Číslo: 47
23.11.1998
Článků: 48

Titulní
Uherskohradišťsko
Brodský
Kultura
Z
Pro
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Váhy mimo provoz
Náš region bude hostit Evropský kongres obnovy venkova
Studenti v Osvětimi uctili památku obětí fašismu
Na Olšavě bude vyhlášena přírodní rezervace
Výstava ovoce
Zadržení běženci byli ve zbídačeném stavu
Ptáme se za vás
Volební retro aneb chronologie hradišťských voleb

Váhy mimo provoz
Starý Hrozenkov (Kk) - Ne každý hraniční přechod je vybaven vážícím zařízením, které kontroluje, zda projíždějící nákladní vozy splňují stanovenou povolenou hmotnost. Ačkoliv se váhy na celnici ve Starém Hrozenkově nacházejí, jsou nyní mimo provoz. V poslední době na nich totiž vzniklo několik dopravních nehod, které souvisely s nájezdem nákladních vozidel přímo na váhu, kde došlo k jejich poškození. Jak bylo zjištěno, nájezd neodpovídal určeným technickým normám. V případě, jistě brzkého, zprovoznění vah pak hrozí řidičům, jejichž nákladní vozidlo překročí stanovenou hmotnost o pět procent, bloková pokuta do maximální výše 1.000,-Kč. Při vyšším překročení celkové hmotnosti je vozidlo vráceno zpět na Slovensko.Náš region bude hostit Evropský kongres obnovy venkova
Modrá (mat) - Snad nejvýznamnější akce v historii obcí České republiky, a možná i celé bývalé východní Evropy se uskuteční na území našeho regionu. Obce Velehrad, Modrá a částečně také okresní město přivítají ve dnech 30.května - 2.června 1998 účastníky 4.Evropského kongresu obnovy venkova.
Zájemců o pořadatelství bylo hodně, říká M.Kovářík, starosta Modré a zároveň člen předsednictva Spolku pro obnovu venkova. Ozvala se dokonce města jako Litomyšl apod. V závěrečné fázi rozhodování ale převážil názor, že by se mělo jednat o opravdu venkovskou záležitost. Svou roli jistě sehrála i skutečnost, že s Velehradem se vždy počítalo jako s místem církevních setkání a humanitárních tradic.
Původní předpoklady hovořily o 350 účastnících kongresu, nyní se jejich počet zdvojnásobil. Také z toho důvodu bude svědkem některých přednášek hradišťský Klub kultury, ostatní se odehrají ve Slovanském sále a ve velehradské bazilice.
Součástí kongresu bude jak výstava nejúspěšnějších obcí jednotlivých zemí, tak odborné výjezdy (Dolní Rakousko, Bílé Karpaty), zaměřené tentokrát na energii. Měly by se objevit i ukázky toho, jak s energií setřili lidé v minulosti (některé vodní a větrné mlýny).
Záštitu nad kongresem převzalo Ministerstvo pro místní rozvoj a kromě zástupců naší vlády přislíbili účast i významní politikové ze západní Evropy.Studenti v Osvětimi uctili památku obětí fašismu
Uh. Hradiště - Na padesát studentů Střední průmyslové školy a Gymnázia v Uherském Hradišti slavilo den studentstva poněkud zvláštně. Pod vedením profesora SPŠ Bohumíra Riedla v úterý 17. listopadu navštívili jeden z největších koncentračních táborů v Osvětimi Auschwitz-Birkenau. V rozmezí let 1940 - 45 zde našlo smrt přes milion Židů, Poláků, Cikánů a příslušníků dalších národů. U popravčí zdi nechvalně proslulého bloku 11 (bloku smrti) položili studenti kytice a zazpívali národní hymnu. Připomněli si rovněž příběh Maxmiliána Kolbeho, který právě v bloku 11 v cele smrti přežil jednadvacet dní, kdy teprve fenolová injekce dokázala ukončit jeho život. Je to memento pro další generace. Každý by se sem měl podívat, aby si uvědomil, jakých zvěrstev je člověk schopen, nechal se slyšet jeden z účastníků zájezdu. Při prohlídce Krakowa zhlédli studenti oltář Wita Stwosza v Mariánské bazilice, půdu Jagellonské univerzity a nezapomněli se zastavit u hrobu spisovatele Adama Mickiewicze v krakowském Wavelu.
Nutno poznamenat, že ačkoliv profesor Riedl zorganizoval tento zájezd už po dvaadvacáté, nechystá se v budoucnu tuto tradici ukončit.
Radek KedroňNa Olšavě bude vyhlášena přírodní rezervace
Podolí (Kk) - Nezregulovaný úsek řeky Olšavy mezi Podolím a Míkovicemi by se měl stát v budoucnu zvlášť chráněným územím v kategorii přírodní památky nebo přírodní rezervace. Navrhne to, z důvodu výskytu chráněného ledňáčka říčního, referát životního prostředí Okresního úřadu v Uherském Hradišti. Je to jedna z nejbohatších kolonií ledňáčků v širokém okolí. Díky tomu, že řeka v těchto místech nebyla zregulována, našli zde ledňáčci své útočiště. Nejenom, že o přítomnosti těchto ptáků svědčí četné nory, které si vytváří v březích, ale dokonce jsem jednoho viděl, upřesňuje Šnajdara. I správce toku Povodí Moravy je budoucímu návrhu nakloněno a nemá zájem pokračovat v regulaci. V současné době je však ještě potřeba provést položení vodovodu, který bude veden po dně řeky.
Okresní úřad bude muset povolit zpevnění krátkého úseku v tom místě, kde se bude vodovod pokládat do dna řeky. Zde budou provedeny zpevňovací práce, ty budou ale naštěstí provedeny v ne příliš zachovalém úseku řeky, přičemž nebude narušen břehový porost. Nejedná se o regulaci, ale pouze o zpevnění míst, kde vodovod povede. V tomto úseku jsem ledňáčky neobjevil, dodal závěrem Šnajdara.Výstava ovoce
Staré Město (red) - ČZS - územní rada a ZO ČSZ Staré Město (prodejna zahrádkářských potřeb u hřbitova) ve dnech 28.-30. 11. 1998 od 9.00 do 17.00 hodin - vstup volný. Zahrádkáři věří, že pěstitelé předají zajímavé exponáty, a to tři kusy od každého druhu do kanceláře územní rady ve dnech 23.-26. 11 v době od 8.00 do 12.00 hodin. Ve středu 25. 11. odpoledne od 13.00 do 17.00 hodin a v pátek pak po celý den přímo na výstavišti ve Starém Městě. Zájemci o vystavování nechť přinesou i neznámé druhy a ovoce poškozené škůdci nebo chorobami. Výstava je 30. 11. 1998 určena především pro školní mládež.Zadržení běženci byli ve zbídačeném stavu
Strání (Kk) - Na sedmdesát prochladlých a hladových běženců zadržela 19. 11. 1998 v ranních hodinách hlídka pohraniční policie ve Strání. Skupina, v níž se nacházelo i několik dětí, pocházela z Kosova, Srí Lanky, Iráku a Afganistánu. Neznámý řidič, který uprchlíky vtěstnané na ložné ploše nákladního automobilu AVIA přes hranice převezl, při pronásledování vůz odstavil a z místa uprchl. Následnou pátrací akcí se nepodařilo zjistit jeho další pohyb. Čtrnáct občanů Iráku požádalo o politický azyl z důvodu pronásledování ve své zemi. Část uprchlíků bude vrácena zpět na Slovensko, neboť překročili státní hranice nedovoleně již několikrát.Ptáme se za vás
Přesně před týdnem, v noci z pondělka na úterý a z úterý na středu 17. a 18. listopadu jsme mohli být svědky zajímavého úkazu na hvězdném nebi. O co šlo?
Ing. Rostislav Rajchl, Hvězdárna Uherský Brod:
Neobvyklé světelné pruhy, které je možné sledovat jednou za 33 let, způsobuje chvost Tempelovy - Tuttleovy komety, skládající se z nepřeberného množství malých meteoritů. V případě špatného počasí bylo možné sledovat meteoritové bouře dokonce na internetové adrese Amerického úřadu pro letectví a kosmonautiku NASA. Většina meteoritů nacházejících se ve chvostu komety dosahuje velikosti zrnka písku až oblázku. Jen výjimečně se mezi nimi nacházejí větší části. Rychlost dosahuje téměř sedmdesáti kilometrů za sekundu. Hustý proud se při pronikání do atmosféry vzněcoval a na obloze vytvářel světelné pruhy. Drtivá většina částeček putujících vesmírem při průletu atmosférou shořela. Poprvé byla tzv. Leonidova světelná záře popsána v roce 909. Její nejstarší dochované vyobrazení pochází z roku 1833.

Jak se projevila akce INTERNET PROTI MONOPOLU (středa 18.11.) na hospodaření společnosti SPT Telecom?
Ing. Skokan, tiskový mluvčí Telecomu Brno:
Během čtyřiadvaceti hodin došlo k poklesu celkového množství uskutečněných telefonických hovorů v porovnání s předcházející středou zhruba o čtyři procenta. Jde o běžný výkyv, proto SPT Telecom nebude speciálně vyhodnocovat případné vzniklé hospodářské ztráty. Nelze totiž jednoznačně říci, že důvodem tohoto poklesu je zmíněná protestní akce. Co se týče telefonického spojení na internet, došlo ve středu k poklesu asi o padesát procent.

V souvislosti s připravovaným Dnem otevřených dveří se nabízí otázka, co nového připravuje Obchodní akademie a Vyšší odborná škola v Uherském Hradišti na školní rok 1999/2000?
Studijní oddělení OA a VOŠ, UH:
Plánujeme otevření dálkového studia v oboru obchodní akademie, což je pětileté studium ukončené maturitní zkouškou, určené pro absolventy základních a učňovských škol. Na OA se plánuje otevření 3 tříd klasické obchodní akademie po 25 žácích. Výsledky všech částí přijímacího řízení budou zpracovány počítačem, který sestaví pořadí uchazečů. Při stejném počtu dosažených bodů budou mít přednost uchazeči se změněnou pracovní schopností.

Projevil se Mezinárodní nekuřácký den (čtvrtek 19. 11.) pozitivně na prodeji cigaret?
Trafika Renno, Havlíčkova ulice v Uh. Hradišti:
Nekuřácký den se absolutně na prodeji neprojevil. Lidé tabákové výrobky nakupovali v množství jako obvykle.Volební retro aneb chronologie hradišťských voleb
Uh.Hradiště (mat) - Pátek 13.listopadu
13.00: Scházejí se volební komise, jejichž členové se spolu poprvé viděli před třemi týdny při instruktážích. Přebírají vše, co je nutné k zdárnému chodu voleb - obálky s razítkem, státní znaky, volební urny. Ve třídách se už pouze doladí maličkosti a začíná čekání na voliče.
13.50: Volební okrsek 4 a 7, budova gymnázia. První nedočkavci disciplinovaně čekají. Už jsem mohla být u syna v Olomouci, říká důchodkyně A.S., ale chci odvolit. Předsedkyně jedné z komisí E. Zatloukalová doufá, že se vše obejde bez problémů.
14.00: Volební místnosti se oficiálně otevírají. První hlasy pro jednotlivé kandidáty. Teprve následující hodiny ukáží, pro koho bude pátek třináctého šťastnou konstelací.
15.00: Procházím městem. Slovo volby jsem během 30 minut nezaslechl ani jednou. Zato se živě probírají ceny zboží a na tržnici je určitě více lidí než ve všech hradišťských volebních místnostech dohromady.
16.30: ZŠ Východ. Mladé sídliště, lidé se vrací z práce. Očekávám tlačenici u volebních uren. Pravý opak je skutečností. Členové volebních komisí hrají přesilovku na voliče. Je to bída, naznačuje A.Holý, městský architekt a člen místní komise. Nejen jemu ubíhá čas hodně pomalu.
17.15: Navštěvuji městskou volební komisi. Příjemná a uvolněná atmosféra, vše probíhá bez problémů (nebo je alespoň nikdo nehlásil).
20.30: Předseda okresní volební komise v telefonátu konstatuje, že neví o žádném problému, který by mohl zajímat tisk. Pak nás ale přece jen nabádá, abychom se podívali na náměstí, kde stále stojí volební poutače některých stran. Měly být odstraněny 48 hodin před zahájením voleb. Takže...?
20.50: 3.ZŠ. Členové komisí čím dál častěji pokukují po hodinkách a očekávají zasloužený konec první části dvojdílného seriálu.
22.00: Dočkali se. Ještě trocha nervozity při pečetění volebních uren a jde se domů.
Sobota 14.listopadu
8.30: Volební místnosti povětšinou i nadále zejí prázdnotou.
9.00: ZŠ Mojmír. Přece jen trochu optimističtější pohled. Řada voličů přichází obtěžkána nákupními taškami.
12.00: Ještě jednou objíždím některé volební komise. Většina jejich členů se shoduje na čtyřiceti až padesátiprocentních odhadech volební účasti. Skutečnost v tomto případě nepředčí očekávání...
14.00: Je dohráno. Dál už nelze ovlivnit nic. Začíná úmorné sčítání hlasů. Tady už nás komise až do kuchyně nahlédnout nenechají.
Nezbývá než spolu s ostatními čekat.
Nedělě, 9.00: Úřední deska hradišťské radnice. Lidé s napětím studují, a především komentují výsledky voleb. Co tam chce dělat? To su teda zvědavý, kdo bude teď tým starostú. Jak mohli komunisti dostat tolik hlasů?www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund