Číslo: 50
15.12.1997
Článků: 42

Titulní
Uherskohradišťsko
Ze
Kultura
Pro
Pošta
Horoskop
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Michelle končí svou práci
Kabel Plus pro sport
6. Česko-Slovenský Silvestr na pomezí
Další obce plynofikovány
Chcete se zúčastnit Miss Poupě?
Co chystá ČČK k příštímu roku?
Rekreační středisko Mikulčin vrch zahajuje sezónu
V Mateřské škole Komenského dokončeny poslední opravy
Brouk v hlavě mimořádně!
Pět měsíců po povodni

Michelle končí svou práci
Staré Město (JiV) - Pro Michelle Tucker končí tříměsíční pracovní pobyt ve Starém Městě, kde pracovala na Městském úřadě ve funkci resource specialist. Snažila se o navázání kontaktu s americkými i českými organizace a nadacemi, které by mohly přispět k obnově Starého Města. Podařilo se sehnat hračky pro děti, 500 - 1000 stromů bude na jaře vysazeno pro ozelenění města, školní potřeby pro menší školáky jsou podobně jako hračky již na cestě, americká organizace FEMA vypracovala metodiku pro učitele, kteří mohou pomocí art terapie pomoct dětem, které mají po povodni psychické problémy. Také finance se podařilo sehnat, mnohé akce jsou ještě pořád v jednání. Do nově postaveného penzionu bude pomocí sponzorů zajištěn nábytek.
Michelle, která odlétá zpět do Ameriky ve středu 17. prosince, jsme se zeptali na její pocit z celého působení na Moravě: Odjíždím s tím, že pracovat mezi lidmi ve Starém Městě bylo pro mě zážitkem, protože takovou starost o občany, jakou jsem viděla u starosty a tajemníka, to u nás nikde neuvidím. Pro své spoluobčany dělají mnohem víc, než je jejich povinnost, ale málokdo si to uvědomí a dokáže to na nich ocenit. Strašně ráda bych se sem někdy vrátila, protože jsou tu báječní lidi.Kabel Plus pro sport
Uh. Hradiště (VaMP) - Červencové záplavy způsobily značné škody i společnosti Kabel Plus, která působí i v našem okresním městě. Statisícové škody vznikly zejména na značné části sítě televizních kabelových rozvodů ve městě, upřesnil pro Dobrý den, Slovácko Martin Berka, náměstek pro obchod a marketing Kabel Plus Střední Morava, a. s. I přes rozsáhlé škody se podařilo v průběhu jednoho měsíce po záplavách opětovně zprovoznit všechny zásuvky kabelové televize. Navíc všichni klienti naší společnosti měli možnost vyzvednout si poměrnou část poplatku za výpadek kabelové televize v době povodní, dodal Berka.
Ovšem, jak dále uvedl, někteří obyvatelé města tuto možnost nevyužili. Vybrané a zpět nevyplacené peníze ve výši 57.332 koruny se tedy Kabel Plus rozhodl v průběhu prosince uvolnit jako humanitární pomoc městu Uherské Hradiště. Konkrétně, jak vyčíslil Martin Berka, po dohodě s představiteli města bude 15.000 korun určeno pro nákup sportovního vybavení fotbalových žákovských družstev FC Slovácká Slavia: Zbytek částky ve výši 42.322 koruny pak TJ Slovácká Slavia užije na opravy podlahy ve sportovní hale, která byla rovněž povodní velmi poškozena.
K občasným výpadkům signálu kabelové televize v průběhu posledních několika týdnů náměstek Berka poznamenal, že příčinou bylo přerušení dodávky elektrické energie. Omlouváme se svým klientům, ale k výpadkům docházelo z důvodu provedení nezbytných rekonstrukcí po povodni. Nešlo ovšem o opravy na síti televizních kabelových rozvodů, řekl Berka.
Jak jsme své čtenáře informovali před týdnem, mělo by okresní město od léta 1998 využívat kabelové televize k vysílání městského informačního programu. Ten by v začátku měl v televizi běžet třikrát v týdnu po patnácti minutách, z nichž dvakrát půjde o reprízu pořadu.6. Česko-Slovenský Silvestr na pomezí
tentokrát po povodních a jiných katastrofách
Starý Hrozenkov (VaMP) - Společnost pro trvale udržitelný život ČR spolu se Spoločnosťou pro trvalo udržate’ný život SR pořádají každoročně při příležitosti novoročních oslav Silvestr na pomezí. Letos to bude již šesté pokračování. Zváni jsou všichni, kteří chtějí strávit Silvestra 1997 v netradičním duchu a podpořit myšlenku česko-slovenské vzájemnosti, upřesnil jeden z organizátorů akce Radovan Kunc. Již několik let je součástí akce vzpomínka na oběti katastrof a ty, kteří přispěli k naplňování společných česko - slovenských ideálů. Jedním z nich byl i exministr životního prostředí Josef Vavroušek, kterému je na pomezí každoročně vzdáván hold.
Program:
29. 12. - Ve večerních hodinách sraz ve Starém Hrozenkově.
30. 12. - Přechod hraničního hřebene Bílých Karpat ze Starého Hrozenkova do Strání (jen pro zdatné turisty), odchod ze St. Hrozenkova 9.00 až 10.00 hod, plánovaný příchod do Strání mezi 16.00 až 18.00 hod, možnost noclehu.
31. 12. - Výstup na Velkou Javořinu (odchod ze Strání mezi 9.00 až 10.00 hod), ve 13.00 hod setkání u hraničního kamene bratrství Čechů a Slováků na Velké Javořině a obnovení památeční mohyly za Josefa Vavrouška (kámen či kamínek si každý donese z domova), návrat do Strání, kde bude ve všech prostorách restaurace Zámeček probíhat oslava konce starého a začátku nového roku (půlnoc přivítáme u vatry v blízkosti hraničního přechodu), možnost noclehu. Ubytování je zajištěno ve vícelůžkových pokojích nebo ve vlastních spacácích za rozumné ceny. Občerstvení a stravování zajištěno v místě, mírný poplatek za silvestrovskou oslavu bude vybrán na místě. Zájemci, hlaste se na uvedených adresách: Dagmar Lišková, Jiráskova 3, 911 01 Trenčín, nebo Radovan Kunc, Mariánské nám. 127, 686 01 Uh. Hradiště.Další obce plynofikovány
Hor. Němčí, Slavkov (JiV) - Jedny z posledních obcí této oblasti byly plynofikovány. V Horním Němčí byla výstavba zahájena v květnu tohoto roku a předána do předčasného užívání na podzim. Plynofikace byla pořízena nákladem 3,7 milionu korun a je na ni napojeno okolo 250 domácností. Obdobná je situace také ve Slavkově, kde byli s výstavbou hotovi již o něco dříve. Obě vesnice leží v chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty a plynofikace je tak určitým řešením problému se znečišťováním ovzduší.Chcete se zúčastnit Miss Poupě?
Veselí nad Moravou (red) - Říkají Ti, že jsi hezká? Máš v sobě dost kuráže? Je ti víc než 13 a míň než 15 let? Máš příležitost! Dům dětí a mládeže ve Veselí nad Moravou pořádá dne 17. ledna 1998 základní kolo celorepublikové souteže MISS POUPĚ ď98 a ty se ještě můžeš přihlásit, nejpozději do 19.12. osobně v DDM Veselí nad Moravou nebo na tel.: 0631/ 323 724 (pí. Jabůrková).Co chystá ČČK k příštímu roku?
Uh. Hradiště (Jiv) - Český červený kříž je nezávislá humanitární nezisková organizace. V roce 1988 hodlají svou pozornost věnovat proškolení první pomoci učitelů základních a mateřských škol v okrese a dále se věnovat prevenci drogové závislosti, kouření a alkoholismu. Pomoc bude spočívat hlavně v poradenské a přednáškové činnosti. Vzhledem k tomu, že ČČK je organizace nezisková, finanční prostředky získávají hlavně dobrovolnými příspěvky, sbírkami a dary. Jako samostatný právní subjekt si musí vydělat sami na sebe. Na zdejším úřadu oblastního spolku jsou zaměstnány dvě pracovnice na celý a jedna na poloviční úvazek. Jarmila Vavřiníková říká: Leckdy nám bylo ve firmách vytýkáno, že žádáme o příspěvky nebo dary na nekonkrétní akce, ale i když jsme - jako v tomto případě - uvedli, na jaký účel budou dary použity, nenašla se žádná firma, která by přispěla. A to jsme oslovili dopisem více než dvě stě firem v okrese.
Veškeré hospodaření ČČK je přísně účelové. Na sebe si vydělávají např. prodejem stravenek nebo jinými státními zakázkami.Rekreační středisko Mikulčin vrch zahajuje sezónu
Mikulčin vrch - Chata na Mikulčinu vrchu je známá všem milovníkům zimních sportů. Před několika lety, kdy došlo ke změně majitele, se započalo s přeměnou chaty na zařízení, které je schopno poskytnout služby i náročnějším zákazníkům. Po první etapě oprav a rekonstrukcí, které byly prováděny v hlavní chatě, došlo také k druhé etapě, kdy staré, již nevyhovující, chatky byly prodány nebo zbourány a nahrazeny novými. Společnost si ponechala jen pět chatek, které přeměnila na komfortní. V nich je možno ubytovat po čtyřech nebo šesti osobách. Chatky mají vlastní sociální zařízení, společenskou místnost a ložnice. Vnitřní zařízení zcela splňuje požadavky náročných zákazníků. Stravování je pro všechny zajištěno na hlavní budově. V případě nepříznivého počasí je zajištěn náhradní program i pro děti, večer je pak možno posedět u krbu ve slovácké jizbě. Jídelna je nekuřácká.
V další etapě, která začne hned na jaře, je plánována výstavba venkovního bazénu na sluneční ohřev. Do budoucna se počítá také s půjčovnou horských kol a na zimní období s půjčovnou lyží. Že je o toto ubytování zájem, je vidět i podle toho, že vánoční a silvestrovský pobyt je už na příští tři roky vyprodán. V této sezóně jsou ještě některé termíny volné. Nejlevnější lůžko stojí 140 Kč, pobyty pro školy - do počtu třídy 25 žáků - jsou možné. Pro lyžaře, kteří mají zájem o rychlé občerstvení, je vedle chaty vybudováno bistro. Jak uvádí jednatel společnosti Tatry Immobilien s.r.o. Jaroslav Remeš, hlavní snahou je zachovat toto známé zařízení i pro další léta a nabídnout turistům co nejkvalitnější služby. Pokud máte o ubytování zájem, můžete volat na číslo 0633/646 946.
Jindra Váverková
(Plac. reklama)V Mateřské škole Komenského dokončeny poslední opravy
Uh. Hradiště - Mateřská škola Komenského v Uh. Hradišti, která byla povodněmi jednou z nejvíce postižených škol, bude již v plném provozu. Letní záplavy poškodily především suterén budovy, v němž byly umístěny šatny dětí, jídelna, kuchyň a plynová kotelna. Provoz školky byl však zahájen v normálním termínu, tedy v září, a děti povodeň ani nepocítily a na podzim strávily díky pražskému Červenému kříži téměř zdarma týden v Krkonoších. V současné době probíhají poslední úpravy a dodělávky. Celý suterén, včetně kuchyně, která byla nejnákladnější, byl zrekonstruován a hodnota oprav byla vyčíslena až na jeden milion korun. Šatny jsou nyní již v provozu, kuchyň a jídelna budou zprovozněny v polovině ledna příštího roku. Zahrádka, která ke školce patří, byla prozatím posypána vápnem, jak uvedla ředitelka mateřské školy, dle vyjádření hygienika nedošlo ke kontaminaci půdy a k rekonstrukci dojde na jaře. Je třeba obnovit chodníky, také jsou již objednány nové průlezky, šplhadla a hračky do zahradního domku.
Ředitelka školy Močičková by touto cestou chtěla poděkovat všem, kteří školce v těžkém období pomohli. Patří mezi ně především hasiči z Hluku, kteří pomáhali přímo při záplavách a kteří dětem darovali hračky. Dalším sponzorem je firma Sázavan ze Zruče nad Sázavou, rádio Jih, Ateliér Špok, pekárna U Jahodů, paní Maňásková, Česká spořitelna a Červený kříž. Poděkování putuje i zastupitelům Městského a Školského úřadu v Uh. Hradišti. Celou rekonstrukci provedla firma B.O.S. Polešovice, provizorní úpravy firma PaPP Uh. Hradiště. Stojí také za zmínku, že právě ředitelka Mateřské školy Komenského paní Močičková spolu s ředitelem III. Základní školy v Uh. Hradišti Piplalem byli letos v září v Praze oceněni ministrem školství. K tomuto však uvedla: Toto ocenění patří nejen mně, ale zaslouží si je především celý personál školky, kuchařky, učitelky, ale i trpěliví rodiče a děti.
Karin KuchtováBrouk v hlavě mimořádně!
Uh. Hradiště (voj) - Komedie Georgese Feydeaua Brouk v hlavě byla ve Slováckém divadle odehrána už pro všechny předplatitelské skupiny diváků. Protože zájem o tuto inscenaci byl až doposud mimořádný, nabízíme vám v prosinci další příležitost k setkání s tímto dílem klasika francouzské divadelní frašky. Mimořádné představení Brouka v hlavě se uskuteční ve středu 17. prosince v 19.30 hodin.Pět měsíců po povodni
- Dokončení z minulého čísla -
Uh. Hradiště - Dnes se podíváme na další instituce, které byly postiženy povodní

Mateřské školy
Od ll. 8. byl zahájen normální provoz na nezatopených školkách a náhradní provoz pro děti ze zatopených MŠ - Východ, Sady, Míkovice, Jarošov a Rybník. Od 18. 8. pak školky Husova, Křesťanská školka Husova ul. Svatováclavská, Pod Svahy. Na nejvíce postižené školce Komenského bylo zahájeno bez stravovacího provozu a v současnosti je dokončována rekonstrukce provozu kuchyně a jídelny v suterénu. Trvale byla uzavřena školka ve Staré Tenici. Od 25. 9. pak byly zprovozněny dvě třídy na Štěpnicích. V poškozených školkách byly vždy zprovozněny minimálně dvě třídy. Pokračovalo se stavebními pracemi na poničených objektech. V průběhu listopadu pak byly téměř všechny práce dokončeny a obnoven normální provoz. Škody, které byly vyčísleny na všech předškolních zařízeních, dosáhly částky 4,5 milionu korun.

Základní školy
Všechny základní školy zahájily k l. září provoz, byť ve ztížených podmínkách. Tělocvičny na 2. a 3. základní škole právě v tomto týdnu byly dokončeny, v závěru je také oprava suterénu na l. ZŠ a v Jarošově, takže provoz se do konce roku vrátí do normálních kolejí. Škody na základních školách dosáhly celkové výše téměř 13 milionů. U škol speciálních, které jsou v Uh. Hradišti čtyři, byly stanoveny škody na objektech ve výši 659 tisíc Kč. Další pak vznikly na vybavení a zařízení.

Penzion
Penzion sídlí na Kollárově ulici 1243. K 2. prosinci byly dokončeny opravy všech bytů a v současné době je úplně obsazen, byť po povodni nastaly velké problémy s ubytováním lidí. Byty přiděluje městská rada a tak tu našly náhradní ubytování také dvě rodiny, jejichž byt byl po povodni zdevastován. Penzion má v přízemí bezbariérové byty a veškeré technické zázemí, což je prádelna, klubovna, jídelna, umístěno je tu zdravotnické a rehabilitační zařízení. V době povodní voda dosahovala výšky téměř jeden metr, a tak bylo přízemí zcela zničeno. Díky nabídce ministerstva soc. věcí mohli umístit část důchodců do Domova důchodců v Budíškovicích, část jich odešla k příbuzným. Penzion byl znovu obydlen - mimo přízemí - již 28. 7. Škody dosáhly výše 3 200 tis. Kč, pojišťovna Allianz velmi rychle poskytla zálohu sto tisíc a následně pak odškodné v celkové výši 904 tisíc Kč. Zbytek bude muset uhradit město. Penzion měl také štěstí na dárce - z Jikovu České Budějovice jim přivezli hotovost 80 000 Kč, VZP pak z účelového fond u uhradila pobyt důchodců v Budíškovicích a poskytla 50 tisíc Kč na opravu lůžkového zvedáku, z TONu jim poskytli za sníženou částku židle, kovovýroba Lubomír Hoffman přispěla 5 000 Kč na vybavení kuchyně, důchodci z Dačic vybrali a zaslali částku 2 000 Kč a další sponzoři poskytli práce či zařízení se slevou. Vedoucí penzinu Jarmila Nyklová chce touto cestou poděkovat všem, kteří se jakýmkoliv způsobem podíleli na zprovoznění penzionu a všem přeje krásné Vánoce.

Knihovna B. B. Buchlovana
Po povodni byly čítárna a dětské oddělení sídlící v l. patře otevřeny během jednoho měsíce a od září pak i oddělení pro dospělé. Voda dosahovala do půlmetrové výše a úplně zničila celé spodní regály s knihami. Tři tisíce knih musely být zlikvidovány. Problémy vyvstaly i s kontejnery, které nebyly na likvidaci k dispozici, a tak je zapůjčil Obecní úřad Vlčnov. Knihovna se snaží chybějící svazky nahradit. Regály, které byly poničeny, nebylo možno zatím vyměnit, tak došlo jen k jejich zkrácení a odřezání poškozených částí. Veškeré knihy byly odvezeny do Boršic, jejichž obecní úřad poskytl náhradní prostory. Dalším problémem bylo také to, jak šedesát tisíc knih přemístit a kde sehnat 600 přepravek, aby v nich mohly po dobu oprav knihy zůstat uloženy. I toto se podařilo zajistit. Zdivo je prozatím v knihovně osekáno do výše jednoho metru, regály byly postaveny zpět a knihy navráceny. Celková škoda činí asi tři miliony korun, v nejhorším stavu je přístavek, s kterým byly problémy už před povodní.www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund