Číslo: 32
10.08.1998
Článků: 61

Titulní
Uherskohradišťsko
Brodský
Kultura
Podnikání
Z
Pro
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Sociální dávky v loňském roce
Soud odročen, věznice se připravuje
Pozvánka na dožínky do Starého Města
Snad začneme vysílat koncem září,
Lidé reklamě nepřikládají význam, ale řídí se jí
Rozpis lékárenských služeb
Ještě jednou...
Zastupitelstvo chce u Centrumu začít brzy stavět
Okluka bude konečně zregulována
Na co máme pěší zónu?
Přijímací řízení na VOŠ v Kunovicích

Sociální dávky v loňském roce
Uh. Hradiště (JiV) - Součástí komplexní sociální politiky, která usiluje o všestranný a harmonický rozvoj osobnosti, je také péče o staré a invalidní občany. Podíl občanů starších 65 let na celkovém počtu obyvatel Uherského Hradiště činí asi 18 %. V domě s pečovatelskou službou žije 13 občanů, o které se stará jedna pečovatelka, na Malinovského ulici je v domě patřícímu nemocnici s poliklinikou dalších 45 bytů, ve kterých žijí staří nebo invalidní občané. V penzionu pro důchodce na Kollárově ulici je dalších 55 obytných jednotek. Pečovatelská služba je v našem městě zabezpečována buď Okresním ústavem sociálních služeb, nebo Oblastní Charitou. V loňském roce bylo vyplaceno dávek sociální péče pro 900 žadatelů v celkové částce 5 589 721 korun.
Nejvíce žadatelů - 284 - bylo o ortopedické pomůcky a bylo jim vyplaceno 585 tisíc korun. Nejvyšší výdaj byl vydán na péči o osobu blízkou pro 66 žadatelů v celkové výši 1 806 tisíc korun. Dávek sociální péče z důvodů povodní bylo vyplaceno celkem 439 v celkové hodnotě 7 386 tisíc.Soud odročen, věznice se připravuje
Uh. Hradiště (VaMP) - Zatímco hlavní líčení s obžalovaným Aloisem Grebeníčkem a Vladimírem Zavadilíkem byl 23. července u Okresního soudu v Uherském Hradišti již poněkolikáté odročen na neurčito, historická budova věznice v okresním městě se již brzy obleče do nové fasády. Zatímco předešlá jednání ztroskotala na zdravotních problémech obžalovaných, či jednoho z obhájců, věřme, že dokončení nákladné rekonstrukce nezmaří ani žádná nemoc.Pozvánka na dožínky do Starého Města

Dožínky mají ve Starém Městě dlouholetou tradici. Na snímku členové folklorního souboru Dolina. - Foto: MIKI
Staré Město (MIKI) - Folklórní soubor písní a tanců DOLINA ze Starého Města ve spolupráci s kulturní komisí Městského úřadu uspořádá tradiční dožínky. V neděli 23. srpna 1998 vyjde dožínkový průvod od květinářství Agáta v Hradišťské ulici směrem přes náměstí Hrdinů a Brněnskou ulici do sokolovny. V kulturním programu v zahradě sokolovny vystoupí Dolina, Dolinečka, krojovaný soubor písní a tanců Ondráš z Brna, Staroměstská kapela a rakouský soubor Mrztaler Volkstanzkreis Tanzelmusik. V minulém roce se dožínky v důsledku katastrofální povodně nekonaly, na ty letošní se organizátoři důkladně připravili a srdečně zvou k prožití příjemného nedělního odpoledne nejširší veřejnost i milovníky folkoru a lidových tradic. V případě nepříznivého počasí se bude tančit a zpívat v sokolovně.Snad začneme vysílat koncem září,
míní provozovatel Městského informačního kanálu Jan Dudek
Uh. Hradiště - Městský informační kanál, který budou moci sledovat na kabelové televizi obyvatelé města, o jehož zamýšleném vzniku se mluví už více než jeden rok, má svého provozovatele. Rozhodla o něm městská rada na zasedání 4. srpna 1998. I když město si ústy svých špiček velice přálo rozjet informační kanál co nejdříve, brzy zjistilo, že nejde o finančně nenáročnou záležitost. Proto nejdříve zhruba před půl rokem vyhlásilo soutěž na provozovatele informačního kanálu, aby ji v květnu 1998 zrušilo. Rada pověřila kancelář starosty najít jiné, efektivnější způsoby informování občanů, uvedl na květnové tiskové konferenci starosta Ladislav Šupka. Městská rada si totiž uvědomila, že v našich poměrech příjem kabelové televize pokrývá jen část domácností, a tudíž sledovanost městského vysílání nebude vysoká.
Počátkem srpna se zdá býti situace jiná. Jan Dudek, jeden z pěti původních zájemců o provozování informačního kanálu, předstoupil 4. srpna před městskou radu, které navrhl kromě provozování kanálu za minimální náklady i vydávání informačních tiskovin, které budou jednou za měsíc zdarma dodávany do domácností. Město ještě ten den vyjádřilo s Dudkovým návrhem souhlas. Vidíme v tom vyšší stupeň informovanosti občanů města, obhajovala rozhodnutí města místostarostka Božena Tvrdíková.
Oproti původnímu záměru města vysílat v týdnu jednu patnáctiminutovou premiéru a dvě její reprízy, navrhuju Dudek zprvu čtyřhodinové vysílání denně, které by se mělo rozrůst až na čtyřiadvacetihodinové. Město věří, že počet domácností připojených na kabel časem vzroste. V tiskovině by pak měly být zveřejňovány všechny informace ze zasedání zastupitelstva, stejně jako je tomu dnes ve Zpravodaji města.
A co vedlo město k rozhodnutí zrušit výběrové řízení na provozovatele městského informačního kanálu? Město se domnívá, že v tomto případě výběrové řízení vůbec nebylo povinno vyhlašovat. Podle zákona o veřejných zakázkách se nepostupuje v případě zakázek, jejichž předmět požívá ochrany autorských práv, upřesnila pracovnice kanceláře starosty Radomíra Manová.
V letošním roce město na městský informační kanál přispěje částkou 500.000 korun. Tuto sumu už počátkem roku 1998 vyčlenilo město ze svého rozpočtu. V příštím roce byla smluvní cena mezi Dudkem a městem stanovena na 90.000 korun měsíčně.
Doufáme, že se informační kanál podaří rozjet do čtyř týdnů, uvedl starosta Šupka. Podle střízlivých odhadů Jana Dudka se však nedá počítat s termínem bližším než konec září: Pochopitelně jsem počítal s tím, že se všechno rozběhne během šesti týdnů, tudíž kdyby bylo rozhodnuto dříve, dal by se stihnout začátek září. Tak budeme muset termín poopravit, uvedl Dudek.
Nad seriózností vysílaných zpráv by měla dohlížet redakční rada, do které město navrhne tři a Jan Dudek dva členy.
M. MiškeříkováLidé reklamě nepřikládají význam, ale řídí se jí
Slovácko (VaMP) - Televizní reklamy zásadně nesleduju. - Vůbec mě to nezajímá. - Ano, ráda se nechám ovlivnit reklamou, zvlášť když je hezky natočena. - Už několikrát jsem se nechal reklamou doběhnut, ale nemůžu říci, že už to nikdy neudělám. Je to příliš silné. - Takové i podobné reakce u náhodně vybraných lidí jsme v minulém týdnu zaznamenali v našem regionu. Lidé nám odpovídali na jedinou otázku: Necháte se ovlivnit reklamou? I podle průzkumu veřejného mínění v naší republice má téměř sedmdesát procent dotazovaných reklamy plné zuby.
Stejně jako v jiných novinách i v našich řada čtenářů negativně reaguje na množství reklamy. Značná část zákazníků, která se denně s reklamou setkává, nejvíce upřednostňuje pravdivost, vtipnost, srozumitelnost, ale také nápaditost a originalitu. Přesto, že lidí, kteří nesouhlasí se stále rostoucím množstvím reklamy, je moc, počet těch, kteří se před nákupem nechají reklamou ovlivnit, je stále více.
Různé typy reklam přitom ovlivňují různé věkové skupiny lidí. Agresívnějším televizním spotům podkresleným moderní hudbou dává pochopitelně zelenou mladší část populace, starší lidé věří poklidným reklamám, ze kterých vyzařuje pohoda a harmonie. Pochopitelně nejúrodnější půdou pro úspěšný prodej výrobku z reklamy je populace malých dětí. No uznejte, kdo by odolal hrajícím lentilkám, oživlým opačným koncům lízátek, žvýkačkám, jejichž bubliny se rozhodně a zásadně a nikdy nelepí, nebo třeba plenkám, ve kterých podle předních meteorologů nevadí ani přívalové deště.
A víte, které výrobky si díky reklamě u nás na Slovácku získaly nejvíce pozornosti? Pracovníci hradišťských lékáren, i když nechtěli být konkrétní, se téměř shodli v tom, že jsou to veškeré vitamínové preparáty a pak přípravky na zhubnutí. Víte, když vám téměř denně z obrazovky říká operní pěvkyně, že shodila dvacet kilogramů jen díky nějakému přípravku, pak se vyplatí nějakou tu stokorunu utratit. Stejné je to s televizními hlasatelkami, prozradila Dobrému dnu pracovnice Stanclovy lékárny. V prodejnách drogérie jasně vedou čistící prostředky Jar, Cillit a Mr. Proper. Z kosmetiky už dlouhý čas vede Nivea, kterou sezónně doplňují Na rozdíl od jiného sortimentu není v nabídce potravin zájem tak úzce specifický. Lidé totiž prý neradi mění zvyky, které si časem vypěstovali. Pochopitelně velký boom zaznamenal třeba prodej polévek Knorr a zmrzlin značky Cornetto, ale u běžných potravin se reklama tolik neprojevuje, uvedla pracovnice supermarketu Slovácko v Kunovicích.
Výjimku tvoří výrobky značky Danone. Příznivě lze jistě hodnotit určitý druh vlastenectví u obyvatel regionu, kteří před zpopularizovanými značkami dávají přednost tuzemským, které mnohdy ony televizní po stránce kvality předčí. V potravinářství jde především o výrobky Nedakonické mlékárny, Otmy Mařatice, Hamé Babice a pivovaru Janáček.Rozpis lékárenských služeb

	Uherský Brod

	10. srpna - 12. srpna Lékárna Poliklinika město
	13. srpna - 17. srpna Lékárna Poliklinika sídliště


	Uherské Hradiště

	10. srpna 	- 	Havlíčkova
	11. srpna 	- 	Štěpnice
	12. srpna 	- 	Masarykovo nám.
	13. srpna 	- 	Vodní
	14. srpna 	- 	HavlíčkovaJeště jednou...
Ovzduší třicátého druhého týdne roku 1998 odstartoval náznak premiéra Miloše Zemana, že rozpočet pro příští rok by nemusel být vyrovnaný. Podle Zemana by to byl vskutku úkol pro držitele Nobelovy ceny, jedním skokem z výchozího čtyřicetimiliardovéhooo schodku, který vláda zdědila, dosáhnout vyrovnaného rozpočtu. Premiér tímto příměrem zřejmě hodlal upřesnil výrok svého stranického soukmenovce Ivo Svobody, ministra financí, který nedávno hovořil o vyrovnaném rozpočtu: Chtěl tím říci, že se o vyrovnaný rozpočet bude snažit, uvedl Zeman. A tak, ať už to se státními penězi, s dovolením, dopadne jakkoliv, já, stejně jako řada mých kolegů, se už teď nemůžeme dočkat patnáctého, kdy se u nás bere.
Ve společnosti dvou synů a dlouholeté přítelkyně Camilly oslavil princ Charles padesátiny. Chudák malý. A to si vemte, že skutečným dnem jeho narozenin je až 14. listopad. Asi už mám taky nejvyšší čas. Škoda, že mi na ně nepřijde Mr. Bean, který na Charlesových oslavách nechyběl. Ale pozvat ho určitě můžu.
Minulý týden byl ovšem rovněž ve znamení událostí z kategorie smutných, nebo přinejmenším neveselých. Nejdříve při vichřici nedaleko Hluboké nad Vltavou zahynula udušením ve spacím pytli dvaadvacetiletá dívka z Prostějova. Pooperační rekonvalescence našeho prezidenta byla zkomplikována. Srdeční arytmii, která jej postihla uprostřed minulého týdne, však odborníci kolem prezidenta dostali rychle pod kontrolu.
Kromě toho jižní část bývalé Jugoslávie, stejně jako před časem Řecko, zachvátily rozsáhlé požáry, které si vyžádaly nejednu lidskou oběť. A jen o kousek dál kosovští Srbové a Albánci na sebe útočí ze všech stran a před jejich prudkými boji prchá podle údajů OSN na sto tisíc lidí. Není ten svět divný? Jako bychom v něm i tak sami mnohdy dost neplavali... A to je ještě daleko více lidských neštěstí ve světě, u nás, v naší republice, v našem okrese, o kterých se skoro nikdo nedoví...
Závěr uplynulých sedmi dní vyzněl ve všech médiích jednoznačně pro zlaté hochy z Nagana a výpověď Moniky Lewinské před velkou porotou federálního soudu ve Washingtonu. Zatímco se vyžilá ještě zdaleka ne třicátnice upamatovala na déle trvající sexuální poměr s prezidentem Billem Clintonem, nejlepší hokejisté světa usadili k televiznímu přímému přenosu fanoušky hokejového utkání snů. Lidé si tak po půl roce mohli upamatovat atmosféru, s kterou se do Prahy vrátili zlatí olympijští medailisté. Stejně jako před šesti měsíci i dnes je v pražské sportovní hale čekaly davy obdivovatelů a fanoušků, mezi kterými nechyběly stovky malých Hašků, Jágrů, Reichlů, Dopitů atd.
Ještě před tím stačil hokejista Jiří Šlégr (moc hezký chlap) společně se svou manželkou navštívit zaplavený Kounov a se slzami v očích rozdat možná spíše symbolických sto tisíc korun, které vybral v kabině mezi spoluhráči po jednom z tréninků. A protože by se vždy mělo končit s dávkou naděje, dovolím si pro dnešek použít slova, se kterými se Šlégr se zaplavenými loučil: Horší by bylo, kdyby vám se střechou nad hlavou odnesla voda i víru a sílu začít zase znovu...
Úspěšný týden přeje M. MiškeříkováZastupitelstvo chce u Centrumu začít brzy stavět
Uh. Hradiště (VaMP) - Městská rada na svém zasedání 4. srpna schválila ke zveřejnění investiční záměr na dostavbu bloku na pozemcích u nákupního střediska Centrum. V této největší lokalitě, která dosud patří městu, by na celkové výměře 3.380 metrů čtverečných měly vyrůst tří až čtyřpodlažní objekt s komerčním využitím, kde nebudou chybět obchody, poskytování služeb, zastoupena by měla být i kultura apod., ve vyšších patrech by se mohlo uvažovat o zřízení pravděpodobně nestandardních bytů. Všechny stánky, které se na ploše mezi autobusovým nádražím, parkovištěm a obchodním domem nacházejí, tedy i ty zděné, by tudíž měly časem zaniknout. Smlova o pronájmu plochy je navíc sepsána na dobu neurčitou. Dnes ovšem nikdo nedokáže říci, i když víme, že o lokalitu kolem obchodního domu je zájem, jak dlouho bude trvat, než se záměr promění ve skutečnost, uvedl při této příležitosti starosta města Ladislav Šupka. Vše souvisí právě s tím, že jde o největší a velmi cenné pozemky v centrální části města.
Jednak to musí městu přinést finanční zisk, a pak taky jakýsi obecný. Musí se najít investor v prvé řadě solidní, doplnil starosta. Ten je si vědom, že konečný výběr investičního partnera a nového majitele pozemku bude muset najít až nově zvolené zastupitelstvo. Ústy starosty by se zastupitelstvo zřejmě nebránilo spoluúčasti města na celkovém projektu, teď se ale rozhodli nabídnout pozemek k prodeji.
Protože v bezprostředním sousedství nabízené parcely prochází hranice městské památkové zóny, jedním z hlavních kritérií při výběru případného investora bude dodržení podmínek městského architekta. Bližší informace lze získat na MěÚ Uh. Hradiště, odboru správy majetku města.Okluka bude konečně zregulována
Horní Němčí (JiV) - V této malé vesnici, která má dnes už jen okolo osmi set obyvatel, se stává velkou hrozbou pro občany rozvodněný potok. V minulosti již byla jeho velká část zregulována, nedostatek financí však zabrzdil dokončení těchto prací. Při loňské průtrži v červenci vyplavila voda několik domů v dolní části obce. Voda v některých sklepech dosahovala až výšky téměř jednoho metru. Podobná situace prý byla naposledy zaznamenána koncem padesátých let. Občané se proto právem obávají dalších následků v případě větších srážek. Jak nám řekl starosta Miroslav Kadlček, konečně došlo k jednáním, která zaručují brzkou nápravu. Konečně se uvolnily peníze a snad už brzy se začne pracovat na tom, aby nedocházelo k ohrožení na majetku. Velkou investicí bude také oprava mostu při vjezdu do vesnice a vybudování chodníku. Dojde také k následné úpravě parku, řekl.Na co máme pěší zónu?
Už mě to tu pěkně ..., rozčiloval se starší muž onehdy na pěší zóně ve středu města. Jak tady má člověk chodit, když cyklisti a auta si jezdí, jak se jim chce, mluvil ke své společnici očividně rozčilen. Nezbylo, než s ním souhlasit. Stačí si totiž jenom sednout na půl hodinky do zahrádky na Havlíčkově ulici a spočítat, kolik aut za tu dobu projede kolem. Pravdou je, že většina z nich je zásobování. A zásobovat obchody zbožím se musí. Ale proč je potom umístěna velká informační cedule s časem povoleného vjezdu? K čemu a komu vlastně slouží? Podobná situace vládne na opačném konci náměstí před Hradišťankou. Zrovna včera si vjela řidička se zlínskou značkou přímo před Hradišťanku, za okno vložila cedulku Zásobování a s kabelou odešla nakupovat. Pár metrů od Městské policie. Zřejmě si dotyčná paní chtěla splnit bobříka odvahy. Jiné vysvětlení nemám.
Jindra VáverkováPřijímací řízení na VOŠ v Kunovicích
Kunovice (MB) - Vyšší odborná škola v Kunovicích oznamuje absolventům SŠ, kteří ještě zvažují možnost pokračovat ve studiu ve školním roce 1998/99, že v pondělí 24. srpna 1998 se uskuteční poslední kolo přijímacího řízení do studijních oborů Zahraniční obchod, Komerční právo a Elektronické počítačové systémy. Uvedené obory se otevírají v denní i dálkové formě studia. Přihlášky a bližší informace obdržíte na adrese ředitelství školy - tř. Osvobození 699, 686 04 Kunovice nebo telefonicky na čísle 0632/549 018.www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund