Číslo: 33
23.08.1999
Článků: 61

Titulní
Uherskohradišťsko
Brodský
Kultura
Z
Pro
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Ptáme se za vás
Lidé si brali netopýří trus na zahrádky
Opravy zámku v Uherském Ostrohu stále neberou konce
Nové byty byly již zkolaudoványNazdar Novákovi ! Vidím, že vás zdražení benzínu nijak nezaskočilo !Ptáme se za vás
Slyšel jsem, že v Uherském Hradišti bylo otevřeno squashové centrum. Zajímalo by mě, zda i normální smrtelník si zde může přijít zahrát?
Pavel R. Uh. Ostroh

Odpovídá vedoucí SQUASH centra v Uherském Hradišti Lubomír Kovařík:
"Již více než půl roku mají všichni příznivci squashe možnost využívat nově otevřeného squashového centra ve sportovní hale v Uherském Hradišti. Tato hra si od roku 1989, kdy se poprvé v Čechách začala provozovat, našla mnoho svých obdivovatelů. Nejinak tomu je i v Uherském Hradišti. Nutno však přiznat, že je ještě spousta těch, kteří si nenašli cestu na tato sportoviště. Jelikož v zimních měsících uloží většina tenistů v našem regionu své rakety ke spánku, neboť hal, kde by se tenis dal provozovat za slušný peníz, u nás není mnoho, nabízí se možnost využití našeho squashového centra. Pokud nevlastníte squashovou raketu nebo míček, nic se neděje. Vše si můžete zapůjčit přímo na místě. Všem zájemcům v začátcích poradíme a vysvětlíme pravidla. Squash je moderní hra jak pro mladou, tak i pro starší generaci. Odborníci tvrdí, že jedna hodina této hry vydá za tři hodiny klasického tenisu. Provoz squashového centra ve sportovní hale je po celý týden. V pondělí až pátek je otevřeno od 12.00 do 22.30 hodin, o víkendu, to je v sobotu a neděli, si můžete zahrát již od 8.00 až do 22.30 hodin. Ceny za kurt a hodinu se pohybují od 160,- do 270,- korun. Přímo v areálu je možnost posezení s občerstvením v příjemném prostředí squash baru. Objednávku kurtů si můžete zajistit na telefonu 0632/55 18 99."Lidé si brali netopýří trus na zahrádky
Jankovice (Kk) - V Číně lidé věří, že netopýři nosí radost a jsou symbolem štěstí. V Jankovicích si tímto nejsou příliš jisti. Místo štěstí jejich netopýři, kteří již několik desítek let okupují půdní prostory místního kostela, přinesli téměř metrovou pokrývku trusu půdy. "O přítomnosti netopýrů v našem kostele jsme věděli, problém nastal až ve chvíli, kdy trus začal propadávat světly doslova na oltář našeho pana faráře. Když jsme se začali o věc více zajímat, zjistili jsme, že netopýrů je opravdu v kostele hodně, a navíc, že podlahu půdy kostela pokrývá téměř metrová vrstva jejich trusu. Obrátila jsem se tedy na referát životního prostředí Okresního úřadu v Uherském Hradišti o pomoc," upřesnila starostka obce Anna Vydržalová. Při bližším ohledání potvrdili ochránci přírody přítomnost více než čtyř set padesáti netopýrů, čímž se Jankovice zařadily mezi jedny z největších lokalit netopýrů v našem okrese. Jednou z nich je i obec Komňa, kde se v kostelní věži netopýrům velkým taktéž zalíbilo. "Od okresního úřadu jsme dostali finanční prostředky ve výši pětapadesát tisíc korun na ochranu netopýrů a vyklizení jejich trusu. Na úklid jsme si objednali firmu a pracovníky z úřadu práce. Někteří z občanů projevili zájem a trus si odebrali na hnojení svých zahrádek," dodala závěrem starostka Jankovic. Netopýrům se v Jankovicích tedy daří dobře a v noci zalétávají i do zahrad a někdy i otevřených oken domů místních obyvatel. Třeba jim nakonec skutečně přinesou štěstí a to, jak potvrdila starostka Anna Vydržalová, potřebuje obec v současné době především při budování nákladné plynofikace.Opravy zámku v Uherském Ostrohu stále neberou konce
V minulých letech se dokonce uvažovalo o jeho zbourání
Uh. Ostroh (fal) - Přestože rozsáhlá rekonstrukce zámku v Uherském Ostrohu probíhá již od roku 1972, ještě několik příštích let bude nutné do oprav investovat miliony korun.
"V sedmdesátých letech se dokonce uvažovalo i o zbourání tohoto objektu," uvedla vedoucí oddělení kultury referátu regionálního rozvoje Okresního úřadu v Uherském Hradišti Jana Spathová. "A myslím si, že je velkým úspěchem to, že jsme se od demolice vyšplhali až do třetího patra," hodnotí Spathová. Náklady na celkovou rekonstrukci jsou spočítané zhruba na 61 milionů korun. "V loňském roce bylo definitivně dokončeno statické zajištění zámku a rekonstrukce druhého nadzemního podlaží, která dnes slouží Městkému úřadu v Uherském Ostrohu," řekla Spathová.
Jak dále uvedla, probíhají v současnosti opravy ve třetím nadzemním podlaží, které by mělo sloužit částečně ještě MěÚ a měla by zde být knihovna, na jejíž rekonstrukci se již pracuje.
"V některých místnostech se dělají štukové stropy, dlažba, a probíhá restaurování kamenických prvků," vysvětlila Spathová. Podle ní však stěžejní záležitostí těchto oprav je zahájení generální rekonstrukce střechy. Stav krytiny i krovů je v v havarijním stavu, přestože byla v sedmdesátých letech provedena kompletní výměna střešní krytiny.
"Navíc v osmdesátých letech, kdy zde byla prováděna půdní vestavba pro "hotel", zde byla instalována okna, která z pohledu dnešního i památkového nebyla příliš šťastným řešením. Proto bylo před začátkem rekonstrukce dohodnuto, že okna alespoň ze strany náměstí budou zrušena, prosvětlení tedy zůstane jen ze dvorní části zámku," objasnila Spathová.
Protože se ale jedná o akci velmi nákladnou, která si vyžádá kolem šesti milionů korun, bude v letošním roce opravena pouze část střechy. Stejně tak se v letošním roce nepodaří opravit ani celé třetí nadzemní podlaží. Mohla by se však zpřístupnit dosti velká část tohoto podlaží včetně knihovny.
"Myslím si však, že s ohledem na množství finančních prostředků, kterých se v závislosti na velikosti objektu nedostává, že se rekonstrukce přece jenom posunuje kupředu. A to je významné, protože si možná mnoho lidí myslí, že práce stagnují," tvrdí Spathová a dodává, "nejdůležitější ale je to, že po pětadvaceti letech, kdy byl zámek veřejnosti nepřístupný, opět ožil."Nové byty byly již zkolaudovány

St. Město (fal) - Minulý týden v úterý proběhla kolaudace jednoho ze dvou bytových domů ve Starém Městě v Luční čtvrti. Deset bytů v třípodlažním městském bytovém domě by do konce srpna mělo být předáno budoucím nájemníkům. Převážná většina těchto lidí byla nucena svou otázku bydlení řešit v důsledku předloňských povodní. Kolaudace druhého bytového domu se předpokládá v první polovině příštího roku. Foto: P. Paškawww.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund