Číslo: 26
30.06.1997
Článků: 34

Titulní
Uherskohradišťsko
Ze
Kultura
Pro
Pošta
Horoskop
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Sportovní letoun dobude západní trh
Setkání studentů na gymnáziu v Uh. Brodě
HRADČOVICE OSLAVILY 750 LET SVÉ EXISTENCE
Mistřické jubileum
Vyhlášení nových voleb do zastupitelstva v obci Jalubí
Rybáři z Hradiště šťastně doma

Sportovní letoun dobude západní trh

Zkušebnímu letu pilota Zdenka Petiry s prototypem sportovního letounu EV-97 EUROSTAR přihlížející uznale přikyvovali.
Kunovice (paf) - V pátek 27. června byl odborné i laické veřejnosti představen prototyp utralehkého dvoumístného sportovní letounu EV-97 EUROSTAR, který vyvinula firma Evektor Aerotechnik CZ Kunovice. Hlavní konstruktér, dvacetisedmiletý designer Martin Drštička, při slavnostním záletu vyzdvihl hlavně užitné vlastnosti letounu a příznivý poměr výkonů a ceny. Cestovní rychlost dosahuje až 185 km/hod, přičemž maximální dovolená rychlost je 225 km/hod. #Podařilo se nám tento sportovní typ dostat na úroveň plnohodnotného letounu, říká Drštička, "celý tým na prototypu pracoval od září loňského roku a po zájmu, který jsme zaznamenali na aerosalónech v Jihlavě a na německém Aerofridrichshafen, můžeme být spokojeni. Do konce roku bude probíhat certifikace a s novým rokem by se měl EV-97 EUROSTAR objevit jak na domácím, tak i zahraničním trhu. Cena nepřesáhne 1,3 mil. korun. Ředitel Evektor Aerotechniku CZ ing. Jaroslav Růžička předpokládá, že o nový letoun projeví zájem hlavně západní Evropa a Severní Amerika.
#Letouny, které vyrábíme v současné době, máme vyprodány do konce roku. Našimi zákazníky jsou zatím hlavně Německo, Itálie, Slovensko a pak domácí odběratelé, řekl Růžička, #tato výroba ale není hlavním cílem našeho podnikání. Participujeme např. s mladoboleslavskou Škodovkou na vývoji automobilových karoserií. Evektor Aerotechnik je rok stará společnost, vzniklá účelovým spojením dvou firem. Za rok zvýšila svůj obrat dvojnásobně a v současnosti zaměstnává 220 lidí. Disponuje špičkovým konstrukčním vybavením, jak řekl ředitel Růžička, z český výrobců jako jediní používají až čtyři systémy počítačové konstrukce.Setkání studentů na gymnáziu v Uh. Brodě
Uh. Brod (DaK, Sup) - Závěrečný večer v atriu Muzea J. A. Komenského v sobotu 28. června ukončil druhý ročník mezinárodního festivalu. Na tomto večeru se prezentovaly jednotlivé dílny svými projekty, na nichž účastníci se svými vedoucími pracovali celý týden.
Studenti ze čtyř zemí (České republiky, Německa, Chorvatska a Polska) měli kromě každodenní práce v jednotlivých dílnách, z nichž největší zájem byl o #psycho a o dílny zaměřené sportovně, připraven velmi bohatý doprovodný program, kterého se zúčastňovalo i mnoho českých studentů. Měli tak možnost poznat své vrstevníky z jiných zemí a navíc si procvičit schopnost dorozumění v cizím jazyce, když #úředním jazykem byla angličtina, ale mladí lidé si povídali i v rodných jazycích, jelikož kromě německých studentů k sobě mají jazykově blízko. Společně podnikli několik výletů do okolí (Buchlov, Luhačovice) a navštívili folklórní festival ve Strážnici a divadelní představení Sněhur a sedm trpaslic šumického souboru Nahlas.
Velmi hezké zážitky přinesl také středeční Večer hudby, tance a poezie, na kterém mimo domácích účinkujících (Bonifác, Jakub, Gymnázium JAK Uh. Brod), vystoupili Michal Mlynář z Otrokovic s folkovým recitálem, VC Band pod vedením Karla Dvořáčka, Gymnázium Zlín, J. Kovanda s přednesem svých básní a zlatým hřebem večera bylo vystoupení německých hudebníků, jazzové saxofonistky Miriam Kraatz a flétnisty Dasheinu Ok.
Na závěrečném večeru se sešli všichni účastníci a navzájem se seznámili s výsledky své celotýdenní práce. Celým večerem se neslo letošní téma #Evropanství a různé tradice evropské kultury. Mezi studenty, ač byli rozdílných národností, zavládlo v mnoha případech vřelé přátelství a při loučení ukápla nejedna slza.
A na závěr dejme slovo hlavní organizátorce celé akce, učitelce uherskobrodského gymnázia Mgr. Marii Rosenfeldové: #Výsledek předčil naše očekávání. Zatímco v předcházejícím roce jsme v podstatě nevěděli, do čeho jdeme, a i když jsme měli určité zkušenosti z podobných akcí, které se konaly v zahraničí, vyzkoušet vše na vlastní kůži je přece jenom něco jiného. Nejen po organizační stránce fungovalo všechno bezvadně, takže bych touto cestou chtěla poděkovat všem, kteří se na této akci podíleli.HRADČOVICE OSLAVILY 750 LET SVÉ EXISTENCE

Mládí Hradčovic v čele slavnostního průvodu obcí.
Po uplakaném počasí předchozího týdne se v sobotu 21. 6. 1997 konečně ukázalo sluníčko a oslavy 750. výročí Hradčovic mohly se vší okázalostí proběhnout. Průvod všech účinkujících, rodáků, občanů a ostatních hostů prošel vyzdobenou obcí do kulturního zařízení v Chrástce. Zde pak starosta p. Šrámek svým projevem uvedl celý program, který připravili většinou sami občané Hradčovic. Děti ze základní školy v pestrých krojích zatančily Českou besedu, také nejmenší občánci z MŠ přispěli krátkým programem. Následoval soubor Veleťánek se svým vystoupením a nakonec za doprovodu cimbálové muziky Vlčnovjanu zazpíval ženský a mužský sbor. (Hodiny příprav a zkoušek pod vedením dr. Gregůrka byly na tomto vystoupení znát).
Ve večerních hodinách se už tančilo za doprovodu Hradčovjanky. Program pokračoval i v neděli, kdy byl ve sklepě košt vína a venku opět vyhrávala dechovka. Účast občanů i jiných hostů byla hojná.
Nezbývá než popřát Hradčovicím, aby budoucí generace ve vesnici mohly se stejnou vervou oslavit i tu kulatou tisícovku.
Dana PilkováMistřické jubileum
Mistřice (ivon) - V sobotu 21. června v Mistřicích zahájili několikatýdenní oslavy 750 let od založení obce. Dopoledne se konalo slavnostní zasedání obecního zastupitelstva. Za řízení starosty Mistřic Jaroslava Šuranského se ho zúčastnili i senátor ing. Jaroslav Petřík a tajemník OV KDU-ČSL Martin Schreier. Ve večerních hodinách se potom k hostům připojil poslanec parlamentu ing. Josef Borák. To už byla v plném proudu zábava s dechovou hudbou Mistřičankou. Úderem dvaadvacáté hodiny propukl velkolepý ohňostroj, taneční rej se protáhl přes půlnoc. V neděli dopoledne sloužil v místní kapli slavnostní mši bílovický děkan Jaroslav Tušlík, po obědě se šest stovek přítomných sešlo na zaplněném výletišti za obecním úřadem, kde předvedlo své umění mistřické mládí: Akademie se zúčastnily děti z místní mateřské a základní školy. Podvečer patřil folklórním souborům Včelaránek a Včelaran.
Vydařené oslavy budou v Mistřicích pokračovat ještě v červenci fotbalovým turnajem a velkým závodem v požárním sportu.Vyhlášení nových voleb do zastupitelstva v obci Jalubí
Ministr vnitra svým opatřením ze dne 16. 6. 1997 vyhlásil podle ust. ő 57 odst. 2 zákona číslo 152-1994 Sb., o volbách do zastupitelstva v obcích a o změně a doplnění některých dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů, nové volby do zastupitelstva v obci Jalubí na den 20. září 1997.
Volební strany mohou podat kandidátní listinu ve dvojím stejnopise zapisovateli místní volební komise nejpozději dne 16. 7. 1997.
Každá volební strana, která podá kandidátní listinu může delegovat do místní volební komise dva členy a dva náhradníky nejpozději dne 22. 7. 1997.Rybáři z Hradiště šťastně doma
Uh. Hradiště (jiv) - Už odjezd v pátek třináctého napovídal, že případné problémy bude možno svést na tento pověstný den. Nicméně po celou dobu své dovolené se žádné zvláštní události neděly, a tak výprava asi třiceti rybářů z Uh. Hradiště a desítky dalších zúčastněných odcestovaly v poklidu zpět do vlasti. Po několika desítkách kilometrů na německé dálnici však do nich zezadu narazil ve velké rychlosti plně naložený kamion. Byl to velký náraz a jediné štěstí bylo, že zadní sedadla byla obsazena pouze zavazadly a rybářským nářadím. To ovšem vzalo za své podobně jako hlava trofejního úlovku tresky. Po nárazu se sedadla doslova utrhla a sesunula na hromadu. Všude byl zmatek, hodně lidí bylo poraněných. Naštěstí v autobuse byli přítomni také dva lékaři. Chirurg ze Slovenska byl ovšem raněn také, ale jeho kolega MUDr. Mesarkin - sám nezraněn - se ihned ujal ošetřování raněných a svým profesionálním výkonem také přispěl ke zklidnění situace.
I přes jeho pomoc však muselo být asi 10 lidí ošetřeno v okolních nemocnicích. Celkem bylo třicet poraněných, naštěstí se jednalo většinou o naražené dolní končetiny. Těžký úraz neměl nikdo. Nejhůř je na tom řidič kamionu, který nehodu zavinil. Pomoc poskytla také německá policie, která zajistila autobus k odvozu na naše hranice. I přes tyto nesnáze se podařilo po pár hodinách odjet a cenné úlovky ryb v mražené podobě dovézt až domů. Nicméně leknutí si někteří museli jít léčit večer do své oblíbené restaurace na sídlišti Štěpnice a provést #protišokovou terapii.www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund