Číslo: 19
10.05.1999
Článků: 52

Titulní
Uherskohradišťsko
Brodský
Kultura
Z
Pro
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Kostelanský most má od prvního máje svoji pamětní desku
Centrum města vyvolává stížnosti
Ve Starém Městě vyroste ústav
Knihkupectvím Portál projdete na Zelný trh
Pobíhajících psů neustále přibývá
Ptáme se za vás
Moje (ne)zkušenost
Svaz měst a obcí České republiky většinou hlasů ustoupil
Městský úřad ve Starém Městě upozorňuje
Rozpis lékárenských služeb

Kostelanský most má od prvního máje svoji pamětní desku
Kostelany n/Mor (red) - Kostelanský starosta Josef Bozděch v předvečer prvního máje odhalil na mostě přes řeku Moravu pamětní desku. Stalo se tak proto, že obecní most byl v roce 1997 po provedené generální opravě Ministerstvem kultury prohlášen kulturní památkou.
Pamětní deska by měla být odkazem především naší nastupující mladé generaci a symbolem toho, že most je dědictví a je tedy třeba o něj pečovat a chránit ho, řekl ve svém projevu starosta.
Most se původně stal významnou a neodmyslitelnou spojnicí katastru obce k dosažení zemědělsky obdělávaných pozemků na levém břehu Moravy. Postupně se dostal do podvědomí nejen občanské veřejnosti jako přístupová cesta k polím, loukám a lesům, ale i k dosažení spojení s okresním městem a krácením cesty do zaměstnání do LETu, mrazíren Moraviafrost, chladíren Rochus a výzkumného ústavu lesního hospodářství v polesí.
S přípravou překlenutí řeky bylo započato ještě před první světovou válkou v roce 1913. Iniciátorem této myšlenky byl tehdejší arcibiskup doktor Antonín Stojan, který realizaci prosadil jako poslanec ve vídeňském sněmu spolu s urychlením regulace řeky Moravy u zemské správy.
Trápí nás neukáznění řidiči zejména nákladních automobilů, kteří nedodržují dopravní značky a přetěžují konstrukci mostu. Po dokončení druhé etapy obchvatu bude kostelanský most pro průjezd motorových vozidel zcela uzavřen. Je to totiž jediná cesta, jak uchovat naší kulturní památce dobrý technický stav a také jeho trvalou hodnotu, dodal na závěr slavnostní akce starosta.Centrum města vyvolává stížnosti
Uh. Hradiště (fal) - Na poslední tiskové konferenci Městského úřadu v Uherském Hradišti byli novináři seznámeni s počtem stížností, které byly v loňském roce na úřad podány. V roce 1998 bylo písemně podáno celkem šestadvacet stížností, přičemž v současnosti je vyřízeno zhruba osmdesát procent, uvedl uherskohradišťský místostarosta Petr Taťák. Předpokládáme, že v nejbližší době dojde k vyřízení také zbývajících stížností.
Podle něj mezi nejčastější patří rušení nočního klidu, což se nejčastěji objevuje v centru města, a stížnosti mezi sousedy.
Stížnosti občanů řeší podle typu příslušný odbor městského úřadu nebo městská policie. Počet stížností se však ani v loňském roce nevychýlil od každoročního průměru.Ve Starém Městě vyroste ústav
Staré Město (fal) - Protože byl Ústav pro dospělé na Velehradě v rámci restitucí majetkoprávně vrácen církvi, hledá Okresní ústav sociálních služeb v Uherském Hradišti možnosti, kde umístit všech 330 velehradských dospělých chovanců. Jedním z řešení by ale měla být výstavba Domu s pečovatelskou službou Ve Starém Městě v části Kopánky. Předpokládáme, že zde bude umístěno šedesát chovanců, o které bude pečovat jedenačtyřicet zaměstnanců, vysvětluje ředitel Okresního ústavu sociálních služeb v Uherském Hradišti Antonín Ondráš. V současnosti již probíhá zpracování projektové dokumentace a následně bude vypsáno výběrové řízení na dodavatele stavby. Její zahájení předpokládáme na jaře příštího roku, dokončení potom v roce 2002. Rozpočet na tuto akci se pohybuje kolem sedmdesáti milionů korun. Podle Ondráše ale vše závisí na finančních prostředcích, které v tomto případě půjdou ze státní kasy.Knihkupectvím Portál projdete na Zelný trh
Uh. Hradiště (fal) - Již v současnosti se uvažuje o propojení Masarykova náměstí se Zelným trhem přes dům číslo popisné 35, ve kterém je knihkupectví Portál.
V letošním roce je tento objekt zařazen do programu regenerace městské památkové zóny, uvedla pro DDS vedoucí oddělení kultury regionálního rozvoje Okresního úřadu v Uherském Hradišti Jana Spathová. Plánuje se zde jednak odvlhčení objektu ještě po záplavách, sanační omítky, výměna oken ve dvorní části, oprava dřevěného schodiště, omítek a také obnova fasády. Tento měšťanský objekt s barokními a klasicistními prostorami, jehož současná podoba je z let 1879 až 1890, je zajímavý zejména druhotně osazeným částečně renesančním a částečně gotickým pravoúhlým portálem ve sklípku pod schodištěm.
V letošním roce budou provedeny jen nezbytné opravy tohoto objektu. Průchod Portálem z Masarykova náměstí na Zelný trh je sice projekčně připravený, ale v letošním roce město k jeho realizaci nepřistoupí, vysvětlil místostarosta Uherského Hradiště Petr Taťák. Podle něj ale není vyloučeno, že v případě dostatku finančních prostředků už v příštím roce se spojnice mezi náměstím a Zelným trhem zrealizuje.Pobíhajících psů neustále přibývá
Kunovice (fal) - Za poslední roky už i v Kunovicích vzrostl počet volně pobíhajících koček a psů.
Kočky se objevují spíše na okrajových částech města, avšak přímo v jeho centru se v poslední době počet volně pobíhajících psů evidentně zvýšil, uvedla pracovnice Městského úřadu v Kunovicích Jarmila Podškubková. Městská policie je nucena tyto psy odchytávat, ve většině případů se ale psi volně pohybují z nedbalosti svých majitelů. Je-li majitel neznámý, musíme tato zvířata vozit do útulku ve Zlíně, který je nejblíž. Veškeré náklady na pobyt těchto psů v útulku musí být v tomto případě hrazeny z městské kasy, přičemž jeden den pobytu bez ošetření zvířete příjde na více než sto korun.
Odchyt psů a předání jejich majitelům prozatím městská policie řeší domluvou, nejsou však vyloučeny i blokové pokuty. Kromě toho už i u nás se stále častěji setkáváme se znečištěnými chodníky právě psími exkrementy, stěžuje si Podškubková. Přitom poplatky za psy jsou v Kunovicích velmi nízké. Důchodci totiž zaplatí ročně třicet korun, ostatní osmdesát korun, což jsou podle Podškubkové částky víceméně kvůli evidenci těchto zvířat.Ptáme se za vás
Vážená redakce, často se mi stává, že když si nekoupím vaše noviny Dobrý den, Slovácko již v pondělí, tak mám problém je sehnat. Nemůžete s tím něco udělat? Pavel Horák, Uh. Ostroh
Těchto připomínek jsme dostali v poslední době několik. Právě proto jsme se rozhodli zvýšit náklad našeho týdeníku na 18 500 výtisků, abychom se tak dostali ke všem zájemcům o náš týdeník. Velmi nás těší nejen zájem čtenářů, ale také firem, které u nás inzerují. Chtěl bych proto upozornit naše čtenáře na zvýhodněné předplatné (5,50 Kč), ke kterému navíc obdržíte speciální kartu, na niž můžete nakupovat se slevou různé zboží ve vybraných prodejnách. Pro letošní rok máme také připraveno několik překvapení pro naše čtenáře, která však nyní ještě raději necháme utajena pod pokličkou. Vzhledem ke zvýšenému zájmu o firemní inzerci se chystáme přikročit v brzké době i k rozšíření našeho vydání o několik stran, neboť si uvědomujeme, že není dobré, když inzerenti musí čekat na otištění svého inzerátu. Rádi bychom však také přinesli více zpravodajských stran věnovaných reportážím z našeho regionu. Dle ohlasu je zřejmé, že čtenáři oceňují nejen dobrou úroveň našich novin, ale určitě také to, že informace které získ ávají v našich novinách již v pondělí, mají pro ně tu pravou hodnotu.
Vojtěch Johaník - šéfredaktor DDSMoje (ne)zkušenost
Běžný život s sebou přináší příjemné i trpké chvíle. Možná právě tím, že o nich napíšete do naší rubriky Moje (ne)zkušenost, pomůžete tak ostatním čtenářům, kteří zažili, nebo mohou zažít něco podobné
Vážená redakce,
chtěl bych se vaším prostřednictvím podělit se čtenáři o přístupu jednoho lékaře k nám, svým klientům - pacientům.
Rozbolel mne zub, a dle zákonů schválnosti - v pátek odpoledne. Bolest byla ještě docela snesitelná a já si předsevzal, že v pondělí zajdu ke své zubní lékařce. Ráno. Jako akutní případ. Bolest však získávala na intenzitě a žaludek už také začal protestovat proti kvantu spolykaných analgetik. Proto jsem se rozhodl navštívit zubní lékařskou pohotovost.
Byla neděle 2. května. Zjistil jsem si, že službu má doktor Otrusina ze Starého Města. Na oběd jsem se nemohl bolestí ani podívat, tak přes své obavy ze zákroku (kdo z nás se k zubaři těší) jsem sedl do auta a rozjel se najít pomoc.
Bylo 12.57, když jsem usedal do prázdné čekárny ordinace již zmíněného lékaře. Vyšla sestřička se slovy á, ještě jeden pacient, moment, prosím, já se zeptám pana doktora zmizela za dveřmi ordinace. Po chvíli vyšel lékař a se slovy: Už je po jedné hodině, bohužel... mne vypoklonkoval. Překvapením jsem se nezmohl na - byť jen slovní - odpor. Podotýkám, že jsem nevěděl, že zubní pohotovost funguje jen v dopoledních hodinách. Podle všeho lékař asi předpokládal, že jsem si do jeho čekárny přišel jen posedět, když se nesnažil ani naznačit zájem a zeptat se, co mne trápí.
Je mi jasné, že si každý chce užít svého volna, ale na pohotovostní službě by se snad nemuselo dbát na minutu přesně, kdy padne. Navíc - když jsou placeni také od výkonu. V čekárně jsem sice byl před 13. hodinou, ale lékař asi správně předpokládal, že zákrok určitě nebude kratší chybějících tří minut do konce pracovní doby, tudíž jsem měl smůlu.
Z toho plyne ponaučení pro případné příští klienty pohotovostní služby. Přicházejte do ordinace dostatečně dlouho před koncem pracovní doby lékaře, protože když uplynehodina H, mohlo by se stát, že lékař odloží svůj pracovní nástroj třeba v polovině zákroku a řekne: Je mi líto, ale ten čas!
Koneckonců, vždyť se toho zase tolik nestalo. Jen jsem trpěl bolestí o několik hodin déle, prochodil jsem noc a získal další cennou zkušenost, se kterou se chci se čenáři podělit. Díky, doktore...
Pavel Jurák z HuštěnovicSvaz měst a obcí České republiky většinou hlasů ustoupil
Praha (fal) - Ve dnech 29. a 30. dubna se v Praze za přítomnosti čelních delegátů české politické scény uskutečnil již šestý Sněm svazu měst a obcí České republiky. Tohoto sjezdového jednání se již poněkolikáté zúčastnil i uherskohradišťský starosta Ladislav Šupka. Jedním z hlavních témat tohoto jednání, které vyvolalo bohatou diskuzi, bylo stanovisko Svazu měst a obcí ke koncepci reformy veřejné správy.
Pro mě bylo dost významné to, že nikdo z našich čelních politiků a nejvyšších státních úředníků nezpochybnil termíny, které vyplývají z ústavního zákona pro realizaci nových krajů, hodnotil dvoudenní návštěvu Prahy starosta Uherského Hradiště Ladislav Šupka. Na druhé straně ale bylo pro mne dost nepříjemné zjištění, že Svaz měst a obcí se oproti předloženému návrhu usnesení rozhodl většinou hlasů ustoupit od termínů, které navrhovala rada Svazu měst a obcí. V tom vidím jistý ústupek. Byl jsem jedním z těch, kdo podporovali přesně stanovené termíny, které jsme pokládali z hlediska brzkého fungování samosprávy za optimální. Tedy vytvoření nových krajů k 1. 1. 2001, zrušení okresních úřadů do roku 2003 a do roku 2005 vytvořit podmínky pro dobrovolné slučování obcí. Ovšem tyto termíny byly zrušeny a mám obavy, že jediný termín, rok 2005, dává vládě příliš mnoho volnosti pro rozhodování při dokončení celé koncepce, uvádí starosta.
Vyvrcholením čtvrtečního večera pro účastníky sněmu bylo pozvání do Španělského sálu na Hrad. Příjemným překvapením pro přítomné bylo vystoupení předsedkyně senátu Libuše Benešové.
Velmi příjemné při volné zábavě a konzumaci lahůdek a dobrého moravského vína bylo setkání s mnoha starosty, se kterými se setkávám vlastně již třetí volební období. Kromě toho jsme si také srdečně popovídali spolu s Janem Kasalem, postrádal jsem ale přítomnost našeho poslance Jaroslava Plachého a senátora Jaroslava Petříka.
Podle starosty je Svaz měst a obcí již brán naší politickou špičkou, a dokonce i vládními úředníky na vědomí. Ovšem neskrývám jisté rozpaky z vnitřního dění ve svazu, kdy mezi komorou statutárních měst, komorou měst a komorou obcí přetrvává jisté napětí. Mám totiž pocit, že se málo dělá pro to, aby se hledala řešení společná a kompromisní, a to zejména ze strany statutárních měst, uzavírá starosta.Městský úřad ve Starém Městě upozorňuje
Městský úřad ve Starém Městě upozorňuje všechny stavebníky, že 31. 5. 1999 končí přijímání žádostí o úvěr na opravu povodní poškozených domů.
Tyto žádosti je možné podávat na Městský úřad ve Starém Městě.Rozpis lékárenských služeb

	Uh. Hradiště

	10. května - Havlíčkova
	11. května - Poliklinika
	12. května - Nemocnice
	13. května - Masarykovo nám.
	14. května - Vodní
	15. května - Štěpnice
	16. května - Nemocnice


	Uh. Brod

	10. - 17. května - Sídliště	Pohotovostní stomatologické služby

	10. května - MUDr. Svobodová, Hluk, Sokolovská 1100, tel. 58 18 88
	11. května - MUDr. Tupá, St. Město, Huštěnovská 1857, tel. 54 12 94
	12. května - MUDr. Veclík, Polešovice 757, tel. 59 32 00
	13. května - MUDr. Oswaldová, UH Míkovice, tel. 57 42 81
	14. května - MUDr. Volková, Traplice 404, tel. 57 26 59
	15. května - MUDr. Pačka, Nový LET, tel. 51 23 92
	16. května - MUDr. Pačková, Zlechov 540, tel.59 74 04

	Stomatologické pohotovostní služby jsou poskytovány ve všední dny
	od 15.30 do 17.00. V soboty, neděle a svátky potom od 8.30 do 13.00 hodin.www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund