Číslo: 24
15.06.1998
Článků: 73

Titulní
Uherskohradišťsko
Brodský
Kultura
Podnikání
Z
Pro
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Kontrola kol zatím bez postihu
Lékárenské služby
Povodeň pomohla fauně i flóře
Vejce a hnůj
Na víno do nového sklípku
Kuchařina je řemeslo, číšničina služba
Voda s blátem způsobila milionovou škodu
Stromy postižené povodní stále padají
V červnu zahájena stavba bytového domu
Moravia press hlásí hotovo
Všeobecná zemědělská výstava Kroměříž ď98
Zemědělští prvovýrobci v úzkých





Kontrola kol zatím bez postihu
Uh. Hradiště - Po předešlé preventivní akci Dopravního inspektorátu v Uh. Hradišti zaměřené na kontrolu autolékárniček proběhla v uplynulém týdnu akce obdobná, týkající se cyklistů. Policisté, ve spolupráci se zaměstnanci firmy JOKO, sledovali především technický stav a vybavení jízdních kol. Zjištěné nedostatky byly tentokrát řešeny napomenutím, příště však mohou policisté uložit nepořádnému cyklistovi blokovou pokutu až ve výši 1.000,-Kč. Od začátku letošního roku zavinili cyklisté deset dopravních nehod, což je o dvě více než v roce 1997, při těchto nehodách byla jedna osoba usmrcena a čtyři těžce zraněny. Pro zlepšení své bezpečnosti je vhodné pořídit si i nadstandardní vybavení a používat ochranné přílby, na to však cyklisté argumentovali především tím, že při tak velkém množstvím krádeží kol je to zbytečné. Dle mluvčího Policie ČR Jaroslava Krejčíře bylo k dnešnímu dni od začátku roku odcizeno celkem 192 jízdních kol, z toho bylo objasněno devět případů. Celková škoda činí 1.286 200,-Kč.
Karin Kuchtová







Lékárenské služby

	Uherský Brod

	15. června - 17. června Lékárna Poliklinika město
	18. června - 22. června Lékárna Poliklinika sídliště


	Uherské Hradiště

	15. června 	- 	Vodní
	16. června 	- 	Františkánská
	17. června 	- 	Masarykovo nám.
	18. června 	- 	Mařatice
	19. června 	- 	Nemocnice
	20. června	- 	Mařatice
	21. června 	- 	Vodní







Povodeň pomohla fauně i flóře
Uh. Hradiště (JiV) - Po loňské povodni panovala obava, zda nedojde k vyplavení slepých ramen a nezmizí některé ojedinělé unikáty z fauny nebo flóry. Jak nám k tomu uvedl Jaroslav Hrabec z okresního úřadu, obavy se nepotvrdily, ba naopak došlo k rozšíření a obohacení ve výskytu druhů. Měli jsme obavu hlavně o to, abysme vyplavením nepřišli o velice vzácný druh kotvice plovoucí, která je také zapsána na červeném seznamu. Jak ukazuje průzkum, na ramenech, kde byla, se vyskytuje zase, a dokonce ve větším množství než jiné roky. Vypadá to tak, že záplava tomu naopak pomohla, říká s úsměvem Hrabec. Podobné zkušenosti mají také rybáři, kteří si letos opravdu mohou zachytat, protože jak v Moravě, tak na štěrkopísku v Ostrožské Nové Vsi jsou ryby v daleko větším množství a rozmanitosti, než bývalo zvykem v předchozích letech.







Vejce a hnůj
Ach jo: z rádia se ve vyhrazených minutách linou nudné litanie stížností těch, kdo na volební kauci neměli, střídané přitroublými agitkami jiných, kteří na ni mají. Na Kavčích horách přísná paní učitelka Bobošíková zkouší po čtveřicích vyslance stran, zda si dobře našprtali program. Je to pravda, že ti, kteří neuměli, dostávají od ní po vysílání rákoskou přes ruce? V Kotli řičí paní Jíková: Hrr na ně! V Modřanech Klaus poté, co dostal vajíčkem do čela, oznámil národu, že zločinnou ruku vejcovrhovu vedl Zeman. Zemanovi zase falešní šloufové složili v Teplicích před místní sekretariát strany kupku hnoje, aby čuchal, co si o něm myslí. Zdá se, že skeptici měli pravdu: v této kampani málokdo ztrácí čas diskusí o takových nesmyslech, jako jsou volební témata.
Mají-li pravdu průzkumy preferencí, od nichž si, zaplať Pánbu, alespoň do neděle odpočineme, odehrávají se všechny tyto taškařice především kvůli o něco víc než desetině dosud nerozhodnutých voličů. Přesvědčovat je by bylo mnohem pracnější, než to zkusit takto. Logiku má tento přístup přímo antickou: ke slavnému výroku římského císaře Vespasiana, jímž zdůvodnil daň ze záchodků - Pecunia non olet, peníze nepáchnou - lze totiž dodat, že hlasy taky ne.
Platí to zejména v rámci poměrného volebního systému do naší sněmovny, který namísto toho, aby poslancům připomínal, že do zákonodárného sboru byli voliči pouze posláni, chovají se naopak, jako kdyby se tam octli jen a jen proto, že jsou nositeli vyššího poslání, jež se rodí výhradně na posvátných půdách stranických sekretariátů a parlamentních klubů. Ne všichni politici jsou ovšem takoví, samozřejmě, a v tom je nejistá naděje voličova: hledat a preferovat na volebním lístku právě je. (I když osobně bych dal přednost systému malých volebních obvodů a většinovému volebnímu systému: snad se alespoň jedné z těchto změn dožiju.)
Doufám též, že se co nejdřív dožiju také zákona o svobodném přístupu k informacím, který Senát minulý týden odsunul do nedefinovatelného časoprostoru. Výhrady k tomuto zákonu, který občané potřebují přinejmenším stejně urgentně, jako potřebuje NATO zákon o utajovaných skutečnostech, přitom nebyly nikterak jednoznačné, o čemž svědčí, že o jeho vrácení sněmovně rozhodly pouhé dva hlasy. Leč v diskusi zazněl například argument, podle něhož je poskytování informací občanům více věcí slušnosti než nařizování zákonem. Pozoruhodná myšlenka, jež by se mohla rozvést, například do dopravních předpisů: dát z vedlejší silnice přednost náklaďáku na hlavní je v tom odmítnutí zákona ještě jeden moment: zákon o přístupu k informacím sice přišel z poslanecké sněmovny, jeho první verze se však rodily na půdě senátní a za tvůrce tohoto nesmírně podstatného zákona je nutno považovat nejen poslance Kužílka, nýbrž i senátora Žantovského.
Vrácení zákona sněmovně znamená, že tato se mu na své poslední schůzi nemůže věnovat. (Mimochodem, moc té schůzi svolávané za vteřinu dvanáct nerozumím, ale třeba bude na pořadu jednání kanadská noc, kliky se namažou pastou na zuby a zvlášť oblíbení poslanci dostanou hobla.) Kde je však psáno, že se informačním zákonem, včetně senátních připomínek, nemůže zabývat hned sněmovna nová. Nikde, zatím jsou názory o diskontinuitě jen pouhé řeči, vyšlé z úst sice soudcovských, avšak bez talárů. Hle, další rozpáraný šev ústavy.
Jaroslav Veis, volný novinář
tento článek dnes vychází v týdeníku TÝDEN







Na víno do nového sklípku
Uh. Hradiště (JiV) - Určitě si už někteří z vás všimli nových úprav vedle restaurace Koruna. Původně sklep na zeleninu přeměnili její nájemci na vinný sklep, který byl otevřen už v měsíci květnu. Jak došli na název Pod Vozem, jsme se zeptali Oldřicha Šipky, jednoho z dvou nájemců. Kvůli akustice jsme museli nějakým způsobem snížit strop, a tak nás napadlo zavěsit tam starý vůz. Od toho pak pochází název sklepu. Jinak bylo naším cílem vybudovat příjemné posezení u vína přímo ve městě, a hlavně pro nekuřáky. Otevřeno je každý den od sedmi do dvanácti hodin, v pátek a sobotu do jedné hodiny, podle potřeby i déle. V nabídce je široký sortiment vína i nealko nápojů.







Kuchařina je řemeslo, číšničina služba
Uh. Hradiště (JiV) - V minulých dnech probíhaly na mnoha školách a učňovských zařízeních závěrečné zkoušky. Podobně tomu bylo i u oboru kuchař a číšník na SOU Jiřího z Poděbrad. Ti učni, kteří svou praxi vykonávali ve středisku praktického vyučování a. s. UHGAST, pak zkoušky absolvovali v gastronomických provozech hotelu Grand. Odborná zkušební komise posuzovala v rámci závěrečné praktické zkoušky plnění individuálních úkolů z vyšší formy obsluhy (vykosťování, flambování, míchání nápojů, servis vína a sektu) a sestavení slavnostních tabulí). Kuchaři připravovali kompletní menu (předkrm, polévku, hlavní jídlo a moučník). Ředitel a.s. UHGAST Radek Komárek nám k tomu řekl: Vykonáním praktické zkoušky se z každého učně nestává automaticky dobrý číšník nebo kuchař, k tomu je zapotřebí neustále na sobě dále pracovat. Jako u většiny činností i tady je nutno mít talent. Například i tyto zkoušky ukázaly rozdílnost těchto příbuzných oborů, kdy kuchařina je řemeslo a číšničina služba.
Smyslem zřízení střediska praktické výuky je doplnění odbytových středisek kvalifikovanými pracovníky připravovanými v našich podmínkách. Praktickou část své závěrečné učňovské zkoušky úspěšně vykonalo celkem 13 učňů.







Voda s blátem způsobila milionovou škodu
Kunovice (Mac) - Přesně před týdnem postihla Mateřskou školku v Kunovicích nepříjemná událost, jejíž následky lze přirovnat k loňským povodním. Krátce po šesté hodině večerní zaplavila suterén školky téměř metrová vlna bláta a vody. Během krátké doby byla přivolána ředitelka Ludmila Lorencová a zaměstnanci školky, aby se společně pustili do úklidu. Dvě hodiny před půlnocí, v době, kdy už jsme měli téměř vše uklizeno, však přišla druhá vlna. To už jsme jen bezmocně stáli a dívali se, jak všechno mizí pod vodou, popisuje nepříjemné zážitky ředitelka.
V následujících dnech přispěli svou prací důchodci a ostatní občané z blízkého okolí školky.
Velmi mě překvapil nezájem rodičů, kteří se pouze informovali, zda už konečně bude školka v provozu, dodala trpce pro Dobrý den Lorencová.
Celkem 136 dětí tak muselo zůstat do dnešního dne doma. Podle slov okresní hygieničky Zdeňky Skulové je ve školce téměř vše v pořádku. Nutné však bude vyměnit nábytek a výrobky ze dřeva, aby se zamezilo výskytu plísní. Celková výše škody způsobená vodou se odhaduje na jeden milion korun.







Stromy postižené povodní stále padají
Slovácko (VaMP) - Dvouleté i stoleté stromy, kterým se nevyhnul loňský příval vody, stále padají. Lesníci ovšem nedokážou odhadnout, který ze stromů přežije a který spadne. To, že některé stromy začínají umírat až nyní, rok po povodni, není zřejmě číslo konečné. I proto je v současnosti v lese nebývale živo. Pracovníci Lesů Buchlovice velmi pečlivě kontrolují všechny porosty, neboť hrozí, že plnou jednu čtvrtinu porostů vystřídají holá místa. Hlavní nebezpečí číhá v narušení biotopu lesa. Bude nám ještě chvilku trvat, než se nám podaří lesy očistit, shodli se pracovníci Lesů.
Až hrůzný obrázek se naskytne návštěvníkům Kněžpolského lesa, kteří dojdou až ke slepému ramenu Moravy, do míst tzv. Kanady. Stromy spadlé z důvodu vodou podemletých kořenů zde ještě dnes vypovídají o tom, jak ničivou sílu voda má.
Pokácené stromy přitom lze využít jen jako palivo. Lesníci odhadují, že do konce letošního roku by mohla větší část těžby skončit. V příštím roce pak bude záležet na tom, zda lesní půda nové sazenice přijme. Mezi listnáči nejvíce odolnými, a proto nejčastěji vysazovanými sazenicemi jsou duby letní. Na konečném výsledku osazování lesa se pochopitelně podepíše průběh počasí. Zatímco loni bylo srážek více než dost, rok 1998 patří spíše mezi ty sušší, kdy se novým sazenicím příliš nedaří.







V červnu zahájena stavba bytového domu

V červenci by se model nového domu měl začít přeměňovat ve skutečnost. - Foto: MIKI
St. Město (MIKI) - Nejvíce postiženou částí nejmladšího města v České republice byla Luční čtvrť. V tomto katastru bylo zbouráno hned několik desítek rodinných domů. Ještě dnes zde najdete zbytky sutin, které dokreslují události, které se zde právě před rokem staly. Ovšem už v červenci 1998 se zde stavět moderní dům s 18 byty a nebytovými prostory určenými k pronájmu. Autorem návrhu bytového domu je brněnský architekt Křivinka. V zajímavě řešené budově najdou své sídlo tři prodejny, každá vybavena vlastním sociálním a skladovacím zázemím o celkové výměře 70, 120 a 113 metrů čtverečných.
Bližší informace všem zájemcům o pronájem podá Markéta Hrušková, vedoucí odboru místního hospodářství a majetku Městského úřadu ve Starém Městě.







Moravia press hlásí hotovo
Břeclav (VaMP) - Tiskem hlasovacích lístků pro předčasné parlamentní volby, které se uskuteční tento týden v pátek a sobotu, byla pověřena břeclavská společnost Moraviapress. Počátkem minulého týdne opustily tiskárnu poslední hlasovací lístky pro všechny volební kraje, s výjimkou Prahy a středních Čech. V konečném počtu se jedná o 9,5 milionu volebních souborů, které se v průběhu týdne převáželi do jednotlivých krajů. Pro jihomoravské voliče byly hlasovací lístky dotištěny v sobotu 6. června, přičemž společně se severní Moravou jsou tyto kraje nejlidnatější z celé republiky a do každého z nich směřovaly více než dva miliony souborů.
V břeclavské tiskárně ovšem i nadále, a to až do 20. června dopoledne, panuje pohotovost. To aby v případě nutnosti mohli pracovníci Moraviapressu dotisknout případné chybějící hlasovací lístky.







Všeobecná zemědělská výstava Kroměříž ď98
Kroměříž (VaMP) - Všeobecná zemědělská výstava Kroměříž #98, která se uskuteční ve dnech 19. až 21. června, se letos stane součástí oslav 150. výročí říšského sněmu v Kroměříži.
Podle informací organizátorů se na akci v závěru tohoto týdne představí obchodní a výrobní firmy se zaměřením na zemědělskou techniku, stájové technologie, zemědělské služby a potravináři. Samostatnou expozici bude tvořit výstava drobného hospodářského zvířectva. V pátek 19. června bude výstava slavnostně zahájena v 9.00 hodin a od 13.00 hodin začne téměř dvouhodinový program Koně - předvádění klisen a hřebců různých plemen, ukázky voltiže atd. V pátek od 14.30 bude v rámci kulturního programu hrát dechový orchestr kroměřížské konzervatoře P. J. Vejvanovského. Koně a jejich jezdci se stanou ústředními postavami i sobotní skokové soutěže stupně Z, oblastního závodu v parkurovém skákání. Ještě před ním od 10.00 budou předváděny a hodnoceny kolekce hospodářských zvířat. Poslední den výstavy bude patřit přehlídce koní moravského teplokrevníka a lipických koní ZOO Lešná. Nedělní program zakončí ve 14.00 hodin cimbálová muzika Rusavjan.
Do dnešního dne se přihlásilo 65 vystavovatelů, uvedl pro Dobrý den, Slovácko Petr Pálka, zástupce Městského úřadu Kroměříž, spolupořadatel akce. Atrakcí pro všechny se zřejmě stane dvanáctimetrákový chovný býk a první cena v tombole slosovatelných vstupenek, kterou bude živý vepř.
Letošní zemědělskou výstavu v Kroměříži by v příštím roce měla vystřídat výstava v Přerově, aby se v roce 2000 opět vrátila do Kroměříže.







Zemědělští prvovýrobci v úzkých
Slovácko (VaMP) - Zatímco ceny zemědělských výrobků vzrostly o necelá tři procenta, ceny vstupů, jako jsou hnojivo, osivo apod., narostly o téměř jedenáct procent, v tom dnes vidí tíživost situace všech zemědělských prvovýrobců předseda Okresní agrární komory Kroměříž Jan Hašek. Z těchto základních počtů tedy vyplývá, že zemědělec, aniž by něco udělal, zchudne o osm procent. Přičemž nejvíce se finanční politika dotkla cen mléka. Ty za dobu pěti let doznaly značných změn. Například cena výroby stoupla o 29 procent, cena, za kterou je mléko prodáváno mlékárnám o 39 a cena, za kterou nakupujeme, o plných 49 procent.
Problémy okolo chybějících financí v zemědělství zatím nedostatečně pomáhají krýt státní dotace, vždyť Česká republika má v porovnání s ostatními stejně vyspělými státy nejnižší dotace, které činí zhruba 11 procent (např. v Polsku dotace činí 19 procent).
Podle Ing. Chmelaře z Ministerstva zemědělství se však už mnohé pro zemědělce vykonalo: Už to, že 5. září 1998 byl přijat zákon o zemědělství. Tento zákon totiž jako jediný uznává podpůrné programy Ministerstva zemědělství pro rok 1998, které byly navýšeny zhruba o 42 procenta, a to až na téměř 10 miliard korun.
Odborníci z řad vedení zemědělských družstev jsou ovšem toho názoru, že náš zemědělský trh je nedostatečně chráněn. Vždyť loni stoupl dovoz obilí do naší republiky o plných 392 procenta. Všude jinde ve světě stát zasahuje do agrárního trhu, uvedl Hašek. Stručně řečeno, moc dovážíme, málo vyvážíme a náš trh je doslova zahlcován zahraničními produkty.
Hospodaření v letošním roce ovšem ovlivní loňské záplavy. Zbytek úrody na polích, kterými se prohnala povodeň, zůstal na poli a byl zaorán. Došlo k narušení půdní rovnováhy, která si vyžádala zvýšení nákladů na hnojení a posilnění půdy nezbytnými minerály. Na celém území střední a jižní Moravy však prověrky půdy neprokázaly možnost narušení potravního řetězce.







www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund