Číslo: 41
12.10.1998
Článků: 59

Titulní
Uherskohradišťsko
Brodský
Kultura
Z
Pro
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Rovný jeden kilogram semtexu ohrožoval Tropic club
Nad hradišťskou kandidátkou
BIG BAND Lichtenstein poprvé v České republice
Proběhne orální vakcinace lišek
Regenerace Louk koncem roku
Ptáme se za vás
5 milionů navíc
Devadesátiletá chodkyně sražena
Důchodci vás zvou mezi sebe
Hubert na Lešné
Chráněný ledňáček brání regulaci dvou úseků Olšavy

Rovný jeden kilogram semtexu ohrožoval Tropic club
Uh. Brod, Uh. Hradiště, Kunovice (Mac) - Třikrát během dvou dnů oznámil anonym na linku 158 umístění výbušniny. K prvnímu případu došlo v sobotu 4. října krátce po půlnoci. Na výše uvedenou linku Správy policie jihomoravského kraje v Brně oznámil neznámý mužský hlas umístění výbušniny v objektu uherskobrodské diskotéky Tropic club. Pachatel uvedl, že se jedná o jeden kilogram trhaviny semtexu, jenž má vybuchnout 15 minut od telefonátu. Na místo se dostavila hlídka obvodního oddělení Uh. Brod, která ve spolupráci s hlídkou městské policie a pořadatelskou službou diskotéky provedla vyklizení objektu. Po příjezdu další výjezdové skupiny z Okresního ředitelství policie byla provedena kontrola celé budovy. Žádná výbušnina ovšem nalezena nebyla, a tak byl provoz diskotéky kolem druhé hodiny ranní opět zahájen. Proč se pachatel dovolal do Brna, nám objasnil tiskový mluvčí uherskohradišťské policie Jaroslav Krejčíř.
Pachatel se do Brna pravděpodobně dovolal omylem. Tím, že volal z mobilního telefonu a vytočil pouze číslo 158, bez uvedení předčíslí, automaticky se dovolal do Brna. Kdyby volal z pevné linky, tak se dovolá na uherskohradišťskou policii, objasňuje situaci Krejčíř. Tatáž situace se opakovala také v pondělí 5. října. Kolem desáté hodiny dopolední oznámil neznámý ženský hlas na sekretariát Obchodní akademie v Uherském Hradišti umístění výbušniny v budově školy. Škola měla podle ženy do dvou hodin vybuchnout, dodává tiskový mluvčí. Přivolaná policie vyklidila objekt budovy a byl přivolán speciální pes až z Brna na vyhledání výbušniny. Služební pes ovšem po ohledání objektu nic nenašel, takže chod školy pokračoval obvyklým způsobem.
Třetí oznámení na sebe nenechalo dlouho čekat. Ve večerních pondělních hodinách byl na linku 158 nahlášen mužským hlasem další případ uložení výbušniny. Ta se tentokrát měla údajně nacházet v Klubu Trio v Kunovicích.
Majitel Klubu, který se zdržoval v objektu sám, odmítl umožnit policii prohlídku objektu s tím, že je to výmysl. K žádnému výbuchu v uvedené budově nedošlo.Nad hradišťskou kandidátkou
Uh. Hradiště - V okresním městě kandiduje sedm politických stran a koalic: KDU-ČSL, Kruh (ODA a nezávislí kandidáti), KSČM, Koalice politických stran (US a DEU), ČSSD a DŽJ.
Nejvyšší věkový průměr má podle očekávání kandidátka DŽJ, a to 64 let, následují komunisté s 50 lety, třetí nejstarší jsou lidovečtí kandidáti s věkovým průměrem 47,62. Kandidátům Kruhu je v průměru 47 let. Naopak nejmladší kandidáty nominovala do listopadových voleb Koalice politických stran. Součet věku US a DEU, jako u jediné kandidátky , klesl pod 1000 let, s průměrem 36,5 roku. V Koalici a Kruhu kandiduje nejvíce žen, v obou po šesti, ODS získala tři ženy, důchodci žádnou.
Nejstarším kandidátem do Městského zastupitelstva v UH bude Vladimír Meixner z KDU-ČSL (75 let), druhým nejstarším pak Bedřich Konečný z ČSSD (74 let), teprve na třetím místě je lídr důchodců František Šišpera (73 let). Nejvíce občanů s vysokoškolským vzděláním je na kandidátce Kruhu. Celkem 21 z 27 kandidátů má nějaký titul. Z tohoto počtu je devět inženýrů, šest magistrů, dva doktoři přírodních věd, dva lékaři a dva doktoři filozofických věd. Kupodivu na druhém místě v počtu titulů jsou komunisté, kteří pro politiku získali šest inženýrů, jednoho PhDr., dva RNDr. a pět kandidátů má titul, který zcela jistě na jiných kandidátkách nenajdeme - RSDr. Pro porovnání za ODS kandiduje deset inženýrů a tři lékaři.
Zajímavý pohled je na kandidátku Kruhu, kde se to jen hemží řediteli a zástupci ředitelů. Na kandidátce obsadili ředitelé čelní posty a najdeme je na druhém, třetím, čtvrtém a šestém místě. Jedničkou Kruhu je současný starosta Ing. Ladislav Šupka. Naopak v popředí kandidátky komunistů jsou učitelé, a to na druhém, třetím, čtvrtém a desátém místě. V ODS je na kandidátce zastoupeno pět ředitelů, v Koalici (US a DEU) osm podnikatelů. Sociální demokraté vsadili na lidi mnoha profesí, v jejich řadách najdeme techniky, jedenáct vysokoškoláků i několik dělníků.
Pokud porovnáme věkový průměr prvních pěti na všech kandidátkách, to znamená těch, kteří mají šanci dostat se do zastupitelstva, zjistíme, že suverénně nejstarší lídry mají DŽJ (jsou jen dva). V úplných kandidátkách jsou to lidovci. Suverénně nejmladší horké favority postavila Koalice, když prvním pěti je pouhých 169 let, což představuje věkový průměr 33,8 let.
Po podrobném prostudování kandidátky do hradišťského zastupitelstva zjistíme věk nejmladší kandidátky. Eva Jahodová má teprve 19 let a je na 26. místě Koalice politických stran. A která jména jsou na kandidátkách stran nejčastěji zastoupena? Vedou Františci (12), Josefů je 11, Jaroslavů a Antonínů po 7. Zatímco mezi ženami projevují největší zájem o malou politiku Aničky, kterých je na kandidátce 5.
Milan KubíčekBIG BAND Lichtenstein poprvé v České republice

Paní Eva Finger a její manžel se podepisují do pamětní knihy na radnici. - Foto: Mac
Uh. Hradiště (Mac) - Vystoupení orchestru BIG BAND Lichtenstein z Lichtenštejnska provázela návštěvu Evy Finger se svým choťem a dalšími členy česko-lichtenštejnské společnosti. Orchestr Licheštejnského království na svém podzimním turné po střední a východní Evropě zahrál pro studenty uherskohradišťského gymnázia a další střední školy minulé úterý v Klubu kultury. Jedná se o nejlepší hudební těleso lichtenštejnského knížectví, jež hraje klasický jazz na vysoké úrovni. Zakladatelem a dirigentem orchestru je prof. Benno Marxer a jeho hudebníci jsou absolventi konzervatoře ve Vaduzu. Od roku 1983, tedy od svého založení, slaví orchestr úspěchy všude, kde vystoupí, ať už doma, či v cizině.
Paní Eva Finger, původem Češka napomohla finančnímu příspěvku na rekonstrukci Ústavu sociální péče pro mládež v Kunovicích na Bělince po loňských povodních. Také lichtenštejnská vláda poskytla na opravu Gymnázia v Uherském Hradišti finanční příspěvek.
Eva Finger se snaží vytvořit úzkou spolupráci mezi českou a lichenštejnskou zemí. Jedním z přání Evy Finger je také návštěva uherskohradišťských gymnazistů v lichtenštejnského království.
Před koncertem byli Eva Finger, její manžel, členové česko-lichenštejnské společnosti a zástupce Ministerstva kultury lichtenštejnského knížectví přijati starostou města Ing. Ladislavem Šupkou na radnici. Po krátkém projevu starosty města následovalo slavnostní zapsání do pamětní knihy a přípitek na další spolupráci. Na besedě s novináři Eva Finger přiznala, že naše kultura je přinejmenším na vyšší úrovni než lichtenštejnská.
Návštěva České republiky ovšem nebyla jen příjemná, ve Valticích totiž přišla o svůj luxusní vůz značky Mercedes.Proběhne orální vakcinace lišek
Uh. Hradiště (red) - Ve dnech 17. a 18. října 1998 proběhne na celém území okresu orální vakcinace lišek proti vzteklině pomocí návnad vyložených do volné přírody. Celou akci organizačně zajistí Okresní veterinární správa v Uh. Hradišti ve spolupráci s místními organizacemi Českomoravské myslivecké jednoty, Okresního mysliveckého spolku ČMMJ a nájemních honiteb Lesů ČR.
V zájmu hladkého průběhu akce a ochrany zdraví člověk, zejména dětí, je třeba dodržet doporučené zásady: 1. nedotýkat se vyložených návnad nebo je dokonce sbírat a manipulovat s nimi, 2. nechodit do volné přírody se psy po dobu 10 dnů od vyložení návnad, 3. v případě potřísnění očkovací látkou, která je v plastikovém obalu uvnitř návnady, vyhledat lékaře, 4. poučte své děti.Regenerace Louk koncem roku
Jarošov (VaMP) - Většina bytových domů, které byly vybudovány po 2. sv. válce, byla provedena v panelové technologii. V současné době přibližně jedna třetina obyvatel České republiky bydlí v panelácích. V sídlištích se pouze bydlí, ale ostatní životní funkce sídlišť přebírají původní městské čtvrti. V sídlištích chybějí sítě obchodů, služeb, zařízení pro volný čas dospělých i mládeže, možnost každodenní rekreace je téměř nulová, problémy nastávají se školní docházkou. Nezanedbatelným není ani depresivní vzhled sídlišť: šedé domy, podél komunikací a někde i na zbytku travnatých ploch parkují automobily. Pro vytvoření kvalitního prostředí na sídlištích je zapotřebí uplatnit komplexní přístup k řešení všech závad. Ministerstvo pro místní rozvoj proto navrhuje vyhlášení Programu regenerace sídlišť jako pomoc při zajištění celkové regenerace sídlišť.
Všechny negativní jevy jsou charakteristické pro sídliště Jarošov - Louky. Výchozím podkladem pro zpracování zmíněného projektu regenerace jsou názory, požadavky a návrhy obyvatel sídlišť. Formou anket počátkem září mohli odpovídat právě lidé ze sídliště Louky. Do konce letošního roku by tak město mělo získat podklad, který mu umožní zapojit do chystaného Programu regenerace sídlišť, ale i dalších podpůrných programů. Koncem tohoto roku by podle městského architekta měla být vypracována návrhová část, upřesnila další postup zástupkyně starosty Božena Tvrdíková. Tato část bude zpracována právě na základě ukončené ankety a po projednání pracovní skupinou, která se bude podílet i na zpracování následné ekonomické studie. K účasti na činnosti pracovní skupiny by měl být přizván kromě člena městské rady i zástupce obyvatel sídliště, vedení SBD Slovácko a zpracovatel projektu.Ptáme se za vás
Zhruba před třemi lety se mluvilo o tom, že čerpací stanice Aral chce s sebou do města přivést i společnost McDonald#s. Před nedávnem se o vzniku jídelny McDonald v centru města začalo šuškat znovu. Co o tom víte?
Ladislav Šupka, starosta Městského úřadu Uh. Hradiště:
Něco jsem o tom slyšel, ale nevím o tom nic.

Před týdnem tiskem probleskly zprávy, že hráči FC Synot oslavili dosavadní šňůru neporazitelnosti na hřištích soupeře tím, že si dojednoho nechali obarvit vlasy na blond...
Milan Omelka, sekretář FC Synot Staré Město:
Samozřejmě tato informace se dostala až k nám, ale musím všechny ujistit, že to není pravda. O tom se ostatně může každý přesvědčit na vlastní oči. Naši hráči byli pochopitelně touto nepravdivou informací rozladěni, protože namísto žlutými hlavami by chtěli své fanoušky upoutat kvalitní hrou na zeleném trávníku. Určitě by vymysleli něco novějšího. Barvení vlasů může provázet oslavu postupu, nebo třeba vítězství v poháru, ale takto? Informaci o barvení hlav rozšířil jistý nejmenovaný hráč. Na novináře, který se jí chytil, patrně silně zapůsobila skutečnost, že hráči Hlahůlek, Bužek a Formánek nastupují na trávník s netradičně krátkým sestřihem. Ale o barvení nebyla řeč. Snad neprozradím mnoho, když řeknu, že jeden z hráčů by v případě barvení místo barvy blond dal přednost černé...

Kolik ročně stojí město úroky z úvěrů ať už z půjček, které si vzalo město u peněžních ústavů, nebo tím, že ručilo svým majetkem soukromým firmám?
Ladislav Šupka, starosta Městského úřadu v Uherském Hradišti:
Splátková jistina všech úvěrů činí 12,7 milionů korun ročně a úroky 5,96 milionů ročně.

Jak je možné, že v době optimalizace sítě škol se otevírá v Uherském Brodě Obchodní akademie, když studenti ekonomických škol tvoří podsatnou část nezaměstnaných v tomto okrese?
Ředitel Školského úřadu v Uherském Hradišti odpovídá:
Jedná se o dlouhodobý koncepční záměr pro spádovou oblast Uherskobrodska. Jedna třída obchodní akademie se nacházela vždy v Bojkovicích. Posléze, pro obtížnou sjízdnost Bojkovic, jsme rozhodli o tom, že tato jedna třída obchodní akademie bude přemístěna do Uherského Brodu pro doplnění nabídky a možnost studia děvčat z padesátitisícové oblasti Uherskobrodska. O jednu třídu je v nabídce pro možnost studia těchto oborů snížena kapacita ze čtyř na tři třídy na Obchodní akademii v Uherském Hradišti. Nechceme žádné pseudoekonomické obory, a ani je již neotvíráme. Jedná se především o manažery a asistenty podnikatelů. Tyto obory byly pod tlakem argumentů trhu práce a nezaměstnanosti zrušeny. Mohu však konstatovat, že jsme jedním z okresů, které jsou v tomto směru nesrovnatelně popředu. Po dobu dvou let bude vycházet šest set absolventů těchto oborů, v letošním a minulém roce jsme však již přijímali do těchto oborů pouze něco málo kolem tří set. Došlo tedy k velmi radikálnímu snížení počtu těchto absolventů, tak , abychom z nich dále nedělali potencionální zákazníky pro úřad práce.5 milionů navíc
Uh. Hradiště (VaMP) - Celkem zhruba o pět milionů korun se zvýšila položka příjmů městského rozpočtu na rok 1998. Od státu získalo město dotaci na volby, na opravu škod způsobených povodní na základních a mateřských školách, na kulturní zařízení a uskutečnění Festivalu lidových nástrojů, Projektu 100 a letní filmové školy v letošním roce. Ve výdajové části rozpočtu pochopitelně nastaly rovněž změny v návaznosti na požadavcích odboru rozvoje města, správy majetku města a životního prostředí. O tom, kam poputují z městské kasy peníze, rozhodne jedno z posledních jednání městského zastupitelstva, které se sejde před listopadovými volbami.Devadesátiletá chodkyně sražena
Nivnice (Mac) - Třiatřicetiletý řidič osobního vozidla Hyundai Lantra způsobil dne 2. října v obci Nivnice dopravní nehodu se smrtelným zraněním. Při jízdě ve směru od místa ležícího mimo silnici od stánku PNS, odkud vyjížděl ve směru na obec Korytná, se plně nevěnoval řízení vozidla a situaci v silničním provozu a zpětným levým zrcátkem srazil devadesátiletou chodkyni. Ta přecházela silnici ve směru ke kostelu a utrpěla těžké zranění, kterému v nemocnici v Uh. Hradišti podlehla. Řidiči hrozí za uvedený trestný čin odnětí svobody v trvání dvou let a odebrání řidičského průkazu.Důchodci vás zvou mezi sebe
Uh. Hradiště (VaMP) - Klub důchodců, který v okresním městě oficiálně vznikl jakýmsi ustavujícím sněmem 2. června v hradišťském Penzionu, čítá v současnosti 134 členů. Jeho činnost financuje především městský úřad a na mnohé akce přispívají důchodci ze svého. Za poměrně krátkou dobu se jeho vedení podařila pro naše starší občany zorganizovat řadu zajímavých programů. Kromě tematických přednášek, uspořádaných s měsíční pravidelností, kde je hlavním tématem zdravotnictví, důchodci navštěvují třeba divadelní představení a čile se rozvíjí činnost v zájmových kroužcích: karetním, debatním a šachovém. Čas od času se najde prostor pro přátelská setkání, to poslední se ukutečnilo 4. října 1998. Příjemnou atmoféru dokreslovala živá hudba, tanec a podle chuti i sklenička dobrého vína či piva.
A co naše důchodce v nejbližším čase čeká? Už za pár dnů, 18. října od 14.00 hodin ve velkém sále Klubu kultury v Uh. Hradišti proběhne Společenské odpoledne. K tanci a poslechu zahraje Staroměstská kapela Petra Luběny, přičemž bohatá tombola čeká na všechny účastníky. V rámci přednášek 23. října bude od 16.00 v Penzionu vyprávět lékař Radek Hon o onemocnění srdce a cév v pokročilém věku. Je třeba říci, že akcí Klubu důchodců se může zúčastnit naprosto každý, bez ohledu na to, zda je členem Klubu, upřesnil Josef Puk, předseda Klubu důchodců.Hubert na Lešné
Lešná (vk) - V sobotu 17. října proběhnou v areálu ZOO a zámku Zlín - Lešná tradiční oslavy svatého Huberta. Návštěvníci Lešné budou moci sledovat Hubertovu jízdu, myslivci z Lukova a ze Štípy předvedou psy loveckých plemen, na své si přijdou i ctitelé sokolnictví a milovníci zvířat. Myslivce jistě potěší výrobky a suvenýry specializovaných mysliveckých firem instalovaná ve starém muzeu, pro veřejnost je připravena výstava historických zbraní na lešenském zámku a táborák v oboře. Oslav se zúčastní i velmistr Řádu svatého Huberta dr. Josef Štych a nejvyšší lovčí, profesor Josef Hromas.Chráněný ledňáček brání regulaci dvou úseků Olšavy
Veletiny (Kk) - Na zaplavená pole a vytopené sklepy si budou muset zvyknout občané vesnic v okolí nezregulovaných úseků řeky Olšavy. Nezregulovaný úsek Olšavy je příčinou toho, že při intenzivnějších srážkách a zvýšení hladiny vody se právě zde řeka vylévá z břehů. Bohužel, když je vody hodně, zaplavuje nejen přilehlá pole, ale kanalizací vniká i do sklepů občanů, kteří jsou na Olšavu napojeni. Řešením je instalování zpětné klapky, mnozí občané ale klapku zrušili, protože zjistili, že jejich izolace není dostatečná a voda přes ni a zdi dále prosakuje. Lidé mají pocit, že s tím nejde nic dělat, nebo že s tím nikdo ani nic dělat nechce. Nezregulovaný kousek řeky se totiž při větší vodě snadno zahltí a zacpe, uvedl starosta Veletin. Prý tam našli nějakého vzácného ptáka, my si ale myslíme, že je to jenom jejich výmysl, protože nemají peníze na regulaci a lidé na to doplácí, jsou názoru samotní občané této obce.
Ledňáček říční je u nás chráněný zákonem a patří do skupiny vzácnějších ptáků. Na úseku nezregulované Olšavy se skutečně tento druh vyskytuje. Ledňáčkovi vyhovuje tento terén, protože potřebuje pro výstavbu svých nor a hnízdění strmé břehy, které se zde nachází. U regulovaných toků většinou tyto strmé břehy nejsou, a i když se tyto spontánně vytvoří, zasypávají je vodohospodáři kamením. Proto je tento druh ptáka vzácný, objasňuje ochranář referátu životního prostředí okresního úřadu Šnajdara.
Jak dále uvedl, oba nezregulované úseky řeky Olšavy Povodí Moravy jako správce toku respektuje a nemá v úmyslu s nimi něco v budoucnu dělat. Myslím, že by tyto úseky řeky zasluhovaly vyšší územní ochranu, například formou rezervace nebo přírodní památky. Byla by velká škoda, aby se tyto poslední zbytky divokých řek zlikvidovaly. Případným snahám o regulaci bychom rozhodně bránili. Problém je v tom, že pokud jsou toky zregulovány a Olšava je zregulovaná, tak zde dochází k urychlení spádu vody, pokud pak voda narazí na nezregulovaný úsek, je to pro ni překážkou a může dojít k vylití, doplnil Šnajdara.www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund