Číslo: 23
09.06.1997
Článků: 41

Titulní
Uherskohradišťsko
Ze
Kultura
Pro
Pošta
Horoskop
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


K Celnímu zákonu
Kontrola prokázala, že ČSAD fandí ekologii
II. Vinné trhy v Čejkovicích
Účast 67 firem na výstavě Slovácko ď97
Letadlo pro potěchu má po úspěšné premiéře
Brod v pastelech a grafikách

K Celnímu zákonu
Uh. Hradiště (red) - Okresní hospodářská komora ve spolupráci s Celním úřadem pořádá 17. června 1997 od 9 hodin, v zasedacím sále Školského úřadu (Na Morávce 1037) specializovaný seminář k problematice uplatňování novely Celního zákona v praxi, který vstupuje v platnost 1. července 1997. Lektor kurzu JUDr. Jiří Babiš, pověřený generálním ředitelstvím cel, poskytne zasvěcené a užitečné informace z této obsáhlé tématiky a dále k otázce původu zboží a uplatňování preferencí v celním zařízení a jiných souvisejících předpisech. Účastníci budou seznámeni s použitím karnetu ATA pro dočasný, bezcelní vývoz obchodního zboží (pracovních prostředků, výstavních vzorků a pod.) a finančního zajištění celních operací společnosti CDZ, a.s. Zlín (výhradního poskytovatele paušální záruky na území ČR ve všech režimech, včetně mezinárodního tranzitu se státy EU, ESVO Polska, Maďarska a Slovenska).
Přihlásit se a získat bližší informace lze přímo na Okresní hospodářské komoře, Dvořákova ulice, UH.Kontrola prokázala, že ČSAD fandí ekologii
Uh. Hradiště (paf) - Minulý týden provedl odbor životního prostředí OkÚ v Uh. Hradišti přepadovou kontrolu podniku ČSAD a.s. zaměřenou na prosakování ropných látek do spodních vod. Jak uvedl okresní vodohospodář Mgr. Barouš, naposledy ČSAD kontrolovali před rokem. #Tehdejší stav byl značně neutěšený. Museli jsme dokonce udělit několikatisícovou pokutu za odpadové hospodářství. Katastrofální stav jsme tehdy shledali zejména co se týče ukládání součástek autobusů a nákladních automobilů, u kterých hrozilo odkapávání ropné látky. Minulý týden však byli vodohospodáři OkÚ více než spokojeni. #To, co dokázali je až neuvěřitelné. Stav se zlepšil o 95% a je téměř optimální, říká Barouš. Generální ředitel ČSAD Antonín Kusák dodává: #Přímo v areálu jsme zbudovali čistírnu zaolejovaných vod, která nás stála 15 milionů. Po dokončení kanalizace by měla být v plném provozu asi za měsíc.
Přepadovku vodohospodáři zorganizovali v souvislosti s tím, že se v Olšavě objevila neznámá bílá kapalina, o které se však dá předpokládat, že obsahovala ropné látky. Jak řekl Mgr. Barouš, neznámá látka se v Olšavě objevuje již několik let, někdy i třikrát do roka. Nikdy se však nepodařilo zjistit původce znečištění, kterému hrozí pokuta ve výši 10 tisíc až milion korun.II. Vinné trhy v Čejkovicích
Čejkovice (red) - Tradice dobrých vín je jedním z důvodů, proč v Čejkovicích pokračují v tradici pořádání Vinných trhů. Letos již podruhé uspořádá obecní úřad spolu s místními vinaři a vinařskými firmami II. ročník Vinných trhů. Akce se uskuteční opět v čejkovickém zámku, který 14. a 15. června 1997 přivítá všechny milovníky vín a příznivce kultury. Návštěvníci budou mít možnost v sobotu od 16 hodin ochutnat vína na koštu vín, navštívit Vinotéku, v níž budou svá vína nabízet ZD Čejkovice, Vinařské družstvo Čejkovice a další. K pohodě sobotního odpoledne bude na nádvoří zámku vyhrávat žákovská dechová hudba Mutěňané - Čejkovjané.
Košt vín malopěstitelů bude tentokrát probíhat přímo ve sklepních prostorách pod zámkem. Po oba dny bude možné navštívit komplex templářských sklepení a domek T.G. Masaryka. Protože celá akce proběhne v prostorách a na nádvoří čejkovického zámku, bude možné nahlédnout též do prostor zámku, zámecké kaple a v ní na instalovanou výstavu obrazů hodonínského malíře Aloise Sikory.
Poprvé bude veřejnosti nabídnuta možnost pohoštění v zámecké restauraci. Sobotní program Vinných trhů obohatí Aukce vín, která je na programu od 21 hodin ve Vinotéce. Program prvního dne Vinných trhů uzavře taneční zábava, na níž budou k tanci a poslechu vyhrávat čejkovičtí Templáři. V neděli od 9 hodin se znovu otevře jak košt vín, tak Vinotéka a spolu s nimi výstava zemědělské a vinařské techniky.
Bohatý kulturní program nedělního odpoledne uvede pražský konferenciér Aleš Klačer. V programu si přijdou na své milovníci folkloru, módního oblékání, chrámového zpěvu i poezie. Součástí II. Vinných trhů bude předvedení tradičních rukodělných prací s prodejem výrobků. Uvidíte práci čejkovického řezbáře Eduarda Bařiny a keramika Michala Kmínka. Zájem určitě bude i o projížďky v kočárech čejkovického jezdeckého klubu.
Obec Čejkovice, jedna z nejvýznamnějších vinařských lokalit jižní Moravy, proto zve všechny na bohatý program II. Vinných trhů.Účast 67 firem na výstavě Slovácko ď97

Zimní stadion v Uherském Hradišti byl jediným místem konání výstavy Slovácko '97
Uh. Hradiště (VaMP) - V deset hodin dopoledne v pátek 6. června 1997 se široké veřejnosti otevřely výstavní plochy zimního stadionu. Ostravská Agentura 7 zde pořádala již čtvrtý ročník výstavy Slovácko ř97 - stavebnictví, interiéry, vytápění, vybavení domácností a zemědělské techniky. Na této čtyřdenní akci se představilo šedesát sedm firem z celé republiky. I když původně bděla být část prezentace instalována i v hradišťské sportovní hale, nakonec se její organizátoři rozhodli výstavu instalovat pouze v prostorách okolo a uvnitř zimního stadionu.
#Bohužel se mi zdá, že se této výstavy zúčastnilo málo firem, než kolik by mohlo své výrobky před svými potenciálními zákazníky prezentovat. Mně osobně se moc líbily vystavené bazény firem Saneko a Niveko, sdělil Dobrému dnu své postřehy Antonín Macháček, návštěvník výstavy. Oficiální zahájení výstavy Slovácko ř97, které proběhlo v páteční poledne, osobně zaštítili představitelé města. Výstava bude ukončena dnes, v pondělí 9. června 1997 v 15.00 hodin.Letadlo pro potěchu má po úspěšné premiéře

Letoun Eurostar se zkušebním pilotem Stanislavem Žemličkou krátce po přistání po premiérovém letu 31. května 1997.
Kunovice (VaMP) - Celokovový, jednomotorový,dvoumístný dolnoplošník EUROSTAR (typové označení EV 97) vyvinutý konstrukční společností Evektor a postavený Aerotechnikem Kunovice zažil evropskou premiéru zhruba před měsícem na veletrhu v Německu. V sobotu 31. května 1997 krátce po poledni na něm zkušební pilot Moravanu Otrokovice Stanislav Žemlička uskutečnil zalétavací let. A v současné době, kdy je nové letadlo ve zkušebním provozu, má nalétáno zhruba čtyři a půl hodiny. #I z toho mála lze usuzovat, že stroj má skvělé letové vlastnosti, pochválil nový výrobek Evektoru jeden ze zkušebních leteckých techniků.
Jde o ultralehký letoun, určený pro amatérské využití, omezený vzletovou hmotností 450 kilogramů (do ní se musí vejít dva pasažéři, palivo a menší zavazadlo).
I když jde o kunovický výrobek, některé jeho části pocházejí ze zahraničí. Cena letounu se pohybuje těsně nad hranicí 1 milion korun, proto se dá předpokládat, že o něj projeví zájem především úspěšní podnikatelé, kterým by měl sloužit k rekreačnímu vyžití. Protože lze usuzovat, že se letoun setká se zájmem i u zahraničních zákazníků, čekají jej v nejbližší době certifikační zkoušky.
V letošním roce evektorští a aerotechničtí počítají s výrobou pěti kusů, v roce příštím už by mělo být Eurostarů vyrobeno mnohem více.
Technické parametry letounu EV 97: šířka (rozpětí křídel) 7,9 m, délka 5,96 m, výška 2,34 m, horizontální rychlost (předpokládaná) 200 km/h, stoupavost 5 m, objem nádrže 50 litrů, průměrná spotřeba 13 l/hodinu (při ekonomickém režimu).
Poprvé bude v České republice široké veřejnosti, a všem potenciálním zákazníkům, Eurostar předveden na Aerosalonu v Jihlavě, který se koná za 14 dní.
Zájemcům z našeho regionu by se měl nový letoun představit koncem června na letišti v Kunovicích.Brod v pastelech a grafikách
Uh. Brod (paf) - V pátek 6. června byla v Malém výstavním sále Muzea J. A. Komenského zahájena výstava, jejímž leitmotivem je Uherský Brod - město Komenského, které ve svých grafikách a pastelech zachytil Stanislav Knotek. Jak řekl Aleš Kapsa z Muzea J. A. Komenského, je to výstava spíše komorní, která představuje dílo jednoho z umělců Sdružení výtvarných umělců moravskoslovenského pomezí. #Stanislav Knotek se ve svém díle věnuje Bílým Karpatám, vůbec celému našemu regionu a městu Uherskému Brodu, říká Kapsa, #Je to svým způsobem jedinečná výstava v tom, že je to první výtvarné shrnutí pohledu na Uherský Brod. Knotek městu věnoval celistvou kolekci jeho současného stavu. Vernisáž uvedl slovem Dr. Oldřich Páleníček, jeden ze zákládajících členů Sdružení výtvarných umělců. Ten, spolu s jinými členy sdružení, svá díla v Muzeu vystavoval již několikrát. Příjemnou atmosféru zahájení výstavy, která potrvá do 19. října, umocnilo vystoupení dětského souboru Kohútek z Bánova.www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund