Číslo: 3
19.01.1998
Článků: 43

Titulní
Uherskohradišťsko
Ze
Kultura
Pro
Pošta
Horoskop
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Veletrh Stavotech v Hodoníně
Severní cestou za 46.000,-
Lidská nevšímavost napomáhá chování sprejerů
I letos na Baťův kanál a Moravu
Koblihy z Jarošova
V zaplavených bytech se znovu objevují plísně
Město se chystá na opravu Klášterní vinárny
Knihovna na Loukách

Veletrh Stavotech v Hodoníně
Hodonín (VaMP) - Už čtvrtý ročník stavebního a technického salonu se sejde v termínu od 27. do 29. ledna 1998 v hodonínském Domě kultury na Horních Valech pod názvem Stavotech Hodonín. Touto akcí hodlá zahájit stavební výstavnickou sezonu společnost Omnis Expo z Olomouce. Jde vlastně o spojení tradičního stavebního salonu s odbornou výstavou z oboru voda - teplo - vzduchotechnika pod názvem Intop, s přidružením specializované výstavy technických výrobků a materiálů Technoma, zdůvodnil vznik nového výstavního produktu, stavebního a technického veletrhu Stavotech Vladan Pěnkava z pořádajícího Omnisu. Stavotech by tak měl poskytnout v jednotlivých regionech dostatek prostoru k prezentaci všem zastoupeným technickým oborům.
Stavební výstavy v Hodoníně pod názvem Slovácký stavební salon se podle tvrzení Pěnkavy projevovaly už od počátku sílícím zájmem vystavujících firem, přičemž poslední stavební výstava v loňském roce zaznamenala právě v Hodoníně historicky nejvyšší návštěvnost.
V souvislosti s faktem, že se v oblasti Hodonínska jedná o jedinou výstavu svého zaměření, dá se předpokládat, že stavební a technický veletrh Stavotech Hodonín přinese v novém integrovaném výstavním produktu další zvýšení výstavnického konfortu, více kvalitních obchodních kontaktů a zároveň rozmanitost v nabídce produktů a služeb. Navíc se organizátoři veletrhu rozhodli specifickým zaměřením celé akce podat pomocnou ruku všem, kteří byli, a nejen na Slovácku, postiženi letními záplavami.Severní cestou za 46.000,-
Praha (VaMP) - V minulém roce, přesně 14. října 1997, začala akciová společnost ČSKD - Intrans (Česká a slovenská kombinovaná doprava) s přepravou zboží v kontejnerech pod názvem Severní cesta. Jde o přepravu vlakem ve velkých kontejnerech, která je v provozu každý týden a jejíž výchozí stanicí je Ostrava, koncovou Moskva a opačně. Jedním z kontejnerových překladišť ČSKD - Intransu je i Uherský Brod. Kromě něj jsou zákazníkům k dispozici v České republice překladiště v Přerově, Brně, Jihlavě, Pardubicích, Kolíně, Praze, Lovosicích, Mělníku, České Lípě, Berouně, Plzni a Českých Budějovicích. České zboží se tak může dostat na perspektivní trhy Ruska a dalších států, řekl Karel Zajíček z oddělení centrálního marketingu společnosti. Expresní vlak vyjíždí z Ostravy každé úterý. Přepravou v kontejnerech se české firmy vyhnou frontám na pohraničních silničních přechodech a vyřeší tím beze zbytku nedostatek povolenek pro jízdu kamionů v zahraničí.
Speditéři by měli vědět, že jedna cesta z Prahy do Moskvy stojí 46.000 korun, cesta v opačném směru je levnější. Po celou dobu přepravy je každá zásilka sledována a informace o jejím pohybu jsou průběžně sdělovány zákazníkovi zdarma. Na odjezd ostravského expresu je vázáno rychlými spoji všech 14 kontejnerových překladišť ČSKD - Intransu v České republice.Lidská nevšímavost napomáhá chování sprejerů

Poškozená omítka na objektu soukromé majitelky v Ostrožské Nové Vsi. - Foto: Kk
Ostr. Nová Ves, Uh. Hradiště - Se znehodnocováním fasád a omítek domů spreji se bohužel v dnešní době setkáváme stále častěji. Většinou nové omítky domů či objekty podnikatelů bývají poškozovány sprejery. Proto jsme požádali o podrobnější informace ředitele Úřadu vyšetřování Policie ČR v Uh. Hradišti Syrovátku. Při poškození omítky domu a zjištění pachatele, lze uvažovat o tom, že tento se svým jednáním dopustil spáchání trestného činu poškozování cizí věci, neboť náklady na uvedení takto znehodnocené omítky do původního stavu jsou mnohdy vysoké. Tyto barvy totiž prosakují hluboko do fasády a například u břízolitové omítky je nutné takto poškozená místa vysekat a omítku udělat novou. Jak dále uvedl ředitel Úřadu vyšetřování, za nezletilého pachatele nesou trestní odpovědnost jeho rodiče.
Pokud tedy majitel domu přistihne pachatele přímo na místě, je nutné ihned zavolat policii. I v případě, že se ráno vzbudíte a zjistíte, že omítka Vašeho domu je poškozena, je vhodné ohlásit celou událost na obvodním oddělení policie. Bohužel, díky nevšímavostí lidí se práce policie při zjišťování pachatele velmi ztěžuje, to se týká především otázky podání svědectví, dodal Syrovátka.
Karin KuchtováI letos na Baťův kanál a Moravu
Veselí nad Moravou (JiV) - Letošní sezónu zahájíme v Uherském Hradišti v sobotu 2. května, říká Ondračka z Agentury pro rozvoj turistiky na Baťově kanálu. Na letošní rok připravujeme některé novinky. Hitem bude novinka nazvaná Okolo Hradišťa, což znamená, že člunem z půjčovny v Hradišti je možno doplout po kanále až do Spytihněvi, kde vás přepraví i s člunem na Moravu, po které se zase lze vrátit zpět do Hradiště. Komory se budou postupně otvírat od května, záleží také na tom, jak intenzivní budou jarní vody. Další novinku chystáme pro děti, poblíž Rybářského ráje v Huštěnovicích, kde jsou zbudována nová jezírka, budeme my dělat dětské hřiště s průlezkama. Komu se nebude chtít plout do Spytihněvi, může projet přes staroměstské komory až sem a s dětmi si tady udělat přestávku. Zůstávají v platnosti půjčovny ve Spytihněvi, Hradišti a Veselí. Expozice rybářství a pivovarnictví zůstávají zachovány.
Jestli se podaří během letošního roku nabídku pro turisty rozšířit, je závislé na množství peněz, které bude mít agentura k dispozici. K úplné spokojenosti však chybí jen propojení obou tras, čemuž prozatím brání nefunkční jez v Uherském Ostrohu.Koblihy z Jarošova
Jarošov (VaMP) - V přízemí budovy bývalé základní školy v uherskohradišťské čtvrti Jarošov se budou péci koblihy. Rozhodlo o tom zasedání Městské rady 13. ledna 1998, když k tomuto záměru schválilo pronájem nemovitého majetku na dobu neurčitou. Výrobnu koblihů Na Návsi hodlá zřídit pan Belej. I tak hodlá město hledat nějaký projekt, který by znamenal kompletní využití budovy a zároveň získání nezbytných finančních prostředků nutných pro rekonstrukci domu, připustil tajemník města František Rochovanský. Město uzavřením nájemní smlouvy vyřešilo problém správce domu, protože dům je v současnosti zcela opuštěný.Poslední nájemník nebytových prostor vyráběl ve staré jarošovské škole kartáče.V zaplavených bytech se znovu objevují plísně

Odvlhčovače vzduchu jsou schopny vysát ze zdí až 35 litrů vody za 24 hodin. - Foto: Kk
Uh. Hradiště - Zatímco v době těsně po povodni půjčovalo město osobám ve vodou postižených domácnostech vysoušeče a odvlhčovače zdiva za symbolický poplatek, časem se podmínky změnily. Odvlhčovače vzduchu byly do minulého týdne od města k dispozici se sazbou 100 Kč na den pro prvních sedm dní, počínaje dnem osmým se sazba zvyšovala na 200 Kč. Dnes pronájem odvlhčovačů, kterých město vlastní 32 kusy, přijde na 100 Kč za týden. Kondenzační odvlhčovače vzduchu dokážou snížit relativní vlhkost na úroveň až 50 procent, jsou však vhodné jen pro místnosti, kde teplota vzduchu dosahuje minimálně 16 stupňů Celsia. Účinnou zbraní proti šířící se vlhkosti jsou i vysoušeče. U těch ale pronájem město ponechalo na výši 100 Kč za den, neboť zájem o ně stále trvá. Snížit poplatky jsme se rozhodli proto, uvedl tajemník města František Rochovanský, že se nám začaly objevovat žádosti rodin z navlhlých obydlí, protože pro výskyt plísní nemohou dále obývat své byty.
Zatím se o náhradní ubytování přihlásily dvě rodiny. Město údajně může jejich složitou situaci vyřešit rezervou v bytovém fondu města. Hlavní příčinou, proč se v některých bytech objevila nebezpečná plíseň, která vedla hygieniky k nařízení byt opustit, je podle radnice to, že se zkrátka nepodařilo dostatečně byt vysušit. U starších domů má na vzlínající vlhkosti vliv i špatná izolace. Problémy se týkají především suterénních bytů, kde se vlhkost na stěnách vyšplhala do výše okolo šedesáti centimetrů.
Správu odvlhčovačů a vysoušečů mají na starost Technické služby města, kam také každý může směrovat své požadavky.
M. MiškeříkováMěsto se chystá na opravu Klášterní vinárny
Uh. Hradiště (VaMP) - Město se na svém zasedání rady rozhodlo opravit prostory povodní zničené bývalé Klášterní vinárny v Nádražní ulici. Nevíme, jestli bude její podoba po rekonstrukci stejná jako před povodní, připustil starosta města Ladislav Šupka, záleží na tom, jaké představy bude mít nájemce. Prostory bývalé vinárny se mají stát součástí nového stavebního řešení rekonstrukce Reduty. Uvažujeme o vazbě Reduty na tuto provozovnu, aby v případě různých společenských událostí tam mohlo být jakési restaurační zázemí.
Město tedy cítí nutnost tyto své zničené prostory opravit, ovšem zatím nedokáže odhadnout, jaká finanční částka bude k tomu zapotřebí.Knihovna na Loukách
Jarošov (VaMP) - Část přízemí obytného městského panelového domu na sídlišti Jarošov - Louky pronajme město pro potřeby zřízení pobočky Knihovny Bedřicha Beneše Buchlovana.Další část přízemí, kde je v současnosti i malá prodejna potravin, hodlá město nabídnout pro potřeby dalších podnikatelských záměrů v této části města. Město má v objektu k dispozci i parkovací boxy, které rovněž nabízí do pronájmu. Přednost by měli mít občané bydlící v našem domě, uvedl tajemník města František Rochovanský, ovšem předpokládáme, že šanci budou mít i ostatní motorizovaní lidé ze sídliště.www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund