Číslo: 21
25.05.1998
Článků: 67

Titulní
Uherskohradišťsko
Brodský
Kultura
Podnikání
Z
Pro
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Na internet do Hawaii cafe
Burza se moc nevyvedla
Pojištěnci neví, co vlastně bude dál
Zápisník - Co je komu dovoleno
Dárek hradišťským dětem
Zbyněk má trému, Adélka se už nemůže dočkat
Karnevalové odpoledne
Kupte si nos
Valná hromada Colorlaku
Přijďte na radnici
Uherské Hradiště právě vychází
Elektrárna je zatím demontována

Na internet do Hawaii cafe

Internetová kavárna v kině Hvězda se může pochlubit příjemným interiérem. - Foto: VaMP
Uh. Hradiště (VaMP) - Kavárnu Hawaii café v hodnotě zhruba jeden milion korun, kam si každý může přijít zaserfovat po internetu, otevřela 1. května hradišťská počítačová firma Yes. Čtvrtek 21. květen pak byl dnem, kdy majitelé firmy Jiří Janík a Miroslav Vaněk pozvaným hostům prezentovali celou šíři využití nové internetové kavárny. Každému návštěvníkovi bude rovněž k dispozici odborné poradenství, uvedl Jiří Janík, zájemcům nabízíme možnost zorganizování různých školení a kurzů zaměřených na počítačovou problematiku. V Hawaii si kromě připojení na internet, kde je nyní sazba 60 haléřů za minutu, můžete zdarma zřídit e-mailovou stránku, zahrát počítačové hry, nebo za 1 Kč za minutu zatelefonovat do celého světa.
U zrodu tohoto zařízení, které je prvním svého druhu v našem okrese, se podílela řada firem z regionu. Koho nenaláká práce s počítačem, toho možná do kina přitáhne pivo Velvet, které si zde můžete objednat. Internetovou kavárnu Hawaii café najdete ve vstupní hale hradišťského kina Hvězda.Burza se moc nevyvedla
Březolupy (JiV) - Tradiční motoristická burza v Březolupech se v letošním roce vymkla pořadatelům z rukou. Jak sám přiznal předseda pořádající organizace Stanislav Pastyřík, letošní teplé počasí přilákalo nevídané množství prodávajících. Tak se také stalo, že na ploše stadionu byli v nežádoucím počtu prodejci s oblečením, botami a vším možným, co vůbec s motorismem nesouviselo. Příští burza bude 3. 10. a uděláme taková opatření, aby tito prodejci byli úplně zvlášť anebo tam vůbec nebyli. Přestože jsme některé stánkaře doslova vyhnali ze stadionu, přesunuli si stánky na plochou dráhu a postavili je znovu. I přes velký počet pořadatelů to už nešlo zvládnout. Omlouváme se všem motoristům, kteří se tam nedostali. Příští burzu už připravíme taková opatření, aby opravdu tato vyhlášená burza splnila svůj účel, řekl předseda Sdružení technických sportů a činností Pastyřík.Pojištěnci neví, co vlastně bude dál
Uh. Hradiště (JiV) - Krach pojišťovny Morava zapříčinil to, že spousta jejích klientů si hledá jinou pojišťovnu. Jak nám potvrdili i v jiných pojišťovnách, klienti se pomalu přesouvají. Mezi šťastné jedince, kteří dostali včas vyplaceny náhrady za povodňové škody, se nedostal například Moravský rybářský svaz, který přišel o celé vybavení své klubovny a podle likvidačního protokolu měl dostat 660 tisíc korun. Pojišťovna stihla zálohově vyplatit jen 80 tisíc. O dalších 580 tisíc zřejmě definitivně svaz přišel. Budeme podávat žalobu, ale moc si od toho neslibujeme. Dílo, které jsme pracně léta budovali, je nenávratně pryč, říká ekonom Vojta Kieryk. O tom, že o krachu pojišťovny nevěděli ani vlastní zaměstnanci, svědčí případ, kdy pracovník pojišťovny ještě ráno zaplatil značnou částku za pojištění svého auta a teprve po příchodu do práce se z novin dozvěděl o vzniklé situaci.
Jeden z klientů, který si nepřál být jmenován, nám potvrdil, že takto zřejmě přijde o životní pojistku na slušnou částku a pojištění na dům, auto i své výrobní prostory. Údajně by klienti, kteří mají uzavřeny životní pojistky, neměli o tyto úplně přijít a měli by dostat náhradu v podobě tzv. odbytného. Podle posledních informací byl v současné době podán u Krajského obchodního soudu v Brně návrh na nařízení předběžného opatření, kterým se pojišťovně Morava zakazuje prodej či předání tzv. pojistného kmene. Návrh podalo sdružení klientů, které odmítá převod kmene jedné pojišťovny do druhé bez souhlasu klientů a bez vyřešení úhrady škod.Zápisník - Co je komu dovoleno
Takže poslanci svého Kočárníka nevydali. Mnozí se sice tváří, že se dopustili hrdinství, avšak kdo není zdejší, to takto může chápat jen obtížně. Poslanec Kočárník ve funkci ministra financí podepsal miliardové bankovní garance České spořitelně a České pojišťovně, aniž s tím předem dala souhlas vláda. Navíc po konci ministerské kariéry zasedl během pár dnů do čela představenstva jedné z podepřených firem. Dopustil se tedy, pouze s jiným počtem nul na konci částky, zhruba téhož, co jiní činitelé, kteří za to byli později potahováni policejními vyšetřovateli, ba dokonce odsouzeni. Ne tak Kočárník, jehož jednání bylo shledáno dostatečnou většinou poslaneckých kolegů nějakým mrzkým vyšetřovatelem neposuzovatelné. O to také jde - zbavením imunity nebyl by přece Kočárník odsouzen, jen učiněn vyšetřovatelným. Pokud mají poslanci pravdu, nebyl by tedy odsouzen. S jistou nadsázkou by se dokonce dalo říct, že jimi byl zlomysleně zbaven svého občanského práva prokázat, že je hrdina, ne ničema.
Více se však hodí za prvé připomenout staré latinské rčení Quod licet Jovi, non licet bovi, (co je dovoleno bohovi, není dovoleno volovi, zapamutujte si, volové), za druhé jednu z deseti podmínek anglického konzervativního historika Paula Johnsona, které jsou nutné k tomu, aby národ bohatl (citováno dle Jana Čulíka, Reflex č. 21): Je nezbytné udržovat jednotný a pevný právní systém a postarat se, aby právo zacházelo se všemi občany spravedlivě a stejně.
Vybavila se mi při té příležitosti zkazka, vyprávěná na Harvardově univerzitě. (Kdo už ji ode mne slyšel, snad promine). Za dávných časů došlo tu k požáru knihovny. Zachránil se tehdy jediný svazek, který bez dovolení z knihovny vynesl jeden student a po požáru jej kajícně vrátil. Byl pochválen před nastoupenou univerzitou za to, že knihu zachránil a poté vyloučen ze studia za to, že porušil zákaz vynášet knihy. Cosi mi říká, že v tomto příběhu je skryto velké poučení o tom, proč je Amerika bohatá. Stejně jako obava, že kdyby tehdy v čele Harvardu stáli myslitelé typu imunitních kamarádů z naší dnešní sněmovny, byla by bohatá zhruba jako my.
Ne zrovna mediální bombou, spíše bonbónkem uplynulých dnů stalo se několik ukázek z románu-deníku Martina Fendrycha v Lidových novinách. Veselé příhody mládenců kolem vnitra mají snad inspiraci ve Vaculíkově majstrštyku Český snář, snad denících Igora Chauna. Třaskavá směs upřímnosti, naivity, chlapáckých slov a od boku střílených názorů aspiruje na to být především literaturou. Otištění ukázek v LN sehrálo však roli pouze politickou a stejně jako fakt, že nakladatelství Torst dospělo samo (?!?) k závěru, že knihu vydá až po volbách. Unie svobody si těžko mohla pořídit méně vražednou předvolební pomoc a nic na tom nemění to, že Jan Ruml nad příhodou mává rukou. Slova Petra Matějů Jímá mě hrůza jsou trefnějším hodnocením situace.
Také otázka bezbillboardových voleb se poněkud zamotala. S předepsanými rozměry je sice mají jen republikáni, takové jakési billboardíky - copyright na tento slovní zákrsek má elektronický deník Neviditelný pes - si ovšem pořídili i sociální demokraté (tzv. svatá trojice), na tramvajích má reklamy ODS. V plném rozměru Klause navíc propaguje na vlastní náklady Lucie Bílá a spol., což vadí Josefu Luxovi, takže soudí, že Klaus není džentlmen...atakdál, stále stejná, únavná předvolební píseň, která neláká. Průměrný český politik je zjevně člověk, který vězí po krk v kalové jámě, avšak volá, že se právě koupe v šampaňském, a co hůř, dokonce tomu sám věří.
Vidíte, a přece i tito lidé jsou schopni dobrých skutků. Sněmovna minulý čtvrtek výrazně podpořila zákon o přístupu k informacím a za to ji dlužno velmi pochválit.
Jaroslav Veis, volný novinář, tento článek dnes vychází v týdeníku TÝDENDárek hradišťským dětem
Uh. Hradiště (VaMP) - Zábavné odpoledne u příležitosti Dne dětí zorganizovalo na středu 3. června 1998 od 14.30 hodin město Uh. Hradiště, Klub kultury společně s Domem dětí a mládeže. Slavit se bude před Klubem kultury, v případě špatného počasí v Klubu kultury. Čeká na vás zajímavý program, spousta soutěží, skákadlo, jízda na ponících a také překvapení od hlavního sponzora - Family Frost, s. s r.o., Staré Město.Zbyněk má trému, Adélka se už nemůže dočkat
Vlčnov (JiV) - U Nechalů ve Vlčnově vrcholí přípravy na víkendovou Jízdu králů. Jak nám řekla maminka mladého krále, který právě před týdnem oslavil své dvanácté narozeniny, Zbyněk má už dlouho pořádnou trému, zatímco jeho mladší sestra Adélka se nemůže dočkat. Pro hosty, kterých budeme mít okolo 120, bude nachystáno 3000 koláčků, 1500 zákusků, 50 litrů slivovice, 150 litrů vína, ll sudů plzeňského piva, které nám věnoval sponzor Plzeňský Prazdroj a 100 litrů nealko nápojů od Pepsi-coly. No a pochopitelně k tomu jídlo, dodává s úsměvem paní Nechalová. Přípravy na samotnou jízdu začínají už v pátek, kdy si družina vyzvedne Zbyňka přímo ve škole a pojedou po vesnici zdobit májky. Velký máj, který byl postaven k prvnímu květnu, je poctivě po celý měsíc hlídán. Sobotní podvečer si znovu vyzvedou Zbyňka u rodičů a odvedou ho do vlčnovského klubu kultury, kde nového krále převlečou do ženského kroje, vloží mu do pusy růži a od té doby už král nesmí na veřejnosti promluvit.
Neděle začne přijetím krále na obecním úřadě a návštěvou kostela. Král bude jezdit na krásném bílém kladrubákovi, kterého zapůjčil Prazdroj, a pro kterého už jsou nachystány papírové růže, podobně jako pro jeho osmnáctičlennou družinu.Karnevalové odpoledne
Uh. Hradiště (red) - Základní škola Východ, TJ Mařatice, HC ITS Uh. Hradiště ve spolupráci s Dobrým dnem, Slovácko pořádá u příležitosti dětského dne Karnevalové odpoledne.Na děti čeká zajímavý program, spousta her a soutěží. Nejlepší masky budou vyhodnoceny. Pro rodiče je připraveno posezení u country kapely Sešlost. V sobotu 30. května ve 13.00 hodin sportovní areál ZŠ Východ.Kupte si nos
Uh. Hradiště (JiV) - Chcete-li i vy pomoci ohroženým dětem, zveme vás na následující akce. Na podporu akce Kupte si nos bude pořádáno v neděli 31. 5. odpoledne v areálu hotelu FC Synot ve Starém Městě, kde mohou děti soutěžit a hrát na dětském odpoledni a pak v pondělí 1. 6. na Masarykově náměstí v Uh. Hradišti na dětském happeningu. Stačí nakreslit klauna a přinést kresbu sebou. Nejlepší z nich budou odměněny a všechny práce budou vystaveny. Nosy budou v prodeji!Valná hromada Colorlaku
St. město (VaMP) - Ve čtvrtek 21. května 1998 se v Klubu kultury v Uherském Hradišti sešla řádná valná hromada akciové společnosti Colorlak Staré Město, největšího výrobce nátěrových hmot v České republice. Zúčastnili se jí akcionáři představující 52 procent základního jmění společnosti. To činí 386 milionů korun, přičemž hlavním akcionářem na valné hromadě byl Spolek pro chemickou a hutní výrobu Ústí nad Labem, upřesnil tiskový mluvčí Colorlaku Zdeněk Tůma.
Valná hromada projednala výroční zprávu, zprávu představenstva o podnikatelské činnosti za rok 1997, zprávu dozorčí rady a výrok auditora. Rovněž schválila roční účetní uzávěrku a návrh na krytí ztráty společnosti a změnu jejích stanov, spočívající v přechodu na německý model, řekl dále Zdeněk Tůma.
V loňském roce společnost Colorlak prodala 12.200 tun nátěrových hmot, byla vyvinuta více než desítka nových výrobků, mezi nimiž převažují ekologicky příznivé produkty. Společnost v loňském roce získala právo užívat logo Responsible Care - odpovědné podnikání v chemii a opět obhájila certifikát řízení systému řízení jakosti podle norem ISO 9001.
Po skončení valné hromady zasedala dozorčí rada společnosti, která zvolila svým předsedou Viléma Kodýtka a dalších pět členů představenstva. Na následném zasedání zvolilo představenstvo společnosti svým předsedou výkonného ředitele a.s. Colorlak Jiřího Koutného.Přijďte na radnici
Uh. Hradiště (red) - V červnu 1997 byla ukončena a vyhodnocena urbanisticko- architektonická soutěž na řešení lokality Dvorek ve Starém Městě. Jedná se o významnou lokalitu v ochranném pásmu národní kulturní památky Památníku Velké Moravy.
Dokumentace a model studie architekta Jaroslava Strnadela je přístupný pro veřejnost a v současnosti je vystaven na staroměstské radnici. Přijďte si jej prohlédnout a vznést případné připomínky. Předběžné informace poskytují zaměstnankyně stavebního odboru Městského úřadu ve Starém Městě. Model studie architekta Jaroslava Strnadela si můžete prohlédnout do 29. května 1998.Uherské Hradiště právě vychází
Uh. Hradiště (VaMP) - V nákladu 3.000 výtisků přichází v těchto dnech na knižní pult prodejny Portal obrazová publikace Uherské Hradiště. Knihu, kde fotografie Petra Titze doprovodila textem Blanka Rašticová, vydalo město Uh. Hradiště ve spolupráci se Slováckým muzeem. Téměř stostránková kniha, kde se na stránkách setkávají historické fotografie s těmi současnými, je doplněna cizojazyčným výkladem. I proto lze publikaci brát jako vhodný dárek pro všechny návštěvníky města. Škoda jen, že brožovaná vazba má tak omezenou trvanlivost.Elektrárna je zatím demontována
Buchlovice (Kk) - Větrná elektrárna, která se nachází v blízkosti obce Buchlovice, připomíná v současné době spíše než elektrárnu tovární komín. Došlo totiž k její demontáži. Elektrárna je postavena na nevelkém pozemku, který je ve vlastnictví naší obce a který jsme pronajali firmě Agro Sovín Boršice. Proč je však již tak dlouhou dobu demontována, nevím, uvedl starosta Buchlovic Ing. Jiří Černý. K demontáži větrné elektrárny došlo především z důvodu vadných prvků, jednalo se o špatné ložisko a počítač. Nyní zkoumáme, z jakého důvodu k poškození došlo, zda výrobou nebo montáží. Z toho pak odvodíme, kdo bude opravu hradit. Samozřejmě bychom chtěli, aby byla elektrárna v chodu v co nejkratší době. Co se týče odběru takto vyrobené energie, byly zpočátku nějaké nesrovnalosti. Dnes je ale již jisté, že vyrobenou energii Energetické závody budou odkupovat, upřesnil zástupce předsedy Agro Sovín Boršice Ing. František Píštěk.
Původním záměrem firmy bylo vyrobenou energií napájet vlastní zdroj, z toho však nakonec upustila, neboť by ji tento záměr stál tři miliony korun. Proto elektrárna stojí co nejblíže vysokému napětí a přes transformátor jde energie do sítí Energetických závodů.www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund