Číslo: 11
13.03.2000
Článků: 98

Titulní
Uherskohradišťsko
Brodský
Kultura
Z
Pro
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Sklárna v Komni - další mrtvá stavba v regionu?
Vznikne centrum pro narkomany
Školka U Tučňáka se zřejmě zruší
Oslavy výročí narození TGM rušil městský provoz
Zbrojovka znovu v soutěži
Násilník z parku dopaden
Ve středu města bude zavedeno placené parkování
Sportovci mají komisi
Přes most nesmí jezdit autobusy ani nákladní vozy
Za městem se začíná prosazovat průmyslová zóna
Škola ocenila pedagogy
Skládka odpadu nad Prakšicemi

Sklárna v Komni - další mrtvá stavba v regionu?

Pro místní obyvatele byla sklárna zdrojem pracovních příležitostí - Foto: P. Paška
Komňa - Nejen vedení obce Komňa, ale i ostatní obyvatele zajímá, jaký bude další osud sklárny, která se nachází přímo ve středu vesnice. Budova, kterou za totality postavil Městský národní výbor v Bojkovicích, byla ukončena v roce 1990. Plány tehdejších stavitelů byly takové, že zde bude kompletní stravovací zařízení, pohostinství a obchod. V době dokončení r. 1990 se ale ukázalo, že na zařízení kuchyně již nejsou peníze. Proto MNV prodal budovu Jednotě. Ta zde využila prostory k provozování pohostinství a obchodu. Ani pro Jednotu však nebyla budova příliš atraktivní, obchod byl zrušen a pohostinství začala pronajímat.
"Po celou dobu byly naprosto nevyužity velké půdní a sklepní prostory, proto obec uvítala, když budovu od Jednoty odkoupili dva společníci, pan Orsák a Žampach, kteří zde hodlali zřídit sklárnu. Záměr se také zdařil a obec vyšla vstříc tím, že prodala podnikatelům pro tyto záměry také část svého pozemku za budovou, pro výstavbu výrobní haly se sklářskými pecemi," uvedl starosta obce Karel Navrátil. Jak však následně podotkl, občané měli zprvu proti sklárně námitky, neboť se obávali, že bude příčinou velkého hluku a prachu. Nakonec byl však provoz sklárny naprosto nehlučný a bez problémů. Prostory na půdě byly využity coby vzorkovna skla, v přízemí pak byla prodejna a pohostinství. Sklepy sloužily brusičům. "Ve sklárně pracovalo přes čtyřicet osob, z nich asi patnáct nebo osmnáct občanů naší obce.
To bylo při dnešní nezaměstnanosti pro obec velkým přínosem. Bohužel se ale postupem času oba společníci neshodli. Provoz sklárny byl příliš nákladný a trhy, na které měli vyrobené sklo dodávat se zhroutily. Dostali se do platební neschopnosti, byla odpojena elektřina a plyn," upřesnil dále starosta. Vzhledem k uvedeným skutečnostem byl provoz sklárny na jaře 1998 ukončen. Dřívější majitelé velmi zadluženou budovu prodali zlínské firmě MONN. Jak se ale ukázalo, ani ta neměla na "rozjetí" a provoz sklárny dostatek finančních prostředků a budovu prodala další firmě. Banka vyhlásila na sklárnu konkurz, lidé i ona tam totiž mají značné pohledávky. V současné době se celým případem zabývá obchodní soud v Brně. Ten však nemůže zatím adekvátně rozhodnout, neboť dřívější majitelé mu nejsou schopni dodat příslušné materiály.
"Správce konkurzní podstaty čeká až proběhne soudní jednání. Pak teprve bude moci sklárnu někdo koupit. Doufám jen, že to bude brzy. Jako obec jsme totiž v tomto směru bezmocní. Již nyní máme v obci třicet nezaměstnaných, kdyby fungovala sklárna, našla by zde alespoň polovina z nich zaměstnání. Na koupi celého objektu nemáme finance. Nevyužili bychom dokonce ani samotné stravovací zařízení, neboť obědy u nás vaří školní jídelna. I tu ovšem musíme dotovat," ukončil Navrátil.
Karin KuchtováVznikne centrum pro narkomany
Uh. Brod - Během několika příštích měsíců by v tomto městě mělo začít fungovat kontaktní centrum pro snižování rizik drogových závislostí s výměnným programem. Právě dnes proběhne jednání mezi zástupci města, okresního úřadu a provozovatelem centra o možnosti jeho umístění. "Neznám sice počet drogově závislých v regionu, ale myslím, že není od věci, aby u nás taková instituce fungovala," komentoval rozhodnutí starosta Ladislav Kryštof. Podle slov okresního protidrogového koordinátora Marka Navrátilíka tvoří zhruba třetinu klientů zlínského kontaktního centra především mladí lidé z Uherskobrodska, kteří zde pracují nebo studují. "Tvrdé drogy na Uherskobrodsku se stávají dominantními nad měkkými a problematika závislostí v tomto regionu je zhruba dvakrát vyšší než na Uherskohradišťsku," upozorňuje Navrátilík.
Plánované zařízení by mělo narkomanům pomoci formou poradenství, terapie, nabídkou možností léčení nebo řešení rodinných a pracovních problémů. Kromě toho nabídne i výměnu použitých injekčních stříkaček. Zřízení centra nakonec okresní protidrogová komise přidělila Evě Mackové, jejíž projekt zaštiťuje brněnské sdružení Podané ruce.
Zájem o tuto činnost však projevil i Rastislav Jankula, který začal v Uh. Brodě provozovat psychologicko - sociální poradenství a už několik let se věnuje drogové problematice: "S mým návrhem souhlasili zástupci města, proto jsem vytvořil projekt a chtěl požádat o státní dotaci na zřízení centra." Jeho návrh byl však podán později a Navrátilík jej pro získání grantu nedoporučil: "Odmítl jsem ho především proto, že pro nabízené služby nemá praxi v oboru ani akreditaci pro provozování této činnosti." Občanské sdružení Podané ruce v Brně má podle jeho slov více zkušeností a je také zárukou větší odbornosti.
Navíc má i mnohem větší šance na dotaci od Meziresortní protidrogové komise v Praze, bez které se provoz zařízení neobejde. Podle zkušeností z jiných měst si však centrum vyžádá v budoucnu finanční příspěvek i z městského rozpočtu. Podle našich informací se zástupci města takové pomoci zatím nebrání.
Jana CabákováŠkolka U Tučňáka se zřejmě zruší
Uh. Brod (jac) - Nepopulární opatření týkající se snižování počtu mateřských škol v Uh. Brodě se po roce znovu otevřelo. Pokud zastupitelé schválí poslední usnesení radních, bude od příštího školního roku zrušena mateřská škola U Tučňáka. Děti by pak měly přejít do volných tříd jen několik metrů vzdálené 5. MŠ. "Vím, že je to bolestivý krok, ale v dnešní době se tomu asi nevyhneme. Myslím, že čím dřív se to udělá, tím líp," tvrdí místostarosta Jan Kočař, který má školství ve své kompetenci.
Petice rodičů a zaměstnanců této školy, která v loňském roce zrušení zastavila, už možná zastupitele nepřesvědčí. Už tehdy totiž pověřili odbor školství vhodným využitím volných kapacit v nezaplněných školkách. Později se snížil počet tříd v MŠ Olšava, na ulici Obchodní a v Újezdci celkem o 120 míst. Ani to však problém se stále nízkým počtem dětí nevyřešilo. Z hodnocení odboru školství totiž vyplývá, že pro školní rok 2000/2001 stále zůstává asi čtyřicet nezaplněných míst.
"Navíc jsem zjistil, že skutečná docházka dětí je pouze 65% z celkového počtu zapsaných a téměř čtyři desítky navštěvují školku třeba jen tři dny v měsíci," říká Kočař.
Po plánovaném zrušení by se kapacita měla s počtem dětí vyrovnat a vzhledem k malé vzdálenosti obou zařízení by tento krok neměli rodiče ani děti výrazně pocítit. Vedení školky však připravuje na zítřejší den schůzku rodičů a zřejmě pomocí petice bude znovu obhajovat zachování zařízení.
V této lokalitě navíc bude v příštím roce o téměř čtyřicet dětí více, než je možné do školky umístit, a někteří rodiče si proto budou muset vybrat jiné zařízení. Možnosti rozmístění dětí nabídne Kočař na příštím zasedání městské rady.
Současně s rušením školky rada schválila i její následné využití. Po nutných stavebních úpravách by zde měla vzniknout ubytovna pro více než sto studentů Centra odborné přípravy technické oboru puškař.Oslavy výročí narození TGM rušil městský provoz

Uh. Brod (pas) - V předvečer 150. výročí narozenin našeho prvního československého prezidenta T.G. Masaryka se u jeho busty před budovou TJ Sokol sešli stoupenci Jednoty sokolské, Junáka a zástupci města.
Foto: P. PaškaZbrojovka znovu v soutěži
Uh. Brod (jac) - Česká zbrojovka, a.s., Uherský Brod se opět přihlásí do veřejné obchodní soutěže na dodávku policejních pistolí. Po prvním neúspěšném výběru ji znovu vyhlásilo Ministerstvo vnitra ČR. "Předložíme takové výrobky, které budou odpovídat technickému zadání," uvedl tiskový mluvčí zbrojovky Jiří Frenzl. Podle něj by výhra v soutěži znamenala zastavení propouštění zaměstnanců a další zajištění práce na dobu čtyř let.Násilník z parku dopaden
Uh. Brod (vb) - Kriminální policie odhalila před týdnem třicetiletého muže z Uherského Brodu, který 31. ledna fyzicky napadl dvaačtyřicetiletou ženu z Prakšic. V parku ji znásilnil a poté jí odcizil prsteny ze zlata v hodnotě čtyř tisíc korun. Vyšetřovatel mu sdělil obvinění z trestného činu znásilnění a loupeže. Muž je vyšetřován na svobodě.Ve středu města bude zavedeno placené parkování
Uh. Brod (jac) - Zlepšení dopravní situace ve středu města by mělo přinést nové rozhodnutí radních. Podle něj bude pěší zóna na Masarykově náměstí zrušena, komunikace bude volně průjezdná a vznikne zde několik placených parkovacích míst. "Pěší zóna vlastně nikdy neplnila svůj účel," zdůvodnil rozhodnutí rady místostarosta Stanislav Zápeca.
Za parkování už nebudou muset řidiči platit za Domem kultury a automat se přesune do frekventované ulice Bří Lužů. "Tato ulice je velmi obtížně průjezdná po celý den a myslím, že automat zde chybí už řadu let. Aby se vyřešila alarmující dopravní situace v centru, měla by být zdarma parkoviště, která jsou určena jako záchytná," vysvětlil místostarosta Jan Kočař. Jedním z nich bude i třípodlažní parkoviště u Obchodního domu Kvanto, které bude dokončeno letos v květnu. Do budoucna se navíc počítá i s dalším rozšiřováním parkovacích míst mimo střed města. Ještě letos by mělo vzniknout parkoviště na sídlišti Pod Vinohrady a v následujících letech přibude několik desítek nových míst za Muzeem J.A.K.Sportovci mají komisi
Uh. Brod (jac) - Poprvé v historii byla v Uh. Brodě založena sportovní komise jako poradní orgán městské rady. Měla by se zabývat koncepční prací rozvoje tělovýchovy a jejím smyslem bude i příprava návrhů na rozdělení financí města jednotlivým sportovním oddílům. Vzhledem k tomu, že členy se stali zástupci všech tělovýchovných jednot a sportovců, budou zmíněné návrhy zřejmě velmi diskutovány.Přes most nesmí jezdit autobusy ani nákladní vozy
Horní Němčí - Už čtyři roky je hlavní most do obce Horní Němčí přes potok Okluky v téměř havarijním stavu. Denně tudy přitom projíždí nákladní automobily se zbožím do obchodů, zemědělské stroje z místního družstva a několik autobusů, včetně těch, které vezou děti do školy a zpět. Řidiči těchto vozidel prakticky porušují dopravní značení, které dovoluje vjezd pouze vozidlům s okamžitou hmotností do sedmi tun. Za tento přestupek mohou zaplatit blokovou pokutu až do výše jednoho tisíce korun.
Takto snížené maximální zatížení mostu stanovil v roce 1996 statik na základě provedené kontroly. "Byla zjištěna silná povrchová koroze ocelových nosníků, dlouhodobé průsaky vody na dřevěné mostiny a jejich napadení plísní," objasnil Pavel Nenál, mostní technik Správy a údržby silnic (SúS) v Uh. Hradišti. Ten minimálně dvakrát ročně provádí kontrolu mostu, který do havarijního stavu už nemá příliš daleko.
Jeho rekonstrukce měla proběhnout už v loňském roce, ale nezůstaly na ni peníze. Plán se přesunul na letošek a podle něj by právě tento most měl být opraven jako šestý v celém kraji. "My pro to děláme všechno, ale takové akce jsou pro nás finančně velmi náročné. Jsme rádi, když nám přidělené prostředky vystačí na běžnou údržbu komunikací," říká ředitel SúS Rostislav Buchtík. Jak jsme zjistili, brněnské Ředitelství silnic a dálnic, které se od července 1999 stalo investorem, však peníze na zahájení oprav nedostane ani letos. "Dosud nemáme finance ani na rozestavěné stavby," tvrdí ředitel Jiří Rupp, podle kterého se rekonstrukce přesune na rok 2001. Měla by stát šest milionů korun, v příštím roce už možná o něco více.
Do té doby však může nerespektování dopravního omezení způsobit mnohem větší problémy a skončit i úplným uzavřením mostu.
Jana CabákováZa městem se začíná prosazovat průmyslová zóna
Uh. Brod (jac) - Před několika dny proběhla první schůzka zástupců města a majitelů pozemků, které budou využívány jako oblast průmyslové zóny. Jedná se území od společnosti Slovácké strojírny, a. s. směrem k Uh. Brodu o celkové ploše třinácti hektarů, jejíž využití ke zmíněným účelům schválili na posledním zasedání zastupitelé. Vlastníkem pozemků je z větší části město a strojírny, zbývající část je rozdělena mezi sedmnáct fyzických osob. Některým majitelům však nabízená cena nestačí a požadují od města částku rovnající se ceně stavebního pozemku. "Rozhodně nepůjdeme na více než desetinásobek úřední ceny," prohlásil starosta Ladislav Kryštof. O dotaci od ministerstva průmyslu a obchodu na zřízení průmyslové zóny bude město moci požádat až jako majitel celé plochy. Pokud se však se stávajícími vlastníky nedohodne, bude podle starosty k tomuto účelu vybrána jiná lokalita.Škola ocenila pedagogy
Bojkovice (mš) - V souvislosti s oslavami 80. výročí založení místní základní školy T. G. Masaryka udělilo město čestná uznání a pamětní medaile. Z rukou starosty města Františka Slavíčka a ředitele Školského úřadu Bohuslava Jandáska je na slavnostním večeru uspořádaném 3. března v Kulturním domě převzali pedagogičtí pracovníci Zdeněk Bařinka, Jiří Dolinský, Jiří Kočica, Miloslava Prachařová, Dana Zubková, Marie Špalková, Helena Ambrůzová, Věra Pavlacká, Marie Uličníková, Božena Minaříková a ředitel školy Zdeněk Ogrodník.
V budově školy je k tomuto výročí vystavena dokumentace o její historii, v sále Kulturního domu jsou k vidění práce žáků, kroniky školy, pomůcky a výrobky. Ve vestibulu městského úřadu si návštěvníci ještě mohou prohlédnout práce žáků 1. stupně a další informace je možné získat i v Almanachu, který byl k této vzácné příležitosti vydán.Skládka odpadu nad Prakšicemi
Nepěkná podívaná se nám naskytne, pokud jedeme autem nebo autobusem z Pašovic od Uh. Brodu. V úseku od břaku až po střelnici se to hemží odpadem, který se povaluje kolem skládky. Vím, že není v silách Rumpoldu uhlídat neukázněnce, kteří odpad prostě odhodí a jdou či jedou dále. Přesto si ale myslím, že už by bylo na čase vést úsek od břaku směrem k maršovskému rozcestí přímočaře. Peníze na tento dvěstěmetrový silniční úsek by se jistě našly, především z pokladny Městského úřadu v Uh. Brodě.
Jan Mrázek, Pašovicewww.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund