Číslo: 45
15.11.1999
Článků: 70

Titulní
Uherskohradišťsko
Brodský
Kultura
Z
Pro
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Ve Starém Městě nebudou fungovat semafory
Kongres se vydařil a splnil svůj účel, tvrdí Kovářík
Dopravní policie se nezastavila
Rozpočet zřejmě bude nižší
Agrosovín, akciová společnost, vsadila na folie
Anketa na aktuální téma
Moje (ne)zkušenost


Ve Starém Městě nebudou fungovat semafory

Rekonstrukci světelné signalizace budou provázet částečná omezení dopravy a nefunkční semafory - Foto: P. Paška
St. Město (fal) - Již příští týden by měla začít rekonstrukce signalizace ve Starém Městě, v jejímž důsledku nebudou fungovat semafory na křižovatce u městského úřadu a u základní školy. Navíc bude vybudován zcela nový semafor u hřbitova.
"Rekonstrukce signalizace na křižovatce proběhne na stávající tři ramena s tím, že vše bude připraveno pro zřízení případného čtvrtého ramena za minimálních nákladů a zásahů do zpevněných ploch," objasnil tajemník Městského úřadu ve Starém Městě Vladimír Kučera. "Celý systém, který bude instalován, obsahuje dynamické řízení. To bude načítat aktuální stav vozidel. Z tohoto důvodu bude nutné do vozovky zařezat tak zvané indukční smyčky - čidla," řekl Kučera. Rekonstrukci signalizace proto budou provázet částečná dopravní omezení, kdy bude doprava ze dvou pruhů svedena do jednoho.
"Tato dopravní omezení potrvají zhruba čtrnáct dní a budou se provádět postupně," upřesnil Kučera a dodal: "Předpokládáme, že systém bude reagovat na aktuální zátěže jednotlivých ramen křižovatky, což bude mít za následek menší zdržení vozidel, a také by celý systém měl být mnohem spolehlivější."
Celá akce přijde městskou kasu téměř na dva miliony korun, přičemž dokončení rekonstrukce se předpokládá 15. prosince.Kongres se vydařil a splnil svůj účel, tvrdí Kovářík
Modrá, Uh. Hradiště (Kk) - Uplynulou středu skončil IV. Evropský kongres obnovy venkova, který byl zaměřen na využití energie na vesnici. Kongresu se zúčastnilo na 650 představitelů ze čtrnácti států Evropy. Mezi nejdůležitější přednášející patřili odborníci ze severských zemí, již mají s využitím a úsporou energie nejbohatší zkušenosti.
"Mrzelo nás, že se kongresu přes naše pozvání nezúčastnil ministr průmyslu a ministr životního prostředí. Přesto byl kongres všemi přítomnými hodnocen jako přínosný a na špičkové úrovni. Velký úspěch sklidil i folklorní soubor Kunovjan se svými vystoupeními," řekl Miroslav Kovářík, starosta Modré, který byl pověřen přípravou kongresu pro Českou republiku.
Příklady využití energie v praxi si mohli účastníci kongresu prohlédnout poslední den ve středu na čtyřech výjezdních trasách. Jedna z nich vedla do oblasti Bílých Karpat. Další pak z obce Modrá do Topolné, Šumic, Nezdenic a Hostětína, kde již místní občané využívají alternativní zdroje energie. "Nabytí nových zkušeností v tomto směru, k čemuž kongres sloužil, nastíní představitelům obcí další možnosti zavádění úsporných systémů. Pokud budeme schopni více využívat biomasu, zajistíme tak nejen nová pracovní místa, ale současně ušetříme finanční prostředky, kterých je v obcích stále nedostatek," dodal Kovářík.Dopravní policie se nezastavila
Region (Kk) - Dopravní policisté se v pátek 12. listopadu doslova nezastavili. Od rána až do večerních hodin totiž vzniklo v našem regionu přes patnáct dopravních nehod. K nehodě zachycené na snímku došlo ve Starém Městě v odpoledních hodinách na silnici E 55 směrem na Brno. Nepozorný řidič při předjíždění kamionu správně neodhadl své možnosti, kamion se mu předjet nepodařilo, a proto se za něj rychle zařadil. Rychlost vozu se mu však již nepodařilo zmírnit, a ačkoliv intenzivně brzdil, do kamionu zezadu narazil. Na tuto situaci pozdě zareagoval řidič osobního automobilu jedoucí za ním a došlo k řetězové srážce, při které spolujezdkyně jednoho z řidičů utrpěla zranění, jež si vyžádalo rychlý převoz do nemocnice. Další nehody se staly nejen v Uherském Hradišti, Uherském Brodě, ale také v Buchlovicích u motorestu Tramp a ve Strání, kde auto srazilo dítě.Rozpočet zřejmě bude nižší
Uh. Hradiště (fal) - Na prosincovém zasedání městského zastupitelstva bude projednáván rozpočet Uherského Hradiště pro příští rok. Oproti letošnímu roku je ale rozpočet koncipován jako mírně deficitní.
"Návrh rozpočtu je v příjmech 378 milionů korun a výdajích 392 milionů korun. V porovnání s rokem 1999 jde o 89,5% v příjmech a 94,4% ve výdajích," upřesnil místostarosta Uherského Hradiště Libor Karásek a dodal, že jednou z možností vyrovnání rozpočtu je v případě slušného plnění v letošním roce přesunutí části finančních prostředků do příštího roku.Agrosovín, akciová společnost, vsadila na folie
Boršice (red) - Situace v zemědělských podnicích v žádném případě není příznivá. Hledají proto možnosti, jak v současnosti přežít. Agrosovín, a.s. v Boršicích, se po několika letech hledání perspektivního řešení zaměřil na projekt výroby obalovin z plastů.
"V současnosti je klasická zemědělská produkce na takové úrovni, že finanční náklady do ní vložené při nízkých státních dotacích jsou u většiny komodit větší než samostatné prodejní ceny zemědělských produktů. Proto se vedení akciové společnosti rozhodlo realizovat výrobu třívrstvých PE folií, vyráběných pod obchodním názvem TRIFOL," objasnil vedoucí úseku plastů Bedřich Prokop. Na otázku, proč rozhodnutí vedení směřovalo právě na třívrstvé folie, Prokop odpověděl: "Je to ekonomicky zajímavější cesta ve srovnání s klasickou zemědělskou výrobou. V současné době zahajujeme výrobu folií TRIFOL jako první etapu s tím, že po ní bude v průběhu dvou let následovat potiskování folií a výroba konfekce, t.j. sáčků, tašek, pytlů a dalších výrobků."
Třívrstvé folie a obecně vícevrstvé folie mají řadu předností proti běžným foliím, tak zvaným monofoliím (v obecném povědomí jsou zcela nesprávně nazývány "igelity").
"Z těch předností je třeba upozornit na podstatně širší rozsah použití, lze je vyrábět podle specifických požadavků jednotlivých zákazníků, a co je nejpodstatnější, jsou ekonomicky výhodnější proto, že ve srovnání s běžnými foliemi mohou být o třetinu tenčí při zachování všech užitných vlastností, které vykazují monofolie. Tato skutečnost nabývá na významu právě v této době, kdy je na evropském trhu nedostatek surovin na výrobu folií a jejich cena v průběhu letošního roku vzrostla o více než dvojnásobek. Naši zákazníci již při začátku dodávek tuto skutečnost příznivě akceptují," tvrdí Prokop.
Jak dále uvedl, budou třívrstvé folie vyráběny v širokém sortimentu od transparentních, které budou sloužit k výrobě sáčků, tašek, stavebních či zemědělských folií, po dvoubarevné například na balení mléka, rašeliny a jiných substrátů. "Folie se používá také pro výrobu sáčků pro skladování zeleniny a masa v mrazácích," dodal závěrem Prokop.Anketa na aktuální téma
17. listopad je pro naši republiku významným dnem boje studentů za svobodu a demokracii. Jak byste zhodnotil uplynulých deset let od pádu komunismu?

Ladislav Kryštof, starosta Uh. Brodu:
"Myslím, že se hodně věcí povedlo, pár věcí se bohužel nepovedlo a táhne se to do dneška. To jsou například otázky legislativy, kdy se pozdní přípravou těchto opatření dovolily obrovské daňové úniky ať už na lehkých topných olejích, případně lihových produktech. Vcelku ale musím říct, že vývoj směřuje zdárně k demokracii."

Ladislav Trtek, starosta Nivnice:
"Je to přechod od totality ke svobodnému životu, který s sebou samozřejmě nese i negativní stránky, ale pro český národ je to přínosné. Tento vývoj je sice pozitivní, ale už předem bylo jasné, že to nebude procházka růžovým sadem. Mnoho věcí se ještě nevyřešilo, ale zákony a jiné důležité věci už si musíme hlídat a připravovat sami a v podobě, v jaké by měly být."

Anna Vydržalová, starostka Jankovic:
"Myslím, že situace se moc k lepšímu nezměnila. Lidé žijí tím, že si mohou dělat, co se jim zlíbí. Nejsou tak ohleduplní jako dříve, nepomohou si. Jsou nevraživí a závistiví. Navíc je tady velká nezaměstnanost, od toho se odvíjí, že lidé nemají peníze, jsou nevrlí a nadávají na všechno kolem. Všechno chtějí hned i po obci a nezajímá je to, že ani obec samotná nemá dostatek financí."

Cyril Churý, starosta Tupes:
"Myslel jsem si, že to bude rozhodně lepší, odstup deseti let však není příliš poznat. Rozhodně naši politici nesplnili to, co slibovali. Je dostatek věcí, na kterých to jde vidět. V něčem ale samozřejmě jistý posun je, i když spousta obyčejných lidí hodnotí současnou situaci záporně. Podívejte se například na plné úřady práce. To mluví za vše!"

Miroslav Kovářík, starosta Modré:
"Všeobecně se změnilo především myšlení lidí, zejména mladší generace. Díky otevření hranic mají širší nadhled i rozhled. Z pohledu starosty jsem toho názoru, že je dobrá i ta skutečnost, že každá obec může pracovat sama za sebe a s ostatními rozvíjet spolupráci."
Moje (ne)zkušenost
V jakém to žijeme světě?
Běžný život s sebou přináší příjemné i trpké chvíle. Možná právě tím, že o nich napíšete do naší rubriky "Moje (ne)zkušenost", pomůžete tak ostatním čtenářům, kteří zažili, nebo mohou zažít něco podobného. Příspěvky zasílejte na adresu redakce pod heslem rubriky.

Mám pocit, že jsem svéprávný člověk. Vím, že červený panáček znamená "Stůj!", vím, že žiji v republice, jejíž podstatou je Ústava a Listina lidských práv a svobod. Celou řadu let jsem chodil do školy, abych se naučil orientovat ve světě a společnosti. A bláhově jsem se domníval, že už to umím!
Starostka obce Žitková paní Hargašová však mne a mé spoluobčany poučila, že tomu tak není, že nejsem Jeho veličenstvo Občan, ale toliko občánek, o kterého se musí dobrotivý tatínek Stát a jeho Chapadla úřady, státní správa a místní samospráva pečlivě starat.
Jak jinak chápat oznámení s názvem "Důležité informace pro obyvatelstvo", které visí na skle dveří místního konzumu a kterým mne moje starostka uráží. Víte, jak se máte vyhnout problémům přechodu roku 1999 - 2000? Starostka Žitkové zaštítěná jejím obecním úřadem doporučuje například mít k dispozici rozumnou finanční částku, zásobu čerstvých potravin...(pozn. redakce - celé znění výzvy uveřejňujeme na str. 10). Zvláště mne dojímá vysvětlení, co je PHM, a informace o tom, že "kotel na pevná paliva musí být prověřený a se zásobou pevných paliv (dřevo, uhlí)". Koho by to napadlo - opatřit si na zimu otop?
Pikantní je i druhý bod listu. Při všech dramatech, co SPT Telecom způsobuje, si podobnou antireklamu nezasluhuje. Jak bychom si mohli dovolit popřát na Silvestra svým blízkým "Šťastný a veselý". Pozor! Možná budou přetíženy linky!
Tak, občánkové, dejte pacinky svým starostům, tatínku Okresu a veleotci Státu. A hlavně: "Plné propan - butanové lahve".
František Chovanec, Žitkováwww.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund