Číslo: 27
07.07.1997
Článků: 38

Titulní
Uherskohradišťsko
Ze
Kultura
Pro
Pošta
Horoskop
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Vojsko odchází z Bzence
Banka Haná s novým ředitelem
Jedničkou HAMÉ a.s. Babice je paštika Májka
Stanovisko Všeobecné zdravotní pojišťovny České republiky k současné situaci
Vyhlášení nových voleb do zastupitelstva v obci Jalubí
Bude platit pořekadlo o novém koštěti?

Vojsko odchází z Bzence
Místo vojenských kasáren ženská věznice?
Bzenec (IvC) - Tradice kasáren a vojáků je s městem Bzenec spjata od nepaměti a její počátky bychom mohli hledat daleko v minulosti. Co se týče budoucnosti, není třeba se příliš vzdalovat. Bzenecká kasárna končí, vojsko je na ústupu. Během několika týdnů či měsíců už občan města Bzence místního vojáka nepotká. O úsporných opatřeních na ministerstvu obrany informovaly před časem všechny sdělovací prostředky. Snižování stavu armády se tedy zákonitě muselo dotknout všech. Před více než týdnem navštívil Bzenec velitel kroměřížské brigády generál Fedorko a oficiálně potvrdil zprávy o zrušení bzenecké posádky. Do konce letošního roku opustí oba útvary, které dosud v Bzenci slouží, kasárna v tomto městě. Jeden útvar se přestěhuje do Hranic na Moravě, druhý bude sloužit v Lipníku nad Bečvou. Avšak armáda Bzenec neopustí definitivně. Ve svém vlastnictví si ponechá ubytovnu pro vojáky, což je několik bytů, které by ještě mohla upotřebit.
V jejím majetku zůstane i střelnice , jež se nalézá v lesích mezi Bzencem a Bzencem-Přívozem. O osudu areálu kasáren dosud není rozhodnuto. Teprve Ministerstvo obrany České republiky vybere, komu a za jakých podmínek tento rozsáhlý komplex pozemků a budov připadne. Je možné, že se novým majitelem stane město Bzenec. Proslýchá se ovšem, že by osud kasáren mohl být jiný: po nezbytné přestavb ě zde bude zřízena ženská věznice. Mezi obyvateli Bzence se našli lidé, kteří posádku ve městě považovali za přínos. Jiní se nad její existencí nepozastavovali, a byla jim víceméně lhostejná. Třetí skupinu tvoří lidé, kterým armáda v Bzenci byla trnem v oku. Bohužel právě vojáci samotní byli kolikrát příčinou, že většina obyvatel patřila spíše k té třetí skupině.Banka Haná s novým ředitelem
Dne 1. července 1997 byl jmenován do funkce generálního ředitele Banky Haná Ing. Pavel Strnad. Banku Haná nadále povede finanční odborník, který od roku 1974 pracoval na různých postech v americké finanční skupině Citi-bank, a to jak v USA, tak Německu, Rakousku a Velké Británii. Od roku 1993 působil Ing. Strnad ve funkci předsedy představenstva a generálního ředitele Raiffeisenbank, a.s., Praha, který byl zakladatelem a která pod jeho vedením dosáhla velice dobré pozice na českém finančním trhu. #Cílem nového generálního ředitele je vybudovat nejsilnější banku v moravském regionu, sdělila novinářům tisková mluvčí banky Ing. Jana Šafránková. Ing. Pavlu Strnadovi je 54 let.Jedničkou HAMÉ a.s. Babice je paštika Májka
Starého medvěda na konzervárenských výrobcích nahradí letos nový medvěd
Babice - Na tradici konzervárenské činnosti z dvacátých let na jižní Moravě navázala v roce 1991 založená akciová spoečnost HAMÉ. Zatímco v počátcích byla její výroba zaměřena hlavně na zpracování zeleniny, patří dnes k nejvýznamnějším aktivitám zpracování masa, rajčatového protlaku a zeleniny. Protože letní období je časem, kdy se hodnotí uplynulé období, seznámil ředitel a předseda představenstva a.s. HAMÉ Ing. Leoš Novotný novináře s hospodařením společnosti. #Zatímco v roce 1991 jsme začínali s 20 výrobky, v letošním roce tvoří náš sortiment zhruba 350 druhů. Tento nárůst způsobilo zejména rozšíření nabídky v oblasti masových konzerv a paštik. #V začátcích tvořila základ naší výroby paštik Májka, která i dnes, kdy spolu s ní vyrábíme na sedmdesát podobných výrobků, zůstává naší jedničkou, uvedla RNDr. Marcela Mitáčková, náměstkyně pro marketing. Přičemž celkový sortiment na bázi masa tvoří 119 druhů.
Hitem konzervárenské činnosti se zhruba před rokem stalo balení potravin v Al miskách, proto vedle tradiční nabídky přichází v červenci na trh v tomto balení sortiment hotových jídel. Jedná se především o plátkové hovězí a krůtí maso, které se snadno a rychle dá připravit ke konzumaci v teplém stavu. #Těmito výrobky jsme chtěli především oslovit ty zákazníky, kteří z různých důvodů nemají čas jít někam na oběd či večeři, vysvětlila Marcela Mitáčková, proč společnost zavádí na trh tyto novinky. S HAMÉ je ovšem spojována i výroba kečupů, kde kečup Light byl dokonce v roce 1995 ohodnocen Zlatou Salimou.
#Protože maso dovážíme z Dánska a ze států západní Evropy, a rajčatový protlak z Itálie, Řecka a Španělska, samozřejmě i v našem hospodaření musíme počítat se zavedením dovozních depozit, připustila Marcela Mitáčková.
V obchodu se Slovenskem k tomu přistupují ještě certifikáty, atesty a povinná certifikační značka, které vytvářejí bariéry pro lepší obchodování. HAMÉ ovšem na Slovensku v roce 1995 otevřelo dceřinnou společnost, která by měla napomoci zvýšení současného desetiprocentního vývozu celkové produkce. #Slovenskému trhu se snažíme přiblížit tradičními výrobky, které jsou zde již známy: Šarišskou nátierkou, Pionierem, Labužníkem, uvedla Mitáčková. Kromě slovenského trhu se ovšem HAMÉ orientuje i na státy ještě více na východ od nás, dodávky putovaly dokonce i do Mongolska.
Zajímavé číslo skrývá roční prodej 149 milionů výrobků (zhruba 408 tisíc denně). Velkým hitem se po úspěšném Volebním guláši stal v minulém roce kečup Senátor, kterým babičtí reagovali na blížící se volby do druhé komory parlamentu. #Nedokážeme odhadnout, jestli se uskuteční předčasné volby, řekla při této příležitosti Marcela Mitáčková, #určitě bychom ale rychle zareagovali.
Logo HAMÉ a.s. Babice, které by v letošním roce mělo doznat jistých změn, (medvěd však zůstane ústřední postavou) ovšem nevystupuje jen, dá-li se to tak říci, v potravinářství. Obdivovatelům mima Bolka Polívky je známo, že právě HAMÉ stálo u zrodu jeho druhé knihy. Kečupy HAMÉ pak na přelomu měsíců července a srpna uvidíme v dekoraci třetího pokračování televizních Bolkovin.
M. MiškeříkováStanovisko Všeobecné zdravotní pojišťovny České republiky k současné situaci
Všeobecná zdravotní pojišťovna konstatuje, že při nedělním (29.6.1997) nočním jednání pana premiéra s ministrem zdravotnictví, prezidentem ČLK a ředitelem VZP došlo ke shodě, že:
* se od pacientů nebudou vybírat žádné poplatky nad rámec zákona a smluv se zdravotními pojišťovnami,
* dojde k urychlené úpravě nového Seznamu výkonů s bodovými hodnotami,
* pojišťovna po schválení ve Správní radě nabídne pro ambulantní péči další alternativy pro jednotlivé lékaře.
Původní alternativy pojišťovny jsou:
1. hodnota bodu 46 haléřů s případným doplatkem, pokud časové regulace přinesou určitou úsporu,
2. paušální sazba ve výši odpovídající příslušnému období loňského roku, při které se hodnota bodu vůbec neurčuje.
Nové alternativy:
3. omezení úhrad podle výše odpovídající příslušnému období loňského roku s časovým limitem 8.5 hodiny na pracovní den při hodnotě bodu 1 Kč,
4. omezení úhrad podle výše odpovídající příslušnému období loňského roku s časovým limitem 10 hodin na pracovní den při hodnotě bodu cca 75 haléřů.
Všechny alternativy jsou z hlediska celkových výdajů pojišťoven rovnocenné a odpovídají současným výdajům, přičemž varianty 2. - 4. jsou dočasné a úhrady v nich jsou #de facto podle starého Seznamu výkonů s vykazováním podle nového.
O nových alternativách bude jednat Správní rada VZP v pondělí 7. 7. 1997, i když o alternativě 3. již jednala a zamítla ji.
Uvedené alternativy jsou pro ambulantní péči, dříve se VZP a ostatní pojišťovny dohodly s poskytovateli na úhradě ve stomatologii, v nemocniční péči a zdravotnické dopravě.
Analýzy ukazují, že nový Seznam výkonů je při hodnotě bodu 1 Kč nadhodnocený, a to zejména nadhodnocením spotřeby materiálu a spotřeby času. Tvrzení, že se VZP zúčastnila a že dokonce stanovila kalkulační vzorec je správné, nicméně zavádějící. Podstatné jsou totiž hodnoty, které se do kalkulací dosazují, a ty byly zejména v některých odbornostech značně nadhodnocené. V zásadě byl chybný metodický postup tvorby nového Seznamu výkonů, VZP na to upozornila již pana ministra Rubáše a upozorňovala na to minimálně po celý rok 1996. V dohodovacím řízení z těchto důvodů s novým Seznamem nesouhlasila. Navíc se chýlila k závěru příprava nového systénu financování, zejména v nemocnicích a u praktických lékařů, a zavádění neověřeného, průkazně nadhodnoceného Seznamu do praxe postrádalo jakýkoli smysl. Že bude nový Seznam výkonů použit jako forma nátlaku bylo zřejmé a Správní rada VZP na tyto okolnosti upozornila v květnu 1997 dopisem pana premiéra i další ústavní činitele.
Vybírání plateb v hotovosti považuje VZP za naprosto nepřijatelné. Jednak odporuje principům, na kterých je systém českého zdravotního pojištění založen, naprosto odporuje domluvě učiněné v neděli 29. 6. 1997 při setkání s panem premiérem i smlouvám s pojišťovnami. Argument, že není známa cena práce, je zavádějící. V letech 1992 a 1993 se hodnota bodu určovala zpětně, a to dokonce až 6 měsíců po začátku čtvrtletí a systém fungoval, navíc první fakturace za červenec bude až v měsíci srpnu.
VZP nevidí racionální důvody, proč by se nebylo možné domluvit s rozhodující většinou smluvních partnerů. Brání tomu do značné míry postoje ČLK, která navíc podle zákona není účastníkem cenových jednání.
VZP věří, že smluvní zdravotnická zařízení i nadále budou ctít smluvní ujednání mezi nimi a pojišťovnami.
RNDr. Ing. Jiří Němec, CSc., ředitel VZP ČR
V Praze dne 30.6.1997Vyhlášení nových voleb do zastupitelstva v obci Jalubí
Ministr vnitra svým opatřením ze dne 16. 6. 1997 vyhlásil podle ust. ő 57 odst. 2 zákona číslo 152-1994 Sb., o volbách do zastupitelstva v obcích a o změně a doplnění některých dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů, nové volby do zastupitelstva v obci Jalubí na den 20. září 1997.
Volební strany mohou podat kandidátní listinu ve dvojím stejnopise zapisovateli místní volební komise nejpozději dne 16. 7. 1997.
Každá volební strana, která podá kandidátní listinu může delegovat do místní volební komise dva členy a dva náhradníky nejpozději dne 22. 7. 1997.Bude platit pořekadlo o novém koštěti?
Uh. Hradiště (JiV) - Od l. července je převeden zbytek Rekreačního a tělovýchovného zařízení na Technické služby města Uh. Hradiště. Stalo se tak na základě rozhodnutí města. Doufejme, že hlavním důvodem je zlepšení činnosti. Oficiálně je převzat krytý plavecký bazén, koupaliště a autokemp v katastru Sadů. Krytý bazén v okresním městě je momentálně uzavřen z důvodů rekonstrukce a opravy technologického zařízení pro úpravu vody. Stav po šesti letech používání je tak špatný, že bylo nutno už v červnu na základě nařízení hygienika bazén uzavřít. Otevření se předpokládá v srpnu. Zároveň v době uzavření probíhají stavební úpravy, aby bylo možno převést některé služby ze starých lázní. Konkrétně se jedná o masážní salón Libuše paní Rozsypalové a provozovnu pedikúry. Další úpravy probíhaly na koupališti, byť se otevření zpozdilo o 14 dní. Příprava byla zaměřena na zlepšení a rozšíření poskytovaných služeb.
Koupaliště, které bylo postaveno v roce l962, bylo od té doby jen udržováno a téměř žádné úpravy nebyly prováděny. Jen v letošním roce se vydaly statisíce na jeho zprovoznění. Na koupališti měl být už v letošním roce postaven tobogan, bohužel celý záměr skončil u projektové dokumentace. Měl by ale být realizován v příštím roce. Zaměstnanci RaTZu dostali k 31. 3. oficiální výpověď z organizačních důvodů. Převážná většina jich však dostala do 18. dubna oficiální písemný příslib o pokračování v následnické organizaci se zachováním všech závazků vůči zaměstnancům a jen ti, kteří přebývali, k 30. 6.ukončili činnost. RaTZ samotný zanikne až k 31. 12. l997, jelikož toto zařízení má své hospodaření, které je nutno dokončit. Jako jediná osoba, která je pověřena touto činností, je právě bývalý vedoucí pan Slavotínek. Taktéž už bývalý vedoucí bazénu Milan Russler ukončil pracovní poměr k 30. 6.
Novou vedoucí byla jmenována Ing. Vilma Kučerová. Hlavním důvodem pro jmenování byla odbornost a způsobilost k nejhospodárnějšímu vedení. Zajímavé ovšem je, že přestože je činnost oficiálně ukončena, je možno zaměstnance RaTZu vidět v práci. Prostory, které měli předat do užívání hokejovému klubu, nejsou dosud uvolněny.www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund