Číslo: 7
14.02.2000
Článků: 76

Titulní
Uherskohradišťsko
Brodský
Kultura
Z
Pro
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Lékaři o práci charity nemají zájem
Bezúročné půčky lidé zatím nechtějí
Zapálil si a sjel ze silnice
Neplatiči nájemného dluží téměř pět milionů korun
Stromky ze skládky byly ukradeny
Někteří dávali přednost levným lékům
Hlucká tvrz je stále v rekonstrukci
Dům s pečovatelskou službou pod střechou
Úroveň autoškol v našem regionu je značně rozdílná
Anketa na aktuální téma
Do kanalizace zatím vložili tři miliony
V létě bude ulice V Teničkách opravena

Lékaři o práci charity nemají zájem

Návštěvníci chráněné dílny shlédli například pletení košíků - Foto: P. Paška
Uh. Hradiště (fal) - Minulou středu se uskutečnil Den otevřených dveří uherskohradišťské Charity. Přestože její ředitelka na tento den pozvala téměř tři desítky lékařů, kteří by se zde s činností a možnostmi charity mohli seznámit, zájem projevila jen jedna z nich, primářka rehabilitačního oddělení nemocnice v Uherském Hradišti Věra Petrželková.
"Činnost charity mě samozřejmě zajímá, protože je našemu oboru blízká," uvedla Petrželková, která tuto akci pravidelně navštěvuje již třetím rokem.
"Lékaře jsme zvali z toho důvodu, aby viděli, jakým způsobem můžeme jejich některým pacientům pomoci. Velmi nás to mrzí. Nemáme jinou příležitost jim vysvětlit, co všechno pro lidi v domácím prostředí můžeme udělat a zabezpečit. A lékaři jsou první, kteří by pacientům péči charity mohli doporučit," řekla smutně ředitelka Charity v Uherském Hradišti Anna Konvalinková.
Zájem veřejnosti o informace související s možnostmi charity byl menší než v minulých letech, stejně jako zájem o program připravený klienty stacionáře. To však neplatilo pro chráněnou dílnu. Ta naopak zaznamenala více návštěvníků.
"Účast byla velká, někteří ze zájemců si výrobky našich klientů hned koupili," zhodnotila vedoucí Chráněné dílny v Uherském Hradišti Marie Polehňáková a dodala, že děkuje firmě Thermat, která dílně věnovala rychlovarnou konvici.Bezúročné půčky lidé zatím nechtějí
Region (fal) - Přestože se již mnoho publikovalo o možnosti poskytnutí bezúročných desetitisícových půjček lidem, kteří po dva měsíce nedostali výplatu, Okresní úřad v Uh. Hradišti je zatím vyplatil jen ve třech případech. Přitom, jak se nám podařilo zjistit, je v našem regionu zhruba sedm firem, jejichž zaměstnanci by na tyto půjčky měli nárok. Týká se to zejména malých a středních firem.
"Podle mého názoru se jedná o věc značně nepřipravenou," hodnotil místostarosta Uherského Hradiště Libor Karásek. "Půjčky podléhají schválení městského zastupitelstva, mohlo by trvat i měsíce, než by žadatel půjčku dostal. Dosud náš úřad zaevidoval dvě žádosti o tuto půjčku. Jedné nebylo vyhověno, protože žadatel nedodal veškeré podklady. Druhý žadatel, zaměstnanec Minasu, však zřejmě podmínky pro poskytnutí půjčky splňuje," řekl Karásek. Půjčku však obdrží až tehdy, jestli ji zítra odsouhlasí městské zastupitelstvo.
Další případní žadatelé však na souhlas zastupitelstva zřejmě nebudou muset čekat. Urychlení získání této půjčky by měl přinést souhlas zastupitelstva k tomu, aby k poskytnutí půjčky stačilo rozhodnutí starosty. Půjčka je splatná do dvou let.Zapálil si a sjel ze silnice
Uh. Hradiště (Kk) - Ve čtvrtek 10. února v nočních hodinách došlo v Uherském Hradišti - Jarošově k dopravní nehodě. Způsobil ji řidič Škody 105, který nevěnoval dostatečnou pozornost řízení vozidla a při zapalování cigarety sjel ze silnice do hluboké příkopy. Naštěstí si nehoda nevyžádala žádné zranění a došlo pouze k poškození vozidla. Po příjezdu policie byl řidič podroben zkoušce, zda nepožil alkohol, ta se ale prokázala jako negativní a vše bylo vyřešeno uložením blokové pokuty ve výši 2000 Kč.
P. PaškaNeplatiči nájemného dluží téměř pět milionů korun
Uh. Hradiště - Za poslední roky eviduje jak správce městských bytů R. K. Servis, s. r. o, tak i stavební bytové družstvo Slovácko nárůst neplatičů nájemného. Přitom dlužníci často zaplatí až poté, co správce bytu na neplatiče podá žalobu. Dluh, který ale stejně musí dříve či později uhradit, se jim tím může zvýšit až na dvojnásobek.
"Město Uherské Hradiště má ve správě zhruba 1600 bytů. Z toho evidujeme asi 240 neplatičů. Mnoho z nich ale dluží jen drobné částky vzniklé například stěhováním či nepřítomností nájemníků," objasnil ředitel R. K. Servisu Pavel Bíla. "Přesto asi padesát z nich je notorických neplatičů." U těchto nájemníků se dlužné částky pohybují mezi třiceti až šedesáti tisíci korunami. Městu celkem za více než sedm let nájemníci dluží téměř dva a půl milionu korun.
"Není to ale tak hrozivé, jak by se mohlo zdát. Celkově tvoří neplatiči asi dvě procenta, což není mnoho. V jiných městech se počet neplatičů běžně pohybuje mezi čtyřmi až šesti procenty."
O něco lepší situace je ve Slovácku, které spravuje 5100 bytů. Tam ke konci loňského roku evidovali dlužné nájemné ve výši 2,3 milionu korun. Jednotlivé dlužné částky zde dosahují maximálně třiceti tisíc.
"Koncem ledna jsme byli poprvé nuceni na základě rozhodnutí soudu nájemníka z bytu vystěhovat," řekl předseda představenstva Slovácka Cyril Omelka. Podle něj v dalších pěti případech došlo k nucené výměně bytů, když si je nájemníci mezi sebou vyměnili. Dlužník se přestěhoval do menšího, a přitom nabyvatel zadluženého bytu dluh uhradil.
Možnost takového řešení odhlasovali začátkem tohoto roku také uherskohradišťští radní. Navíc smlouva o nájmu bytu může být bez ohledu na sociální podmínky přednostně uzavřena s tím žadatelem, který dluhy vzniklé na městském bytu uhradí. V tomto případě sociální podmínky žadatele vůbec nehrají žádnou roli. Bíla i Omelka se ale v jednom shodují. Dlužníky nájemného často donutí zaplatit upozornění o tom, že jejich případ bude postoupen soudu.
R. K. Servis jen v loňském roce podal 40 žalob, Slovácko. V případě podání žaloby se ale neplatičům dluh díky soudním výlohám, které musí uhradit, může zvýšit i na dvojnásobek.
Lenka FalešníkováStromky ze skládky byly ukradeny
Boršice u Blatnice (Kk) - Po dlouhé době, ačkoli již v roce 1995 žádalo vedení Boršic u Blatnice fond životního prostřední o finanční prostředky na sanaci místní skládky, se záměr obce podařil. Na konci uplynulého roku byla skládka o výměře zhruba devíti set metrů čtverečních sanována, na ploše byla vyseta tráva a vysazeny okrasné stromky. "V loňském roce se nám podařilo získat z fondu životního prostředí částku ve výši tři sta devadesáti tisíc korun. Do té doby jsme ale práce na skládce financovali z obecního rozpočtu, přičemž se náklady vyšplhaly do výše jednoho milionu dvě stě tisíc," upřesnil starosta Boršic Karel Petrů.
I když se skládka nachází na odlehlém místě, přesto se některým nenechavcům zalíbily okrasné stromky a odcizili je. "Jednalo se spíše o vzácnější stromky, jako je například javor. Nevíme, kdo přes čtyřicet stromků ukradl, ale mrzí nás, že naše úsilí někdo zmařil," ukončil s politováním boršický starosta.Někteří dávali přednost levným lékům
Region (fal) - Epidemie akutních respiračních onemocnění odeznívá. Svědčí o tom nejen povolené návštěvy v nemocnici a sociálních ústavech, ale také pokles nákupu preparátů v lékárnách.
"Lidé dávali přednost nákupu levnějších preparátů. Je také poznat tlak pojišťoven, protože i lékaři předepisovali lacinější přípravky než vloni," uvedla vedoucí boršické lékárny Jana Ryndová.
Mezi nejčastěji prodávané léky patřil paralen, acylpyrin, coldrex. "Převažoval ale nákup vitamínů všech druhů, také kapky proti kašli a produkty proti škrábání v krku," povrdila vedoucí kunovické Lékárny Na Rynku Anna Fikselová.
"Vzrůst počtu nemocných nepředpokládáme a celá situace by se měla nadále zlepšovat, k čemuž by měly přispět i současné jarní prázdniny," řekla okresní hygienička Zdeňka Skulová a dodala, že zákaz návštěv prozatím přetrvává v Domově důchodců v Buchlovicích.Hlucká tvrz je stále v rekonstrukci
Hluk (fal) - Do rekonstrukce hlucké tvrze bude v budoucnosti nutné investovat ještě několik milionů korun. Právě z nedostatku finančních prostředků však práce pokračují pomalu.
"Již od konce loňského roku se připravuje první část rekonstrukce elektroinstalace v malém a velkém sále včetně spojovacího traktu," objasnil starosta Hluku Jan Šimčík. "Jedná se o místnosti, které jsou v nejhorším stavu a zároveň nejvíce využívány. Již v lednu se rozběhly vlastní práce. Tato akce, která si vyžádá více než jeden milion korun, by měla být ukončena v květnu letošního roku," potvrdil starosta.
V sálech tvrze se každoročně odehrává devadesát procent kulturních akcí, slouží také jako zkušebna dechovkám, country souborům a mužskému pěveckému sboru. Jestli se v příštím roce bude na rekonstrukci další části tvrze pokračovat, však záleží na přísunu finančních prostředků.
"Už dva roky máme zpracovaný projekt na rekonstrukci interiéru. Prozatím se ale z důvodu nedostatku peněz na tuto část obnovy tvrze nedostalo," dodal Šimčík.Dům s pečovatelskou službou pod střechou
Osvětimany (Kk) - Na podzim loňského roku začaly v obci Osvětimany práce na stavbě nového domu s pečovatelskou službou. Jak jsme zjistili, je v dnešní době hrubá stavba dokončena a budova je pod střechou. "Děláme rozvody vody a elektroinstalaci. V loňském roce jsme dostali na DPS dotaci ve výši pěti milionů korun. Letos žádáme opět a dotaci ve výši deseti milionů máme již přislíbenou," upřesnil starosta obce Antonín Chrbját. Celkové dokončení stavby je naplánováno až na rok 2001, ale místní předpokládají, že práce budou ukončeny již letos.Úroveň autoškol v našem regionu je značně rozdílná
Problém s nehodovostí je stále aktuální. Jaká je situace v našem regionu a na vše, co s dopravními nehodami souvisí, jsme se zeptali Jaroslava Prchlíka, vedoucího Dopravního inspektorátu v Uherském Hradišti.

Má nehodovost v našem regionu stoupající tendenci?
"Pokud budu vycházet z přehledu za poslední tři roky, byl počet nehod v roce 1997 a 1998 přibližně vyrovnaný. Výraznější nárůst jsme ale zaznamenali v porovnání roku 1998 a 1999, kdy došlo k 2 241 nehodám, což je o 92 nehod více. Jiná situace je u následků nehod. Ačkoliv je počet usmrcených osob zhruba vyrovnaný, počet těžce zraněných klesá. V roce 1997 - 92 těžce zraněných, v roce 1998 - 88 a v roce 1999 - 85 těžce zraněných. Dá se tedy zkonstatovat, že ačkoliv nehodovost stoupá, počet zraněných má klesající tendenci."

Jaká je situace v letošním roce?
"V letošním roce nehodovost opět narůstá a za měsíc leden jsme zaznamenali v porovnání se stejným obdobím loňského roku nárůst o 42 dopravních nehod. Pokud se nezmění podmínky (úprava zákonů, případně se nezvýší úroveň silniční sítě v našem okrese), dá se očekávat, že bude mít nehodovost stále vzrůstající tendenci."

Co je nejčastějšími příčinami dopravních nehod?
"Příčiny jsou každoročně jedny a tytéž. Na prvním místě je nesprávný způsob jízdy, následuje nepřiměřená rychlost a nepřizpůsobení rychlosti stavu a povaze vozovky. Na třetím místě je nedání přednosti v jízdě, což se projevuje především při přejíždění jízdních pruhů v Uherském Hradišti a nesprávné předjíždění."

Má na příčiny nehod vliv obměna vozového parku nebo nezkušenost čerstvých řidičů?
"Nesprávný způsob jízdy by se dal odvodit od narůstajícího počtu osobních vozidel. V celé republice se také obměnuje vozový park, starší vozidla ustupují, věk vozidel je mladší. Tato skutečnost má samozřejmě vliv na rychlost. Vozidla jsou rychlejší, mají větší výkony, a pokud jsou řidiči nezkušení, více riskují a jsou bezohlednější. Je nutné podotknout také to, že v dnešní době jsou rychlá vozidla snáze přístupná i mladším věkovým kategoriím, což ovšem souvisí s řidičskou praxí. Krátká praxe má vliv na kázeň řidičů. Ti pak často přeceňují svoje schopnosti a způsobují dopravní nehody."

Myslíte, že je příprava nových řidičů dostatečná?
"Nedá se zobecnit, že by noví řidiči způsobovali více nehod než ostatní. Je to individuální. Základ je ale vždy autoškola. Pokud v autoškolách dbají na dodržování procesu výuky v souladu s předpisy, tak jsou noví řidiči připraveni dobře. Z našich zkušeností při závěrečných zkouškách však sledujeme, že řadě uchazečů o řidičské oprávnění nestačí praktické jízdy. Bylo by proto vhodné, aby pro praktickou jízdu v silničním provozu bylo vyhrazeno více hodin."

Jaká je podle Vás úroveň autoškol v našem regionu?
"Úroveň autoškol je značně rozdílná. Existuje spousta autoškol, které majitelé provozují pouze proto, že je to jistý zdroj jejich příjmů. Naopak jsou autoškoly, které vyučují poctivě a zodpovědně, což se projeví při zkouškách. Jejich žáci mají dobré znalosti. Samozřejmě je úroveň té, které autoškoly znát i v počtu lidí, kteří u zkoušek neuspějí."

Poradil byste tedy uchazečům, jak nalézt kvalitní autoškolu?
"Jedinou možností, jak získat informace o dané autoškole je ptát se ve svém okolí. Zjistit si u svých kamarádů a známých, kde dělali autoškolu, jak k nim bylo přistupováno a jak dotyční uspěli."

Karin Kuchtová
Anketa na aktuální téma
Bude vaše obec požadovat v letošním roce dotace a na co?
František Janků, starosta Bílovic:
"Snažíme se získat dotace z projektu Obnova vesnice, tam jsou ovšem podmínky, které ministerstvo stanovilo velmi kruté. Takže pravděpodobnost získání této dotace je malá. Přednost mají totiž jenom obce do tisíce obyvatel a obce s malou daňovou výtěžností. I když máme 1 570 obyvatel, žádat o tuto dotaci budeme, přičemž peníze bychom využili na opravu chodníků a komunikací. Další žádost máme podánu v programu Obnova výstavby a technické infrastruktury, neboť plánujeme přípravu infrastruktury pro deset domků."

Anna Vydržalová, starostka Jankovic:
"Letos žádáme od státu dotace na opravu pomníku padlých, který se rozpadá. Jsou zde pochovaní rumunští vojáci, kteří padli v 1. a 2. světové válce. Oprava by nás stála asi 88 tisíc korun. Jelikož jsme prováděli plynofikaci, která ještě není dokončena, finance na opravu pomníku nemáme."

Stanislav Tureček, starosta O. N. Vsi:
"Vloni jsme žádali o dotaci 1,5 milionu korun z programu obnovy venkova, nedostali jsme nic. Z jiných programů se nám však podařilo zajistit celkem dva a půl milionu korun. V letošním roce budeme žádat o více než šestnáct milionů korun hned na několik akcí: 14 milionů na přístavbu základní školy, téměř dva miliony na obnovu a renovaci bytového fondu a 150 000 na rozvoj školství a kultury. Uvidíme, jak se v letošním roce bude dařit."

Antonín Chrbját, starosta Osvětiman:
"O dotace samozřejmě žádáme. Máme v úmyslu stavět kanalizaci a ČOV. Dotaci na tento projekt máme již schválenou. Dále žádáme z programu Obnovy venkova dotace na zlepšení vzhledu obce. Kolik se nám podaří ale získat financí, je otázkou. Každopádně má přednost, vždy ten, kdo je předem připraven."

Miroslav Kovářík, starosta Modré:
"Dotaci budeme žádat v rámci Obnovy venkova. Tyto finance bychom využili buď na dokončení kostelíka sv. Jana nebo na komplexní úpravu veřejných prostranství. Pokročit v hodláme i v infrastruktuře. Investovat bychom chtěli také do vzdělávání a proto budeme žádat o dotační titul č. 6 v rámci Škola vesnice. Finanční prostředky potřebujeme získat i na provozování různých seminářů."

Petr Radoch, starosta Ostrožské Lhoty:
"O dotace žádáme každý rok. Pro letošní rok jsme požádali o dotaci z programu obnovy venkova na opravu místní komunikace 350 000 korun. Kromě toho žádáme také asi 600 000 korun na realizaci půdní vestavby na základní škole. Nepředpokládáme ale, že dostaneme finanční prostředky na obě tyto akce. V loňském roce jsme žádali dotace na tři akce, nedostali jsme však nic."
Do kanalizace zatím vložili tři miliony
Jalubí (Kk) - Do konce uplynulého roku investovala obec Jalubí do budované kanalizace tři miliony šest set tisíc korun. "Koncem roku se nám podařilo získané finance navýšit. Bohužel na úkor roku letošního. V pracích intenzívně pokračujeme, peníze však budou státem uvolňovány postupně po dobu tří let, takže i kdybychom chtěli skončit dříve, nebude to možné," uvedl starosta Jalubí Karel Malovaný. V současné době je vesnice rozkopaná a čeká se pouze na příznivé počasí, aby se postupně terén srovnal a zasela se tráva. "Konečně vznikne při našem potoku udržovaný trávník a vzhled obce se zlepší," dodal starosta.V létě bude ulice V Teničkách opravena
Uh. Hradiště (Kk) - Obyvatelé ulice V Teničkách se již za několik málo měsíců dočkají opravy této komunikace, která je v havarijním stavu. Celkovou rekonstrukci ulice bude provádět uherskohradišťská firma Ilbau a město vyjde na tři miliony padesát tisíc korun. "Práce by měly začít v březnu a ukončeny v průběhu měsíce června," upřesnil místostarosta Uherského Hradiště Libor Karásek.
P. Paškawww.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund