Číslo: 4
27.01.1997
Článků: 38

Titulní
Uherskohradišťsko
Ze
Kultura
Pro
Pošta
Horoskop
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Modely NOVATEX Styling ve znamení elegance
7. února 1997: Zápis dětí
Umprumka zve
PROJEKT 100 - ZIMA 97 ZAHÁJEN
POLICEJNÍ TÝDENÍK

Modely NOVATEX Styling ve znamení elegance
Uh. Hradiště (VaMP) - Kolekce sezóny Podzim - Zima - Jaro 96/97 předvedly manekýnky společnosti NOVATEX Styling. Při té příležitosti zaplnilo ve čtvrtek 23. ledna 1997 uherskohradišťský Klub kultury převážně dámské obecenstvo. Firma NOVATEX Styling vznikla v dubnu 1996 a prodejna na Masarykově náměstí v Uherském Hradišti je první v řadě, kterou otevřela. Další prodejny zákaznice najdou v Uh. Brodě, Zlíně a Znojmě. Všude najdete kromě kvalitní a elegantní metráže, kterou firma dováží z exotické Koree a Thajwanu, i výrobky zhotovené právě z nabízených látek. 40 lidí zajišťujících výrobu v Havířově pod vedením módních návrhářek Dagmar Hrnčiříkové a Karly Pivovarčíkové připravilo pro letošek kolekci maximálně variabilních oděvů, mezi kterými nechybějí pláště, saka, kostými a šaty do společnosti. V nabídce převládá barva smetanová, tmavě modrá a červená.
Podle slov Dagmar Hrnčířové, choreografky čtvrtečního večera, který moderoval Honza Musil z TV Nova, bude debutovou příležitostí prezentace značky NOVATEX Styling únorový prestižní veletrh STYL Brno.
NOVATEX věnoval výtěžek ze vstupného dětskému domovu v Uh. Hradišti.7. února 1997: Zápis dětí
O základní škole si letos sami nerozhodnete
Uh. Hradiště (VaMP) - Na poradě ředitelů škol města s vedením Městského úřadu konané 29. listopadu 1996 byl dohodnut jednotný a společný postup při zápisu dětí do 1. tříd. Zápis dětí pro školní rok 1997/98 na všech základních školách, jejichž zřizovatelem je město Uherské Hradiště, se uskuteční 7. února 1997. Podle informací vedoucí odboru vzdělávání a kultury Městského úřadu Uh. Hradiště Ing. Heleny Vajdíkové, budou děti narozené od 1. 9. 1990 do 31. 8. 1991 zapsány na tu základní školu, na kterou spádově patří, a to bez výjimky.
Toto rozhodnutí město opodstatňuje obecně závaznou vyhláškou O stanovení spádových obvodů základních škol platné od 1. ledna 1996. Je jasné, že rozhodnutí města příliš netěší rodiče přijíždějící za prací do centra okresního města z nejbližších, tzv. satelitních obcí. Vždyť co může jejich cestování usnadnit více, než možnost rozhodnutí se pro tu či druhou školu, třeba nejbližší místu zaměstnání? Dítě by se pak do školy a zpátky domů dostalo se zárukou a v pořádku. Jistě by se tak předešlo rodiči nekontrolovanému pobíhání dětí kolem domů s ohledem na nebezpečí přivodění si zranění atd. Nejsem vůbec nadšena tímto rozhodnutím, řekla Dobrému dnu třicetiletá matka nastávajícího prvňáčka. Syna nám ze školky vyzvedává babička, která to má teď kousek. Odpoledne jedeme všichni domů autem. Jestli budu muset dát syna do školy v místě bydliště, vše se zkomplikuje. Proto doufám, že rozhodnutí města není konečné.
V materiálu Městského úřadu se sice hovoří o možnosti změny školy, ovšem podané žádosti na převedení dítěte nemusí být vyhověno. Aby se úřední šiml, který určitě jen tak nevymře, nasytil, je třeba podat do 28. února 1997 na ředitelství ZŠ žádost se zdůvodněním, případně vyjádřením ošetřujícího lékaře. Po skončení zápisu budou žádosti individuálně řešeny.Umprumka zve
V průběhu měsíce ledna proběhly na SUPŠ v Uh. Hradišti klauzurní práíce, kterými žáci uzavírají 1. pololetí letošního roku. Ve středu 29. ledna od 10 do 16 hodin budou klauzurní práce žáků všech devíti oborů, které na škole pracují, vystaveny pro širší veřejnost. Jedná se o již tradiční akci, kterou škola pořádá pod názvem Den otevřených dveří.PROJEKT 100 - ZIMA 97 ZAHÁJEN
"Filmy musejí být zničeny projekcí, ne archivací," tvrdí Jiří Králík

Uh. Hradiště - Televizní stanice na nás téměř denně chrlí americké akční filmy plné krvavých scén a přibržděných dialogů. Hrdiny se stávají postavy, které jsou nuceny ze všeho nejvíce používat svaly. Bergman, Godard či Fellini se ostatně nerodí každý rok. Bohužel. I proto dnes distributoři zaplavují kina především filmy americké provenience, které nikterak nemůžou pozvednout zájem diváků o hlubší umělecký zážitek. Od toho jsou tu ostatně jiné akce. Vedle léty zavedené Letní filmové školy v Uherském Hradišti je to i letos PROJEKT 100. Podle slov duchovního otce snad všech filmových akcí Ing. Jirky Králíka, jde o reakci nejen na rychle se zhoršující situaci v distribuci kvalitních filmů, ale také na hrozící zánik existence filmových klubů a artkin.
Cílem PROJEKTU 100, jehož první etapa proběhla už na jaře 1995, je uvedení stovky nejvýznamnějších děl světové i naší kinematografie. S tím souvisí snaha o nákup filmové klasiky do tzv. Zlatého fondu české a slovenské kinematografie. Jde o filmy, které v minulosti nemohly být z různých příčin uvedeny v naší distribuci. Tyto filmy by měly být zničeny promítáním, ne archivací, řekl v rozhovoru s Dobrým dnem Jirka Králík, ředitel Městských kin v Uherském Hradišti.

To samo o sobě ovšem asi nevylepší naši pozici v Evropě, kde poměr komerce a filmové kvality na plátně je nejhorší.
Samozřejmě, že jenom to nestačí. Vznikají filmy nové, ať už evropské nebo americké, ovšem především nezávislé produkce, které lze označit nálepkou KVALITA. I ty by měly najít cestu k nám. Kromě toho počítáme se znovuzavedením putovních filmových přehlídek, a to v co největším počtu měst u nás. Pak by přirozenou cestou došlo k obnovení zájmu o činnost filmových klubů a artkin. S tím souvisí potřeba prohloubení spolupráce se Slovenskou republikou.

Pokud je mi známo, uvažuje se i o speciálních nabídkách školních filmových představení.
Dříve zde fungoval jakýsi filmový výchovný cyklus pro středoškoláky.. Existencí Zlatého fondu vznikne možnost provedení mimořádných projekcí i pro různé druhy škol.
Ve výčtu chystaných aktivit bychom neměli opomenout ani pozici filmové kritiky. Očekáváme z její strany velkou pomoc. Škoda, že se dosud nenašel nikdo, kdo by vydával pravidelný filmový kritický časopis nebo noviny. Ve stávajících časopisech se píše jen o oficiální filmové kultuře. Propagaci filmové tvorby pomáhá i vydávání CD s filmovou hudbou.
Letošní přehlídka ZIMA 1997 je již třetím ročníkem v desetiletém PROJEKTU 100. Až bude Projekt u konce, měla by být naše kinematografie posilněna o 10 krát 10, tj. 100 filmů (dlouho i krátkometrážních). Za zmínku jistě stojí, že za PROJEKTEM stojí Asociace českých filmových klubů, Asociace slovenských filmových klubů, Národní filmový archív Praha, Národně kinematografické centrum - Slovenský filmový ústav Bratislava a hlavní organizátor Městská kina Uherské Hradiště. V ČR potrvá přehlídka od 24. ledna do 9. dubna 1997. Deseti vybranými filmy jsou letos: Smoke (USA-1995), Daleká cesta (ČR-1949), Povolání: reportér (Itálie-1974), Země a svoboda (Anglie-1995), Dům k pověšení (Jugoslávie-1987), Polibek pavoučí ženy (Brazílie, USA-1985), Falešná hra s králíkem Roggerem (USA-1988), Výstřely na Broadwayi (USA-1995), Unaveni sluncem (Rusko, Francie-1994), Pret-a-Porter (USA-1994). V Uherském Hradišti, jednoho z 54 míst konání přehlídky v ČR, se bude promítat od 6. do 24. února 1997.
Ve Veselí nad Moravou potrvá přehlídka od 21. února do 28. března a v Uherském Brodě mezi 8. a 23. březnem 1997.
Slavnostní zahájení přehlídky ZIMA 97 proběhlo v pátek 24. ledna v Kongresovém centru Praha Paláce kultury filmem Unavení sluncem. Přehlídka pokračuje v rámci FEBIOFESTU v dalších městech.
M. MiškeříkováPOLICEJNÍ TÝDENÍK


VLOUPÁNÍ DO SKLEPA
16. ledna se během dne neznámý pachatel vloupal do sklepa v Mařaticích. Odnesl si s sebou 2 páry lyží a bednu s nářadím, čímž majitelce způsobil škodu ve výši 11.400 Kč.

VLOUPÁNÍ DO AUTA
Téhož dne, tentokrát mezi 19. a 20. hodinou, se jiný neznámý pachatel vloupal do osobního vozu Škoda Felicia před bistrem Tramp v Buchlovských horách. Odcizením plastového kufříku s doklady a přenosného počítače zn. TXIN HEAD SLIM NOTE způsobil majiteli škodu ve výši 65.000 Kč.

VLOUPÁNÍ DO MERCEDESU
O den později, krátce před osmnáctou hodinou, se další neznámý pachatel vloupal do nákladního auta zn. Mercedes. Stalo se tak v Ostrožské Nové Vsi. V kožené hnědé kabelce bylo 12.000 Kč a doklady poškozeného z Jindřichova Hradce.

VLOUPÁNÍ DO KÓJE
Předcházející noci se vloupal (už čtvrtý) neznámý pachatel do sklepní kóje na ulici Sadová na sídlišti Východ v Uh. Hradišti. Ztráta tří párů lyží způsobila majitelce škodu téměř 10.000 Kč.

VLOUPÁNÍ DO RESTAURACE
Mezi 17. a 18. lednem se (kdo jiný, než neznámý pachatel) vloupal do restaurace v Prakšicích, kde vypáčil hrací automat, odkud odcizil drobné mince. Dále si odnesl cigarety zn. Start, Petra. LM a Marlboro. Majitelce tím způsobil škodu ve výši 20.000 Kč.

VLOUPÁNÍ DO JINÉ KÓJE
Mezi 21. a 22. lednem se dnes už šestý neznámý pachatel vloupal do sklepní kóje na ulici Sadová (už víte: sídliště Východ v Uh. Hradišti). 2 ks trekingových kol zn. Toreno měly cenu 16.000 Kč, další tisícovku bude stát oprava vypáčených dveří.

VLOUPÁNÍ DO JINÉ RESTAURACE
V noci na 20. ledna se po vypáčení zadních vstupních dveří vloupal policii (i mně) neznámý pachatel do restaurace v Bílovicích. K dalšímu páčení pachatel přistoupil u hracích automatů, ze kterých odcizil přesně nezjištěnou částku. Z příručního skladu (po nezbytném páčení) odcizil cigarety a lihoviny. A konečně z výčepu si odnesl radiomagnetofon. Škoda způsobená majiteli činí 17.500 Kč.

VLOUPÁNÍ DO HERNY
Od 12. do 19. ledna došlo k vloupání do automatů v herně OD TIS v Bojkovicích. Pachatelé byli zjištěni!!!!!!!!!!!!!! Jedná se o tři mladistvé z Bojkovic.

VLOUPÁNÍ DO DOMKU
I poslední dnešní zpráva je optimistická. A stejně jako ta předchozí pochází z Bojkovic. Kriminalisté z Uherského Hradiště zjistili dva pachatele vloupání do rodinného domku v Bojkovicích. 20. listopadu loňského roku byli nevítanými hosty dva mladí muži z Uherskohradišťska.www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund