Číslo: 48
30.11.1998
Článků: 52

Titulní
Uherskohradišťsko
Brodský
Kultura
Z
Pro
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Neuznali za důležité přijít...
(Staro)noví starostové
Dny otevřených dveří
Silvestrovská pára jede
SOS - pomoc zaplavené Ukrajině
Starosta je s tajemníkem spokojen
Ptáme se za vás
Modranští budou mít repliku románského kostelíku
V řeznictví v Dolním Němčí myslí na chutě zákazníků, zdraví a ekologii

Neuznali za důležité přijít...
Uh. Hradiště (VaMP) - Volby, ať už probíhají v malé obci či ve velkoměstě, jsou přinejmenším finančně náročné, pokud nepočítáme fyzickou a psychickou práci těch, kteří je organizují. Zatímco o volbě městské rady a starosty okresního města píšeme na jiném místě, je podle nás třeba upozornit na jeden fakt, který příliš nepřidává na profesionalitě námi nově zvolených členů městského zastupitelstva. Z ustavujícího, tolik důležitého úterního jednání, se totiž omluvili hned dva zastupitelé: Jaroslav Plachý (ODS) a Petr Sládek (US+DEU). I jejich neúčast nechala vzniknout pochybnostem o způsobu a výsledku voleb, i když jistě nebyla rozhodující. Neúčast Plachého jistě není náhodná, zaznělo nejednou v úterý odpoledne v kuloárech opozičních stran.
Nechceme ani jednomu z absentujících křivdit: třeba byl poslanec Plachý zaneprázdněn důležitou prací v parlamentu ČR a doktor Sládek vedl neodkladnou operaci v nemocnici, přesto jejich první vystoupení v nové funkci zastupitelů nevyzněla příliš přesvědčivě. Škoda, že oba pánové neuznali za vhodné projevit svou úterní účastí dík těm, kteří jim dali svůj hlas (a že jich dohromady získali kolem tří tisícovek).(Staro)noví starostové
V minulém týdnu se v našem okrese volili noví členové obecních a městských rad a starostové obcí a měst. DDS vám přináší přehled, kdo pro příští čtyři roky bude stát v čele.

	Uh. Hradiště: 		Ing. Ladislav Šupka
	St. Město: 		František Slavík
	Kunovice: 		Ing. Jiří Deml
	Uh. Brod: 		Ladislav Kryštof
	Babice: 		Miroslav Maňásek
	Bánov: 			Václav Vystrčil
	Boršice: 		Petr Matoušek
	Břestek: 		Jindřich Krušina
	Březolupy: 		Ing. Petr Kukla
	Březová: 		František Vacula
	Bystřice p. Lopeníkem: 	Milan Bauka
	Bojkovice: 		František Slavíček
	Buchlovice: 		Jiří Černý
	Horní Němčí: 		Miroslav Kadlček
	Hostětín: 		Drahomír Orsák
	Huštěnovice: 		František Čevela
	Jankovice: 		Anna Vydržalová
	Komňa: 			Karel Navrátil
	Korytná: 		Ing. Karel Stojaspal
	Kostelany n. Mor.: 	Ing. Josef Bozděch
	Mistřice: 		František Šuranský
	Nezdenice: 		Jan Jančařík
	Ostrožská Lhota: 	Ing. Petr Radoch
	Pašovice: 		Jaroslav Čáp
	Popovice:  		Vladimír Vacula
	Salaš: 			Ing. Zdeněk Píštěk
	Staré Hutě: 		pan Simota
	Strání: 		Antonín Zámečník
	Stříbrnice: 		Jaroslav Matoušek
	Sušice: 		Ing. František Otrusiník
	Svárov: 		Ing. Stanislav Křen
	Šumice: 		Ludvík Hovorka
	Topolná: 		František Samsounek
	Traplice: 		Pavel Chrástek
	Velehrad: 		Ing. Stanislav Gregůrek
	Vlčnov: 		Jan Pijáček
	Zlechov: 		Ing. Antonín Haloda
	Boršice u Blat.: 	Karel Petrů
	Částkov: 		Vladimír Chromek
	Jalubí: 		Ing. Karel Malovaný
	Modrá: 			Miroslav Kovářík
	Nedachlebice: 		Vratislav Němeček
	Nedakonice: 		Jiří Smělík
	Ostr. Nová Ves: 	Stanislav Tureček
	Hradčovice: 		Antonín Šrámek
	Nivnice: 		Ing. Vladimír Trtek
	Pitín: 			Petr Juračka
	Rudice: 		JUDr. Jiří Gavlas
	Starý Hrozenkov: 	Milan Vaculík
	Veletiny: 		Ladislav Orlovský
	Záhorovice: 		Josef Koudela
	Tupesy: 		Cyril Churý
	Újezdec: 		Dušan Hromada
	Vážany: 		František Drobil
	Zlámanec: 		Vladimír Mikel
	Uherský Ostroh: 	Mgr.Vlastimil Vaněk
	Hluk: 			Ing. Jan Šimčík
V Dolním Němčí a Polešovicích se volilo v neděli, přičemž do uzávěrky novin ještě nebyly známy jména zvolených starostů. V Žítkové se vše rozhodne dokonce až ve čtvrtek.Dny otevřených dveří
Uh. Hradiště - Obchodní akademie a Vyšší odborná škola připravuje na sobotu 5. prosince 1998 Den otevřených dveří, a to v čase od 8 do 11 hodin.
5.prosince 1998 od 9 do 12 hodin proběhne Den otevřených dveří i na Gymnáziu Uherské Hradiště. V 10.30 hodin se uskuteční v jídelně školy beseda s vedením školy.
St. Město - Střední zemědělská škola, Gymnázium a Rodinná škola připravuje Dny otevřených dveří v pátek 11. prosince od 14 do 18 hodin a v sobotu 12. prosince 1998 od 9 do 12 hodin.Silvestrovská pára jede
Uh. Hradiště (red) - Parní lokomotiva, speciální salonní vozy, místo u stolu pro každého účastníka, jídlo a pití bez hranic, Country vagon, půlnoční zastávka v Bystřici pod Hostýnem - to vše čeká na ty, kteří chtějí netradičně strávit příchod nového roku 1999. Ve spolupráci s Českými drahami a Hit Rádiem Publikum zorganizovala CK J.D. Tour netradiční silvestrovskou noc. Za cenu 1.500 korun můžete nastoupit kdekoliv na trase Přerov - Uh. Hradiště - Kunovice - Uh. Brod - Bystřice pod Hostýnem. V Bystřici dokonce lze navštívit Půlnoční mši na Sv. Hostýnku. V ceně je kromě jízdenky zahrnuta teplá večeře, studené obložené mísy, zelenina, ovoce, slané pečivo, pivo, víno, nealko, sekt.SOS - pomoc zaplavené Ukrajině
Uh. Hradiště (red) - Naší veřejnosti je málo známá skutečnost, že oblast Černé a Bílé Tisy na Ukrajině postihly katastrofální záplavy. Celková bilance škod z dostupných informací: osm mrtvých, 25 lidí nezvěstných, 15 000 lidí evakuovaných, 300 000 lidí bez přístřeší. Sdružení Adra a ČKCH organizují pro tuto oblast pomoc jak materiální, tak finanční. Oblastní charita Uherské Hradiště se k této pomoci připojuje a pro materiální pomoc otvírá na dobu od 30. 11. do 4. 12. 1998 humanitární sklad ve Staré Tenici v Uh. Hradišti (bývalá MŠ). Věcné dary budou přijímány každý den od 14 do 17 hodin a měly by obsahovat: léky, lékárničky, desinfekční prostředky (od firem), čisticí a prací prostředky (od jednotlivců), trvanlivé potraviny (jen od firem), teplou obuv, gumáky, bundy, svetry (od jednotivců a jen čisté a v dobrém stavu).
Finanční prostředky na nákup potravin a zajištění dopravy můžete předat u přepážky IPB v Uh. Hradišti na č. účtu 1044929/5100 var. symbol 777 nebo na pokladně v budově Charity. Aby výše uvedená pomoc byla účinná, je třeba ji zajistit v Uh. Hradišti do 4. prosince 1998.Starosta je s tajemníkem spokojen
Uh. Hradiště (VaMP) - Starosta Ladislav Šupka v minulém týdnu vyvrátil, že by pozice Františka Rochovanského ve funkci tajemníka městského úřadu byla otřesena. Tajemníka přitom jmenuje městská rada po dohodě s přednostou okresního úřadu. Já jeho odvolání nemíním městské radě navrhovat, reagoval konkrétně na dotaz Šupka. Ani podle Libora Karáska není případné odvolání Rochovanského, jak se o něm pokoušely na základě zaručených zdrojů informovat jiné příměstské noviny, na pořadu dne. Rovněž za KDU-ČSL není důvod se touto záležitostí zabývat, doplnil názory Petr Taťák.
Všichni se shodli, že funkce tajemníka je funkcí jmenovanou, úřednickou, proto o něm nemůže rozhodovat politická orientace.Ptáme se za vás
Minulý týden probíhal ve znamení voleb městských či obecních rad a starostů. V Uherském Hradišti byl zvolen Ladislav Šupka, a tak jsme se tentokrát zeptali za Vás: Jaké jsou Vaše bezprostřední pocity?
Ing. Ladislav Šupka, starosta Uherského Hradiště:
Jsou samozřejmě převážně příjemné. Jistě že už uvažuji o tom, jak rada bude fungovat, co se od koho dá očekávat, jak to půjde dál. Samozřejmě, když jsme učinili tu jakousi trojdohodu, tak jsem skutečně věřil, že zvolený budu. Takže to až nebylo zas takové překvapení a mohl jsem se zaobírat praktickými aspekty.
Jste spokojen se složením svého zastupitelstva?
Je tam hodně nových lidí a upřímně se přiznám, že lidé, se kterými jsem zcela automaticky počítal, že se do MZ dostanou, tam chybí. Nevím, proč je voliči vyloučili. Přesto si myslím, že v novém zastupitelstvu jsou lidé, kteří jsou schopní danou problematiku zvládnout a lze očekávat, že jejich patřičné nasazení zde bude.

Před časem se hovořilo o tom, že dalším z horkých kandidátů na post starosty je Libor Karásek. Proč nakonec nekandidoval?
Ing. Libor Karásek, zástupce starosty Uherského Hradiště:
Volba funkcionářů a členů rady vyplynula z koaličních jednání, která probíhala v čase po volbách do zastupitelstva. Nechci to dále komentovat. Ubezpečuju všechny, kteří se dotazují, že důvodem pro mou nekandidaturu na funkci starosty rozhodně nebyl strach. Domnívám se, že i z postu místostarosty mohu být prospěšný.

A jaký názor zazněl mezi lidmi, kteří byli úterních voleb účastni?
- Jenom tady dovařili polotovar.
- Řekl bych, že nám tu byla dnes obehrána nahrávka z playbacku.
- Ano, věděl jsem, že to bude tak vypadat. Nejsem překvapen.
- Co na to říci? Šak jste to viděli sami.Modranští budou mít repliku románského kostelíku

Modrá (mat) - Kromě již osvědčených turistických evergreenů typu Buchlova, velehradské baziliky, Světlova apod. by se v dohledné době mohlo k lákadlům na turisty přiřadit i další místo našeho regionu. Měla by se jím stát Modrá, kde se právě v těchto dnech začalo s výstavbou pozoruhodného objektu. V těsné blízkosti základů dřívějšího románského kostelíku se totiž začíná budovat jeho věrná replika. Není ani tak důležité, zda základy této raně středověké stavby jsou z třicátých let 9. století, či (jak naznačují některé novější poznatky) dokonce z přelomu 8. a 9. století. Pozoruhodný je spíše fakt, že tak či onak se jedná o jednu z nejstarších církevních kamenných staveb na našem území.
Prvotní záměr vystavit v této lokalitě napodobeninu původního kostelíku pochází z doby těsně po návštěvě Jana Pavla II. a byl součástí studie na urbanistické řešení Velehradu a Modré, říká M. Kovářík, modranský starosta. Přihlásilo se více než 90 týmů a v samotné soutěži bylo posuzováno asi 28 studií. Autoři té vítězné navrhovali postavit na návrších kolem Velehradu drobné sakrální stavby, jak tomu kdysi zřejmě bylo. Stavby na okolních kopcích měly mimojiné zvýrazňovat význam Velehradu, doplňuje Kovářík.
Přestože původní podoba je poměrně přesně známa, a navíc existuje pochopitelná snaha neublížit ani místu, ani architektuře, objevili se i odpůrci projektu. My jsme měli zájem, aby celá stavba působila dojmem slovanského kostela, tvrdí starosta. Odpůrci naopak toužili po modernějším pojetí.
V současné době úspěšně proběhlo stavební řízení. Modranští by tak co nejdříve chtěli udělat alespoň betonové základy spolu s částí hrubé stavby. Kdy se ale projekt, jehož rozpočet činí asi 3,5 milionu Kč, podaří dokončit, je jen velmi těžké odhadnout. Vše totiž závisí na penězích. Jejich část již agilní starosta získal prostřednictvím Spolku pro obnovu venkova, část by měly zasponzorovat i firmy, vyloučena není ani pomoc místních obyvatel. I tak ale není předpokládaná částka plně pokryta a M.Kovářík proto věří v pomoc (třeba materiálovou) dalších firem. Zajímavá idea by se tak dočkala svého naplnění.V řeznictví v Dolním Němčí myslí na chutě zákazníků, zdraví a ekologii
Dolní Němčí (VaMP) - O současné zhoršené situaci v masném průmyslu ví své velko i malovýrobci masa a uzenin. Státní politika je ale nastolena, takže nezbývá než se s ní vypořádat. Zatímco lidé dávají zákonitě přednost lacinějšímu masu ze zahraničí, neuvědomují si, že tak často konzumují potravinu nižší kvality. Naproti tomu tuzemské produkty jsou díky ostřejším normám často daleko důsledněji kontrolovány a jejich výrobce si nemůže dovolit zákazníka podfouknout. To v plné míře platí zejména pro soukromé výrobce, kteří začínali podnikat v malém před pár lety. A kteří stále ještě věří, že s poctivostí se dá dojít nejdále.
V roce 1990 si řeznictví a uzenářství společně s výrobnou uzenin založil i Antonín Kadlček z Dolního Němčí. Tehdy jsme na to ovšem byli jen dva. Manželka a já, vrací se k začátkům šéf firmy. Díky věhlasu jeho výrobků, které si okamžitě našly odbyt v celém hradišťském okrese, ale i mimo něj, se mohlo řeznictví rozrůst až do dnešní podoby. Dlužno říci, že dnes ve firmě našlo práci dalších patnáct zaměstnanců.
Zpracováváme výhradně maso domácích chovatelů, naším největším partnerem jsou jatka v Bučovicích, doplnil pan Kadlček.
O tom, že v Dolněmčí mají zájem prodávat jen kvalitu, svědčí i fakt, že právě v minulém týdnu byla uvedena do provozu udírna využívající tzv. tekutý kouř. Až dosud totiž probíhalo uzení pomocí dřevěných štěpků, kdy do ovzduší přece jen nějaké splodiny hoření odcházely. Toto dnes úplně odpadá, konstatuje Jiří Voves z firmy Maso - profit, která zařízení dovezené ze Švédska v Dolním Němčí instalovala. Tekutý kouř, dovážený z USA, se získává hořením bukového dřeva a po destilaci a úpravách se plní do kanystrů. Z kouře se zkapalněním odstraní až 95 procent nepotřebných látek, převážně dehtů a karcinogenních látek. Proto v získané kapalině zůstanou ze dřeva jen vůně a barva, doplňuje Jiří Voves. Kapalina smíšená se vzduchem se při uzení stříká do udicích boxů, který vlivem vysokého tlaku vytváří kouřový dým.
Nezanedbatelnou jistě není ani úspora lidské práce, neboť dehet uvolňovaný při původním uzení znečisťoval zařízení, které se muselo pravidelně čistit. Práce s tekutým kouřem je totiž naprosto čistá. Zavedení této moderní technologie se podle odborníků zvyšuje celková kvalita uzených výrobků. Její přínos spočívá převážně v prodloužení doby trvanlivosti, zlepšení celkového vzhledu, stálosti barvy a v příjemné chuti a křehkosti výrobků. Dnes je uzení kapalinou používáno převážně ve světě, a to téměř v 99 procentech udíren. V Dolním Němčí jsou tedy taky světoví!www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund