Číslo: 20
19.05.1997
Článků: 40

Titulní
Uherskohradišťsko
Ze
Kultura
Pro
Pošta
Horoskop
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Slovácko ď97 chystá již IV. ročník
Sanitka i s pacientem havarovala
Letní sezona je tu!
Patnáct ukrajinských dětí stráví v Hradišti měsíc
Závod na recyklaci olejů v otaznících
Plavební sezona 1997 zahájena
POLICEJNÍ TÝDENÍK

Slovácko ď97 chystá již IV. ročník
Republikový trend poklesu zájmu o výstavnictví postihl i náš region
Uh. Hradiště (VaMP) - Počátkem června, ve dnech 6. až 9. června proběhne v prostorách Zimního stadionu a Sportovní haly v Uherském Hradišti již IV. ročník výstavy stavebnictví, interiérů, vytápění, vybavení domácností, hobby a zemědělské techniky. Slovácko ď97 - dům, domácnost, zahrada přitáhne i letos desítky firem a podnikatelů, aby mohly mezi širokou veřejností Slovácka prezentovat své výrobky. Jak uvedl Ing. Jiří Charvát, manažer výstavy a jeden z ředitelů pořádající ostravské Agentury 7, ke 14. květnu 1997 se k účasti na Slovácko ď97 přihlásilo 47 vystavovatelů. #Jde výhradně o podnikatele z České republiky. Přičemž dvě třetiny přihlášených tvoří podnikatelé a firmy z vašeho regionu. Nejdále to bude mít vystavovatel ze severočeských Teplic, uvedl Charvát. Výstavní plocha by letos měla dosáhnout 617 m2 a dosud známý počet expozic je 46.
Bohužel možná právě jakési přemnožení výstavních akcí a trhů v posledním čase má za následek i pokles zájmu vystavovatelů na účasti Slovácko ď97. Když porovnáme počty vystavovatelů a celkovou výstavní plochu u této akce za dobu jejího trvání, dostaneme se od čísla 43 vystavovatelů v roce 1994 (1. ročník výstavy), přes rok 1995 - kdy se účastnilo 87 až po rok 1996, kdy se prezentovalo již 104 vystavovatelé, je letošní méně než padesátka určitou stagnací.
#Letošní výstava se stane součástí oslav 740 let od založení města Uherského Hradiště, řekl ing. Petr Ševčík z Agentury 7. Proto organizátoři akce počítají s programem, který by měl výstavu doprovázet. Bude hrát hudba, nebudou chybět mažoretky, možná u Zimního stadionu proběhne pouť. Mezi tradiční příznivce výstavy Slovácko ď97 patří Okresní hospodářská komora Uherské Hradiště a starosta města Ladislav Šupka, kteří i letos převzali nad výstavou záštitu.
#I když uzávěrka přihlášek účastníků výstavy již proběhla, lze se Slovácka ď97 ještě jako vystavovatel zúčastnit. Pokud máme místo, dá se expozice umístit ještě v průběhu výstavy, doplnil informace Petr Ševčík.
A jak bude letos výstava rozčleněna? Na Zimním stadionu budou k vidění exponáty ze stavebnictví, vytápění a k vybavení interiérů. Ve sportovní hale najdete vše pro domácnost, hobby, malou zemědělskou mechanizaci a potřeby a pomůcky pro drobné zemědělce. Otevírací doba je ve dnech 6.-8. června od 10.00 do 18.00 hodin, 9. června od 10.00 do 15.00 hodin. V rámci akce bude vyhodnocena Soutěž o nejlépe ztvárněnou expozici.Sanitka i s pacientem havarovala
Uh. Hradiště (red) - Dne 15. 5. v 6.00 hodin došlo v Uh. Hradišti na ulici Malinovského na křižovatce s ulicí 28. října k dopravní nehodě mezi sanitním vozem Mercedes, který převážel pacienta do nemocnice s použitím výstražného zařízení a mezi osobním vozidlem Renault, které vjíždělo do křižovatky z ulice 28. října. Podle informací tiskového mluvčího PČR kpt. Krejčíře došlo ke střetu vozidel s následným převrácením sanitního vozu. #Při nehodě došlo ke zranění 33 letého řidiče sanitního vozu V.Z. z Velehradu, který utrpěl zranění s dobou léčení 3 až 4 týdny, převážený 66 letý pacient J. N. z Hluku utrpěl zranění páteře a zlomení žebra s délkou léčení asi 2 - 3 měsíce. 19 letý řidič P. K. z Napajedel utrpěl pouze zhmož-děniny s délkou léčení 14 dnů, uvedl Krejčíř. Alkohol údajně nebyl u řidičů zjištěn, škoda na vozidlech je odhadována na 1,3 mil. Kč. Míra zavinění je předmětem dalšího šetření PČR.Letní sezona je tu!
Ost. Nová Ves (Gint) - Neustále se vracející nekonečnou zimu vystřídaly na začátku května teploty zvoucí k vodě. A mnoho lidí tuto výzvu uposlechlo. V okolí ostrožských jezer pak bylo o víkendu před ledovými muži živěji než v centru okresního města. Chatová kolonie se zabydlela, břehy se hemžily slunícími se skupinkami. Vodní hladinu občas zbrázdila nějaká statečná hlava. Voda se sice ještě ohřát nestačila, ale tělo prohřáté sluncem změnu teploty zřejmě snese. Nejvíce prvních jarních plavců se spoustředilo na nudistické pláži #Na čtverci. Odložili s oděvem i změkčilost? Sezona koupání je však opravdu za dveřmi. Od 15. května se i Autokemp v Ostrožské Nové Vsi otevřel novým rekreantům.Patnáct ukrajinských dětí stráví v Hradišti měsíc

Martina Pječková z Charity vysvětluje ukrajinským dětem a jejich učitelce, jak se v Čechách skáče "panák".
Uh. Hradiště (paf) - Ve středu 14. května přijela do Uh. Hradiště skupina patnácti ukrajinských dětí s učitelkou, a tím u nás zahájila svůj čtyřtýdenní ozdravný pobyt. O realizaci prvního pokusu o takovou akci se postarala uherskohradišťská Charita, podnět k ní dala olomoucká arcidiecézní Charita. Do Hradiště s jednodenním zpožděním dorazily děti ve věku 8 až 11 let. Podle slov hlavní iniciátorky ozdravného pobytu, Martiny Pječkové, pracovnice místní Charity, se jedná o děti, jejichž matky buď přímo prožily havárii černobylské jaderné elektrárny jako gravidní nebo byly v jiném stavu rok až dva po ní. U jejich dětí je totiž nejpravděpodobnější zdravotní postižení. #Na základě výzev se nám podařilo navázat spolupráci s hradišťskými rodinami, které se rozhodly poskytnout dětem ubytování, říká Pječková, #musím říci, že nakonec se přihlásilo víc zájemců, než kolik je vůbec dětí. Opravdovou obětavost projevila například rodina z Kněžpole, která přesto, že je šestičlenná, přijala ještě dvě ukrajinské děti.
Podle původních plánů měly děti v dopoledních hodinách absolvovat výuku, která by probíhala v prostorách 1. ZŠ na nám. Komenského, ale protože touto dobou už na Ukrajině začaly prázdniny, rozhodli se organizátoři pro zábavnější formu výuky, a tak děti za pěkného počasí stráví většinu času ve školní zahradě a na hřištích. #Samozřejmě, že až se děti více aklimatizují, máme pro ně přichystané různé výlety do okolí, návštěvu muzea letadel v Kunovicích, prohlídku ZOO, ale bohužel se nám nepodařilo sehnat dostatek finančních prostředků, abychom mohli dětem nabídnout pobyt v některém rekreačním zařízení, posteskla si na závěr Pječková.Závod na recyklaci olejů v otaznících
Veselí nad Mor. (IVC) - Městský úřad města Veselí nad Moravou v těchto dnech oznámil rozhodnutí ministerstva životního prostředí, které jako příslušný orgán k posuzování vlivů průmyslové výroby na životní prostředí určilo místo a čas pokračování veřejného projednání posudku ke stavbě #Závod na recyklaci upotřebených olejů Veselí nad Moravou. První část projednávání se uskutečnila minulý měsíc, kdy bylo toto jednání přerušeno a odloženo.
Pokračování se uskuteční tentokrát v kulturním domě města Veselí nad Moravou, dne 22. 5. 1997 v 17 hodin. Počítá se s hojnou účastí obyvatel města, kterých se tato problematika dotýká. Pokud budou mít občané zájem o nahlédnutí do odborného posudku o předmětné stavbě, mohou tak činit během pracovních dnů od 7. 5. 1997 do 21. 5. 1997 v době od 6.30 do 15.00 hodin na odboru rozvoje Městského úřadu Veselí nad Moravou,kde je tento posudek vystaven k veřejnému nahlédnutí.Plavební sezona 1997 zahájena
Uh. Hradiště, Kostelany n. Mor. (VaMP) - Obec Kostelany nad Moravou, město Uherské Hradiště společně s Agenturou pro rozvoj turistiky na Baťově kanálu budou organizátory slavnostního otevření Půjčovny motorových člunů v Uherském Hradišti a zahájením plavby v úseku Baťova kanálu Uherské Hradiště - Kostelany nad Moravou. Zahájení se uskuteční v Půjčovně motorových člunů - Veslařském klubu Moravia (vedle silničního mostu přes Moravu, Tyršovo náměstí 440, Uh. Hradiště). Akce se uskuteční 24. května 1997 od 10.00 hodin a je považována za součást oslav 740 let od založení města Uherského Hradiště.
V rámci akce propluje flotila lodí plavební komorou v Kunovském lese směrem do Kostelan, kde si budou moci návštěvníci prohlédnout expozici Rybářství na řece Moravě.
Plavební sezona 1997 probíhá pod záštitou mezinárodního Česko - Slovensko - Německo - Holandsko - Anglicko - Irského projektu INWARD II, financovaného z prostředků Evropské komise DG 16 a PHARE. Sponzorem roku 1997 je ŽPSV Uherský Ostroh, a.s. - dodavatel betonových výrobků pro dopravní stavby.POLICEJNÍ TÝDENÍK
Uprchlíci z Egypta
Dne 9. 5. v 07.45 hodin zadržela hlídka OOP Uh. Brod na nádraží ČD v Uh. Brodě 6 občanů z Egypta ve věku od 18 do 28 let, přičemž bylo šetřením zjištěno, že tito nedovoleně překročili státní hranici ze SR do ČR dne 8. 5. kolem 22.00 hodiny bez dokladů potřebných k pobytu na území ČR. Byli následně předáni referátu cizinecké policii ve Strání k dalšímu opatření.

Slováci ilegálně přes hranici
Dne 10. 5. v 00.10 hodin zadržela při kontrole pohraniční hlídka ze St. Hrozenkova dvě osobní vozidla, a to zn. Škoda Felicia a Mercedes 230 D, ve kterých se nacházeli 4 občané z Iráku bez dokladů a dále 3 občané Slovenské republiky z Bratislavy. Občané z Iráku byli předáni referátu cizinecké policie ve St. Hrozenkově k dalšímu opatření. Občanům SR 44 ti letému V. K., 50 ti letému M. H. bylo sděleno obvinění z tr. činu nedovoleného překročení st. hranice a dne 10. 5. byli vzati Okresním soudem v Uh. Hradišti do vazby.

Ukradl i žebřík
V době od 25. 4. do 12. 5. se vloupal NP do rod. domku v obci Kunovice, do kterého vnikl po vyražení vchodových dveří ze dvora. Z domku pak odcizil duralový žebřík, vysavač a el. časový spínač vše v hodnotě 4.000,# Kč. Na zařízení domu způsobil jeho poškozením další škodu ve výši 25.000,# Kč.

Neuměl krást
Dne 13. 5. v 10.30 hodin byl zajištěn 18 ti letý pachatel M. P. z Brna, který se pokusil v uvedenou dobu odcizit videokameru zn. SONY CCD-TR 340 E v prodejně Elektro-Štěrba ve St. Městě tím způsobem, že videokameru sňal ze stojanu, kde byla vystavena, schoval si ji pod riflovou bundu a prošel zabezpečovacím zařízením, které jej bezpečně identifikovalo jako osobu, která má u sebe zboží, které neprošlo pokladnou. Než byl zajištěn prodavačem prodejny, tak stačil videokameru uschovat pod jedno ze zaparkovaných vozidel před prodejnou, kde byla kamera prodavačem nalezena a vrácena zpět do prodejny.

Taxikář přepaden
Dne 11. 5. v 02.15 hodin nezi obcemi Hluk a Dolní Němčí došlo k napadení 18 ti letého taxikáře ze Strání, ze strany tří mužů, které vezl ve voze taxi zn. Seat Cordoba, neboť tyto vysadil mezi uvedenými obcemi, protože neměli peníze na zaplacení za přepavu. Tři NP jej po té fyzicky napadli, přičemž mu jeden z pachatelů odcizil peněženku s obsahem 2.500,- Kč, která mu vypadla z kapsy kalhot a dále mu poškodili na levé straně lak vozidla, čímž mu způsobili škodu ve výši 10.000,- Kč. Po té z místa utekli. V důsledku napadení musel taxikář vyhledat lékařské ošetření s následnou pracovní neschopností.www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund