Číslo: 45
09.11.1998
Článků: 51

Titulní
Uherskohradišťsko
Brodský
Kultura
Z
Pro
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Pozvánka na módní přehlídku
Poslanci chtějí zůstat býti chránění
Bojkovice mají Nábřeží Masaryka
Dočkáme se školního psychologa?
Den otevřených dveří
Lékárenské služby
Ptáme se za vás
Opravené čelní sklo automobilu může být jako nové
V Mistřicích se nezahálelo
Pěstovali konopí a prodávali mariuhanu
Zájem o Real Kredit stoupá
Setkání KDU-ČSL v neděli
Spořte s buřinkou a vyhrajte 100.000 korun
Napadl každého, kdo mu přišel do cesty

Pozvánka na módní přehlídku
Uh. Hradiště (eka) - Na sobotu 14. listopadu připravuje Klub módy při Klubu kultury v Uh. Hradišti letos již třetí módní přehlídku s hosty. Pro nadcházející sezónu podzim - zima 98/99 budou prezentovány v samostatných kolekcích kabáty, kostýmy, společenské oblečení pro dámy i pány od našich známých oděvních výrobců z Pardubic, Prostějova, Čáslavi, Ostravy a od místní firmy Anon z Kunovic. Populární módní návrhářka Natali Ruden, působící v Praze, představí kolekci originálních společenských modelů a o nových způsobech tetováže bude diváky informovat Lenka Rašticová (Anel studio). Vůní večera se stane nový pánský parfém Hugo Boss, který si budete moci přímo zakoupit. Pro všechny diváky máme připraven malý dáreček, opět slosovatelné vstupenky a možnost zakoupení užitečných drobností. Proto si raději do peněženky přidejte bankovku navíc. Zveme Vás do velkého sálu Klubu kultury v Uh. Hradišti v sobotu 14. listopadu 1998, začátek je v 19.30 hodin.Poslanci chtějí zůstat býti chránění
Praha (red) - I když před parlamentními volbami všechny politické strany hlasitě volaly po změně zákona, která by zúžila imunitu poslanců a senátorů, vše opět spadlo pod stůl. Poslanci našeho klubu podali návrh na to, aby v přestupcích byli poslanci a senátoři stejně postižitelní jako ostatní občané a v oblasti trestní aby mohli být trestně stíháni po uplynutí poslaneckého mandátu, uvedla pro Dobrý den, Slovácko Michaela Šojdrová, poslankyně PSP ČR za KDU-ČSL. Záměr lidovců vycházel se skutečnosti, že šíře imunity poslanců a senátorů u nás je v porovnání s ostatními zeměmi nesrovnatelná.
Očekávala jsem, že návrh zákona, který by nás zařadil mezi civilizované země, bude konečně schválen, netajila se se svým odhadem poslankyně. Na otázku, proč se tak nestalo, by podle Šojdrové mohli odpovědět jen ti, kteří pro propuštění návrhu zákona do druhého čtení hlasovali. Bylo jich málo. Z přítomných 186 poslanců bylo zapotřebí 94 hlasů pro. Nakonec jich souhlasilo 50, proti bylo 136. Proti přijetí zákonu bylo 11 hlasů z US, 59 z ODS, 24 z KSČM a 42 z ČSSD.Bojkovice mají Nábřeží Masaryka
Bojkovice (red) - Součástí oslav 80. výročí vzniku samostatného Československa bylo v nejvýchodnějším městě našeho okresu odhalení desky s nápisem Nábřeží T.G. Masaryka. Tak od 27. října nese název nábřeží u řeky Olšavy, která městem protéká. Málokdo ví, že právě Masaryk byl ještě za Rakouska-Uherska poslancem Bojkovic v říšské radě, uvedl při příležitosti odhalení nápisu starosta města Ladislav Kocman. T.G. Masaryk navíc pomohl získat pro Bojkovice nezbytné peníze na regulaci toku Olšavy a značnou částkou přispěl na stavbu měšťanské školy v Bojkovicích.Dočkáme se školního psychologa?
Uh. Hradiště (mat) - Problémy různého druhu se dnes valí na každého, studenty nevyjímaje. Ti se poté velmi lehce dostávají do konfliktů nejen se svými spolužáky, ale i s vyučujícími a s rodiči. Ačkoliv mnozí z nich hledají, řešení nacházejí jen obtížně. Jak z toho ven?
Vlaštovkou, která ovšem sama o sobě jaro nedělá, by mohla být stále intenzivnější diskuse o instituci školního psychologa. Měl by to být v podstatě první člověk, který ve škole řeší problémy, tvrdí PhDr.Bezděková z Okresní pedagogicko-psychologické poradny v Uherském Hradišti.
Počet škol, jež by o zřízení této funkce měly zájem, roste geometrickou řadou. Veškerá iniciativa ale až dosud narážela na nedopracované legislativní mantinely. S nápadem dále už nečekat a nechat vzniknout jakýsi mezistupeň přišlo vedení Gymnázia v Uherském Hradišti. Gymnazisté z okresního města tak mají od 2.listopadu možnost ve školních prostorách konzultovat své problémy právě s PhDr. Bezděkovou. Ta je iniciativou vedení školy viditelně potěšena: Je to dobrá věc, protože za problémy jsem přišla sama, nečekám, až studenti přijdou k nám. Předchází se tak konfliktům.
Problémy chce Bezděková řešit na místě. Vyjasněním situace, spoluprací s rodiči, popřípadě diskusí s vedením školy i s konkrétními vyučujícími. Zájem o své služby nedokáže zatím odhadnout, ale věří v přímou úměru přibývajícího času s počtem studentů vyhledávajícím její rady.
Podle Bezděkové není vyloučeno, že se na ni se svými problémy obrátí také sami pedagogové. Ti se totiž často ostýchají vyhledat pomoc odborného psychologa. Když bude fungovat přímo ve škole, mohli by mnozí svůj ostych ztratit.
Podobný zájem jako na uherskohradišťském gymnáziu projevili i na několika základních školách v našem okrese. Problémy základních škol jsou specifické, říká Bezděková a dokládá konkrétně. Na základních školách se řeší spíše jevy spojené s chováním, kdežto na školách středních jde častěji o otázky související s hledáním sebe sama, svých hodnot apod.
Nezbývá než doufat, že se funkce školního psychologa brzy dočkáme. Problémy (ať už zjevné, nebo skryté) by se tím mohly když ne úplně vyřešit, tak alespoň zmírnit.Den otevřených dveří
Uh. Brod (red) - Centrum odborné přípravy technické Střední odborná škola vás zve na Den otevřených dveří COPt, a to v sobotu 14. listopadu v době od 8 do 12 hodin.Lékárenské služby

	Uherský Brod
	9. listopadu - 16. listopadu Lékárna Poliklinika sídliště

	Uherské Hradiště
	9. listopadu - 	Nemocnice
	10. listopadu -	Vodní
	11. listopadu -	poliklinika
	12. listopadu -	Havlíčkova
	13. listopadu -	Štěpnice
	14. listopadu -	Nemocnice
	15. listopadu -	Vodní
	16. listopadu -	FrantiškánskáPtáme se za vás
V Uherském Hradišti byli nedávno zadrženi obchodníci s padělanými americkými dolary. Můžete nám k celému případu sdělit něco bližšího?
Mgr. Ivana Moosová, mluvčí Policie ČR:
Kriminalistům se podařilo zajistit šest Ukrajinců a jednoho Čecha, kteří se pokoušeli prodat 13.000 padělaných amerických dolarů. Pachatelé byli zadrženi jednak v hotelu Grand a jednak v jeho těsné blízkosti. Sto třicet padělaných bankovek v nominální hodnotě 100 dolarů se právě v okamžiku zadržení pokoušela prodat českému zákazníkovi za cenu 195.000 korun. Policie pochopitelně peníze zajistila a zaslala k expertíze. Soudce na všechny muže uvalil vazbu a vyšetřovatel je obvinil z trestného činu padělání a pozměňování peněz. V případě odsouzení jim hrozí 10 až 15 let odnětí svobody.
Šlo o kvalitní padělky?
Padělané bankovky určitě nepocházejí z České republiky. Státní zkušebna peněz České národní banky vyhodnotila tyto padělky jako skutečně zdařilé.

V poslední době se hodně hovoří o nebezpečí infekční choroby nervového systému zvané tetanus, která se projevuje dlouhodobými křečemi svalů, napjatým držením hlavy či strnutím šíje. Je toto nebezpečí oprávněné?
Okresní hygienická stanice, Uherské Hradiště:
Tetanus končí smrtí, kterou způsobuje látka tetanotoxin. Můžeme jej dostat poměrně snadno, stačí nepatrné škrábnutí. V socialistickém zdravotnictví jsme byli vyzýváni příslušnými zdravotnickými orgány, abychom se v určený den dostavili k očkování. Podle současné legislativy má každý občan povinnost pečovat o své vlastní zdraví sám, takže je třeba si hlídat, kdy bylo očkování proti tetanu naposledy provedeno. Očkovací vakcína proti tetanu vystačí na období 10 až 12 let. Je jedinou očkovací látkou, kterou lékař poskytuje zdarma.

Bude na Základní škole ve Starém Městě otevřena třída se zaměřením na fotbal?
Jaroslav Hastík, manager FC Synot Staré Město:
Zatím určitě ne. Základní škola zatím o zřízení sportovní třídy nemá zájem, fungují zde pouze tzv. sportovní hry. Pokud budou otevírány sportovní třídy na III. ZŠ v Uherském Hradišti, není reálná šance na otevření třídy se zaměřením na fotbal.Opravené čelní sklo automobilu může být jako nové
Uh. Hradiště (Mac) - Výměna čelního skla automobilu je drahou záležitostí. Drobná poškození mimo zorné pole řidiče se však dají opravit. Zmínit můžeme například u nás velmi rozšířenou technologii oprav, tzv. americkou metodu vyvrtávání a následného lepení vrstveného (lepeného) skla. Novinka - Glass Repair, jejímž výrobcem je společnost Kao Chiang Chemical z Taiwanu byla uvedena na domácí trh zhruba před šesti měsíci, postupně získala homologace v 18 zemích světa a v současné době začíná její distribuce. Technická způsobilost tohoto výrobku byla nedávno schválena i v České republice, a tak se nová technologie oprav čelních skel může rozšířit i u nás. Při použití technologie Glass Repair není nutné vyvrtávání poškozeného místa a výrazně jsou sníženy náklady na opravu čelního skla. Tato metoda přináší při zachování vysoké kvality výraznou úsporu času a snížení ceny opravy pro zákazníka. Kompletní oprava poškozeného skla netrvá vyškolenému pracovníkovi déle než 20 minut.
Konečná cena pro motoristu je závislá na typu automobilu a na velikosti praskliny. Bude se pohybovat od 200 do 800 korun, zdůrazňuje přínos nové metody Josef Dostál, jednatel firmy N.E.T. Praha, která je výhradním dovozcem nového výrobku do České republiky. Malá krabička obsahující opravárenskou sadu Glass Repair je vhodná nejen pro opravy hvězdicových prasklin (pavouků) a terčových prasklin (s vydrolením skla), ale i pro zacelení podélných (radiálních) prasklin. Zkušebna silničních vozidel Ústavu pro výzkum motorových vozidel (ÚVMV), která prováděla zkoušky nutné pro schválení technické způsobilosti, z bezpečnostních důvodů stanovila maximální rozměry opravovaných prasklin. Poškozená místa na čelním skle jsou opravovaná speciálním lepidlem, které je součástí sady Glass Repair.
Kromě lepidla je v ní aplikační trojnožka s pístkem z umělé hmoty nutná pro opravy pavouků a terčových prasklin, zakrývající celofánové fólie, kovová škrabka pro odstranění přebytku zaschlého lepidla a originální i český návod k použití. Pokud je vrstvené sklo poškozené, dostává se do praskliny vzduch, a vzhledem k tomu, že vzduch má jiný index lomu světla než sklo, je i tato prasklina viditelná, vysvětluje František Juřeník, jednatel firmy KIMO, spol. s.r.o. Šumice, která je výhradním distributorem pro Moravu a zároveň autorizovaným servisem. Lepidlo sady Glass Repair má stejné optické vlastnosti jako automobilové sklo. Po aplikaci lepidlo navzlíná do praskliny, vytlačí vzduch a zároveň slepí sklo v poškozeném místě, případně zacelí prostor, z něhož se sklo vydrolilo. Lepidlo se vytvrzuje působením UV záření, a to buď vlivem slunečního světla, nebo použitím zdroje UV záření - výbojky.
Výrobek se bude prodávat i v běžné prodejní síti, a to zhruba za 800 Kč. A to i z toho důvodu, že uvedená lepicí metoda se dá aplikovat i na lepení jiných druhů vrstvených skel, např. bezpečnostní výlohy atd.V Mistřicích se nezahálelo
Mistřice (VaMP) - Tvrdit, že o této malé obci se ví jen díky úspěchům požárního sportu, by jistě nebylo úplně pravdivé. I když v letošním roce získali tamní hasiči 2. místo v boji o titul mistra republiky. Končící volební období započaté v roce 1994 s sebou přináší i čas rekapitulace. Chtěli jsme především splnit slib v podobě uskutečnění plynofikace, která nejen že dnes umožňuje pohodlnější život občanů, ale zlepšila i životní prostředí v obci, vidí dnes význam jedné z nejnáročnějších akcí starosta František Šuranský. Dalším úkolem, který před obecním zastupitelstvem stál, byla likvidace žlebů a skládek s léty vzniklých. Obec má vypracovaný Územní plán obce a Program obnovy vesnice, Mistřice se staly členy Sdružení měst a obcí východní Moravy.
V letošním roce se podařilo zplynofikovat základní a mateřskou školu, v části obce Suhrady byl vybudován sběrný dvůr na výkup odpadových surovin a dvakrát do roka i nebezpečného materiálu. K těmto krokům nás vedla skutečnost, že obec se v minulosti neslavně proslavila na okrese svými černými skládkami, které doslova vznikaly na každém kroku. Tyto skládky se nám podařilo z devadesáti procent zlikvidovat, konkretizuje starosta Šuranský. Co zbývá provést, jsou terénní úpravy v rámci kanalizace. Pokračovat v nich se ale bude i v roce příštím. Patrně jednou z posledních akcí v těchto dnech končícího obecního zastupitelstva bylo provedení plynofikace obecního úřadu v nákladu 168.000 korun. Řada akcí by však vznikla jistě mnohem nákladněji, kdyby se do nich nezapojili právě členové rady a zastupitelstva a v posledním čase i vojáci, plnící v Mistřicích náhradní civilní službu.Pěstovali konopí a prodávali mariuhanu
Uh. Hradiště (Mac) - Dva mladíci ve věku 16 a 17 let z obce Topolná v průběhu tohoto roku vypěstovali konopí, které následně sušili. Jednalo se asi o 85 rostlinek, které objevila uherskohradišťská kriminální policie, uvádí tiskový mluvčí Jaroslav Krejčíř.
Šetřením bylo dále zjištěno, že oba pachatelé v průběhu měsíce července až října 1998 poskytli asi v 15 případech ke kouření mariuhanu dalším dvěma osobám z uvedené obce. Pachatelům hrozí za trestný čin šíření toxikomanie odnětí svobody až do výše 3 let.Zájem o Real Kredit stoupá
Slovácko (VaMP) - Hodonín, Kyjov, Uherský Brod a Uherské Hradiště, to jsou lokality, kde v současnosti funguje u vytypovaných obchodních partnerů systém Real Kredit. Jde o splátkový prodej na půjčku, kde nezaplatíte nic navíc, protože úroková sazba je nulová. Výše ročního kreditu se přitom může pohybovat v rozpětí od pěti do sta tisíc korun, upřesnil přednosti celého systému Ivo Malušek, ředitel společnosti Štěrba Leasing, s.r.o., která Real Kredit provozuje. K tomu, abyste si z nabídky řady zboží vybrali a nakoupili přesně podle svých požadavků, bez ohledu na svou současnou finanční situaci, potřebujete jen občanský průkaz, fotografii a trvale bydlet v ČR. Po výběru zboží a uhrazení první splátky ve výši 30 procent si můžete zboží odvézt domů, na zbývající dlužnou částku se vám stanoví buď půlroční, nebo roční splátkový kalendář. Po uhrazení poslední splátky máte nárok znovu čerpat plnou výši kreditu.
Síť našich obchodních partnerů zároveň umožňuje získání až pětiprocentní slevy při nákupu v hotovosti pro každého člena OS Real Kredit, uvedl dále Ivo Malušek.
V současné době roste počet klientů, kteří využívají nabídky Real Kreditu k rekonstrukci domů, zařízení bytů či plynofikaci a nákupu vánočních dárků. Jako příklad bychom mohli uvést zvýšený zájem lidí, kterým končí stavební spoření a hledají možnosti, jak získat další finanční prostředky k rychlé realizaci svých záměrů bez omezení, konkretizoval Ivo Malušek. Prostřednictvím našeho systému mohou lidé navázat na spoření, nebo zhodnotit dosavadní úspory. Navíc si neklademe podmínku, že je třeba finance prostavět.
Systém Real Kredit dnes nabízí na 60 obchodních partnerů, kde lze nakoupit veškerý sortiment zařízení pro domácnost, firmu nebo zahradu.
Prodejny zapojené do tohoto systému jsou jednotně označeny modrým logem Real Kredit (regionální zastoupení v Autosalonu Daewoo v Uherském Hradišti).Setkání KDU-ČSL v neděli
Uh. Hradiště (VaMP) - KDU-ČSL patrně nemá příliš času na své voliče, jinak by si totiž na setkání s nimi nemohla vybrat tak podivný čas, jakým byla neděle 8. listopadu, a to ještě v čase od 18.15 hodin. Do zasedací místnosti Domu politických stran na Palackého náměstí č. 293 (u obrů) totiž právě na tento termín KDU-ČSL zorganizovala setkání svých kandidátů do zastupitelstva Uh. Hradiště s občany, s podtitulem Rozhodněte o svém domově. Ovšem nedělní podvečer je alespoň podle mého názoru časem, kdy se o domově rozhoduje na úplně jiných místech...Spořte s buřinkou a vyhrajte 100.000 korun
Uh. Hradiště (Mac) - Líbil by se vám modernější byt či domek? Chystají se děti studovat? Napadají vás tyto a jim podobné otázky končící slovy: Kde na to ale vzít? Odpovědí vám může být nabídka produktu České spořitelny, a.s. spolu s ČS-stavební spořitelnou, a.s. v oblasti stavebního spoření. V současné době přichází ČS-stavební spořitelna s celou řadou novinek, výhod a výher pro nové klienty! Ti klienti, kteří si založí stavební spoření u ČSST v období do 30. listopadu 1998, budou automaticky zařazeni do reklamního losování o zajímavé ceny. Losováno bude celkem 50 výher a na jednoho z vás čeká 100.000 Kč! Vzhledem k tomu, že losování bude prováděno samostatně v rámci působnosti každé okresní pobočky ČS, a.s., je šance na získání některé z výher nesrovnatelně vyšší než u kterékoliv jiné podobné soutěže. Bližší informace o podmínkách založení stavebního spoření, podmínkách čerpání úvěru ze stavebního spoření a úročení těchto produktů vám rádi poskytnou zaměstnanci všech poboček České spořitelny, a.s.Napadl každého, kdo mu přišel do cesty
Uh. Brod (Mac) - Slovně a fyzicky napadl 59 letý občan z Březové minulé pondělí v hospodě u Bruštíků v obci Březová přítomné hosty. V tomto jednání pokračoval také před hospodou na parkovišti. Zde došlo k promáčknutí blatníku u vozidla Škoda Forman a firmě Coca-Cola tak vznikla škoda ve výši 1.900 Kč. Po předvedení na Oddělení pohraniční Policie ČR Březová urážel pachatel přítomné policisty, kopal do dveří a židlí. Muži, jenž byl následně předveden k lékařskému ošetření a odběru krve pro podezření z vlivu alkoholu, byla nasazena pouta. Ve svém hrubém jednání ovšem pokračoval i při nasedání do služebního auta, kde kopl oba policisty do nohou. Muž, jemuž bylo sděleno obvinění z trestného činu ublížení na zdraví, byl umístěn v policejní cele a za jeho chování mu hrozí odnětí svobody až do výše 2 let.www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund