Číslo: 10
10.03.1997
Článků: 44

Titulní
Uherskohradišťsko
Ze
Kultura
Pro
Pošta
Horoskop
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Největší zájem byl o veletrh PIVEX
Tradiční košt ve Vážanech
ANKETA
Sběr atypického odpadu
Kam se vrátí čápi?
Zahrádkáři nesouhlasí s rozhodnutím města
7. březen patří TGM

Největší zájem byl o veletrh PIVEX

Ve stánku pivovaru Jarošov se čepoval dvanáctistupňový kvasničák a byl u toho iředitel Tomáš Hosnédl.
Brno (MIKI) - Šest akcí, které vystupují pod společným záhlavím Mezinárodní gastronomické veletrhy a ve společném termínu od úterý 4. března do soboty 8. března, se zařadilo na brněnském výstavišti k největším výstavám svého druhu v České republice. Na gastro veletrzích Salima, Pivex, Vinex, Ibucop, Fruvex a Inteco bylo přítomno více než 1900 firem z 28 zemí na výstavní ploše 43 tisíc m2. Veletrhu Pivex, který se letos konal již pošesté, byl vyhrazen celý pavilon #Z včetně dvou galerií. Mezinárodního veletru pivovarnictví a sladovnictví se zúčastnil i Pivovar Jarošov. Ve stánku jsme zastihli ředitele pivovaru Tomáše Hosnédla, pracovníky obchodního oddělení a četné hosty. Z pípy proudil vynikající dvanáctistupňový kvasničák, který vyznavačům zlatavého moku evidentně chutnal. V současnosti Pivovar Jarošov dodává na trh 8%, 10%, 12% a 14% světlá piva, pivo Argema super, a 10% tmavé pivo, které si odneslo hlavní cenu Zlatý Pivex v roce 1994.
Podle Josefa Minaříka, který na Pivex přijel z Veselí nad Moravou, nejlépe chutná 12% světlý ležák, který je tzv. vlajkovou lodí jarošovského pivovaru. Domácí výrobci piva soutěžili o Zlatý pohár Pivex 97. V kategorii desetiprocentní světlé výčepní pivo obsadil první místo Gambrinus z plzeňského Prazdroje mezi dvanáctistupňovými pivy si nejlépe vedl světlý ležák Hostan z pivovaru Znojmo.
Soutěže se letos zúčastnilo rekordních 105 piv. Součástí veletrhu Pivex byla soutěž Tuplák Starobrno, kde se soutěžilo o nejrychlejší vypití jednoho litru piva. Ozdobou veletrhu Vinex byla soutěž dívek o titul Královna vína, těžiště Vinexu však spočívalo v odborné problematice, ať už jde o pěstování, sklizeň nebo o výrobu vína, jeho uložení a prezentaci. Na veletrhu Salima se mimo jiné firmy představila a.s. Hamé Babice, která předváděla paštiky v hliníkových obalech, širokou škálu kečupů, šunku Hamé, lahůdkovou a bylinkovou majonézu a tatarskou omáčku. Veletrhům prospělo vstupné 150 Kč v prvních dnech určeným pro odbornou veřejnost, ubylo lidí z #mokré čtvrti, kteří se přišli na veletrh zadarmo najíst a napít.Tradiční košt ve Vážanech
Zahrádkáři a vinaři z Vážan pořádají v neděli 16. března tradiční košt vína v sále místního kulturního domu, zahájení bude ve 13.00 hodin. Vedle vystavených vzorků kvalitních vín si mohou návštěvníci pochutnat i na specialitách domácí zabíjačky. K poslechu bude hrát muzika Pentla z Boršic. Autobusovou dopravu zajišťuje autodopravce A. Pavlica, Stříbrnice 216 po trase: Stříbrnice odjezd 12.10, Boršice 12.00, Nedakonice (přípoj od vlaku) 12.35, Polešovice 12.45. Odjezd autobusu zpět asi v 18.30 až 19.00. (i přes nádraží Staré Město)
Zvou vážanští zahrádkáři a vinaři.ANKETA
První březnové dny se zdají být dostatečným svědectvím toho, že jaro k nám buď už dorazilo nebo na sebe už dlouho nenechá čekat. Po vytrvalé a na naše poměry nezvykle mrazivé zimě se spoustou chřipek a jiných nešvarů přináší jaro kromě čerstvého povětří pro školáky radostně očekávané jarní prázdniny. A právě dětí jsme se zeptali na jarní náladu, pocity a taky únavu.

Milan K. (12)
#Já se na prázdniny ohromně těším, protože pojedu s rodiči na venkov k babičce. Ona má totiž moc pěknou chalupu se spoustou domácího zvířectva.

Eliška B. (15)
#Na víkend pojedu za tátou do Prahy, naši se totiž rozvedli a já žiju s matkou tady. Morava je pro mě mnohem klidnější a malebnější.

Radka Š. (6)
#Prázdniny strávím asi doma s maminkou, protože má týden dovolenou. Doufám, že vydrží hezké počasí a budu moct jezdit na výlety na kole.

Roman M. (17)
#Osobně prázdninami zrovna nadšený nejsem. Já se totiž učím rád a takové týdenní volno mně akorát tak přivodí pocit nudy. Kino mě nezajímá, divadlo taky ne a pěší turistiku neprovozuju. Nejspíš si koupím nějakou odbornou příručku zabývající se novými objevy v oblasti kybernetiky.

Lenka E. (10)
#Na těch řečích o jarní únavě asi vážně něco bude. Přestože celý den skoro nic nedělám, cítím se malátná a zchvácená, jako kdybych od rána šlapala zelí.

Dušan L. (14)
#Celé prázdniny strávím v zajetí sněhu a ledu na alpských vrcholcích, kam jedu s rodiči za jarní lyžovačkou. Věřím, že se vrátím živý a zdravý, protože několik mých nezbedných kamarádů už na vysokohorské sněžné taškařice doplatilo.

Marie B. (13)
#Jaro je moje nejoblíbenější roční období. Sluníčko svítí, stromy se zelenají, zkrátka příroda se probouzí. Ráda jezdím s rodiči na chatu do Jeseníků, kde si můžu všechny jarní zázraky přírody vychutnat hezky zblízka.

Lukáš M. (18)
#Tyhle prázdniny mně přijdou ohromně vhod, protože se blíží maturita a já si budu moct dát dohromady aspoň témata, protože s učením to přehánět nehodlám.Sběr atypického odpadu
Uh. Hradiště (red) - Město Uh. Hradiště ve spolupráci s Technickými službami zajistí v měsíci březnu sběr atypického odpadu, který nemůžete běžně uložit do popelnic. Podle rozpisu, který uveřejníme v příštím čísle našeho týdeníku, bude v jednotlivých lokalitách přistaven traktor s vlečkou, kam můžete odpad odevzdat. Jedná se zbytky kuchyňských linek, sociálního zařízení, linolea, staré koberce, atd.Kam se vrátí čápi?
Drslavice (DP) - Drslavice byly zřejmě před stoletím mnohem známější, než je tomu dnes. Důvodem jejich věhlasu byl mlýn, do nějž jezdili lidé mlít z celého širokého okolí, dokonce až ze Zálesí. Původně vodní mlýn byl v roce 1914 přebudován na parní. Několikrát změnil majitele, a když koncem 20. let vyhořel, přestal na nějaký čas sloužit svému účelu. Potom se dostal do rukou podnikavého Františka Otty z Kunovic. Došlo k nové přestavbě na elektrický pohon, a tím se stal mlýn jedním z nejmodernějších v okolí. Jeho sláva však pohasla v 50. letech, neboť přešel do majetku státu. Do bezplatného užívání jej dostalo JZD, a to jej využívalo většinou jako sklad. V tomto období celý objekt postupně chátral. Už v roce 1987 se rozhodlo o demolici komína, který se začínal v nejvyšších místech rozpadat. K demolici však nedošlo, a tak nový majitel koupil mlýn i s komínem, který už vlastně neměl existovat.
Přešly další roky a komín dál ohrožuje své okolí. Pro majitele je demolice finančně neúnosná. Do řešení situace se proto zapojil Obecní úřad v Drslavicích. Bylo rozhodnuto snížit komín o zchátralé zdivo, tj. asi 80 cm, pomocí vysokozdvižné plošiny. Avšak tento pokus nevyšel - plošina nedosáhla k vrcholu komína. Pomoc však nabídl referát životního prostředí OkÚ v Uh. Hradišti, který má možnost zajistit lepší techniku, a co je nejdůležitější - opravu uhradí. Celá akce je naplánovaná už brzy zjara, neboť ochránci přírody na opraveném komíně chtějí zbudovat stálé hnízdiště chráněného čápa bílého. Tento druh čápa se do Drslavic pravidelně vrací, avšak snadno dosažitelné hnízdo lákalo vandaly. Věřme, že na komíně starého mlýna budou mláďata v bezpečí.Zahrádkáři nesouhlasí s rozhodnutím města
V týdeníku #Dobrý den, Slovácko č. 8. byl uveřejněn článek Místo zahrádek skladovací plochy, který jako by zkoumal, jak daleko může jít zvůle administrativy vůči občanům.
Článek začíná: #Na základě zájmu jedné nejmenované firmy Městská rada dne 11. února 1997 schválila zveřejnit neadresný záměr na prodej pozemků města, oznámil starosta Uh. Hradiště Ladislav Šupka v souvislosti s parcelou v těsné blízkosti železničního podjezdu v Kunovicích." Jde o pozemek, na kterém byla již v roce 1964 zřízena zahrádkářská osada U podjezdu. Před zřízením osady byl pozemek využíván z části jako skladová a manipulační plocha při výstavbě železničního podjezdu. Rekultivace těchto ploch na pozdější zahrádkovou osadu stála velké úsilí i finanční prostředky zahrádkářů. Podle hospodářské smlouvy s Městským úřadem v Uh. Hradišti ze dne 28. 9. 1987, uzavřela ZO ČZS již druhou smlouvu, která opravňovala organizaci využívat pro individuální zahrádkaření pozemek parc. č. 235/2 o výměře 18 467 m2. Na této ploše byla již v první fázi zřízena zahrádková osada, řádně oplocená a rozdělená na 42 individuálních zahrádek.
V osadě je vysázeno a udržováno více než 700 ovocných stromů, stovky keřů bobulovin a jiného drobného ovoce a pěstována zelenina, brambory i jiné plodiny. V osadě je zřízeno i několik zahrádkových chatek a osada, jako celek, slouží jako odpočinkové a rekreační místo pro zahrádkáře, jejich rodinné příslušníky a přátele. Že zahrady a zahrádkový porost slouží také jako plíce města a přispívají ke zlepšení životního prostředí, netřeba zdůrazňovat. A přitom přínos zahrádek na životní prostředí nestojí město ani korunu. Nutno také připomenout, že přes zahrádkovou kolonii vede řada inženýrských sítí jako vodovodní řád pro čtvrt východ, kanalizační vedení od podjezdu, plynové vedení, více tras elektrického vedení vysokého napětí apod., které při údržbě, poruchách a opravách omezují zahrádkářskou činnost. V případě jiného využívání pozemku budou bezesporu ovlivňovat jeho využitelnost a zhodnocování.
Při budování i užívání osady bylo ze stran zahrádkářů dbáno na dodržování všech zákonných předpisů, pravidelně byly obnovovány smlouvy o pronájmu pozemku a jiné. Proto také s příslušným předstihem bylo požádáno o prodloužení nájemní smlouvy, jejíž platnost měla skončit 31. 12. 1995. V souladu s ustanovením zák. 229/91 Sb a navazujících předpis má řádně zřízená osada právo na prodloužení nájemní smlouvy o dalších 10 let, nejméně do konce roku 2001. Městský úřad s ohledem na skutečnost, že dřívější smlouvy o pronájmu zahrnovaly i pozemky, které nejsou (a nebyly) v držení dřívějšího národního výboru a nejsou ani nynějšího městského úřadu, navrhl uzavřít smlouvu novou, na pozemky ve vlastnictví městského výboru. Proti nové smlouvě neměla ZO ČZS námitek a tím, že o pronájmu pozemků jiných vlastníků bude jednáno individuálně, tak, jak se budou o své pozemky hlásit.
Nová smlouva s Městským úřadem v Uherském Hradišti byla uzavřena dne 15. 4. 1995 na dobu neurčitou, s možností jednoroční výpovědní lhůty, když nájemný vztah lze vypovědět k 1. říjnu běžného roku. Uzavřením nové nájemní smlouvy však nezaniklo právo ZO ČZS na užívání zahrádkové osady do roku 2001. Nová nájemní smlouva přebírá závazky z dřívějších smluv, když např. v odst. II. smlouvy je uvedeno: #Na projímaném pozemku je zřízena zahrádková osada a pronajímatel uvedený pozemek pronajímá na další užívání k tomuto účelu. Tímto je jednoznačně uznána návaznost nové nájemní smlouvy dřívější. Zahrádková osada U podjezdu byla řádně zřízena ve smyslu zák. 229/91 Sb. a požívá plně jeho právní ochranu.
Zveřejněný názor představitelů města, že se na uvedenou lokalitu nevztahuje ochrana zahrádkových osad a že je možno v přijatelné době nájemní smlouvu lehce vypovědět, nesvědčí o znalosti řešené problematiky a dělá dojem jakési nadřazenosti při posuzování práv drobných občanů.
Článek rovněž hovořil o #novém majiteli pozemku, jehož výběr má být proveden obálkovou metodou nejvyšší nabídce. Mám za to, že je třeba dobře zvážit, zda jednorázový obchod, i když na první pohled výhodný, přinese tak mimořádné výsledky, které se dají srovnávat s tím, co za 33 let trvání osady přinášela tato pro ekologii města a co ještě může v dalších letech přinášet. A to vše bez koruny vynaložených nákladů městem. Rozhodně nevidím šťastným řešením nahrazovat vzrostlou zeleň uvnitř města za sklady, či výrobny, které s ohledem na problematiku zabudovaných inž. sítí budou omezené, což se odrazí i v případné kupní ceně. Obdobné stanovisko má i právní komise ÚR ČZS, kde byl článek projednán.
Už za měsíc se mohou občané přesvědčit, kolik krásy, života i radostí může poskytnout 700 rozkvetlých stromů, rozkvetlá osada.
Fr. Haramija7. březen patří TGM
Nebylo v tehdejší době vzdělanějšího muže ve světě, než byl Tomáš Garrigue Masaryk. Nebylo politika, který by se více zasloužil o vznik samostatného Československa. Nebylo poctivějšího, skromnějšího a čestnějšího člověka, který ani v ohrožení života nedovedl zalhat, byť šlo o maličkost. Moskevské náměstí, přestřelka mezi vojáky Kernského a bolševiky z ručních zbraní a kulometů. Masaryk stojí před hotelem Metropol a tluče na vrata. #Jste náš host? Jinak vás nemohu pustit, volá vrátný. Masaryk mlčí a později se rozhodne zavolat znovu: #Nedělejte hlouposti, pusťte mne dovnitř. Vrátný otevřel a další sprška střel dopadla do míst, kde stál. Když později Masaryk vyprávěl tento zážitek přátelům, domlouvali mu: #Proč jste neřekl jednoduše ano?. Odpověděl suchou a maličkou větou: #Nechtěl jsem lhát. (K. Čapek - Hovory s TGM).
Neskonalé je jeho dědictví politické, vědecké i filozofické. Jeden z jeho výroků je v našem rozháraném politickém životě stále velmi platný a přikazující. #Nebát se a nekrást. Nebojme se poukazovat na nepoctivé zbohatlíky a zloděje, kteří bezostyšně kořistí a těží z nedostatečné legislativy. V odkazu prezidenta Masaryka stavme do popředí naše mládí, které je totiž lepší, než mnozí tvrdí, aby tak zakryli své hrubé chyby. Ano, mládí vpřed, ale ne, jak rádi dodávali soudruzi #a staří na svá místa.
Dne 10. března 1948 skončil se život velkého státníka Jana Masaryka, ministra zahraničí naší poválečné republiky. Asi se již nikdy nevysvětlí jeho záhadná smrt - pád z okna. Nebyl jeho výrok těsně před smrtí: #Do Moskvy jsem jel jako ministr zahraničí, zpátky jsem se vracel jako pacholek v úzké souvislosti s jeho neuvěřitelnou #sebevraždou?
MRwww.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund