí přepravu nebezpečných věcí speciálními vozidly.POČET NAROZENÝCH DĚTÍ KLESÁ
Uh. Hradiště (epi) - Jelikož je květen neboli dle klasika #máj lásky čas, určitě není bez zajímavosti poohlédnout se do statistik, jak se vedlo našim porodníkům za uplynulé období, tj. v roce 1996.
Pokud svůj rozhled poněkud rozšíříme, můžeme konstatovat, že stejně jako v letech předcházejících pokračuje klesající trend v počtu porodů. Jestliže před 5 - 10 lety se v okrese Uh. Hradiště pohyboval počet porodů okolo 1800,dnes, konkrétně v roce 1996, jsme na čísle 1048.
Potěšitelné na tomto faktu je, že s klesajícím počtem narozených dětí
klesá i tzv. perinatální úmrtnost (úmrtnost dětí do 7 dnů po porodu), která se pohybuje na hranici jednoho promile v poměru k odpovídajícímu počtu porodů.
Výše zmíněný ukazatel je důležitým kritériem hodnocení úspěšnosti hlavně gynekologů potažmo pediatrů.
Z hlediska hodnocení celorepublikového i celosvětového je zřejmé, že by se naši zdravotníci pohybovali v horních patrech statistických žebříčků, což je za dané situace v našem zdravotnictví zjištění jistě překvapivé, nicméně o to více potěšitelné.V dubnu a květnu začala letošní kempová sezóna
V Ostrožské Nové Vsi hlásí obsazeno, ve Starém Hrozenkově zatím zavřeno

Obsazeno hlásí pro léto autokemp v Ostrožské Nové Vsi.
Uherskohradišťsko, Uherskobrodsko (VaMP) - I když zájem o zahraniční rekreaci v porovnání s léty předcházejícími narostl do úctyhodných rozměrů, přece se najdou lidé, kteří zásadně tráví svou dovolenou v tuzemsku. Především těm, kteří nevyhledávají komfort hvězdičkových hotelů, je určena síť autokempů. Záleží pak na každém, zda se rozhodne strávit nocleh pod střechou chaty, přívěsu či stanu. V okrese Uherské Hradiště bylo donedávna k dispozici ubytování hned ve čtyřech autokempech: Starém Hrozenkově, na Velehradě, v Boršicích na Smraďavce a v Ostrožské Nové Vsi. Zatím, co některá zařízení získala mezi turisty věhlas, jiná jsou odkázána k zániku. Mezi populární patří například právě kemp v Ostrožské Nové Vsi, který je majetkem Asociace technických sportů, kde letos sezóna začíná 15. května a končí 30. září. Podle informací pracovníka recepce je ovšem kemp na letní měsíce (červenec - srpen) již plně obsazen.
#Vracejí se k nám hosté z celé republiky, ale i ze zahraničí. Jeden stálý klient k nám letos přijede již posedmadvacáté, prozradil pracovník kempu. K ubytování v Ostr. Nové Vsi slouží dvacet jedna chatka, případně je zde prostor pro dvacet karavanových přívěsů nebo pro stanaře.
Autokemp na Velehradě je majetkem Autoklubu České republiky se sídlem ve Starém Městě. Rovněž nabízí kromě ubytování v chatkách i stanování a možnost umístění karavanů. K dispozici mají velehradští pět chatek, kde lze ubytovat 8 osob a sedm chatek po sedmi osobách. #Přes sezónu si u nás mohou návštěvníci objednat stravu, jinak je možné chodit na jídlo do bufetu, upřesnil vedoucí kempu Stanislav Julíček. V letošní sezóně, která začala 1. května, zde chtějí vybudovat pro děti brouzdaliště a vyřešit otázku chybějící vody. Na Velehradě mají dosud volné termíny v měsíci srpnu.
Kemp ve Starém Hrozenkově má letošní sezónu nejistou. #Nejsou dosud ujasněny majetkoprávní vztahy se Svazarmem Bojkovice, který si každoročně bral kemp do pronájmu, řekl starosta Starého Hrozenkova Milan Vaculík. Podle něj, pokud nikdo neprojeví o autokemp zájem, nedojde letos k jeho otevření. Objekt kempu je podle dokumentů historickým objektem, který ovšem obci příliš velkou reprezentaci nedělá. #Spíš se za něj stydím, než abych ho vychvaloval, uvedl starosta Vaculík.
Kemp na buchlovické Smraďavce hlásí už v těchto dnech na prázdninové měsíce obsazeno. #Snad by se ještě něco našlo koncem srpna, prozradila majitelka autokempu Hana Schusterová. Sezóna zde začala již 1. dubna, kdy se sem začali sjíždět především návštěvníci ze severní Moravy, východních Čech, Zlínska a okolí. K dispozici je zde ubytování v chatkách, zděné budově, ve stanech i karavanech. Hosté mají možnost stravovat se buď v restauraci, kde je zajištěn celodenní provoz v občerstvení.
Cennou devízou, společnou pro všechna místa, je krásná příroda a řada možností, jak hodnotně strávit nastávající dovolenou. Tak kam se vydáte třeba vy?Autokempy Uherskohradišťska a Uherskobrodska

Místo (tel.):  		Ostrožská Nová Ves (0632/98154)
Způsob ubytování: 	chatky, stany, karavany
Kapacita: 		21 chatek (2+4lůžková, možnost přistýlky), 
			cca 20 karavanů, 100 stanů
Cena: 			chatky kat. A - 50 Kč, B - 40 Kč, 
			luxus - 55 Kč/lůžko
Možnost stravování: 	v O.N.V. existuje 15 hospod a bufetů, Racek, 
			Vesna, penzion Na mlýně, Lázeňský hotel

Místo (tel.): 		Velehrad (0632/71183)
Způsob ubytování:	chatky, stany, karavany
Kapacita: 		90 lůžek (5x chaty pro 8 osob, 7x pro 7)
Cena: 			80Kč/lůžko
Možnost stravování: 	bufet

Místo: 			Starý Hrozenkov
PROZATÍM  MIMO PROVOZ

Místo (tel.): 		Smraďavka (0632/95367)
Způsob ubytování: 	chatky, zděná budova, stany, karavany
Kapacita: 		v chatkách 80 lůžek (4lůžkové + možnost 
			přistýlky), ve zděné budově 56 lůžek 
			(společné sociální zařízení)
Cena: 			90Kč/lůžko
Možnost stravování: 	restaurace, občerstveníProtidrogové centrum nemá o klienty nouzi
Uh. Hradiště (paf) - Od podzimu minulého roku na Charitě v Uh. Hradišti fungují tři poradny, linka pomoci, poradna pro uživatele drog a centrum volného času a dá se říct, že naplnily představy svých zřizovatelů. Podle slov pracovníka drogové poradny Jirky totiž o klienty není nouze. #Denní průchodnost je tu asi 10 až 15 lidí a o prázdninách je jich ještě víc. Musím říct, že často už současné prostory pociťujeme jako nedostatečné, říká Jirka, jehož klienty jsou mladí lidé od 13 do 30 let. Jeho další dva kolegové se specializují na mládež školou povinnou. #Pokud se u nás sejde větší skupina klientů dvánactiletých a těch starších, hrozí tu, že pokud se u nás seznámí, tak ti mladší se od svých starších #kolegů ještě něco přiučí. Snažíme se je ale od sebe oddělovat.
Koordinátorka poradny pro uživatele drog Mgr. Pilařová vidí jako hlavní úkol, #zmapovat Uherskohradišťsko a zjišťovat patologické jevy. Naši pracovníci proto chodí do terénu, mezi mládež, sbližují se s mladými lidmi a snaží se jim nabídnout pozitivní alternativy, jak trávit volný čas. To je totiž výborná prevence proti drogám.
Pokud se nám daří mladé lidi nějakým způsobem motivovat, šance ,že z nudy skončí např. u drog, je menší, říká Pilařová. Pracovníci poradny, jak sami říkají, se snaží zjištovat potřeby zdola. Stalo se tak i případě milovníků skateboardů a kolečkových bruslí, kteří v současnosti nemají své hřiště a tak jsou vyháněni ze sídlišť, často i za doprovodu policie. Podle slov Pilařové se ale podařilo získat pro myšlenku zbudování hřiště městský úřad a jeho realizace je v dohlednu.
Pro mladé lidi terénní pracovníci organizují nejrůznější soutěže, hry, ve školách zajišťují přednášky na téma droga, kouření, alkohol, AIDS a jiné, na setkáních se snaží otevřeně diskutovat o svých problémech. Samotná poradna pak slouží jako kontaktní místo. #Jestliže k nám přijde už závislý člověk, snažíme se ho varovat a vysvětlujeme mu vývoj závislosti, říká Jirka, #nejlepší klient je pro nás ten, který přijde s odhodláním, úplně skoncovat se závislostí, ale to se tu ještě nestalo. Nejčastěji konfrontujeme své zkušenosti a snažíme se je #nahlodávat, aby se nad tím, co dělají zamysleli. Nikoho k ničemu nenutíme, ale nabízíme pomoc. Třeba i v tom, že jsou u nás k mámí sterilní jehly a injekční stříkačky. Aby se podařilo zmapovat současnou drogovou scénu, probíhá i na našem okrese anonymní dotazníková studie. Přes 300 respondentů, žáků základních a středních škol, se přiznává ke zkušenostem s drogou. Odhaduje se, že jen na základních školách je to asi 30% dětí.
Adresa poradenského centra: oblastní charita, Velehradská tř. 247, Uh. Hradiště, tel. 555 782.Město žádá 8 milionů
Uh. Hradiště (VaMP) - #Fond rozvoje bydlení je vyčerpán, zdůvodnil tajemník Městského úřadu UH František Rochovanský koncem dubna skutečnost, proč se město rozhodlo znovu požádat o poskytnutí osmi milionů korun ze státního rozpočtu. V minulosti bylo rovněž osm milionů z Fondu rozvoje bydlení určeno na účelové a návratné prostředky. Připomeňme jen, že o příspěvek může požádat každý majitel nemovitosti na území města, který se rozhodl provést rozsáhlou rekonstrukci objektu. Komise města pak rozhodne, komu a v jaké výši budou finance poskytnuty.POLICEJNÍ TÝDENÍK
Policisté OOP Uh. Hradiště přistihli dne 2.5. v 01.20 hodin v Kunovicích při pokusu krádeže 2 ks kompletních kol z osobního vozidla dva pachatele ve věku 18 let ze Starého Města a Nedakonic.

MLADÍCI Z BRODU PAŠOVALI LIDI
Dne 1.5. ve 14.30 hodin zajistila Pohraniční policie v blízkosti st. hranice mezi SR a ČR v katr. obce Březová 3 pachatele ve věku 22 a 20 let v době, kdy ve vozidle zn. Škoda 105 převáželi 6 osob afghánské národnosti a 4 osoby stejné národnosti ve vozidle VAZ, kteří neměli pro vstup na území do ČR platné doklady. Ve skupině se pohybovalo další vozidlo řízené třetím pachatelem. Uvedeným pachatelům bylo sděleno obvinění z tr. činu nedovoleného překročení st. hranice a poté byli propuštěni. Afghánci byli předáni ref. cizinecké policie k dalšímu opatření.

TRAPLICKÁ ŠKOLA PŘIŠLA O POČÍTAČ
Dne 4.5. v době kolem 02.00 hodiny se v obci Traplice vloupal NP do objektu základní školy, poté, kdy rozbil skleněnou výplň vchodových dveří a následně dveří kabinetu, ze kterého odcizil počítač zn. HIGHSCREEN. Způsobená škoda činí celkem 30.000,- Kč.

OPILÝ ŘÍDIL AUDI A HAVAROVAL
Dne 4.5. v 06.45 hodin došlo v obci Ostrožská Nová Ves k dopr. nehodě, kterou zavinil řidič osobního vozidla zn. AUDI 34 letý M.S. z okresu Hodonín, který v důsledku podnapilosti nepřizpůsobil rychlost jízdy stavu a povaze vozovky, vyjel mimo silnici a narazil do prodejny nápojů, do které částečně s vozidlem vjel, 46 - ti letého občana z Ostrožské Vsi. Došlo ke zranění řidiče s dobou léčení 2 měsíce a ke zranění spolujezdce 27 letého R.O. z Hodonína bez prac. neschopnosti. Škoda na vozidle je 150.000 Kč a na prodejně včetně zboží 100.000 Kč. Řidič přiznal požití alkoholu před jízdou.

ZATOUŽIL PO ZDRAVÉ STRAVĚ
V době od 6. 5. do 7.5 se vloupal NP do nákladního prostoru NA zn. Avia v Uh. Hradišti - Východ, kde po odstranění visacího zámku odcizil 39 kg Eidamského sýra, 12 kg sýra Niva, 1,5 kg arabského sýra, 4 kg uzeného sýra a několik podložek jogurtů různých značek, čímž vznikla škoda fy Laksyma Nedakonice ve výši 10.000,- Kč.

VZNIKÁ SNAD NĚKDE NOVÉ HŘIŠTĚ NA MINIGOLF?
V době od 25.4. do 6.5. se vloupal NP do půjčovny golfových holí v areálu přírodního koupaliště v Uh. Hradišti - Na rybníku, odkud odcizil 11 ks minigolfových holí, 15 ks minig. míčků a poškodil jednu dráhu, čímž vznikla majiteli rekr. a těl. zařízení města UH celková škoda ve výši cca 10.000,- Kč.

ŠEST KLUKŮ KRADLO V OBCHODECH
Kriminální Policie ve spolupráci s OOP Uh. Brod zjistila skupinu 6 pachatelů ve věku od 15 do 17 let, z Uh. Brodu, Bánova a Traplic, kteří v průběhu měsíce dubna 1997 v Uh. Brodě odcizovali různé zboží z prodejen, jako kožené bundy, košile, obuv. parfumerii v celkové hodnotě šetřením prokázané ve výši cca 23.500,- Kč.www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund