Číslo: 14
03.04.2000
Článků: 101

Titulní
Uherskohradišťsko
Brodský
Kultura
Z
Pro
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Cenu Učitel roku převzalo jedenáct pedagogů
Rodiče si školku neubránili
Ze zbrojovky zmizela pistole
Běženci zadrženi na hranicích
V každé obci platí za svoz odpadu jinak
Klub zastupitelů to vidí jinak
Někteří odměnu odmítli
Město přispělo na židovský hřbitov
Velikonoce v DDM Bojkovice
No comment ze zastupitelstva a Murphyho zákony
Krytý bazén ve škole pomalu klesá
Beseda s poslancem
Ceny za svoz a likvidaci komunálního odpadu pro rok 2000

Cenu Učitel roku převzalo jedenáct pedagogů

Učitelé roku byli oceněni především za netradiční metody a vzácně vstřícný přístup k mládeži - Foto: P. Paška

Uh. Brod (jac) - Právě v den svého svátku přijalo jedenáct pedagogů z našeho okresu kromě poděkování od svých žáků ještě jedno významné ocenění. V Muzeu J. A. Komenského v Uh.Brodě převzali z rukou ředitele Školského úřadu v Uh. Hradišti Bohuslava Jandáska už popáté udělovaný titul Učitel roku. Šest žen a pět mužů z mateřských, základních i středních škol bylo navrženo převážně svými kolegy a nakonec vybráno pracovníky školského úřadu. "Nemám obavy o další vývoj našeho školství. I toto ocenění je důkazem, že je stále mnoho kantorů, kteří pracují s nadšením, hledají nové cesty a umí komunikovat se svými žáky. Myslím, že je důležité, aby právě jejich práce byla oceněna i veřejně," prohlásil v úvodu Jandásek.

Letošní ocenění převzali:
Ludmila Vokšická, učitelka přírodopisu a chemie ZŠ Pod Vinohrady v Uh. Brodě, Jan Rapant, ředitel ZŠ ve Starém Hrozenkově, Marie Jahodová, ředitelka MŠ U Tučňáka v Uh. Brodě, Karel Zerzáň, učitel prvního i druhého stupně ZŠ v Ostrožské Nové Vsi (přinášíme rozhovor na str. 3), Jana Jakubcová, učitelka MŠ v Polešovicích, Jarmila Mikesková, ředitelka ZŠ v Korytné, Jana Šuplerová, učitelka hry na violoncello a flétnu a učitelka hudební nauky ZUŠ v Uh. Hradišti, Jaromír Vašíček, profesor matematiky a chemie Gymnázia v Uh. Hradišti, Dušan Dobeš, učitel tělesné výchovy v SOU zemědělském a odborném učilišti v Uh. Brodě, Bohumil Riedl, učitel společenskovědních předmětů SPŠ v Uh. Hradišti a poslední Milada Kadlčíková, učitelka dějepisu a ruského jazyka ZŠ Unesco v Uh. Hradišti.Rodiče si školku neubránili
Uh. Brod (jac) - Ani velká účast rodičů na jednání zastupitelstva nepřesvědčila patnáct zastupitelů o správnosti zachování mateřské školy U Tučňáka. Jejich argumenty o naplněnosti tohoto zařízení, které za volné kapacity v jiných školkách nemůže a přesto na ně nejvíce doplatí, nebyly tentokrát vyslyšeny. Po prázdninách by se tedy všechny děti z této školky měly přesunout do vedlejší ve stejné ulici. "Nikoho asi nezajímá, jestli to bude dobré pro děti a nás rodiče. Malé rodinné školky mají své kouzlo a myslím, že není dobré děti kolektivizovat jako kdysi," obhajovala školku svého dítěte jedna z maminek.
Zástupce starosty a předkladatel návrhu Jan Kočař zase argumentoval nutností snížení volných kapacit, kterého lze podle něj dosáhnout pouze zrušením Tučňáka, protože jiné využití tříd se ve vedlejší volné školce nenašlo: "Máme celkem 149 volných míst. Do jedné třídy přitom skutečně dochází v průměru pouze čtrnáct dětí, zatímco celostátní průměr je 22,6 dětí." Zastupitel Vrána naopak tvrdil, že kdyby se k jiným účelům využily volné kapacity ve školkách, kde je dětí málo, žádná by se rušit nemusela. Své kolegy ovšem také nepřesvědčil. "Nezpochybňuji pedagogické kvality učitelek, ale nebylo mi potvrzeno, že by se právě tato školka svou úrovní vymykala proti jiným," reagoval Kočař na připomínky rodičů o nebývale vstřícném přístupu učitelek k dětem U Tučňáka.
Podle něj budou do vedlejší MŠ moci přejít s dětmi i všichni dosavadní zaměstnanci. O osudu samotné ředitelky Marie Jahodové by měla rada jednat tento týden. "Existuje několik variant a jednou z nich je nový konkurz na všechny školky ve městě," uvedl Kočař.Ze zbrojovky zmizela pistole
Uh. Brod (vb) - Přibližně v době od 13. do 15. března byla z jednoho střediska České zbrojovky Uh. Brod odcizena pistole. Doposud neznámý pachatel ukradl typ CZ 92 ráže 6,35 mm Browning, čímž společnosti vznikla škoda ve výši necelých tří tisíc korun. Případ šetří Obvodní oddělení policie v Uh. Brodě.Běženci zadrženi na hranicích
Starý Hrozenkov (vb) - Pohraniční policie ze Starého Hrozenkova zadržela ve čtvrtek 30. března skupinu šesti osob ze Srí Lanky při nelegálním překročení státní hranice. "Byli zadrženi v ranních hodinách v katastru obce Vyškovec, neměli u sebe osobní doklady a po provedení nezbytných úkonů byli vráceni zpět na Slovensko," uvedl tiskový mluvčí Policie ČR Jaroslav Krejčíř.V každé obci platí za svoz odpadu jinak
Uherskobrodsko - Přestože v celém regionu provádí svoz a likvidaci komunálního odpadu jedna firma, platby od občanů v jednotlivých obcích se liší (viz tabulka náhodně vybraných obcí). Vzhledem k jednotné ceně pro všechny obce za svoz i uložení odpadu by totiž částky ve srovnatelně velkých obcích měly být podobné. Záleží ovšem na tom, zda se obec rozhodne na celkové náklady přispívat ze svého rozpočtu. O výši příspěvku obce i obyvatel rozhodují radní, v menších obcích pak zastupitelé. "Letošní náklady dosáhnou téměř sedmi set tisíc korun, z toho okolo pěti set tisíc vybereme od občanů a zbytek uhradíme my," tvrdí místostarostka Nivnice Jarmila Gregůrková. V této obci jsou v poplatku občanů zahrnuty také veřejné kontejnery na sklo a plasty nebo svoz nebezpečného odpadu. Stejnou částkou dvě stě tisíc korun ročně dotuje likvidaci odpadu také obec Bánov, která patří mezi nejlevnější. "Zatím jsme částky občanům nezvyšovali, protože například víme, že kupní síla se kvůli nezaměstnanosti značně snížila," zdůvodnil rozhodnutí starosta Václav Vystrčil. Podle starosty Vlčnova Jana Pijáčka doplatí obec z vlastní pokladny za letošní rok nejméně dvě stě tisíc na komunální odpad a uhradí i veškeré náklady na svoz a likvidaci skla nebo nebezpečného odpadu. Prakticky nejvyšší částku zaplatí jedna osoba v domácnosti v Uh. Brodě. Město navíc likvidaci komunálního odpadu nedotuje. "Tento odpad si platí občané sami a výše se stanoví podle skutečných nákladů, které loni zaplatilo město. Pouze z městské pokladny se platí svoz nebezpečného odpadu, odpadkových košů, likvidace černých skládek a částečně přispíváme na separaci odpadu," potvrdil vedoucí odboru životního prostředí Petr Vozár.
Zvýhodněny jsou ale vícečetné rodiny, které platí nižší poplatek za uložení a separaci odpadu. Zřejmě nejméně peněz stojí likvidace odpadu obyvatele Šumic. Obec totiž doplácí 300 korun na jednu popelnici ročně a na přání občanů vyváží dokonce každý týden.
Naopak někteří obyvatelé z brodských částí Havřice a Újezdec dávají návrhy na méně časté odvozy, protože na rozdíl od středu města mohou odpad zpracovávat i jinak. "Myslím, že pokud se občané naučí správně odpad třídit, bude i pro město stačit svoz jednou za dva týdny," tvrdí Petr Šimčík z odboru životního prostředí, který připravuje novou vyhlášku. Právě při jejím schvalování by se radní měli zabývat i těmito podněty a případně svoz omezit. Snížení ceny by navíc mohli dosáhnout i veřejnou soutěží. Smlouvou na dalších osmnáct let je však město vázáno zadávat tento svoz firmě Rumpold. Smlouvu sice vypovědět nemůže, ale podle místostarosty Jaroslava Koníčka chce od příštího roku dosáhnout alespoň možnosti vypsání výběrového řízení a nižší ceny.
Jana CabákováKlub zastupitelů to vidí jinak
Klub nezávislých zastupitelů (Nezávislí za rozvoj města a Strana zelených):
- chcete znát i jiné než oficiální názory představitelů města?
- chcete se dozvědět i o jiném způsobu řešení problémů, které pálí naše občany?
Čtěte stránky: http: //www.uh.- brod.cz/klub-zastupiteluNěkteří odměnu odmítli
Uh. Brod - Ještě na konci minulého roku nesouhlasila s udělením odměny radním většina zastupitelů. Při schvalování tohoto bodu na posledním zasedání se však ukázalo, že někteří svůj názor změnili a více než třicet tisíc korun bude letos rozdáno. Mimořádnou odměnu za svou práci dostanou ti, kteří v minulém roce pracovali v radě jako neuvolnění funkcionáři. Ne všichni radní však částku 4 400 korun přijmou.
Například Pavel Josefík (ODS) zatím neví, jestli si částku vezme a zda ji na něco věnuje. Naopak Josef Kolek (ODS) by podle svých slov o odměnu ani nestál, kdyby loňské práci v radě nevěnoval tolik úsilí: "Bláboly některých radních jsem poslouchal často až do půlnoci. To bylo tak náročné, problémové a odborně vyčerpávající, že se tam nedalo nic pořádného udělat. Naše vina to ale nebyla." Také Rostislav Šmíd (ČSSD) si myslí, že v radě udělal hodně dobrých věcí a stejně jako Vojtěch Boráň (ČSSD) peníze přijme. Naopak bývalí členové rady Petr Vrána a Hana Mahdalová (Nezávislí) odmítli peníze stejně jako loni. "Mám pocit, že když jsem byl z rady vyhozen, tak si to nezasloužím," tvrdí Vrána. O darování peněz, například charitě, ale neuvažují.
Podle informací z městského úřadu se mimořádné odměny vyplácí každý rok, měsíčně dostávají radní za svou práci 1 100 korun a mimořádná odměna pak odpovídá čtyřnásobku této částky. Pravidelnou měsíční odměnu ale nikdo z radních neodmítl.
Jana CabákováMěsto přispělo na židovský hřbitov

"Financí není dostatek na údržbu natož na obnovu zchátralých náhrobků," tvrdí Jiří Prokop - Foto: P. Paška
Uh. Brod (jac) - Částku padesát tisíc korun z přebytku loňského hospodaření se zastupitelé rozhodli věnovat na údržbu židovského hřbitova. Pro správce Jiřího Prokopa je však taková částka bezcenná a nic neřeší: "Udržování tak velkého prostoru, aby nezarůstal trávou, vyžaduje mnohem větší investice a odbornou péči. V současné době totiž více než tisíc hrobů nikdo neudržuje." Hřbitov také není přístupný veřejnosti a nevyužívá se ani obřadní síň. V dopise, který Prokop před půl rokem odeslal starostovi, uvádí návrhy na záchranu této kulturní památky. Potřebná by podle něj byla investice ve výši 150 tisíc korun na vybudování přívodu plynu do obřadní místnosti, která by pak mohla sloužit k výstavám nebo přednáškám.
Přestože vlastníkem hřbitova je židovská obec, podle správce má město morální závazek chránit jej před zničením: "Místní rodák Alois Schweiger založil v roce 1926 nadaci na podporu chudým z Uh. Brodu. Je pohřbený zde a město by mělo zachovat jedinou památku, která po něm zbyla."Velikonoce v DDM Bojkovice
Výroba ozdobných stojánků na vajíčka a pohyblivé figurky
- pondělí 3.4. od 15 hodin, s sebou 5 Kč, dobré nápady, dobrou náladu
Pletení tatarů
- sobota 8.4., od 14 hodin, určeno všem klukům od 5 do 100 let
Velikonoční přání a ozdoby
- pondělí 10.4., od 15 hodin, s sebou pastelky, fixy, špejle, různé barevné zbytky bavlnek
Velikonoční malování
- sobota 15.4., od 14 hodin, s sebou 5 Kč, libovolný počet vyfouknutých vajíček, ukázky zdobení kraslic netradiční technikou, vlastní výroba kraslic
Velikonoční mlsání
- neděle 16.4., od 14 hodin, s sebou 10 Kč, společně uvaříme a sníme dvě tradiční velikonoční jídlaNo comment ze zastupitelstva a Murphyho zákony
Zápeca:Ve škole jsme se všichni učili, já patřím k té starší generaci trošku už - mjortvyje duši. Maturoval jsem z ruštiny, čili něco mě zůstalo. Kolik je ve školkách dětí, které tam chodí, že tam nechodí?
M:Čím vyšší postavení, tím větší chaos.

Kryštof:Je třeba říct, že za poslední týden roku 99 se narodilo více než deset dětí. Čili to je mírné zvýšení díky vyhlášení programu první dítě nového tisíciletí.
M: Vytvoří-li si politik vlastní názor, je většinou mimo.

Zápeca: Zcela určitě se nebudu mýlit, když řeknu, že není tady mezi námi nikdo, kdo by nebyl v jednom nebo pěti okolních státech. Prosím vás, proč naši muži nebo ženy jezdí do zahraničí vykonávat tzv.praxi au pair? Protože tam je převaha v tom, že děti nedávají do školek, ale je snaha je mít v rodinách... U nás k tomu dojde asi taky, takže zahraničí prosím vás neporovnávejme, je to úplně jinak.
M: Kdyby lidé více naslouchali tomu, co říkají, mluvili by méně.

Turza k Sovišovi: Mirku, přiznej, jak to bylo ve skutečnosti!
M:Slovo má ten, kdo překřičí ostatní.

Zápeca (o prohlášení Klubu nezávislých zastupitelů): To, co jste napsali, to je odraz vašeho zrcadla.
M: Množství znalostí je nepřímo úměrné počtu srozumitelných výroků.

Kryštof:Ten likusák je a není.
M:Nic na světě jen tak nezmizí.Krytý bazén ve škole pomalu klesá
Dolní Němčí (jac) - Objekt krytého plaveckého bazénu, který je součástí místní základní školy, už několik let klesá. Byl zprovozněn o rok později než základní škola, tedy v roce 1976 a množství stavebních prací si provedli občané sami. Od té doby jej kromě domácích žáků využívá pro plavecký výcvik v průměru okolo patnácti škol z celého Uherskobrodska včetně zvláštní a mateřské školy.
Podle vyjádření statika se nejedná o havarijní stav, není ohrožena bezpečnost ani zdraví dětí a bazén je tedy stále v provozu. Na základě technické zprávy vypracované firmou SAS Uh. Hradiště je ale nutné provést celkovou rekonstrukci šaten, sprch a WC. "Hlavní problém je v silném sednutí podlahové konstrukce téměř o dvacet centimetrů u obvodové západní stěny. Zřetelné jsou také praskliny venkovní zdi a praskání oken. Samotného bazénu se to ale netýká," upřesnil ředitel ZŠ Milan Kvasnička. Podle jeho slov zatím není zcela jasné, proč vlastně podlaha klesá a příčina se zjistí až při rekonstrukci. Při té se musí vybourat celá podlaha a zjistit těsnost kanalizace pod objektem, která by mohla propouštět vodu.
Podle předběžných výpočtů dosáhnou náklady na opravy téměř tři čtvrtě milionu korun. Pokud se nepodaří získat peníze z přebytku okresního rozpočtu, obec zřejmě bude muset omezit některé své aktivity.Beseda s poslancem
Uh. Brod (red) - Dne 31. 3. 2000 se konala v budově SOŠ a SOU v Uherském Brodě beseda s poslancem JUDr. Zdeňkem Koudelkou a studenty této školy. Diskuze se týkala především otázek spojených se vstupem ČR do EU. Studenti se také zajímali o běžný poslanecký pracovní den. Živý kontakt s poslancem byl pro studenty bezesporu velkým přínosem.Ceny za svoz a likvidaci komunálního odpadu pro rok 2000

počet osob
v domácnosti	1	2	3	4	5

obec
Uh. Brod *	865	980	1 095	1 210	1 325
Nivnice		390	520	610	700	790
Dolní Němčí	400	510	620	730	840
Vlčnov		395	525	615	705	795
Bánov		320	390	460	530	600
Pašovice	270	420	570	720	870
Bojkovice *	700 **
Šumice		500	600	700	800	900

*  svoz jednou týdně, ostatní obce jednou za čtrnáct dnů
** na domácnost bez ohledu na počet osob
Všechny částky jsou včetně nájmu za popelnici (110 l) kromě města Bojkovicewww.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund