Číslo: 16
17.04.2000
Článků: 105

Titulní
Uherskohradišťsko
Brodský
Kultura
Z
Pro
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Téměř tisíc Broďanů nesouhlasí s rušením školky
Slovenský prezident navštíví Javořinu
Nejen města přispějí na linku důvěry
Vloupání do vozidel
Loupež ve školce
Kolik dostanou památky?
Za co letos obce utratí peníze
Velikonoce s DDM UB
Pomáhají obecní úřady absolventům bez práce?
Největším pivovarem v kraji bude Janáček
Myslivci darovali LNP televizi
Bezpečnost dětí zajistí retardéry
Rokáč nebude

Téměř tisíc Broďanů nesouhlasí s rušením školky

V úterý nasbírali rodiče pod petici asi 400 podpisů - Foto: P. Paška
Uh. Brod - Pod petici rodičů dětí ze zrušené školky U Tučňáka se do konce tohoto týdne podepsalo zhruba osm set osmdesát občanů Uh. Brodu. Protestní akci proti rozhodnutí zastupitelů hodlají rodiče prodloužit i na následující dva týdny. Členové Klubu nezávislých zastupitelů, kteří s rušením této školky také nesouhlasili, pak vyvolají mimořádné zasedání městského zastupitelstva. K prosazení názoru takto početné části voličů však budou potřebovat hlasy ještě dalších tří zastupitelů. "Peticí se v radě zabývat budeme, ale osobně nepředpokládám, že by dnes někdo v zastupitelstvu svůj názor změnil. Pokud lidé zpochybňují počty dětí, pak se ptám, jestli jsou ředitelky na místech oprávněně, protože nám je poskytly ony," prohlásil Jan Kočař.
Členové Klubu ale hodlají zastupitele přesvědčit novými argumenty. Tvrdí například, že provoz MŠ U Tučňáka nebude město letos stát 400, ale pouze 200 tisíc korun, že ubytovací zařízení v Uh. Brodě disponují volnou kapacitou 29 lůžek, což plně pokryje požadavek COPtu a prázdné třídy v MŠ 1639 lze zaplnit přestěhováním knihovny z nám. 1. máje a zřízením klubu důchodců a zdravotně postižených občanů. Uvedené využití sice schválila ještě bývalá rada, rodiče dětí z této školky s ním ale nesouhlasili. Ředitelka Renata Nesázalová tehdy dokonce navrhla jiné možnosti, kterými se však nezabývala někdejší, ani současná rada.
Se změnou rozhodnutí, stejně jako Kočař, nepočítá ani Školský úřad v Uh. Hradišti, který před několika dny vyhlásil konkurz na ředitelky všech brodských školek kromě Tučňáka.
Jana CabákováSlovenský prezident navštíví Javořinu
Vlčnov (jac) - Příprava dalšího ročníku javořinských slavností bratrství Čechů a Slováků se chýlí ke konci. Pozváni byli také oba prezidenti, už teď je ale jisté, že přijede pouze jeden. "Svou účast potvrdil Rudolf Šuster, který si kvůli slavnostem dokonce vyměnil termín dovolené. Václav Havel se ale z důvodu zahraniční návštěvy omluvil," prozradil starosta Vlčnova a úřadující předseda Javořinských slavností Jan Pijáček. Podle jeho slov výbor stále hledá rovnocenného partnera z naší strany, který by na jevišti vystoupil spolu se slovenským prezidentem. Po třech pracovních poradách přípravného výboru sestavili zástupci měst z obou stran hranic kulturní program, který by měl být definitivně schválen na poslední schůzce ve Strání. "Velmi potěšující je, že po dlouhé době se oslavy nepřekrývají s Horňáckými slavnostmi a může zde proto vystoupit mužský pěvecký sbor z Velké nad Veličkou," upřesnil Pijáček. Kromě tohoto sboru bude v programu účinkovat například dětský soubor Javorina a Nivničánek, folklorní soubor Kopaničiar z Myjavy nebo harmonikáři z Trenčianské Turné.Nejen města přispějí na linku důvěry
Uh. Brod (jac) - V našem okrese začne v nejbližší době fungovat linka důvěry, na jejíž zřízení přispěje dvanáct obcí s počtem obyvatel nad dva a půl tisíce. Podle sdělení místostarosty Stanislava Zápeci už schválili brodští radní předběžný poplatek města na financování této linky ve výši 25 200 korun. Pro Uh. Hradiště představuje tento podíl 38 600 a například okresní úřad přispěje částkou 224 tisíc. Celkový náklad činí 348 300 korun. Přestože podíl obcí na zřízení této služby odsouhlasili zástupci samospráv, Zápeca se domnívá, že řešení mohlo být i jiné: "Ve Zlíně linku financuje pouze toto město. Tady se, myslím, Uh. Hradiště zachovalo vůči svému regionu macešsky, protože mohlo linku důvěry nést plně samo nebo třeba v součinnosti s okresním úřadem." Narozdíl od brodských radních se ale v okresním městě touto záležitostí zatím nezabývali a částka také ještě není schválena.Vloupání do vozidel
Uh. Brod (vb) - V průběhu uplynulého týdne došlo v tomto městě ke dvěma vloupáním do osobních vozidel. Z vozidla Audi ukradl pachatel kromě peněz i dva obleky, kravaty, kopačky, diář a fotoaparát za celkovou hodnotu 45 tisíc korun. Desetkrát vyšší škoda vznikla majiteli dodávky Citroen. Po krádeži autodoplňků totiž došlo k požáru vozu, který musel likvidovat místní HZS. Pachatelé obou trestných činů jsou zatím neznámí.Loupež ve školce
Korytná (vb) - Policii se podařilo dopadnout dva pachatele loupeže v mateřské škole v obci Korytná. V úterý 11. 4. došlo ke krádeži peněženky s finanční hotovostí přímo ze sborovny školky. Hlídka Pohraniční policie ve Starém Hrozenkově pak na základě vyhlášeného pátrání zadržela dva cizince ve věku okolo dvaceti let. Ti odpovídali popisu osob, kteří v uvedenou dobu nabízeli ve školce k prodeji kosmetiku.Kolik dostanou památky?
Uherskobrodsko (jac) - Letošní příspěvek okresního úřadu určený na obnovu památek našeho okresu dosáhl téměř patnácti milionů korun. Necelého půl milionu přitom tvoří pomoc soukromým majitelům čtyř objektů, zbývající část tvoří církevní a světské památky. Vlastníkům na Uherskobrodsku bylo přiděleno zhruba 1,5 milionu, původní požadavek byl o 3,5 milionu korun vyšší.

Letošní příspěvek okresního úřadu na obnovu památek (v tis.Kč)

obec, objekt			požadavek	příspěvek

Horní Němčí, kostel		437,5		100
Nezdenice, kostel		200		140
Nivnice, kostel			900		600
Uh. Brod, kostel P.Marie	200		59
Uh. Brod, fara			200		100
Uh. Brod, klášt.kostel		685		156
Uh. Brod, žid.hřbitov		120		60
Komňa, kříž			17,556		15
Slavkov, památník		305		50
Strání, dům č.216		100		50
Uh. Brod, kaple sv.Šebestiána	150		62
Bánov, komora			100		70
Lopeník, dům.č.141		300		200Za co letos obce utratí peníze
Uherskobrodsko (jac) - Po schválení okresního rozpočtu začaly své plány na letošní rok schvalovat i zastupitelé jednotlivých obcí. Největší část příjmů do obecní pokladny zajišťují vždy místní podnikatelé svými daněmi, proto nás zajímalo, na co budou v letošním roce peníze občanů použity.
Velkou investicí bude například v obci Nivnice plánovaná oprava komunikace na ulici Brodská. Přestože se jedná o komunikaci státní, obec se rozhodla přispět částkou téměř dva miliony korun, která představuje podíl 20% z celkových nákladů. Půl milionu korun se z pokladny OÚ přesune na dokončení rekonstrukce střechy na nižším stupni ZŠ a dalších dvě stě tisíc zaplatí obec za první etapu rekonstrukce veřejné zeleně. V Bystřici pod Lopeníkem zase pomohou podnikatelé rekonstrukci místních komunikací. "Komunikace jsou v hrozném stavu a záplatování nemá příliš dlouhou životnost, proto chceme postupně během několika let provést celkovou rekonstrukci," vysvětlil starosta Milan Bauka. Za jeden a půl milionu budou letos kromě nových koberců v některých částech vybudovány i dva nové chodníky. Stejná částka je připravena i v Březové na dokončení deseti obecních bytů a téměř dva miliony korun bude stát vybudování univerzálního sportovního areálu s umělou trávou.
Opravu rovné střechy smuteční síně na sedlovou a vybudování chodníku ke kyselce připravují v Suché Lozi. Podle slov starosty Františka Kunovského budou tyto akce stát více než dva miliony korun. Přibližně desetkrát větší náklady si vyžádá výstavba čistírny odpadních vod ve Vlčnově. Přestože je realizace naplánována až na příští rok, už teď začíná obec šetřit. "Abychom tuto stavbu mohli začít a dokončit, nebude letos zahájena žádná velká akce. Budeme však dokončovat drobné stavby," vysvětlil starosta Jan Pijáček. Mezi ně patří například opravy silnic, chodníku a dětských hřišť nebo úprava obřadní síně obecního úřadu.Velikonoce s DDM UB
čtvrtek 20.4.
Florbal - Velikonoční prázdninový turnaj žáků v tělocvičně ZŠ Na Výsluní od 9 hodin. Informace a přihlášky do středy 19.4.
Velikonoční kreslení na chodníku - sraz v 10 hodin před DDM Na Výsluní
Velikonoční diskotéka - pro děti v Ekocentru Chrpa na Máji od 9 do 12 hodin
Velikonoční vycházka se soutěžemi - sraz v 9.30 hodin v Klubu "D" na DK, svačinu s sebou

pátek 21.4.
Soutěž o Velikonoční vajíčko - sraz v 9 hodin v Klubu "D" na DK
Velikonoční velká cena "La Máj" - závody autíček na velké autodráze v Ekocentru Chrpa. Od 9 do 10 hodin trénink, od 10 do 12 hodin závody.

sobota 22.4.
Jezdecký klub - den otevřených dveří - stáj Králov, vstupné 15 korun, doprava vlastní.
Otevírání studánek - přírodovědná výprava do Bílých Karpat. Odjezd linkovým autobusem v 7.30 hodin od nádraží ČD směr Starý Hrozenkov.
Pomáhají obecní úřady absolventům bez práce?
Vlčnov - K poměrně výjimečnému kroku se rozhodli zastupitelé obce Vlčnov. Po dobu deseti let vždy na dobu dvanácti měsíců dají práci jednomu nezaměstnanému absolventu školy s ekonomickým zaměřením. "Víme, že lidé, kteří vychází ze školy a neuplatní se na trhu práce hned, dostávají pořád stejný dotaz typu - jakou máte praxi? My jim nabídkou tohoto místa chceme pomoci," vysvětlil starosta Jan Pijáček. Obecní úřad tak využije jednoho z programů aktivní politiky úřadu práce (ÚP), tedy absolventské praxe. Stát totiž v takovém případě motivuje zaměstnavatele dotací od 3 500 do 4 000 korun měsíčně po dobu až jednoho roku. Přestože podnikatelé této možnosti využívají ve značné míře, ze strany obecních či městských úřadů je zájem minimální. "V současné době pro absolventy nemáme uplatnění. Zaměstnáváme ale dva pracovníky na veřejně prospěšné práce a tři mladíky na civilní službě," uvedl tajemník Městského úřadu v Uh. Brodě Hynek Sušil. Narozdíl od městských úřadů, které mají dostatek vlastních pracovníků, chybí malým obcím zase peníze, přestože tyto částky nejsou vysoké.
Vlčnovský úřad však našel práci i peníze. "Cítíme, že v určitých obdobích jsou naši zaměstnanci vystaveni značnému vypětí. Je tady spousta drobné administrativní i účtárenské práce, kterou by právě vykonával přijatý absolvent," upřesnil Pijáček. Přestože tento krok je podle něj pro úřad zcela novou záležitostí, mají už velmi dobré zkušenosti se školními praxemi studentek ekonomických oborů. Ty navíc stále patří mezi nejhůře uplatnitelné. "V minulosti jsme absolventů s tímto zaměřením evidovali více než tři stovky. Proto právě jejich uplatnění dotujeme nejvíce. V loňském roce jsme v okrese uzavřeli celkem 177 smluv o absolventských praxích," uvedl ředitel ÚP v Uh. Hradišti Richard Janíček. Podle připravované změny zákona by se nabídka pro studenty měla rozšířit i o rozpočtové organizace. Absolventi pak budou moci pracovat i na okresním, školském, katastrálním či finančním úřadě nebo policii, což dosud možné nebylo.
Jana CabákováNejvětším pivovarem v kraji bude Janáček
Uh. Brod (jac) - "Pomalu získáváme zpět dobrou pověst, která nám odjakživa patřila," tvrdí ředitel Pivovaru Janáček Josef Brauner. V loňském roce totiž brodský výrobce piva zvýšil prodej oproti roku 1998 o 25% a za první čtvrtletí letošního roku prodal dokonce o 51% více piva než za stejné období roku minulého. Narozdíl od ostatních pivovarů v našem okrese si právě brodský na nepřízeň odběratelů stěžovat nemůže. V současné době nabízí zákazníkům deset druhů včetně loňské novinky Janáček 2000. Podle Braunera si totiž lidé začali uvědomovat, že i regionální pivo může být stejně dobré jako věhlasné značky. Přestože menší pivovary po celé republice začínají omezovat svou výrobu, v Uh. Brodě větší obavy nemají. V nově vzniklém kraji se totiž Janáček stane největším pivovarem. "Nejsou velké a malé pivovary, ale pouze dobré a špatné. Myslím, že do tohoto regionu se může vozit pivo z jakéhokoliv věhlasného pivovaru, ale nikdo už nepřiveze lidem práci," dodává Brauner.Myslivci darovali LNP televizi

Uh. Brod (jac) - Pacienti na oddělení lůžek následné péče v Uh. Brodě dostali od místního Mysliveckého sdružení dar. Po mysliveckém plesu totiž zůstala nevyzvednutá první cena v tombole - barevný televizor. "Uvažovali jsme, komu ji věnujeme, a nakonec jsme se rozhodli pro toto oddělení. Je totiž možné, že se tady za pár let sami ocitneme," prozradil člen MS Zdeněk Prachař, který cenu předal spolu s předsedou Petrem Savarou do rukou vrchní sestry Jarmily Kandrnálové (na snímku). Protože na každém patře mají pacienti k dispozici jednu televizi, nová bude sloužit nepohyblivým přímo na pokoji.
Foto: P. PaškaBezpečnost dětí zajistí retardéry
Nivnice (jac) - Větší bezpečnost především pro děti se rozhodli zastupitelé této obce vyřešit umístěním zpomalovacích prahů.
Záměr byl odsouhlasen už v prosinci loňského roku a jeho realizace proběhne během několika nejbližších dnů. Celkem čtyři retardéry budou rozmístěny především na místech, kde bývají silničním provozem ohroženy děti nebo mládež. "Jeden chceme dát k prvnímu stupni základní školy, druhý ke sportovní hale a další dva budou v ulicích, kde nejsou chodníky a řidiči často jezdí příliš rychle," uvedl k tomu starosta Ladislav Trtek.
Tento, často používaný, nadpovrchový typ retardérů vyjde obec celkem na dvě stě tisíc korun. Existují ale i levnější řešení. "Navrhoval jsem vyfrézování drážek do vozovky, které také vytváří zpomalovací prah. Toto opatření je podle nás podstatně lepší i cenově dostupnější a splňuje navíc i požadavky odvodnění vozovky. Rozhodnutí je ale na samotné obci," upozornil Milan Banija z Dopravního inspektorátu v Uh. Hradišti. Přestože v našem okrese je tato metoda zatím ojedinělá zmíněné přednosti využijí v nejbližší době například v Šumicích. Mírnější metodu - omezení rychlosti pomocí dopravního značení - už obce zřejmě využívat nebudou. Pro většinu řidičů je totiž až příliš slabým důvodem k pomalejší jízdě.Rokáč nebude
Uh. Brod (jac) - Vidina zřízení rockového klubu v Uh. Brodě se čím dál více vzdaluje. Po neúspěšném pokusu z loňského roku o provozování klubu v kině Máj, nevyšla ani další varianta. Rekonstrukce bývalé sýpky na vlakovém nádraží by totiž byla příliš drahá. Podle studie, kterou si nechal zpracovat městský úřad, by náklady dosáhly téměř 9 milionů korun.www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund