Číslo: 53
30.12.1996
Článků: 24

Titulní
Na
Ze
Obchod
Pošta
Kultura
Příloha
Horoskop
Pošta
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


ANKETA S VÝZNAMNÝMI LIDMI NAŠEHO REGIONU

ANKETA S VÝZNAMNÝMI LIDMI NAŠEHO REGIONU
V průběhu končícího roku 1996 jste se na stránkách týdeníku Dobrý den, Slovácko setkávali s řadou osobností společenského a sportovního života. Některé z nich jsme zastihli v čase předvánočního shonu a položili jim několik otázek:
1. Jak trávíte vánoční a novoroční svátky?
2. Čeho byste chtěl v roce 1997 dosáhnout?
3. Kde čerpáte svou životní energii?


prim. MUDr. Evžen Slavík
primář Gynekologicko - porod-nického oddělení nemocnice v Uh. Hradišti.
1. Na Štědrý den jsme většinou doma, Silvestr trávíme na horách. Protože přechod ze starého na nový rok je v úplně jiné atmosféře, snažíme se s manželkou každým rokem trávit Silvestr na jednom místě v horách se svými přáteli. Letos to bude patrně malinko jiné. Vánoce s námi budou prožívat známí z Nového Zélandu. Předvedeme jim moravské svátky s klasickou kuchyní: rybí polévka, kapr, bramborový salát.
2. Já už nemůžu nic plánovat, protože odcházím do důchodu. Tak by se možná dalo říci, že chci dosáhnout neklidného důchodu. A snad budu mít víc času na své oblíbené sporty: lyže, tenis.
3. Pokud přejdu fakt, že energie mně dochází, je daleko nejdůležitějším hnacím motorem, aby člověka práce, kterou dělá, bavila. Když jsem byl mladší, dny strávené na dovolené byly pro mne nekonečné, protože jsem se těšil do práce. S přibývajícím věkem jsem se trochu uklidnil, ale potřeba stálého kontaktu s nemocnicí trvá. K odpočinku mi slouží chata na Velehradě a rodinný domek se zahradou. Tam se snažím trávit volný čas.


Jiří Králík
ředitel Městských kin, Uh. Hradiště.
1. Budu se snažit, abych je prožil se svými dětmi. Takže začátek svátků prožiju v pilné práci zdobením stromku, balením dárků, přípravou štědrovečerního stolu. A v druhé části budu ty dárky rozbalovat a veselit se s dětmi. Na Silvestra jsem pozvaný do jedné intelektuálské rodiny našeho významného fotografa. Takže tam budeme pojídat fondue a povedeme intelektuální řeči a vůbec nebudeme pít. Takto organizovaným smutkem budeme protestovat proti organizovanému veselí.
2. Snad budu mít šestkrát více času než dosud. Abych si mohl udělat více času na sebe, to především, a pak na ty nejbližší. Plánů mám hodně, těch se nezbavím: Letní filmová škola, Projekt 100. Chci, abych vše udělal, ale ještě mi zbylo trochu času. Dobře si zorganizovat čas - to je můj největší cíl.
3. Kdysi jsem o tom dlouze přemýšlel a zjistil jsem, že mám v sobě hrozně moc energie. A protože je jí čím dál víc, je to možná tím, že jsem víc a víc naštvaný na tento svět. Jak je pohodlný, líný, špatný a závistivý. Ta negativní síla ve mně vzbuzuje sílu pozitivní, ze které čerpám. Proto je možné, že kdyby svět byl harmonický a dokonalý, asi bych nic nedělal. Tak tvrdím, že je proč bojovat. O žádném jiném hnacím motoru nevím. Není to ani kvůli ženským, ani kvůli penězům.


Jelena Štěrbová
podnikatelka, Kunovice
1. Vánoční svátky trávíme na chalupě, kde je strašlivě moc sněhu a jak jsme se dověděli, už jezdí vleky. Takže nejmenšího syna budeme učit lyžovat. A nastrojíme si borovice, které máme před chalupou a budeme čekat, co nám přinese Ježíšek. Na chalupu jsme na Silvestra pozvali své přátele, takže budeme slavit příchod nového roku společně. Budeme střílet dělobuchy a radovat se ze života.
2. Věřím, že se nám i v novém roce bude dařit jako v tom končícím. A když tak dobře začne jako rok 1996, tak snad i dobře jako ten letošní rok skončí. V naší rodině je každý rok plný překvapení, troufám si proto tvrdit, že i rok 1997 nebude jiný.
3. Člověk musí vždy okusit to nejhorší, aby si vážil toho lepšího. Životní elán beru od dětí, protože jsou hodně živé, takže si myslím, že mi ho dodávají od rána do večera.


Antonín Štěrba
podnikatel, Kunovice
1. viz. odpověď manželky
2. No co můžeme očekávat? Asi bychom měli sklízet ovoce toho, co jsme v roce 1996 vybudovali. To se týká nových malo-obchodních prodejen. Ve velkoobchodní síti by se měly objevit nové značky pro celou republiku. Určitě to bude dobrý byznys. V osobním životě bych hlavně chtěl, aby byla rodina zdravá, nic víc neplánujeme.
3. Těžká otázka. Co se týče podnikání, jsem optimistický, když neprodělám. Důležité je rovněž umět riskovat. Pak se dá i vydělat. Ve všem ovšem musím cítit podporu rodiny, zejména manželky.


Ing. Ivan Palacký
přednosta Okresního úřadu v Uherském Hradišti
1. Snažím se být doma, v kruhu rodinném, s tradičním štědro-večerním jídelníčkem. Doma zůstanu i na Silvestra.
2. Řekl bych, že hlavně očekávám uklidnění politické scény, a to nejen proto, že máme po volbách. Příští rok snad bude klidnější a přinese dost pozitivních změn. Já osobně očekávám největší změnu v zahájení výstavby silničního obchvatu. Co se soukromého přání týče, především si přeji, aby rodina byla zdravá.
3. Samozřejmě v rodině. Maximální zázemí mi vytváří manželka. I když sama má náročné povolání, snaží se mi pomáhat. A pak věřím v lepší lidskou stránku, takže se považuji za životního optimistu.


Ing. Veselý
starosta Uherského Brodu
1. Vánoční svátky strávím v rodinném kruhu a protože jsem členem pěveckého sboru Dvořák, tak také na vánočních koncertech. Bude jich celkem deset.
2. V příštím roce bych si rád uchoval takové zdraví jako v současnosti, abych mohl pracovat s plným nasazením. Chtěl bych, aby se v prvé řadě vyřešily ty problémy, které Uherský Brod nejvíce trápí. Jako reálné vidím předání dvaašedesáti bytů rodinám, které na ně čekají. V příštím roce by měla také být zahájena třetí etapa obchvatu Uherského Brodu. Měla by se tím dokončit infrastruktura přilehlých čtvrtí, jako jsou Havřice, Těšov, Újezdec. Tyto obce patří k tabuli Brod a občané se také v oblasti služeb a infrastruktury musí cítit jako občané našeho města.
3. Je to jednak povinnost, kterou jsem v tomto volebním období na sebe vzal a pak i to, že můžeme realizovat to, co chceme. Od přijetí nové daňové soustavy, t. j. od roku 1993 byly vždycky na konci roku schalovány rozpočtové změny do plusu a to je nesmírná pomoc pro budoucí plánování. Hnacím motorem je také postoj a přání obyvatelstva, které musí plnit, samozřejmě v rámci možností. To jsou věci, které zavazují a nutně musí stimulovat, abychom postupovali dál v našich plánech.


Martin Severa
moderátor TV NOVA, příležitostní spisovatel a zpěvák, Uherský Ostroh
1. Vánoční svátky trávím doma s rodinou. A Nový rok vlastně taky, protože odvysílám Silvestra, sednu do auta a jedu domů. Když bude hezky, budu v deset večer doma, když bude škaredě, budu doma o půlnoci, bude-li kalamita, budu nad ránem doma. Nový rok strávím doma.
2. Očekávám, že rok 1997 bude stejně tak dobrý, jako rok 1996. Ovšem nemyslím tím žádné úspěchy, ale cítím, že se žádná vážná či tragická věc v mém životě nestane. Soukromého neprozradím nic.
3. Životní elán čerpám hlavně z toho, že mám celkem v životě jasno, kde chci žít a bydlet a to je tady na Moravě, kde mám takovou základnu, ze které vyrážím do světa, ať už je to Francie nebo Praha.


Ing. Josef Hajduch
městský architekt, horolezec, Uh. Hradiště.
1. Svátky trávím doma, v rodinném kruhu, dalo by se říci, že klasicky. Snažím se nikam nejezdit, užít si klidu.
2. Chtěl bych, aby rok 1997 byl trochu klidnější, než rok letošní. Sportovní plány mám zatím tajné, ale prozradím akorát, že nejde o tak rozsáhlou akci, jaké jsem se zúčastnil letos (expedice Everest ď96 - pozn. red.). Půjde spíše o věci technicky náročnější.
3. V rodině a v přírodě.


Ing. Stanislav Miklenda
starosta Veselí nad Moravou
1.Minimálně první sváteční dny strávím v kruhu rodinném a na Štěpána pravděpodobně v Uherském Ostrohu na zimním stadionu na tradičním Štěpánském utkání hráčů Uh. Ostrohu. Doufám, že se mi podaří ve večerních hodinách najít čas na vánoční koncerty u nás ve Veselí.
2. V závěru příštího roku budu slavit kulaté narozeniny a rád bych se jich dožil ve zdraví. Co se týče pracovních plánů, hlavním cílem je udržet pevně v rukou městský rozpočet.
3. Já osobně beru sílu do života v různorodosti činností. Problémy, které jsou spojeny s jednou činností, jsou překonány tím, že v jiné oblasti dosáhnu dobrých výsledků. Není dobré upnout se na jedinou věc, protože případný neúspěch je pak prožíván mnohem intenzivněji.


Josef Janoušek
majitel největšího knihkupectví na jihovýchodní Moravě - PORTÁL, Uh. Hradiště
1. Byl jsem tady, v knihkupectví, které se stalo mým bydlištěm. V pyžamu a županu, od odpoledne Štědrého dne do Štěpána. A to byl pro mne svátek.
2. Chceme od Nového roku otevřít Dům knihy Portal a založit Klub čtenářů tohoto Domu. S průkazkami, se kterými budou spojeny určité výhody i povinnosti. Další plány souvisejí s dokončením zadního traktu domu - možná se přesune oddělení specializované literatury až pod střechu. Myslím si, že je jednodušší pro odbornou literaturu vyjet několik poschodí výtahem než jet do Zlína nebo Brna.
3. Jak zpíval Waldemar Matuška: Co děláš, to dělej rád. A dělej to dobře. Žít z podstaty je jednoduché. Ale služby jsou služby. Když něco děláš, dělej to maximalisticky a dobře.


Pavel Bezděčka
předseda Přírodovědného klubu v Uh. Hradišti
1. Sváteční dny trávím tak, jako celý rok, to znamená pracovně, protože mnohé úkoly přechází do dalšího roku. Když vyšetřím čas, tak ho strávím s rodinou nebo u počítače.
2. Mým největším plánem je dodržet takové životní tempo, jaké jsem nasadil v letošním roce. Nevidím za sebou žádný nedokončený úkol a nic, co by se nepodařilo. Naplno se rozběhla činnost Přírodovědného klubu, což je tak trochu moje dítě, a dotáhli jsme do úspěšného konce začátek publikační činnosti. První číslo sborníku a supplementa Historická květena Bílých Karpat je opravdu úvod k dlouhé řadě vývojového procesu. Mně osobně se podařilo publikovat šest odborných prací u nás i v zahraničí. Letos jsem také s dobrou partou vylezl na Mont Blanc.
3. Ani nevím, kde energii beru, asi z podstaty, z radosti ze života, z toho, co se odehrává bez závislosti na člověku. Příroda totiž dokáže žít podle vlastních principů a z toho já mám obrovskou radost.


Ing. Jiří Deml
starosta Kunovic
1. V kruhu rodinném a velice příjemně, sjeli se oba dva synové, takže jsme si je užili tak, jak se mají užívat vánoční svátky.
2.V osobním životě bez zdraví a štěstí člověk moc nezmůže, v práci pro obec bychom chtěli zvládnout většinu úkolů, které jsme si dali pro toto volební období. Chceme Kunovice uvést do stavu, ve kterém by se necítily špatně, kdyby byly prohlášeny městem.
3. Ani moc necítím, že bych měl energie nazbyt, spíš si to nepřipouštím. Jednou jsem byl zvolen do funkce, za kterou jsem placen, tak ji musím vykonávat, ať se mi chce nebo nechce, takže na přemýšlení o energii nemám čas.


Dr. Petr Parma
terapeut a rodinný poradce, Uh. Hradiště
1. Ještě nevím, jak strávím vánoční a novoroční svátky, ale v každém případě se svými blízkými.
2. Být užitečný sobě a všem ostatním alespoň tak, jak se mi to podařilo v tomto roce.
3. Naštěstí mám dobrého kamaráda, který mi životní sílu vyrábí. Je to můj vlastní mozek.www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund