Číslo: 25
23.06.1997
Článků: 36

Titulní
Uherskohradišťsko
Ze
Kultura
Pro
Pošta
Horoskop
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Kotelna je plynofikována
Důchodci blokují učitelská místa
Za módou do Buchlovic
Olšava před cestou do Japonska
#Vývoz na Slovensko lze označit doslova jako neštěstí,
Školka žije!

Kotelna je plynofikována
Staré Město (FJ) - Začátkem měsíce června byla dokončena první etapa rekonstrukce tepelného zdroje v akciové společnosti Colorlak.
#Celá operace spočívala v nahrazení uhelného kotle K1 dvěma plynovými kotelními jednotkami BK 2,5 a BK 4, upřesnil ukončenou akci František Janík, vedoucí odboru technickoinvestičního rozvoje oprav. Náklady na rekonstrukci ve výši více než 12 milionů korun pokryly vlastní zdroje společnosti. Realizace první etapy rekonstrukce umožňuje krytí potřeby tepla podniku po převážnou část roku pouze plynovými jednotkami. To by pochopitelně mělo mít výrazný vliv na zlepšení životního prostředí jak v samotné obci, tak i v jejím nejbližším okolí. Konečné řešení přinese pak na příští rok připravovaná druhá etapa rekonstrukce. Jak prozradil Dobrému dnu vedoucí Janík: #Jejím cílem je provedení ekologizace stávajících uhelných kotlů K2 a K3 včetně instalace účinných filtrů zaručujících minimální úlet škodlivin do ovzduší v limitech norem Evropské unie."
Colorlak a.s. se rovněž připravuje ve spolupráci se Svazem chemického průmyslu k zavedení enviromentálního systému řízení dle normy ISO 14001 - jako logické pokračování programu pod názvem Odpovědné podnikání v chemii - Responsible Care. Práce na přípravě systému jsou financovány z grantu německého chemického svazu, poskytnutého čtyřem českým chemickým výrobcům.
Postupná ekologizace tepelného zdroje a sanace staré zátěže půdy a spodních vod v areálu skládky v cihelně u Velehradu a v celém areálu společnosti Colorlak jsou nejvýznamnějšími akcemi, kterými společnost přispívá k ozdravění životního prostředí v regionu.Důchodci blokují učitelská místa
Pro 117 žadatelů o místa ve školství je jich volných pouze 30
Uh. Hradiště (paf) - Zatímco v dubnu Okresní školský úřad v Uh. Hradišti evidoval sedmdesát žádostí o místa učitelů na základních školách, v současnosti jejich počet přesáhl stovku. Z celkového počtu 117 žádostí se o práci uchází čtyřicítka absolventů pedagogických fakult vysokých škol. Podle slov zástupce ředitele ŠÚ Bohuslava Jandáska shání místa ve školství celkem osmdesát lidí s pedagogickým vzděláním. #Vedle absolventů vysokých a středních škol hledáme volné pracovní příležitosti i pro padesát učitelů, kteří už za sebou mají určitou praxi a opouštějí svá stávající místa i z jiných důvodů než je navýšení úvazku. Volných míst máme ale pouze třicet, řekl Jandásek.
Přes značně vysokou nabídku a malou poptávku po učitelích hradišťský školský úřad neustále pociťuje nedostatek pedagogů na první stupeň základních škol. Kvalifikovaní zájemci o místa na druhých stupních musí proto často vzít za vděk i nižším stupněm nebo jinou aprobací, než která je jejich původní absolventská. Jak řekl Bohusla Jandásek, přesto by se mělo podařit, aby ve své abrobaci našly uplatnění tři čtvrtiny zájemců o práci ve školství. #Nejlépe umístitelní jsou ještě stále jazykáři, větší šanci mají angličtináři, hůř už jsou na tom němčináři, jejichž stavy jsou dnes už naplněny. Těm už jistá místa slíbit nemohu, říká Jandásek. Jak už jsme na začátku uvedli, na třicet volných míst čeká celkem osmdesát kvalifikovaných převážně mladších pedagogů a na druhé staně v uherskohradišťském školství v současnosti působí zhruba 70 důchodců a až 80 lidí bez kvalifikace.
#Není v kompetenci Školského úřadu direktivně nařizovat ředitelům ukončení pracovního poměru s učitelem v důchodovém věku, říká Jandásek, #samozřejmě naše představa je omladit a častěji obměňovat složení učitelských sborů, ale tuto filozofii můžeme ředitelům pouze doporučit.Za módou do Buchlovic
Buchlovice (red) - Klub kultury v Uh. Hradišti, Památková správa a Obecní úřad v Buchlovicích pořádají v neděli 29. června 1997 od 16 hodin módní přehlídku, která bude tentokrát doprovázena hudební skupinou #30. léta z Brna pod vedením Jaromíra Hniličky. Náplní módní přehlídky bude prezentace předních výrobců dámského módního odívání z Uh. Hradiště a Kunovic a nabídky obchodů s luxusní dámskou a pánskou módou. Občerstvení bude zajištěno prostřednictvím stánkového prodeje, ochutnávky nových výrobků, vstupenky budou slosovatelné. Hlavním sponzorem akce je BP. V případě nepříznivého počasí proběhne program ve výstavních prostorách u #Fuchsií.Olšava před cestou do Japonska

Dívčí sbor cimbálové muziky Olšava sklidil při sobotním vystoupení na #domácí půdě před cestou do Japonska zasloužený úspěch.
Malý folklórní svátek prožil v sobotu večer Uherský Brod. Od osmé hodiny se v Domě kultury představila Olšava se svými hosty, mladým houslistou Radimem Havlíčkem a Janem Rokytou, který se předvedl jako zdatný cimbalista a obdivovatel krásných žen a dívek, aby v závěru první části večera jako Jan Křtitel uvedl na světlo Boží nový kompakt a kazetu Dívča z Javoriny. S touto nahrávkou seznámil přítomné formou střídání #živých čísel a reprodukované hudby průvodce večera Miroslav Potyka. Po přestávce shlédli diváci taneční čísla z programu, který si Olšava připravila pro zájezd do družebního japonského města Tsukiona. Vedoucí taneční složky Olšavy Lenka Švehlíková spolu s Borisem Pappem a Lubošem Málkem, tvůrci zájezdového programu, stáli před nelehkým úkolem vybrat šest tanečních párů pro reprezentaci souboru v exotickém Japonsku. Protože každý člen souboru si na dalekou cestu připlácel 15.000 korun, ubylo několik kandidátů z řad studentů, ale i tak bylo rozhodování nelehké.
V Japonsku, kam v úterý 24. června Olšava odlétá, stráví soubor týden. Kulturní reprezentaci Uherského Brodu doprovodí za oceán zástupce starosty S. Zápeca, čímž oplatí nedávnou návštěvu delegace z Tsukiona.
Po vystoupení se členové folklórního souboru Olšava sešli s přáteli a sponzory v Zrcadlovém sále Domu kultury, aby s primášem oslavili jeho narozeniny.#Vývoz na Slovensko lze označit doslova jako neštěstí,
tvrdí předseda představenstva akciové společnosti LINEA Nivnice Gabriel Slanicay
Zlín - Za účasti ředitele podniku a předsedy představenstva akciové společnosti LINEA Nivnice Gabriela Slanicaye, výrobní ředitelky Ludmily Hrašákové a zhruba dvacítky novinářů začala ve čtvrtek 19. června tisková konference svolaná z důvodu konání již třetí Valné hromady. Tu zorganizoval jeden z největších výrobců potravinářského zboží u nás o den později, 20. června 1997. Na ní se mělo vedle hospodaření podniku v roce 1996 eventuálně řešit přerozdělení zisků společnosti.
Netradiční zahájení obstaral přípitek Cyprus brandy, kterou ředitel podniku označil #vlajkovou lodí společnosti.
Linea Nivnice se zabývá výrobou čtyř základních sortimentů: ovocných šťáv zn. Hello (výroba více než 23 milionů litrů v roce 1996 znamená 1. místo v ČR), sirupů (v roce 1996 2. místo za Selikem Olomouc), lihovin (původní sortiment Liney, v roce 1997 7. místo v ČR, ve výrobě krémových likérů za rok 1996 2. místo v ČR) a ovocných vín. #Rok 1996 byl velmi úspěšný i z pohledu exportu šťáv a koncentrátů, neboť se nám podařilo vyvézt zhruba polovinu produkce do Německa, uvedl Slanicay. Podle něj, s ohledem na vývoj kurzu české koruny, se společnost bude i nadále orientovat na vývoz svých produktů. Jak dále v úvodu sdělil novinářům, obrat společnosti se v porovnání s rokem 1995 zvýšil zhruba o padesát procent (v roce 1996 činil více než 700 milionů korun). Produktivita práce narostla o čtyřicet procent a tomu odpovídající výdělek narostl o dvacet osm procent (dnes činí zhruba 9.000 Kč). Ve společnosti pracuje 275 lidí, což by se podle tvrzení ředitele podniku nemělo letos měnit.
#Podmínky pro rok 1997 se zhoršily, připustil Slanicay. #naší společnosti se dotkne vedle dovozních depozit také nešťastná kombinace vysokých úrokových sazeb, eventuálně slábnoucí kurz české koruny. Jak dále usoudil ředitel Liney, depozita byla původně určena pro ochranu domácího trhu, ovšem pokud vyrábíme pomerančovou šťávu a připustíme, že pomeranče u nás nerostou, není koho chránit. #Přesto každý týden ukládáme na depozita zhruba půl milionu korun, prozradil Slanicay. Absurdní situace nastává při vývozu na Slovensko, kdy společnost musí platit depozita hned dvakrát. Od 1. července 1997 se společnost rozhodla s přihlédnutím na všechny existující ekonomické aspekty zvýšit ceny výrobků zn. Hello o pět až deset procent.
Ředitel Slanicay přirovnal stav trhu s ovocnými šťávami a nektary v naší republice za bitevní pole, neboť podniků, které dodávají do obchodů výrobky v tetrapakovém balení, bylo do roku 1997 rovných sedmnáct. #Konkurenční prostředí vytvořily společnosti dodávající výrobcům šťáv téměř za symbolický peníz zařízení na výrobu tetrapakového balení. Dá se očekávat, že vedoucí špička se odtrhla od zbytku a měla by pokrýt zhruba šedesát procent trhu. Jedním z prostředků, jak se vymlátit, je i cena, připustil Slanicay.
V otázce vývozu na Slovensko vyjmenoval ředitel Liney hned několik faktů, podle kterých lze obchod se Slovenskem označit jako neštěstí. #Jsou stále nové a nové komplikace a problémy, které slovenská strana programově připravuje pro všechny dovozce, sdělil Slanicay. Vedle depozit jsou to tzv. certifikační značky, které musejí obaly výrobků obsahovat (platnost jeden rok), tvrdé kontroly, ceny slovenských výrobků jsou nižší atd. #Oni možná do Evropy s takovou ani nepůjdou, uzavřel otázku obchodu se Slovenskem Slanicay.
Mezi nové výrobky, které hodlá Linea uvést 1. července na trh, patří 250 ml balení stoprocentní šťávy pomerančové a jablečné, což dosud na trhu není. V září pak začne dodávat do obchodů litrová tetrapaková balení červených a bílých vín, dovážených ze Španělska.
M. MiškeříkováŠkolka žije!
Uh. Hradiště (red) - V měsíci červnu žije nejedna mateřská škola akcemi, kterými by měl vyvrcholit končící školní rok. Nejinak tomu bylo a je v Mateřské škole na Svatováclavské ulici. Jak se stalo zaběhnutým zvykem, i letos strávily nejstarší děti týden ve škole v přírodě v krásném prostředí Velkých Karlovic. Zajímavý program motivovaný #putováním za dinosaury jistě zanechal v dětech nezapomenutelné zážitky. Jejich mladší kamarádi mezitím navštívili Zoologickou zahradu v Hodoníně a pak už se všichni společně připravovali na velký karneval, který se každým rokem odehrává na zahradě školky. Radostnou atmosféru reje masek, plné soutěží a sportovního zápolení, dokreslovala sluncem zalitá obloha a reprodukovaná taneční hudba. S budoucími školáky se rozloučíme akcí, která proběhne pod názvem #Den aktovek. To si děti do školky přinesou své nové školní aktovky a budou #pasovány na školáky. Památkou na docházku do mateřinky jim bude pěkná knížka.
A pak už bude jen čas na táborák, kde samozřejmě nesmějí chybět špekáčky. Tady se všichni společně: děti, rodiče i paní učitelky s letošním školním rokem definitivně rozloučí. A aby školáci nemuseli od ohně a zpívání u táboráku spěchat, stráví poslední noc na postýlkách v mateřské škole.www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund