Číslo: 8
24.02.1997
Článků: 39

Titulní
Uherskohradišťsko
Ze
Kultura
Pro
Pošta
Horoskop
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


#Ze školství se stal kšeft,
HAMÉ na SALIMĚ 97
Daniel Kroupa mezi řediteli škol
Hradišti talenty nechybí
Místo zahrádek skladovací plochy
POLICEJNÍ TÝDENÍK

#Ze školství se stal kšeft,
řekl poslanec Karas na setkání se zástupci škol
Uh.Hradiště (šep) - Školský úřad se stal ve středu 19.února místem setkání zástupců vybraných základních a středních škol s poslancem KDU-ČSL Jiřím Karasem.
Jak uvedl úvodem: #Cílem takto pořádaných besed je získání informací o stavu ve školství různých regionů naší republiky, které pak mohu přenést do školského výboru parlamentu ČR, jehož jsem členem. Diskusi otevřel ředitel SPŠ Beneš vyslovením kritiky na zrušení příspěvků pro zájmovou činnost: #Mimoškolní aktivity poskytované školou pomáhají udržet pozornost žáků na zábavně-vzdělávacích aktivitách.
Zrušení příspěvků vedlo k rozpadu sítě zájmových kroužků, protože učitelé vedení kroužků zdarma poskytovat nebudou. Určitou návaznost na tuto problematiku má další ožehavé téma, a to drogy. #Vůči drogám je třeba zaujmout velmi tvrdý postoj, uvedl poslanec koaliční strany, která k protidrogové politice přistupuje velmi radikálně. #Možným preventivním krokem může být právě zachování dostatečného množství mimoškolních zájmových aktivit. Vlnu nesouhlasu též vyvolala zmínka o vládním výnosu o odvodech z pronájmu státního majetku. #Tento výnos je zcela nesmyslný a protichůdný. Konkrétně v našem případě brání dobré vůli k pronajmutí např. tělocvičny, protože získané peníze nevyužijeme pro potřeby školy, ale zmizí ve státní pokladně, řekla ředitelka střední zemědělské školy.
Kritická slova zazněla i na adresu soukromých škol. Podle vyjádření poslance Karase je však situace na soukromých školách složitá a nelze je v žádném případě všechny házet do jednoho pytle. #Ze školství se stal kšeft a teprve trh rozhodne o připravenosti absolventů různých zpochybnitelných oborů, dodal Karas. Ředitel ZŠ v Traplicích Zapletal vyjádřil své politování nad současným stavem ve školství, zejména nad nesystémovostí práce ministerstva. Doslova řekl: #Školství koncipované tak jak je, ne tedy školsky, ale politicky, povede k jeho krachu. Tomuto poslanec oponoval vlastní zkušeností. Argumentoval ohlasem, s nímž se naše školství setkává na západě, kde je údajně vysoce oceňováno a obdivováno. Nicméně jisté konceptuální rezervy připustil. Závěrem poděkoval za otevřenost a zájem, s jakým k němu pedagogové přistupovali a také za podnětná kritická slova.HAMÉ na SALIMĚ 97
Uh.Hradiště (red) - V prvních březnových dnech, 4.3. až 8.3., jak jistě víte, se uskuteční na brněnském výstavišti Mezinárodní gastronomické veletrhy, jedním z nichž je i Salima. Firma HAMÉ Babice stejně jako v minulých letech i letos bude jedním z vystavovatelů. Svou expozici představí v pavilonu #D, stánek č.1.
Jak uvedl ředitel a předseda představenstva a.s. ing. Leoš Novotný: #Jedním z cílů naší účasti je představit celou šíři našeho sortimentu od kečupů, paštik, hotových jídel, masových konzerv přes zeleninové výrobky, zeleninové saláty až po kompoty a další výrobky dovážené naší firmou ze zahraničí. Dalším cílem je samozřejmě také řada obchodních setkání. 7.března bude hostem expozice HAMÉ populární herec Pavel Zedníček.Daniel Kroupa mezi řediteli škol

J.Vařecha, J.Valná a D.Kroupa v úterý na školském úřadě
Uh. Hradiště (ivon) - V úterý 18. února navštívil Uh. Hradiště místopředseda a jeden z kandidátů na místo předsedy Občanské demokratické aliance Daniel Kroupa. Nejdříve se na pozvání přesedkyně Místního klubu ODA Jarmily Valné a ředitele školského úřadu Jiřího Vařechy sešel s řediteli základních a středních škol našeho okresu. Beseda se uskutečnila na půdě Školského úřadu v Uh. Hradišti, přestože se D. Kroupa netají názorem, že školské úřady, alespoň v tomto počtu, považuje za zbytečné.
Ve svém vyjádření k současné situaci ve školství kritizoval nesystémové řízení a nesystémová rozhodnutí ze strany ministerstva. Jako první krok k nápravě vidí D. Kroupa, který je zároveň místopředsedou parlamentního výboru pro školství a vzdělávání, stanovení cílů, kterých chceme dosáhnout.
Poté se D. Kroupa zúčastnil pravidelného zasedání Kruhu, sdružení členů ODA, Svobodných demokratů a nezávislých, které zvítězilo v posledních komunálních volbách v Uh. Hradišti.
Závěr návštěvy místopředsedy ODA v okresním městě se odehrál při večerním setkání se členy Místního klubu ODA.Hradišti talenty nechybí
Uh. Hradiště (šep) - Dne 19. února započalo v Klubu kultury každoroční soutěžní klání muzikantské mládeže ze čtyř základních uměleckých škol našeho okresu. První části cyklu se zúčastnilo 134 mladých hudebníků ve třech kategoriích. Účast veřejnosti byla velmi skromná, ale nadšení účinkující , vzájemně kolegiální, si vytvořili sami tu správnou atmosféru.
Po úvodním slově ředitele Nemravy hradišťské ZUŠ a oficiálním zahájení, soutěž otevřeli tři žáci ZUŠ sólovou hrou na cimbál. Většinou se jednalo o interpretace jednotlivých částí z děl klasiků. Zasloužený potlesk, diplom a postup do oblastního kola si odnesl každý z nich, neboť soutěžili v odlišných kategoriích.
Své bezprostřední dojmy po vystoupení nám sdělil sedmnáctiletý Antonín Stašek, žák ZUŠ v Uh. Brodě, který kromě cimbálu ovládá též struny houslí a basy. #Nervozita na pódiu byla velká, protože se jednalo o moje teprve druhé sólové vystoupení. Mnohem líp se cítím při hraní s cimbálovkou Burčáci ve vinném sklípku, přiznal talentovaný cimbalista.
Předsedkyně poroty Zuzana Lapčíková, která je sama dlouholetou hráčkou na cimbál nejen ve folklórních souborech, nám na otázku, jak se dívá na budoucnost cimbalistů odpověděla: Mladých zájemců o tento hudební nástroj není málo, hůře se už shánějí obětaví a kvalifikovaní učitelé. Přežívá také povědomí o úzce specifickém využití cimbálu jen ve folklóru, přitom jeho instrumentální kvality nabízejí mnohem širší možnosti.
Soutěž pokračovala až do podvečerních hodin vystoupením šesti souborů lidových nástrojů a přehlídku završily skladby v podání čtyř smyčcových souborů. Hostitelským městem druhé části byl ve čtvrtek Uh.Brod, kde se představili hráči na nástroje dechové, žesťové a akordeony. Letošní okresní soutěž ZUŠ v pátek 28. února uzavře v Uh.Brodě přehlídka tanečních souborů.Místo zahrádek skladovací plochy
Uh. Hradiště - #Na základě zájmů jedné nejmenované firmy Městská rada 11. února 1997 schválila zveřejnit neadresný záměr na prodej pozemků města, oznámil starosta Uherského Hradiště Ladislav Šupka v souvislosti s parcelou v těsné blízkosti železničního podjezdu v Kunovicích. Pozemek, který se nachází vedle skladu Mototechny a je ohraničen železniční dráhou, je v současné době zahrádkářskou osadou. Podle názoru starosty se však na danou lokalitu nevztahuje zákonná ochrana a se stávajícími uživateli plochy je uzavřena v přijatelné době lehce vypověditelná smlouva.
I město si je vědomo, že jde o podnikatelsky velmi zajímavou plochu o rozloze 8.000 metrů čtverečných. #Protože počítáme s tím, že zahrádkáři budou zájmem města dotčeni, chceme o tomto tématu hovořit, uvedl tajemník MěÚ František Rochovanský.
Není tajemstvím, že firma, která celou záležitost iniciovala, by zde rovněž ráda zřídila skladovací plochy. #Vyloučit ovšem nelze ani umístění výroby, protože situování pozemku je v průmyslové zóně, upřesnil Šupka. O novém majiteli pozemků by podle tvrzení města měla rozhodnout nejvyšší nabídka, i když jak v průběhu tiskové konference poznamenal zástupce starosty Petřík: #cena není vždy rozhodující. Starosta Šupka ovšem připustil, že pokud bude nabídka možných aktivit stejná, pak obálková metoda nastoupí. Město se rovněž netají tím, že při vypsání záměru nastane řada problémů: #Některé pozemky jsou již v osobním vlastnictví. Všechny problémy budeme řešit, až se problém dostane v nějaké konkrétní podobě na stůl, řekl Petřík. Podle představitelů města by zde mohla být vytvořena nová pracovní místa v jakési bezkonfliktní výrobě.
#Vyhlášení záměru ovšem neznamená, že pozemky skutečně prodáme, pokusil se uklidnit debatu tajemník Rochovanský.POLICEJNÍ TÝDENÍK
ROZBÍJEČ DVEŘÍ
Mezi 7. a 13. únorem došlo k sérii osmi vloupání do rekreačních chat v katastru obce Babice - na Uhliskách. Neznámý pachatel vnikal do objektů poté, co rozbíjel dveře a poškozoval zámky.

OPAKOVANĚ KRADLI
Policisté v Uh. Brodě objasnili vloupání do prodejního stánku na Luhanově ulici. Opakovaného vloupání se dopustila trojice pachatelů z Uh. Brodu ve věku 26, 21 a 13(!) let. Celkově způsobili majiteli škodu za 6.000 korun, když si odnášeli cigarety, alkoholické nápoje, cukrovinky a víno.

NASÁVALI BENZÍN
12. února o půl jedenácté večer se uherskobrodským policistům podařilo zadržet dva sedmnáctileté mladíky z Uh. Brodu, kteří kradli benzín ze zaparkovaných vozidel. U pachatelů bylo zajištěno 20 litrů benzínu.

DLAŽEBNÍ KOSTKOU NA UMĚLECKÉ DÍLO
12. února večer dosud neznámý pachatel rozbil dlažební kostkou výlohu prodejní galerie Dílo na Mariánském náměstí v Uh. Hradišti. Následkem tohoto činu byl poškozen mimo jiné obraz a malířský stojan. Celková způsobená škoda přesahuje výši 80.000 korun.

ZLODĚJI TO PROHRÁLI
Kriminální policie objasnila vloupání do prodejny lahůdek v Uh. Brodě na ulici Bratří Lužů a vloupání do prodejny Trafika tamtéž ze dne 4. února tohoto roku. Jako pachatelé byli zjištěni dva mladíci ve věku 23 a 21 let z Uh. Brodu. Dále objasnila policie pokus o vloupání do stavební buňky v areálu TJ Nivnice. Pachatel se nyní nachází ve vyšetřovací vazbě.

BYLO JICH OSM
13.2. v sedm hodin večer zadržela policejní hlídka ze Starého Hrozenkova osm občanů Afghánistánu, kteří neoprávněně překročili státní hranici mimo hraniční přechod bez náležitých dokladů. Byli předáni referátu cizinecké policie St. Hrozenkov k dalšímu šetření.

BYLO JICH PĚT
16. února krátce před půlnocí zadržela pohraniční policie ze Strání pětici Afghánců, kteří bez dokladů přišli ze Slovenska k nám. Jednalo se o rodinu s ročním dítětem.

VELMI ZLÁ ŽENA
18. února navštívila neznámá žena pana J.F., ročník 1912, z Kunovic. Pod záminkou, že je sociální pracovnicí, vnikla do domu, kde starému pánovi odcizila 20.000 korun. Stejný průběh měla i návštěva u téměř devadesátileté ženy v Uh. Hradišti. Policií hledaná asi padesátiletá žena, vysoká asi 165 cm, si odnesla 3.500 korun a sošku psa.

ZKUSILI TO S KABELY
Obvodní policie v Uh. Brodě objasnila krádež telefonních kabelů z objektu Správy a údržby silnic v Uh. Brodě, kterého se dopustila trojice pachatelů z Uh. Brodu a Březové. Na dva pokusy si zloději odnesli celkem 67m kabelu. Kabely spálili a získanou měď prodali ve sběrných surovinách.

U TRAMPA DO AUTA
V poledne 19. února využil patnáctiminutové zastávky u bistra Tramp neznámý pachatel k vloupání do zaparkovaného osobního vozu. Odnesl si doklady, peníze a eurotel. Celková škoda takto majiteli způsobená činí 35.000 korun.

Tečka městské policie
Věčné trápení má Městská policie v Uh. Hradišti s pobudy (kterým se dnes říká bezdomovci, i když v drtivé většině domovy mají), kteří se stahují z okolních obcí do našeho města. Tito #občané mají nepřekonatelný odpor k práci, ale o to víc vřelý vztah k levnému alkoholu. Tropí výtržnosti, budí veřejné pohoršení a pro každého slušného občana je setkání s nimi silným zážitkem. Pro strážníky MP jsou ale tato setkání na denním pořádku. Jistého občana vyrušila hlídka ze spánku uprostřed noci a možná mu tím i zachránila život, neboť i když měl ustláno na poklopu teplovodní šachty, venkovní teploměr v tu dobu ukazoval -17oC.www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund