Číslo: 6
08.02.1999
Článků: 58

Titulní
Uherskohradišťsko
Brodský
Kultura
Z
Pro
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Pobyt v teple může uškodit
Občané Nivnice protestují
Lékárenské služby
Novinový tábor DDS
V autobazarech je největší poptávka po autech do sta tisíc korun
Kosterní pozůstatky se v červnu vrátí na původní místo
Ptáme se za vás
Změna termínu semináře k daním
Za svoz a likvidaci odpadu má město pohledávky
Do památkové zóny se investovaly stovky milionů

Pobyt v teple může uškodit
Uh. Hradiště (fal) - Mnoho chovatelů psů, aniž by si to uvědomovali, může způsobit svým zvířecím kamarádům šok, v jehož důsledku mohou psi onemocnět. Pokud totiž svého kamaráda vezmete do tepla jen na určitou dobu a pak jej vypustíte opět ven, můžete mu rozdílem teplot několika desítek stupňů způsobit tepelný stres. V takovém případě často dochází k narušení termoregulačního systému. Je velkou chybou chovatelů brát psy, kteří jsou trvale venku a jsou na to zvyklí, do vyhřátých místností, upozorňuje lékař veterinární kliniky František Luňák, každý stres totiž snižuje obranyschopnost jejich organismu. I my jsme na naší klinice zaznamenali nárůst infekcí horních cest dýchacích, kašlů. Také se často setkáváme s infekcemi močového traktu, případně ledvin, které souvisí s prochlazením. V současnosti chovatelé se svými mazlíčky přicházejí s nemocí zvanou psincový kašel. Jde o infekční laryngotracheitidu, což je zánět hltanu, hrtanu a mízních uzlin, které se projevuje skoro až dávivým kašlem.
Podle Luňáka by ale majitel psa neměl jeho nemoc podceňovat. V případě zanedbání, kdy majitel s návštěvou veterináře vyčkává s nadějí, že se pes uzdraví, totiž může dojít k bakteriální kontaminaci a vzniku komplikací - bronchitidy, případně zápalu plic. O co později s nemocným zvířetem přijdete, o to bude jeho léčba dražší a zdlouhavější.Občané Nivnice protestují
Nivnice (JC) - Ve čtvrtek 28.ledna bylo na neoficiální žádost nivnických občanů provedeno přeměření výšky dosud nedokončené stavby prodejny podnikatele Tomance. Problémy s tímto objektem začaly už při výběru místa, kdy po několika návrzích nakonec obecní zastupitelstvo schválilo a odprodalo pozemek v blízkosti nového zdravotního střediska. Podle současného starosty Trtka občané zřejmě nepočítali s tak velkou budovou a nelíbí se jim, že nezůstalo žádné místo na zeleň. Mimo to se také obávají nadměrného hluku způsobeného dovozci zboží do prodejny a také nejsou spokojeni se vzhledem objektu. Tato stavba byla schválena zastupitelstvem a navržena architektem v této podobě a žádný občan se k ní ve stanovené lhůtě nevyjádřil. Proto mě překvapuje, že až teď po tak dlouhé době, kdy se o stavbě ví, vyvstávají nějaké problémy, říká Tomanec a ujišťuje, že ke zvýšenému provozu skutečně nedojde, protože dodavatelů nebude více, než je v současné době těch, kteří zboží vozí do jeho prodejny na protější straně stavby.
V tomto novém objektu bude prodejna potravin a občerstvení, které v této sídlištní části obce prozatím chybí, a pro občany i návštěvníky Zdr. střediska bude určitě přínosem. Zjistili jsme, že stavba je založena o 20 cm výš a hřeben střechy zase o 54 cm níž, takže celková výška je o o 34 cm nižší oproti projektu, shrnuje výsledky šetření ing. Bršlica, člen stavební komise. Podle něj může občany v této době mást stávající podoba budovy, která se dokončením změní především prodloužením sedlové střechy, která bude nadekrývat vchod i parkoviště před budovou. Celá stavba, u které se vystřídalo už několik dodavatelů, by měla být dokončena a otevřena do léta.Lékárenské služby
 
	Uh. Brod
	8. února - 13. února U Kašny
	14. února - 15. února Poliklinika Město

	Uh. Hradiště
	8. února - Mařatice
	9. února - Nemocnice
	10. a 15. února - Vodní
	11. února - Poliklinika
	12. února - Masarykovo nám.
	13. února - Masarykovo nám.
	14. února - Masarykovo nám.Novinový tábor DDS
Uh. Hradiště (red) - Právě dnes v pondělí 8. 2. 1999 odjelo od Zimního stadionu v Uh. Hradišti 35 dětí na zimní novinový tábor do Žďárského potoka u Rýmařova v podhůří Jeseníků. Hotel Zastávka se zde stane pro děti a jejich vedoucí na pět dní domovem, ze kterého budou vyrážet na tamní bohatě zasněžené stráně. Informace z místa pobytu říkají, že sněhu je zde dostatek a lyžování je super. Návrat dětí je naplánován na pátek 12. 2. 1999 v 18.00 k Zimnímu stadionu v Uh. Hradišti.V autobazarech je největší poptávka po autech do sta tisíc korun
Region (mat) - K zimnímu období vzhlížejí motoristé jak s obavami, tak i s nadějí. Obavy pramení především ze špatného počasí a následných havárií, naděje jsou spojeny s poklesem cen ojetých aut, jenž v lednu a únoru každoročně nastává. Na historické minimum se podle inzertních motoristických časopisů dostávají ceny především v příhraničních a pražských autobazarech. Nejeden motorista z našeho regionu si při čtení podobných řádků posteskne. Není divu. Srovnání pražských a místních poměrů nevyznívá pro kapsu zájemce o koupi ojetého automobilu zrovna příznivě. Případným nářkům mohou učinit přítrž slova Stanislava Margetíka z Autobazaru M Cars v Uherském Ostrohu: V Praze a u hranic jsme nedávno byli a můžu říct, že v hlavním městě ani jinde nekoupíte levněji než tady. Podle Margetíka tak nastal spíše opak toho, co se všeobecně očekávalo. Nejenže se pokles cen zastavil, ale dochází dokonce k pozvolnému cenovému nárůstu.
Nezapomeňte, že od 1. března končí dovoz, hledá vysvětlení majitel uherskoostrožského M Cars. Kupuje-li dnes někdo auto v bazaru, rozhoduje se na základě mnoha faktorů. Jedním z nich je také skutečnost, zda za vůz bylo či nebylo zaplaceno zákonné pojištění. U aut s vyšším obsahem zaplatíte 4 500 jenom za pojištění. Pokud pojistku nemají, podaří se kupujícímu většinou alespoň dva tisíce z ceny usmlouvat. Pro prodávajícího je to určitě výhodnější, jinak by mu tady auto stálo, objasňuje Margetík. Největší poptávku zaznamenali v autobazarech po automobilech v cenové hladině do 100 000,- Kč. Ta ale podle našeho zjištění právě v oblasti Hradišťska chybí a v jindy zaplněných bazarech čeká na své nové majitele v současné době podstatně menší počet vozů, než je obvyklé. Jak nám potvrdili i v kunovickém Autobazaru Štěrba, největší šanci dobře prodat své vozidlo mají majitelé Favoritů, z domácích značek přetrvává i zájem o Felicii.
V poptávce po zahraničních automobilech dominuje tradice - Peugot, Renault, Ford, Opel. Nezanedbatelnou roli při výběru auta hraje i jeho barva. Bílá je neprodejná, tvrdí Margetík. V kombinaci s třídvéřovou verzí naprosto neprodejná, vysílá varovný signál vlastníkům těchto vozů.
O tom, že lidé dnes každou korunu v kapse raději třikrát obrátí, než ji vydají, svědčí i zvažování skutečně všech okolností spojených s koupí auta. Nezanedbatelná tak rozhodně není cena náhradních dílů ani obsah motoru. Prodejci v autobazarech shodně tvrdí, že dvoulitry už se prodávají hůře. Za ideální považuje většina lidí obsah 1,6, maximálně 1,8. A tak zatímco v minulých letech zůstávala auta s nižším obsahem v bazarech až půl roku, nyní po nich řada zákazníků přímo touží. Svou roli tady pochopitelně sehrává i nízká spotřeba.
Odrazuje-li vás od nákupu vozidla v autobazaru vyšší cena, než jakou byste zaplatili při přímém jednání s majitelem, je dobré vědět, že provize prodejců činí v regionu Uherskohradišťska 4-5%. I když i tady je stanovena její minimální hodnota. Představte si, že vám sem přijde dědáček a za 8 000 chce prodat staré embéčko. Celý život s ním jezdil a teď se ho má zbavit. Přece po něm nemůžu chtít 3 000 jako provizi. Tady je nutný individuální přístup, uzavírá emotivně Margetík.Kosterní pozůstatky se v červnu vrátí na původní místo
Uh. Hradiště (fal) - V prostorách klášterního kostela Zvěstování Panny Marie, známého spíše pod názvem františkánský kostel, který je součástí areálu Františkánského kláštera, bylo při jeho rekonstrukci odkryto osm krypt vybudovaných v podzemí pravděpodobně na počátku 18. století, ve kterých byla nalezena spousta kosterních pozůstatků mnichů a měšťanů. Ty byly pracovníky pohřební služby přeneseny a dočasně uloženy v chladicím prostoru obřadní síně hřbitova v Mařaticích.
V prostorách klášterního kostela se v současnosti provádí jeho statické zajištění. Kostel byl totiž původně založený na dřevěných pilotech, které postupem času a také vlivem povodní postupně uhnily. V důsledku zaplavení došlo i k poškození krypt v podzemí kostela a narušení celkové stability objektu, vysvětluje vedoucí oddělení kultury referátu regionálního rozvoje Okresního úřadu v Uherském Hradišti Jana Spathová, na spodní části kostela se již provádí trysková injektáž, horní stavba by měla být zpevněna železobetonovými žebry. Kromě toho by následně měla být provedena i oprava podlahy a dlažby, která by měla být zachována, přestože není nijak zvlášť hodnotná. Byla zde totiž podlaha z roku 1904, kdy byla prováděná poslední rekonstrukce. Podle Spathové se ale následně zjistilo, že je pod ní asi ze dvou třetin zachovaná původní pískovcová dlažba. V současnosti se bude zkoumat, zdali by za jistých okolností bylo možné třeba původní dlažbu ošetřit, doplnit a eventuálně použít znovu.
V návaznosti na to bude muset být provedena také generální oprava střechy a krovů, které jsou pravděpodobně z části napadené dřevomorkou. Celkové náklady na rekonstrukci se budou pohybovat kolem 9 milionů korun.
Za nejvýznamnější nález jsou považovány náhrobní kameny, které byly ukryty pod dlažbou v severozápadním rohu kostela. Jeden z nich patří Mikuláši Hrdému z Klokočné, který byl hejtmanem uherského krále Matyáše Korvína, jenž zemřel v roce 1509. Na náhrobní desce je vedle postavy rytíře také erb s buvolí hlavou, která má v nozdrách kruh. Další dva náhrobní kameny patří Mikuláši a Václavu Něprovi z Vojslavic. Oba zemřeli v roce 1499. Václav Něpr si vzal za ženu sestru biskupa Jana Filipce, který je zakladatelem Františkánského kláštera. Tyto kameny by měly být z podlahy vyzvednuty a po rekonstrukci se plánuje jejich zasazení do zdí tak, aby je mohl zhlédnout každý návštěvník kostela.
Pokud nedojde k nepředvídaným okolnostem, měla by být dokončena oprava do konce června letošního roku, dodává Spathová.Ptáme se za vás
Proč ČSAD nepřidají autobusové spoje na trať Osvětimany-Uh.Hradiště? Ranní autobusy jsou přeplněné.
Ing. Procházka, vedoucí autobusové divize:
Rozsah dopravní obsluhy je dán smlouvou mezi okresním úřadem a příslušnými obcemi na té trati dotčenými. Pokud budou mít obce a okres zájem o rozšíření tohoto spojení, je to možné, ale záleží to na nich. Ovšem další spoje jsou spojené s financemi a tu vzniklou ztrátu by musel někdo uhradit. Občané se tedy mohou s takovou žádostí obrátit na OÚ a pokud se ten dohodne na způsobu úhrady s okresním úřadem, není problém nové linky zavést.

Proč v Kunovicích nebude kabelová televize?
p. Deml, starosta Kunovic:
Protože tak bylo rozhodnuto na zasedání zastupitelstva i rady a protože jsme chtěli jít cestou lokální. Teď čekáme na to, jestli nám Rada pro rozhlasové a televizní vysílání přidělí frekvenci, kterou máme už tři roky podanou žádost. Sám jsem to už třikrát urgoval, ale teď se objevují další možnosti, např.napojení na bezdrátové vysílání ve Starém Městě. Toto je ale věc každého občana, který, pokud chce, může si koupit anténu a přihlásit se.

Jak je možné, že ČSAD v pondělí 1.února zapomnělo přistavit autobus z Uh.Hradiště do Popovic ve 12.45?
p. Kalus, náměstek ČSAD:
Tento autobus odjel s desetiminutovým zpožděním a to proto, že vůz se zdržel na běžné údržbě, kde se objevila nějaká komplikace. Tu se bohužel nepodařilo opravit, a tak náš dispečer pan Zůbek zajistil náhradní vůz, který vyjel ve 12.55.

Jak je možné, že řidiči na lince UH.Brod-Korytná nezastavují na zastávce U Váhy v Nivnici v 16.10 ani v 17.15, ačkoliv podle jízdního řádu mají?
p. Bachůrek,vedoucí os.dopravy v Uh.Brodě:
S touto stížností jsem byl seznámen až prostřednictvím vaší redakce a je pravda, že řidiči musí dodržovat jízdní řád. Autobusová doprava ČSAD v rámci licencí provozuje osobní přepravu cestujících po určené trase vyznačených zastávek. Řidiči, kteří zajišťují tuto přepravu, byli upozorněni na dodržování jízdního řádu i zastávek. Ze strany ČSAD budou prováděny kontroly s případným finančním postihem řidičů.Změna termínu semináře k daním
Z organizačních důvodů překládá Okresní hospodářská komora Uh. Hradiště seminář Daňové přiznání fyzických a právnických osob za r. 1998 - daňově uznatelné a neuznatelné příjmy a výdaje z původního termínu 11.2.1999 na 16.2.1999. Koná se v sále Restaurace U Rochů v Uh. Brodě.Za svoz a likvidaci odpadu má město pohledávky
Uh. Hradiště (BoS) - V současnosti je v Uherském Hradišti evidováno celkem 676 dlužníků, kteří městu nezaplatili za svoz a likvidaci tuhého komunálního odpadu. Dlužná částka dosahuje téměř 400 tisíc Kč, průměrná výše pohledávek je 584 korun. Město se samozřejmě snaží své pohledávky dobýt. Dlužníky vyzýváme dopisem a pokud nezaplatí ani po druhé výzvě, postupujeme podle zákona č. 71/1967, uvádí Vladimír Moštěk, vedoucí ekonomického odboru Městského úřadu v Uh. Hradišti. To v praxi znamená, že nesplní-li občan svou povinnost, provede se její výkon, a to buď srážkou ze mzdy, nebo přikázáním pohledávky z účtu v peněžním ústavu. Rozhodnutí lze vykonat nejpozději do tří let od uplynutí lhůty stanovené pro splnění uložené povinnosti, dodává Moštěk. Starší nedoplatky budou navrženy zastupitelstvu k odepsání, tzn., že za dlužníky zaplatí celé město. A nejedná se o částky malé. Například jen za rok 1995 bude město odepisovat 602 tisíc Kč. Jak je vidět, platební morálka obyvatel se ale přece jen zlepšuje.Do památkové zóny se investovaly stovky milionů
Uh. Hradiště (BoS) - V loňském roce bylo na program regenerace Městské památkové zóny v Uherském Hradišti vynaloženo celkem 207,16 mil. korun. Samo město se finančně podílelo celkem 27,9 miliony, církev 16,2 miliony, stát prostřednictvím okresního a školského úřadu 14 miliony, z Fondu regenerace ministerstva kultury ČR získalo město 2,56 milionů, okresní úřad uvolnil ze svých prostředků na památky 3 miliony, Fond záchrany ministerstva kultury ČR 2 miliony a správci inženýrských sítí 5,5 milionů. Nejvíc prostředků, celkem 136 milionů, ale vynaložily právnické a fyzické osoby.
Nejvíce prostředků z rozpočtu města (spolu s dotacemi) bylo proinvestováno na rekonstrukci Reduty (24,56 mil.Kč), II. etapu rekonstrukce Františkánské ulice (3,5 milionů Kč) a opravu Klášterní vinárny (2,835 milionů Kč). V těchto akcích bude město pokračovat i v letošním roce.www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 1 sekund