Číslo: 22
02.06.1997
Článků: 37

Titulní
Uherskohradišťsko
Ze
Kultura
Pro
Pošta
Horoskop
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Designeři v Jarošově
Penzion čekají změny
Na buchlovský zámek za kulturou!
Obci Mistřice je letos sedm set padesát let
Nájemné v bytech vzroste o 29,25%
Letní kino zahájilo sezónu

Designeři v Jarošově
Jarošov (red) - Členové prestižního sdružení Asociace designerů Moravy (ADM) se opět po roce sejdou ve čtvrtek 5. června 1997 v 15 hodin v Restauraci u Jarošovského pivovaru. Sedmou valnou hromadu členů ADM zahájí president asociace profesor ak. sochař Pavel Škvarka z VŠUP Katedry designu ze Zlína.
Účast členů ADM na letošním veletrhu Marketing - Design - Komunikace, který se letos konal ve dnech 20. - 23. května v Brně, zhodnotí ředitel Design Centra České republiky Karel Kobosil a ak. sochař Luděk Pavézka. Program valné hromady ADM ukončí diskuze O ochraně autorských práv designerů a členství v mezinárodních organizacích designerů (ICSID a UNESCO).
Věříme, že jednání designérů při dobrém guláši, jarošovském pivu a v příjemném prostředí přispěje k rozvoji českého designu u českých výrobců.Penzion čekají změny
Uh. Hradiště (paf) - V minulém čísle našeho týdeníku jsem psali o hradišťském penzionu pro důchodce a o jeho spokojených a nespokojených obyvatelích. Po projednání případu městskou radou starosta ing. Šupka přiznal, že městský úřad porušil zákon vůči státu. #Po dobu, co jsou platné nájemní smlouvy, jsme nedodrželi smlouvu, kterou máme uzavřenou s okresním úřadem k státní dotaci, řekl starosta. Jak dále uvedl, stávající nájemní smlouvy budou nahrazeny novými, které budou v souladu se zákonem. Další změnou, která bude mít vliv na fungování penzionu, je možnost využívání služeb pedikúry a rehabilitace nejenom obyvateli, ale i veřejností. Prostory penzionu by se také měly v dohlednu stát těžištěm činnosti Klubu důchodců. Podle slov tajemníka MÚ ing. Rochovanského má být do 30. června vypracován podrobný přehled o hospodaření penzionu.
#Radě bude předložen zhruba v srpnu. Není vyloučeno, že z jeho závěrů vyvodíme důsledky, které se mohou týkat i personální oblasti, výše a počtu úvazků, řekl Rochovanský a k postoji města ke kritice vedení penzionu dodal, #je pravda, že postupem času v penzionu vznikla skupina lidí, kteří mají alergii na paní vedoucí. Spory vyhrotili do takové situace, že volají výhradně po odvolání paní Nyklové. Toto je pro celou městskou radu neakceptovatelné. Pokud se ukáže, že konkrétní výhrady jsou opodstatněné, budou vyvozeny důsledky. Chyb se dopustil i městský úřad, vedoucí Nyklová a také sociální komise. Náš pohled je ale jiný, než pohled skupiny stěžovatelů, řekl na závěr Rochovanský.Na buchlovský zámek za kulturou!
Buchlovice (paf) - Na poslední dva květnové dny připravily Buchlovice nabitý kulturní program, který musel uspokojit i ty nejnáročnější. V pátek buchlovský zámek přivítal obdivovatele grafiky Jiřího Andrleho, vernisáž výstavy se ale musela obejít bez účasti samotného mistra. Poté brněnské TRIO CAMERALE páteční večer interpretovalo skladby Telemanna, Haydna, Lancela, Vivaldiho a jiných světových klasiků. V sobotu odpoledne byla v prostorách zámecké konírny zahájena další výstava, tentokrát kreseb Josefa Velčovského. K srdečné atmosféře vernisáže, za přítomnosti autora kreseb, původem Ostraváka - srdcem jižního Moraváka, přispěla i cimbálovka Burčáci s ženským a mužským sborem.
Poté pokračoval seriál vernisáží dalším dílem - zahájením nevšední expozice střeleckých terčů, které ve spolupráci s Památkovou správou připravilo Slovácké muzeum. Celou letní sezónu máte možnost obdivovat na 35 terčů, nejstarší z nich je terč z roku 1654, který byl mimojiné vystavován i v italských Benátkách. Expozice zahrnuje tři tematické skupiny terčů. První představují exponáty z 18. století s biblickými nebo mytologickými náměty, druhá část patří terčům už z 19. století, na kterých jsou vyobrazeni šlechtici a panovníci. Konečně třetí skupinu představují památky z 2. poloviny 19. století, jejichž výtvarné náměty jsou humorné - většinou kocourkovské. Sobotní program pokračoval v Galerii vín koštem vín s odborným seminářem. Od časného nedělního rána pak probíhalo Zpívání XIV. - Kosecké písně. Na vydařeném a současně posledním májovém víkendu spolupracovali Klub kultury Uh. Hradiště, Obecní úřad a Památková správa Buchlovice a Slovácké muzeum.Obci Mistřice je letos sedm set padesát let
Nedávno vysvěcený nový obecní prapor a znak mají přispět oslavám

Starosta Mistřic František Šuranský ukazuje nový obecní prapor (kruh s osmicípou hvězdou na modrém podkladě)..
Mistřice (VaMP) - #Kruh nahoře zdobený javorovým listem evokuje znamení klenotu v erbu nejstarších držitelů obce - Kuželů z Mistřic. Zatímco jejich kruh byl zdoben kytkou z pavích per, ve vašem znaku kytku nahradil javorový list - narážka na původní pečetní znamení obce a místní část Javorovec, zdůvodňuje podobu části obecního znaku a praporu autor vítězného návrhu heraldik Miroslav Pavlů z Telče. Kromě toho jsou ve znaku osmicípé hvězdy, které patří pánům ze Štenberka, nejvýznamnějších držitelů někdejší mistřické tvrze.
Právě obecnímu znaku a praporu Mistřic se 25. května 1997 dostalo slavnostního svěcení. To za přítomnosti krojovaných a zhruba šesti stovek přítomných provedl hradišťský děkan Jaroslav Huslík.
Rozhodnutí o tom, že by Mistřice měly mít svůj vlastní znak a prapor, padlo na obecním zastupitelstvu v lednu roku 1996. #Protože rok 1997 je rokem, kdy si naše obec připomíná 750. výročí svého vzniku, chtěli jsme, aby nové obecní symboly měly právě v tomto období svou premiéru. Tajným hlasováním pak zastupitelé Mistřic rozhodli o vítězi, uvedl pro Dobrý den starosta Mistřic František Šuranský.
Hlavní oslavy v Mistřicích proběhnou 21. června 1997, kdy je po slavnostním zasedání obecního zastupitelstva a obědě na programu prohlídka obce a večer po taneční zábavě ukončí ohňostroj. Den poté budou od rána koncertovat hudby, bude sloužena slavnostní mše v kapli, uskuteční se zábavné odpoledne pro děti a zahraje Včelaran.
Sportovci oslaví založení obce 5. a 6. července turnaji v kopané a o týden později (13. července 1997) se v Mistřicích uskuteční Velká cena Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska o pohár starosty sdružení hasičů.Nájemné v bytech vzroste o 29,25%
Uh. Hradiště (VaMP) - Od 1. července 1997 musí nájemníci v městských bytech počítat s tím, že poplatek za nájemné vzroste o 29,25 procent. Platnost této úpravy poplatků platí až do 30. června 1998. #U bytu první kategorie bude nájemné za jeden metr čtverečný činit 11,93 koruny za měsíc, uvedl na konkrétních číslech tajemník města František Rochovanský. Městské byty první kategorie činí více než 99 procent z celkového počtu městských bytů. Rozhodnutí o úpravě nájemného není rozhodnutím města, to podle Rochovanského pouze respektuje rozhodnutí České vlády. #Město mělo možnost při výpočtu, který stanovuje výši nájemného, pouze upravit velikostní koeficient, upřesnil Rochovanský. Jak k tomuto problému uvedl starosta města Ladislav Šupka, město se nerozhodlo pro nejvyšší možnou sazbu, kterou jí jinak umožňovalo rozhodnutí vlády.
V roce 1994 prodalo město 2.178 bytů, ve kterých žilo 5.794 lidí. V současné době eviduje Městský úřad v Uh. Hradišti 138 neplatičů nájemného a 109 neplatičů služeb.
O pravidlech dalšího prodeji bytů a bytových domů ve vlastnictví města by měla hovořit nová obecně závazná vyhláška, kterou bude v nejbližších dnech probírat městské zastupitelstvo.Letní kino zahájilo sezónu
Boršice (paf) - V pátek 30. května zahájilo svou sezónu letní kino v Boršicích, jehož provozovatelem je už třetí rok místní sportovní klub. V sobotu, jako příslib kvalitní skladby letošního programu, v Boršicích promítali Kolju poté, co Ateliér DV MÓDA předvedl svou poslední kolekci. Podle slov sekretáře SK Boršice a současně majitele boršické pekárny Vladimíra Varmuži bude červen věnován výhradně americkým filmům, ale už na červenec je připraven projekt nazvaný #Týden českého filmu. V jeho rámci můžete zhlédnout nejúspěšnější filmy domácí produkce. Např. Zapomenuté světlo, Do nebíčka, Výchova dívek v Čechách, teprve v červnu premiérovou Leu, nebo pohádky Pták ohnivák, O třech rytířích. Fandové amerických posledních nej jistě zaujme červencový program s Evitou, Rozpoutaným peklem a Formanovým trhákem Lid versus Larry Flint.
#Myslím, že se nám letos podařilo sestavit atraktivní program, který do letního kina přivede ještě více lidí. Máme nasmlouvané filmy s takovými společnostmi jako je Falcon, Intersonic nebo Gemini. Naše úspěšnost za loňský rok ukazuje, že průměrná návštěvnost představení je 85 diváků na jedno promítání, což je více než republikový průměr, srovnává Varmuža. Pokud obec schválí předložený kulturní program, můžete se těšit nejenom na filmová představení, ale i rockové zábavy nebo oslavu šestého výročí upečení prvního chleba v boršické pekárně. #Oproti loňskému roku, kdy jsme pro nepříznivé počasí museli zrušit šest představení, budeme letos hrát za každého počasí, slibuje Varmuža, #zachováme také tradici vypravování zvláštního autobusu ze Smraďavky, kterým vás zdarma dopravíme na každé představení. Provozovatel přichází také s novou nabídkou pro podnikatele a firmy, které se mohou za 500 Kč stát sponzorem jednoho filmu. Před jeho promítáním pak proběhne prezentace sponzorské firmy.
Podle slov Varmuži jdou veškeré výdělky na podporu sportovního klubu Boršice. #Pustil jsem se do provozování letního kina ne jako podnikatel, ale jako filmový fanda. Provozování kina s sebou nese spoustu starostí, ale pro mě je to spíš zábava. I když se třeba stává, že místo rohlíků se u nás v pekárně objednávají filmy.www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund