Číslo: 5
31.01.2000
Článků: 72

Titulní
Uherskohradišťsko
Brodský
Kultura
Z
Pro
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Na mařatickém sportovišti je živo
Oslavili padesát let společného života
V Hradišti byla návštěva ze sedmnácti zemí světa
Anketa na aktualní téma
Příští hodnocení prý dopadne lépeTak sme domlúvení, matce ukážeš vysvědčení až já tady nebudu !Na mařatickém sportovišti je živo
Uh. Hradiště (Kk) - V odpoledních hodinách je i teď v zimě na mařatickém sportovišti živo. Zdejší správce Pavel Dostálek se totiž postaral o to, aby z betonového hřiště vzniklo kluziště. Každý den je tady otevřeno pro veřejnost od půl třetí až do stmívání a děti s rodiči si mohou zabruslit, aniž by platili jakýkoliv poplatek.
"Jsem rád, když přijde hodně dětí, nejen teď v zimě, ale i v letním období. Pořádáme tady spoustu akcí, bohužel se musíme co se týče cen a vůbec údržby spoléhat jen a jen na sebe a případné sponzory," upřesnil Pavel Dostálek. Dle jeho dalších slov stojí právě údržba celého sportoviště nemalé úsilí a finance. "Myslím, že by se na sportovišti a jeho chodu mělo více podílet město samotné. Vždyť je i v jeho zájmu, aby měly naše děti kde sportovat," dodal správce. "Je pravda, že děti se už nepoflakují mezi paneláky, ale chodí si sem zabruslit, zakopat nebo zahrát basketbal. Vše tady díky panu správci výborně funguje. Dohlíží na děti a jejich chování, takže tady nehrozí nějaká sprostá slova nebo dokonce rvačky," doplnil jeden z přítomných rodičů pak Šrámek.Oslavili padesát let společného života
Uh. Hradiště (fal) - V sobotu proběhla na uherskohradišťské radnici první zlatá svatba letošního roku. V obřadní síni stanuli po padesáti letech manželé Irena a Antonín Janíčkovi z Uherského Hradiště. "Základem vztahu na celý život je láska, kromě ní by v manželství také neměla chybět tolerance," uvedla po symbolickém obřadu Irena Janíčková.
Za loňský rok eviduje radnice šestnáct takových obřadů. Raritu, pětasedmdesát let manželství, který oslavil ve třiadevadesátém roce nejdéle žijící manželský pár, však dosud nikdo nepředčil.V Hradišti byla návštěva ze sedmnácti zemí světa
Uh. Hradiště (fal) - Minulý čtvrtek v devět hodin ráno přistálo na kunovickém letišti vojenské letadlo s vojenskými leteckými přidělenci ze sedmnácti zemí celého světa.
"Asociace vojenských leteckých přidělenců je profesní sdružení vojenských diplomatů akreditovaných v České republice," objasnil zástupce ředitele Úřadu pro zahraniční styky Ministerstva obrany podplukovník Alois Petr.
Mezi úkoly asociace vojenských leteckých přidělenců patří návštěvy jednotek a útvarů armády České republiky, zbrojních závodů včetně zájmu o zbrojní průmysl. "Po dohodě s asociací obranného průmyslu jsme pro svou návštěvu vybrali tentokrát Českou zbrojovku v Uherském Brodě a společnost Dicom, s.r.o., Uherské Hradiště," potvrdil Alois Petr.
Představitele asociace v odpoledních hodinách na uherskohradišťské radnici slavnostně přivítali přednosta okresního úřadu Ivan Palacký spolu se starostou Ladislavem Šupkou a jeho zástupcem Petrem Taťákem. "Naší úlohou a profesí je vytvoření mezinárodních kontaktů tak, aby mohli všichni naši spoluobčané žít a pracovat v klidu a míru. A to máme všichni společné," řekl rakouský zástupce brigádní generál Roland Vogel těsně před tím, než předal starostovi památeční plaketu s nápisem "Asociace vojenských a leteckých přidělenců v České republice".
V České republice je akreditováno přibližně pětatřicet zemí, Uherské Hradiště navštívilo sedmnáct z jejich představitelů.
Další návštěvu tohoto typu můžeme očekávat až za tři roky. "To je totiž doba, po jejímž uplynutí se vojenský diplomatický sbor obměňuje," dodal Alois Petr.Anketa na aktualní téma
Jak se potýkáte s neplatiči obecních poplatků ?
Stanislav Tureček, starosta O. N. Vsi:
"Neplatiče některých místních poplatků máme. Řešíme pozváním na obec k projednání, pak zasíláme upomínky. Pokud na toto nereagují, zveřejňujeme jejich jména v místním tisku a místním informačním kanále. V současnosti budeme kvůli vymáhání dlužných částek předávat zhruba deset lidí právníkovi za nedoplatky za stočné. Kanalizaci totiž máme ve vlastní správě. Celkově se ale díky osvětě počet neplatičů snižuje. Největší nedoplatky, které budeme v nejbližší době nuceni řešit, jsou za likvidaci komunálního odpadu. Většinou však pomůže osobní domluva neplatičům a zveřejnění jejich jmen v místním tisku."

Vladimír Vacula, starosta Popovic:
"V naší obci máme pouze jednoho neplatiče, který se odmítá zúčastnit platby za svoz komunálního odpadu. Neustále tvrdí, že si svůj odpad vozí sám na skládku, ale za poslední dva roky jsem od něj potvrzení o likvidaci odpadu nedostal. Kde ale vozí svůj odpad, nevím. Podle novely zákona, která má v nejbližší době vstoupit v platnost, bude povinen se zúčastnit společného odklízení komunálního odpadu. Uvidíme, jak na to bude reagovat. Vloni jsme chtěli od něj likvidaci odpadu prokázat. To sice slíbil, do dnešního dne se však nic nezměnilo. Tolerujeme například starší občany, kteří popelnici nenaplní, protože bydlí sami. Odpad pak dávají do popelnice svým dětem."

Jan Šimčík, starosta Hluku:
"Neplatiči jsou i v našem městě. Devětadevadesát procent z nich jsou notoričtí neplatiči, kteří nikde nepracují a neplatí žádné poplatky. S ostatními vedeme přestupkové řízení. I tak se nám zatím nepodařilo neplatiče k úhradám poplatků donutit. Myslím, že obecně závazná vyhláška o likvidaci odpadů je dostatečná, spíše chybí legislativní rámec, jak je donutit, aby zaplatili. Přesto se v našem městě za poslední dva roky počet neplatičů snížil."

Anna Vydržálková, starostka Jankovic:
"V naší obci evidujeme neplatiče poplatků zejména za svoz domovního odpadu a za psy, jejich počet se ale naštěstí snižuje. Už v současnosti ale připravujeme opatření, které by je mělo donutit všechny poplatky platit."

Jan Pijáček, starosta Vlčnova:
"U nájemného z bytů žádného neplatiče nemáme. Pokud se stalo, že nebyla uhrazena část nájemného z nebytových prostor, podařilo se to napravit po výzvě a domnívám se, že šlo o drobné opomenutí. V případě komunálního odpadu jsme loni měli zavedený systém známek za jeden vývoz, takže neplatiče nemáme. V letošním roce jsme ale schválili obecně závaznou vyhlášku, kde je stanoven nový systém placení svozu odpadu. Lidé si zaplatí jednu známku na celý rok podle počtu obyvatel v domě. Případné neplatiče vyhodnotíme až v únoru a podle nutnosti jim nejdříve zašleme upomínkový dopis, v další fázi budeme požadovat doklad o likvidaci odpadu a vrácení popelnice a nakonec bude následovat pokus o smír a předání přestupkové komisi v Uh. Brodě."

Ivana Šobánová, zástupce starosty Bojkovic:
"Neplatiče nájemného z městských bytů nemáme. U svozu komunálního odpadu máme s občany uzavřeny dohody, a pokud ji někdo neplní, dostává upozornění, že mu nebude vyvážen domovní odpad. U nás máme známkový systém, kdy si všichni musí na půl roku dopředu koupit známku, a pokud ji nemá, popelnici mu společnost nevyveze. Velké potíže celkově s neplatiči nemáme a k žádným radikálním řešením jsme dosud přistoupit nemuseli."

Josef Koudela, starosta Záhorovic:
"My máme pouze dva nájemní byty a musím říct, že stav dluhů od občanů není velký. Dá se říct, že veškeré platby jsou v pořádku. Domovní odpad sváží firma na základě lístkového systému a na obecním úřadě lidé platí pouze nájem za popelnici. Občanům tak ušetříme za složenky a obci za poštovné, které bychom platili v případě zasílání složenek. K tomu přistupujeme až v případě opožděné platby. Mohu říct, že v tomto směru neplatiče nemáme."Příští hodnocení prý dopadne lépe
Uh. Hradiště (fal) - Ratingová agentura Czech Rating Agency před několika dny předložila uherskohradišťským radním hodnocení výsledků hospodaření Uherského Hradiště. Několikaměsíční zpracování všech potřebných podkladů a vypracování ratingu přišlo městskou kasu na necelých sto tisíc korun.
Podle analytiků je Uherské Hradiště dobře hospodařícím městem se stabilní současností. "Prozatím s ratingem zkušenosti nemáme. Teprve uvidíme, nakolik nám bude pomáhat v případě styku s peněžními ústavy nebo zájemci o investování v Uherském Hradišti," uvedl místostarosta Uherského Hradiště Libor Karásek.
Z hodnotící zprávy agentury vyplývá, že současným problémem města je nedořešené tepelné hospodářství. Do něj bude nutné v nejbližší budoucnosti investovat kolem sto osmdesáti milionů korun.
"Pokud by tato akce byla z hlediska budoucího finančního vývoje příznivě vyřešena, nic nestojí v cestě vyššímu hodnocení," řekl starosta Uherského Hradiště Ladislav Šupka.
Rating si město nechá každoročně přehodnotit, což vyjde čtvrtletně na necelých pětadvacet tisíc korun. "Myslíme si, že se tato investice městu rozhodně vyplatí," dodal na závěr Karásek.www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund