Číslo: 37
20.09.1999
Článků: 73

Titulní
Uherskohradišťsko
Brodský
Kultura
Z
Pro
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Rodině Kylhofových z Jankovic pomáhá celá vesnice
Hluk bude mít zřejmě nové koupaliště
Mladá žena našla smrt pod koly automobilu
Hasiči a policisté museli otevřít byt násilím
ANKETA
Sociálních služeb je potřeba stále více
Ptáme se za vás
Moje (ne)zkušenostMně ten náš burčák připomíná tú českú politickú scénu. Pěkně to v něm vře a nakonec to skončí velikým průserem.Rodině Kylhofových z Jankovic pomáhá celá vesnice
Jankovice (Kk) - Již týden uplynul od požáru rodinného domku v Jankovicích. Mladé rodině, která zápasí s dluhy, neboť provozuje v obci i hospůdku, minulou neděli někdo záměrně zapálil střechu nad hlavou. Nezbylo jim takřka nic, se splátkami úvěru na hospodu ve výši sto tisíc korun jim nikdo nepočká, nějaký čas potrvá, než pojišťovna Kylhofovým vyplatí náhradu škody.
Z hořícího domu stačili manželé vynést pouze lednici a pár drobností. Ostatní bylo zalito páchnoucí černou vodou, dům je neobyvatelný. Jejich dvěma dětem shořely hračky, kolo a vše, co bylo umístěno na půdě a dvorku. "Občané sami přišli s iniciativou udělat pro Kylhofovy sbírku. I zastupitelstvo obce rozhodlo o finanční pomoci rodině ve výši patnácti tisíc z obecního rozpočtu. Z celé události jsem zděšená, bydlím tady již skoro třicet let a nic podobného se tady nestalo. Je to hrozné," řekla starostka obce Anna Vydržalová, kterou jsme zastihli u domu Kylhofových.
"Od rána do večera nám chodí lidé pomáhat. Přišli i ti, do kterých bych to nikdy neřekla. Ženy, které mají doma své děti, přišly otloukat cihly. Na stavbu nové střechy není možné použít ani jeden z trámů a peníze bohužel žádné nemáme. Polesí Buchlovice rozhodlo, že nám prodá dřevo se slevou. Chlapi, kteří tam pracují, si vzali dovolenou a šli stromy na trámy kácet," popisuje se slzami v očích sled událostí od tragédie Zdena Kylhofová. Pomoc rodině přislíbil i místní soukromník, který jim zadarmo na své pile dřevo zpracuje. Prozatím rodina bydlí nedaleko od svého domu v zapůjčené chalupě. Do zimy by však chtěli manželé udělat střechu alespoň nad dvěma místnostmi tak, aby se mohli s dětmi nastěhovat zpět. "Chtěla bych poděkovat hasičům a všem, kteří nám pomáhají. Bohužel se našli i takoví lidé, kteří tvrdí, že jsme si dům zapálili sami," ukončila Kylhofová.Hluk bude mít zřejmě nové koupaliště
Hluk (fal) - Na posledním městském zastupitelstvu bylo jednomyslně odhlasováno vybudování nového sportovního areálu s koupalištěm v lokalitě Zelnice, prostorem mezi stadionem a mateřskou školou. Tato akce si ale vyžádá investici kolem pětadvaceti milionů korun.
"K tomuto záměru nás přivedl zisk finančních prostředků z prodeje akcionářských práv Jihomoravské energetiky, a. s., a Jihomoravské plynárenské, a. s.," objasnil starosta Hluku Jan Šimčík. V novém areálu budou kromě koupaliště různé atrakce - tobogán, skluzavky a také tenisové kurty a hřiště na plážový volejbal. Samotná realizace je ale závislá na výkupu 2,8 hektarů pozemků od zhruba 160 majitelů, což městskou kasu ochudí asi o dva miliony korun.
Pokud se podle Šimčíka v letošním roce podaří vykoupit tyto pozemky, plánuje se výstavba areálu již v příštím roce, jeho dokončení pak v roce 2001. "Myslím, že koupaliště a vlastně celý budoucí areál je jednou z posledních vybaveností, které v Hluku chybí," dodal Šimčík.Mladá žena našla smrt pod koly automobilu
Veletiny (vb) - Mezi Uherským Brodem a Veletinami došlo ve středu 15. září k tragické nehodě. V ranních hodinách zde našla smrt dvaadvacetiletá cyklistka, která jela ve stejném směru jako vozidlo Škoda Forman, řízené sedmapadesátiletým řidičem. "Mladá žena přejížděla vozovku z levé na pravou stranu, v tom okamžiku došlo k zachycení jejího jízdního kola automobilem. Při dopravní nehodě utrpěla zranění, kterému bohužel na místě nehody podlehla. V současné době je míra zavinění předmětem šetření. Způsobená škoda činí čtyřicet tisíc korun," uvedl tiskový mluvčí policie kpt. Jaroslav Krejčíř.Hasiči a policisté museli otevřít byt násilím
Uh. Hradiště (vb) - Za asistence městské policie byli nuceni uherskohradištští hasiči 15. září odpoledne otevřít násilně byt na sídlišti Štěpnice. Obyvatelé panelového domu totiž nahlásili podezření, že v bytě se nachází jeho mrtvá majitelka. Po otevření dveří, které byly zevnitř uzamčeny na dva západy a zajištěny bezpečnostním řetízkem, našli skutečně policisté na podlaze chodby tělo šedesátileté mrtvé ženy. Jelikož přivolaný soudní znalec z Ústavu soudního lékařství v Brně nebyl schopen stanovit příčinu její smrti, musela být nařízena soudní pitva.ANKETA
Starostů měst okresu Uherské Hradiště jsme se v minulém týdnu zeptali:
Jaký máte názor na vysílání seriálu "Třicet případů majora Zemana"?

Ladislav Šupka (KRUH, Uherské Hradiště):
"Záleží na lidech, jestli se na tento seriál chtějí dívat. Myslím si ale, že seriál "Třicet případů majora Zemana" nezasluhuje, aby byl zařazen v hlavním vysílacím čase. Příležitostně se ale budu dívat. Myslím si totiž, že profesionálně seriál nebyl špatně zpracovaný. V té době ale veškerá naše televizní tvorba byla na vysoké úrovni, otázkou byla její ideová náplň."

František Slavík (KDU-ČSL, Staré Město):
"Nenám čas se dívat na televizi. Osobně si ale myslím, že se tento seriál zrovna vysílat nemusí. Ta doba je už za námi. Nedíval jsem se na první díl a nepředpokládám, že bych se v budoucnosti díval na ostatní díly."

Jiří Deml (Nezávislí, Kunovice):
"V podstatě mě to nezajímá, neboť se na tento seriál nedívám. Nesledoval jsem to tenkrát, nebudu to sledovat ani nyní. Je mi to jedno, nedívám se na to. Myslím, že každý má nárok si vybrat, na co se bude dívat. Kdyby se opět poroučelo, co se smí či nikoli, dostávali bychom se zřejmě tam, kde jsme v minulosti už byli. Je na každém z nás, co si vybere."

Ladislav Kryštof (ČSSD, Uh. Brod):
"Naprosto mě to nechává klidným, nevadí mi to, ale mrzí mě, že to televize vysílá v brzkém čase, takže jsem se včera bohužel nemohl dívat. Myslím, že lidé z naší generace tento seriál určitě viděli jako malé děti a také se na to rádi mnozí podívají znovu."

Vlastimil Vaněk (ODS, Uh. Ostroh)
"Určitě se na tento seriál nebudu dívat. Spíš bych jej zařadil do nějakého fondu kuriozit na druhém programu v jiném vysílacím čase."

Ivana Šobáňová (ODS, Bojkovice):
"Včera večer jsem nad tím velmi přemýšlela a pak jsem si říkala, že je tam přece knoflík na vypnutí, takže by to snad ani nemělo vadit. I když si myslím, že dokumenty, které na film navazují, nejsou moc dobře udělané a je to celkem složitě zpracované. Pokud se ale nechci dívat, tak televizi vypínám."

Jan Šimčík (ODS, Hluk):
"Myslím, že vysílání tohoto seriálu je absolutně nevhodné. Nedíval jsem se na něj za komunistů a nebudu se na něj dívat ani v současnosti. Měli bychom spíš všem ukazovat a denně zdůrazňovat, co komunisté napáchali za hrůzy a jaká nastala morální devastace národa. Pak by možná ani neměli dvacetiprocentní preference."
Sociálních služeb je potřeba stále více
Uh. Hradiště, Trollhattan (fal) - Na přelomu srpna a září odjeli do švédského Trollhattanu uherskohradišťský místostarosta Petr Taťák a ředitelka Oblastní charity Anna Konvalinková. Navštívili zde například sociální ústavy pro zdravotně postižené občany a děti, střediska primární lékařské péče včetně nemocnic se speciálními odděleními pro léčení senilní demence a také stacionáře pro děti trpící autismem. Jednalo se totiž o studijní zájezd, který v rámci Nadace Rozvoje občanské společnosti zorganizovalo pražské Občanské sdružení "Sedm paprsků".
"Cílem tohoto programu bylo seznámit se prakticky s optimálním modelem poskytovaných služeb a sociální péče s možností tyto získané poznatky využít v našich podmínkách," řekl Taťák.
"Za uplynulých deset let jsme udělali úžasný kus dobré práce. Avšak hospodářská a finanční situace ve státě není zrovna příznivá. Stát totiž není schopen uhlídat odvody daní firem a podnikatelů vůbec. Tím se dostává do situace, kdy se neplní státní pokladna, což způsobuje nedostatek finančních prostředků právě v sociální oblasti," objasnila pro DDS Konvalinková. Jak dále uvedla, Švédsko má úplně odlišný systém sociálních a zdravotních služeb. Ty totiž po desetiletí zajišťuje stát.
"Kdyby na tuto oblast bylo dostatek finančních prostředků, bylo by to u nás oproti Švédsku lepší v tom, že bychom formou neziskových organizací a také ve spolupráci s obcemi a městy společně tvořili pomoc jak pro seniory, a handicapované občany. Kromě toho by ale mohly vzniknou další programy, které by v propojení s podnikateli bylo možné realizovat. A nutno říci, že sociálních a zdravotních služeb je potřeba stále více," řekla Konvalinková a závěrem dodala, že nejdůležitější je mít všude ve všem jasno, pořádek a dobrý systém, což potvrdil i místostarosta Taťák.Ptáme se za vás
V tisku se často objevují inzeráty, kdy hledají spolupracovníky na sjednávání zákonného pojištění motorových vozidel. Jak tuto nabídku volných pracovních míst posuzuje úřad práce?
Jaroslav Z., Uh. Ostroh

Odpovídá JUDr. Zlatuše Cilečková, Úřad práce Uherské Hradiště:
"Posuzovat tyto inzeráty lze velice těžko. My můžeme kontrolovat pouze pracovně právní vztahy. A tady jde o vztahy obchodně závazkové nebo jiné, které bývají uzavírány na základě mandátních smluv. V těchto případech lze jen velmi těžko prokázat, do jaké míry je zaměstnanec závislý na zaměstnavateli. Inzeráty tohoto znění jsou legální."

Jistý soukromník v naší obci zaměstnává další občany bez jakékoliv smlouvy apod. Je to pracovní vztah?

Jarmila V., Míkovice

Odpovídá JUDr. Zlatuše Cilečková, Úřad práce Uherské Hradiště:
"Ano, my to posuzujeme jako pracovně právní vztah. Nyní je i v novele zákona o zaměstnanosti přesně definováno, kdo je zaměstnavatelem. Není to jenom právnická nebo fyzická osoba coby podnikatel, ale kdokoliv, kdo někoho zaměstnává. Platí to tedy i na pomocnice v domácnosti či cizince na stavbách. To znamená, že mezi cizincem a investorem stavby je pracovně právní vztah, ke kterému se váží povinnosti ze strany jak zaměstnavatele, tak zaměstnance."Moje (ne)zkušenost
Běžný život s sebou přináší příjemné i trpké chvíle. Možná právě tím, že o nich napíšete do naší rubriky "Moje (ne)zkušenost", pomůžete tak ostatním čtenářům, kteří zažili, nebo mohou zažít něco podobného. Příspěvky zasílejte na adresu redakce pod heslem rubriky.

V Mařaticích existují noviny

Tak jsem se konečně dočkal. Ráno vstanu, provedu ranní hygienu, postavím si na kafíčko, mezitím si ještě v nočním úboru skočím do schránky pro své oblíbené noviny, pak si v pohodě zasednu ke stolu a můžu si vychutnávát ranní pohodu při čtení nejnovějších novinových zpráv u své oblíbené kávy. Jistě si říkáte: "To se někomu tak kecá, když chodí do práce na deset, ne-li na jedenáct." Omyl, pánové, omyl. Já stejně jako mnoho z vás chodím do práce na sedm. Rozdíl zřejmě bude jenom v tom, že bydlím v Mařaticích, kde, věřte nevěřte, skutečně se roznáší noviny již okolo šesté hodiny ranní. Jelikož PNS ukončila svou roznáškovou činnost a nyní zde tento roznos zajišťuje soukromá firma, tak to najednou jde. Dříve přicházely noviny do schránek okolo poledne, kdy je přinášely klasické poštovní doručovatelky společně se všemi písemnostmi. To však již vlastně nebyly novinami, ale spíše "stařinami", a snad i proto jen nemnoho lidí si pořizovalo předplatné tiskovin, ale raději si je kupovalo cestou do práce na stáncích. V Mařaticích, a možná že i někde jinde v okrese, se však nyní již mnohé změnilo. Dnes se zde provádí roznos nadvakrát. Noviny jsou ve schránce již brzy ráno a písemnosti přichází až kolem poledne, ale o ty vlastně až tolik nejde. Alespoň z mého pohledu. Já proto za sebe říkám "DÍKY" za tyto služby.
Pavel Slavík

WC a autobusové nádraží

Před pár lety se v Uh. Hradišti vybudovalo nové autobusové nádraží. Předpokládalo se, že budou během provozu tohoto autobusového nádraží zajišťovány veškeré služby včetně použití WC. Hustota autobusových spojů začíná nabývat po 5. hod. ranní. V tuto dobu přijíždějí z okolí lidé do zaměstnání a většina z nich přestupuje na další autobusové spoje. Bohužel v tuto dobu nejsou WC otevřené, proto občané používají jako WC okrasné křoviny vysazené na autobusovém nádraží a jeho okolí. Toho používají i účastníci občerstvovacích stánků, které jsou již v tuto dobu v provozu. Proto na adresu provozovatele budovy autobusového nádraží konkrétně místností WC, apeluji, aby zvážili úpravu provozních hodin těchto zařízení (alespoň od 5 do 20 hod.). Je smutné, že město Uh. Hradiště nemá veřejné WC s non-stop provozem. Antonín Jeřábek

Frajeřina za volantem

Existují řidiči, kteří automobil používají denně, mají praxi a jsou zkrátka profesionálové. Zatímco druzí, kteří jezdí jen příležitostně, nemají dostatečné zkušenosti a na silnici dokáží mnohdy až neskutečně zmatkovat. Ale jsou i takoví, kteří své řidičské schopnosti využívají dokonale a často si dovolí i nějakou tu "parádičku". Ovšem právě tito nefalšovaní "mistři", kteří se v mnoha případech rekrutují z majitelů silných zahraničních vozů, nebo ze zakomplexovaných osob, ve většině případů nemají na paměti, že na silnicích nejsou sami. V mnoha případech až bezostyšně ohrožují zdraví dalších účastníků silničního provozu, jeden eskamotér za volantem nedávno vážně zranil chlapce ve Starém Městě.
Nehoráznosti se denně dějí na světelných křižovatkách v centru Uherského Hradiště, kde i přecházení vozovky na zelenou může pro chodce znamenat smrtelné nebezpečí. Až několik desítek řidičů aut během jedné hodiny pozorování nerespektovalo přednost chodců a vjíždí do křižovatky. Dalším nešvarem je rychlá jízda vozidel přes město, časté přeceňování vlastních sil. Konečným důsledkem jsou dopravní nehody, zvláště v posledních měsících s velmi vážnými následky. Ke slovu pak přicházejí zdravotníci, policisté, hasiči. V lepším případě zaznamenají úraz a následnou pracovní neschopnost, v horším případě trvalé poškození zdraví. Je velmi smutné, že na frajerství za volantem stále doplácejí ti nevinní.
Milan Kubíčekwww.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund