Číslo: 41
13.10.1997
Článků: 45

Titulní
Uherskohradišťsko
Ze
Kultura
Pro
Pošta
Horoskop
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Rodiče by se měli přijít poradit
Příprava na povodeň
Rekordní nezaměstnanost?
Příliv dárců krve trvá
Město se bude omezovat
Nález ve Starém Městě
ANKETA TÝDNE
Jaké to je dělat řidiče vozu, který k nám přivezl slavné Uriah Heep?

Rodiče by se měli přijít poradit
Uh. Hradiště (VaMP) - Úřad práce může okamžitě zaměstnat 77 zedníků, truhláře, 43 svářečů a dalším zájemcům o práci může umožnit rekvalifikační svářečský kurz. Poptávka je i po zámečnících, prodavačkách, soustružnících, šičkách, kovoobráběčích atd. Ti všichni by neměli mít problém se sháněním práce. Tyto požadavky zaměstnavatelů ovšem neodpovídají struktuře uchazečů a nově příchozích na Úřad práce, konstatoval jeho ředitel Richard Janíček. Čeho je v okrese moc, jsou administrativní síly. Máme dnes v evidenci šedesát tři procenta žen převážně tohoto charakteru, uvedl Janíček. Podle Janíčka by bylo třeba, aby si rodiče dětí vycházejících základní školu uvědomili, jakou šanci na získání pracovního místa budou absolventi škol mít. Rozhodně již nejsou žádány obory ekonomické, technicko administrativní. V evidenci Úřadu práce je čtyřicet dva absolventek obchodní akademie, konkretizoval Janíček.
Dalších třicet děvět dívek bez místa je z rodinných škol, dvacet jedna je v evidenci manažerů s maturitním vzděláním. Je to havárie, shrnul výstižně danou situaci Janíček. Janíček proto navrhuje rodičům dospívajících dětí, aby se před podáním přihlášky na střední školu a učiliště přišli poradit přímo na Úřad práce, kde je veden přesný stav na trhu práce.Příprava na povodeň
Uh. Hradiště (VaMP) - Nejpozději do konce letošního roku by měly probíhat práce na zprůtočnění koryt řek. Další následná úpravná opatření by pak měla být zahájena na jaře roku příštího. Doufejme, že avizovaná povodeň na přelomu měsíců října a listopadu nepřijde a bude dostatek času napravit všechny škody tak, doufá Jaroslav Hrabec, vedoucí referátu obnovy Okresního úřadu, abychom se nedostali do ještě daleko horších následků, než nás postihli v současné době.
Dnes na základě státní zakázky Výzkumný ústav vodohospodářský v Praze se svými pobočkami provádí kompletní studii odtokových poměrů povodí Odry, Moravy a Dyje. Na základě těchto studií by se měla snadno určit záplavová území a podle nich opravit územní plány tak, aby se někde buď vůbec nestavělo, nebo stavělo až po zajištění určitých opatření. To je ale zatím problém, který bude řešen do budoucna, uvedl Hrabec.Rekordní nezaměstnanost?
Uh. Hradiště (VaMP) - Na přelomu roku 1991/92, v počátku transformace, byla v našem okrese zaznamenána dosud nejvyšší míra nezaměstnanosti. Pokud v letošním roce dostoupí počet nezaměstnaných odhadovaných 2.800 lidí, tak tento rekord překoná, uvedl při setkání s novináři Richard Janíček, ředitel Úřadu práce v Uherském Hradišti.
Z hlediska našeho okresu, který byl znám jako region s nejnižší nezaměstnaností na Moravě, je tempo, které růst počtu nezaměstnaných nabírá, mimořádné. Samozřejmě míra nezaměstnanosti ve výši 4,1 procent není dramatická, připustil Janíček, ale taky ještě nevíme, co bude následovat. Podle Richarda Janíčka prochází současná problematika, související se ztrátou pracovních míst, první etapou. Skleněnou kouli zatím nemáme, a ani všechny potřebné informace, řekl Janíček.Příliv dárců krve trvá
Uh. Hradiště - Paní primářko, přečetla jste si naši anketu. Jaký je váš názor na bezpříspěvkové dárcovství ?
Kdyby byly odběry placené, určitě by chodilo víc lidí, ale také by se k odběru dostaly rizikové skupiny, které by to dělaly jenom kvůli penězům. Můj názor je, že lidí, kteří krev darují jenom z těch ušlechtilých důvodů, je na našem okrese pořád dost.

Jak jsme na tom v porovnání s jinými okresy?
Náš okres patří k těm nejsilnějším v republice, na stopadesát tisíc obyvatel máme registr deseti tisíc aktivních dárců krve. Ve velkých městech chodí až šedesát procent lidí dávat krev pouze placeně.

Jaké škody u vás napáchala povodeň?
Naše oddělení mělo vodu do výše čtyřiceti centimetrů. Zatopeny byly ale přístroje, z nichž některé mají až milionové hodnoty - centrifugy, mrazicí boxy. Díky tomu, že voda brzy opadla, tak naši technici dokázali tyto přístroje vysušit a znovu uvést do provozu. Horší situace vznikla, když došlo k přerušení elektrického proudu. Jelikož naše zásoby krve i plazmy musí mít určitý teplotní režim, museli jsme rychle reagovat. Podařilo se nám odvézt část zásob do mrazíren a krev nám uskladnili v transfuzním oddělení ve Zlíně. Kdybychom přišli o tyto přípravky, škody by pak šly do milionů. Vstříc nám vyšla úrazová nemocnice, která od nás krev odkoupila. Když ale začala naše nemocnice fungovat a potřebovali jsme krev, dárci se už sami aktivně hlásili o možnost odběru.

Byl po povodni nárůst nebo úbytek dárců?
Zajímavé zjištění bylo, že právě po povodni nám přišlo dárců třikrát víc, než je obvyklé, a tento vzestup stále trvá.

Vidím, že provádíte přístavbu oddělení ...
Ano, hotový máme už zadní trakt, ve kterém se krev zpracovává, a přední část budou laboratoře. Celé to by mělo být provedeno ještě v tomto roce nákladem okolo šesti milionů korun.

S primářkou Maláčovou rozmlouvala Jindra VáverkováMěsto se bude omezovat
Uh. Hradiště (VaMP) - První návrh rozpočtu města a požadavky na kapitálové výdaje a nákupy na rok 1998 zaměstnaly městské zastupitelstvo natolik, že jim muselo věnovat více než tři hodiny jednání 7. října 1997.
Návrh rozpočtu přitom vychází pouze z očekávání skutečností letošního roku, a samozřejmě z prognóz, které jsme získali od pracovníků Ministerstva financí a finančního úřadu, doplnil starosta Ladislav Šupka. Zde se jedná především o oblast očekávaných příjmů, zejména celostátních daní, jejichž podíl je příjmem města. Připomínek k rozpočtu neinvestičních výdajů nebylo příliš, konstatoval starosta, protože na první pohled se jeví v některých oblastech střízlivý, a někdy až restriktivní.
V oblasti investic bylo naproti tomu připomínek více. A to i proto, že se město cítí v rozhodování omezenější. Podle Šupky zbyde po dokončení rozdělaných akcí v městské pokladně velmi málo peněz na nové akce: Když říkám velmi málo, myslím méně než pět milionů. Možným řešením rozpočtu na rok 1998 však nadále zůstává přijetí úvěru. Město ovšem ústy starosty nehodlá šetřit na veřejných službách a bytovém fondu. Spíše se diskutovalo o položkách, které se týkají městského úřadu a jeho práce, uzavřel nekonkrétně starosta.Nález ve Starém Městě
St. Město (JiV) - Při výkopových pracích ve Starém Městě v ulici Viléma Hrubého byla nalezena unikátní stříbrná náušnice.
Kopáči odkryli celkem šest velkomoravských hrobů z přelomu 9. a 10. století. Náušnice je velmi jemně vypracovaná a předpokládá se, že pochází z hrobu asi dvacetileté dívky.ANKETA TÝDNE
l. Jaký je Váš názor na bezpříspěvkové dárcovství krve?
2. Daroval(a) jste někdy sám krev?
3. Myslíte si, že kdyby bylo darování placené, chodilo by víc lidí?

Mladý muž, anonymně:
l. V každém případě je to užitečná věc a pokud to člověka zdravotně nezatěžuje, měl by se toho účastnit každý.
2. Jako alergik bohužel nemohu.
3. Dárců by bylo určitě víc, ale bylo by to smutné.

Hana, 19 let, manažerka:
l. Je to maximálně dobrá věc a lidé, kteří krev darují, jsou osobnosti.
2. Krev nedávám, protože z každého odběru mám strašný strach a vždycky omdlím.
3. Myslím, že dárců by se našlo daleko víc.

Hedvika, 66 let, důchodkyně:
l. Je to pro lidi a měla by tato služba zůstat dál.
2. Sama jsem dvakrát krev dala, ale po operaci žlučníku už to nešlo.
3. To by se platit nemělo, skoro každý tu krev jednou potřebuje.

Marie, 30 let, prodavačka:
l. Je naprosto správné být čestným dárcem krve.
2. Chodila jsem dávat krev i plazmu, tu ale za peníze, které jsem potom posílala na různá konta, Jugoslávii, vesničky SOS, Fond ohrožených dětí.
3. Správné je chodit to dávat zadarmo, protože to člověk dělá proto, že chce tu krev darovat, ne proto, že za to vezme peníze.

Ptala se Jindra VáverkováJaké to je dělat řidiče vozu, který k nám přivezl slavné Uriah Heep?
Uh. Hradiště - Mick Box, Lee Kerslake, Trevor Bolder, Bernie Shaw a Phil Lazon se chystali do České republiky... V pátek ráno se mě vedení firmy zeptalo, zda bych chtěl vozit členy kapely Uriah Heep a jejich techniky, vrací se k událostem před více než čtrnácti dny Jiří Stodůlka, vedoucí autoservisu firmy Hyundai v Uherském Hradišti. Jeho rozhodování bylo v tu chvíli naprosto okamžité. Tak se s omašlenou H 100 (šestimístnou dodávkou) v 16.30 hodin v pátek 26. září vydal ku Praze. Po dojednání nezbytných organizačních záležitostí, které měly kapele po dobu jejího třídenního pobytu v České republice vytvářet dobré podmínky, s uměleckým ředitelem Pragokoncertu Ivo Letovem, se všichni přesunuli na pražské letiště v Ruzyni. Tam se k ostatním přidaly ještě osobní vozy Mondeo a Passat, které měly za chvíli sloužit členům kapely. Na letišti mělo všechno velice rychlý spád. Uriáši přistáli okolo půl jedenácté a během deseti minut byli odbaveni, řekl dále Jiří Stodůlka.
Noc v Praze strávili všichni členové se svým technickým doprovodem v hotelu Praha. Večeře v Hradní restauraci byla prvním místem, kde se projevila profesionalita a zároveň skromnost pěti významných světových hudebníků. Hrozně unešení byli všichni z cimbálové muziky, která nám při věčeři dělala kulisu. Někteří dokonce vytáhli kamery a točili, pokračuje Jiří Stodůlka. Pilo se většinou pivo a šampaňské, mezi jídly převažovaly zeleninové mísy a drůbeží steaky a jiné minutky. V sobotu ráno se v 11 hodin přesunula technika s aparáty do sportovní haly v Holešovicích, kde se všechno chystalo na zajištění zdárného průběhu večera. Phil Lanzon s Bernie Shawem se rozhodli uskutečnit prohlídku Václavského náměstí a přilehlých částí centra Prahy. Zajímavou perličkou ze zákulisí příprav kapely je zřejmě to, že každý muzikant má svého technika. Ten chystá osobní aparát jen jedinému členu kapely. Mezi mnoha chlapy je na postu hlavní zvukařky a osobní techničky zpěváka Bernie Shawa jediná žena.
Zvuková zkouška v Praze trvala krátce, jen asi půl hodiny. Po nezbytném odpočinku začalo vystoupení snad na minutu přesně ve 20.00 hodin s tím rozdílem oproti hradišťskému koncertu, že nehrála žádná předskupina. Naprosto stejné bylo aranžmá vystoupení. Stejně se začínalo, byl stejný sled písniček, stejně se končilo. Dokonce se hrály i stejné přídavky, řekl dále Jiří Stodůlka. Podle něj byla v Hradišti o den později daleko srdečnější atmosféra, plná dojetí: Muzikanti v Hradišti podávali lidem ruce, což v Praze nedělali. Kulisu dokreslovalo i množství diváků, kterých se v Praze sešlo do dvou tisícovek, zatímco v Hradišti o patnáct set více. Po koncertu a občerstvení v podobě hovězích plátků s karotkou proběhla nezbytná tisková konference.
Jsou to velice pohodoví lidé, usmátí, spokojení, konstatoval mimo jiné Jiří Stodůlka. Za celou dobu se nestalo, že by s něčím nebyli spokojení, že by odmítli kohokoli, kdo je oslovil a požádal o autogram. Kdyby člověk nevěděl, že jsou to Uriáši, bral by je za normální lidi. V neděli se skupina s doprovodem přemístila do Uherského Hradiště. Zatímco technici naběhli na rutinní práci - připravit aparaturu na večer, členové skupiny nahlédli do míst, které v červenci zatopila voda. Oběd pro všechny byl připraven v Hotelu Grand, odkud se Uriah Heep přemístili na autogramiádu do Klubu Mír. Nezbytná zvuková zkouška měla zase rychlý průběh. Po ní se skupina jela ubytovat na hotel Moskva do Zlína. V 19.00 hodin už ale všichni seděli v autech a mířili zpět do Uherského Hradiště. Moc je zajímala předskupina Argema. Chtěli ji slyšet, protože shánějí někoho, kdo by s nimi vystupoval na jejich německém turné, upřesnil Jiří. Takže Argema je jedna z mnohých, která je v očekávání.
Po koncertě a po tiskovce se všichni přemístili do Zlína a na Jasennou do Graddolandu, kde si mohli prohlédnout sídlo a tygry ředitele společnosti Alexandra Cacha. V jednom ze tří srubů čekalo pak občerstvení. Podle dostupných informací byli všichni členové Uriah Heep trochu zděšeni ze všeho kolem. Dokonce jeden z nich se dal slyšet, že si myslel, že má doma ráj. Ovšem proti tomu, co vidí v Jasenné, je to nic... Před třetí hodinou ranní následoval návrat do hotelu. V pondělí po nezbytných nákupech (především českého skla zn. Bohemia) se Uriah Heep vydali okolo poledne zpět do Prahy. V 18.40 hodin, po pozdějím obědě v Jaltě, skupina z České republiky odletěla. Během celého pobytu doprovázela zpěváka Bernie Shawa dcera Karla Gotta Dominika Gottová.
M. Miškeříkováwww.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund