Číslo: 2
13.01.1997
Článků: 37

Titulní
Uherskohradišťsko
Ze
Kultura
Pro
Pošta
Horoskop
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


2X MILAN MARKOVIČ
Nekvalitní ovoce
Ve Veselí platí: Dům dětí - dům práce a radosti
Poslanec ODA v Hradišti
V Brně začala veletržní sezona

2X MILAN MARKOVIČ

Uh. Hradiště (IVON) - První pondělí roku 1997 patřilo ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti Milanu Markovičovi a jeho třem hostům v pravidelném pořadu Nevyzúvajte sa, prosím.
Podvakrát téměř zaplněný sál tleskal populárnímu herci a moderátorovi. (Spojením těchto talentů vzniká talent třetí, kterému se v našich krajích říká bavič. Málokdo je hoden tohoto titulu, a proto tento produkt dovážíme ze spřáteleného Slovenska).
Víc než patnáct set premiér má za sebou Milan Markovič a jeho nepravidelní hosté. Označení premiéra nesou obě hradišťská představení právem, neboť společného měla pramálo. Například hosty, z nichž Peteru Kozovi přívlastek nepravidelný notně odstává, neboť je u Milana Markoviče na návštěvě hostem úplně nejčastějším, počet jeho vystoupení už přesáhl dvě stovky. A ani v Hradišti už nebyl poprvé. Naopak půvabná Soňa Mllerová a dobře naladěný Peter Lipa byli milým překvapením pořadu Nevyzúvajte sa, prosím.
Apropó, výzva v názvu večera tentokrát notně pokulhávala. A to zásluhou účinkujících.
Peter Koza totiž ve večerním představení pocuchal nervy divákům (zvláště své demonstrantce) při ukázce asijského bojového umění, když se předvedl s řádně naostřeným mečem a v historickém kostýmu a bos. A potlesk a smích odměnil nápad Markovičovy dcery, která tatínkovi pod stromeček dala ponožky prsťáky, kterýžto dar byl obecenstvu ukázán i s výplní.
Milan Markovič je nerad tlačen do pozice člověka, od kterého se očekává, že se vtipně vyjádří o poměrech na Slovensku a Vladimíru Mečiarovi zvlášť, protože: By se rád bavil jen o lidech, kteří za to stojí, a nediví se Peteru Kozovi, že Slovensko patří k šermířským velmocem, neboť: na Slovensku jeden mečem vládne.
Soňa Mllerová vyprávěla veselé historky z televizního vysílání a Peter Lipa bravurně zpíval.Nekvalitní ovoce
Uh. Hradiště, Zlín (red) - Každý zákazník má právo si při nákupu zeleniny a ovoce vybrat zboží sám. Na druhé straně prodávající má povinnost mu toto umožnit, řekl v rozhovoru s Dobrým dnem pracovník České obchodní inspekce ze Zlína, který prováděl namátkovou kontrolu stánkového prodeje ve zlínské tržnici. Podle něj je v současnosti na pultech nejen stánků, ale i zděných prodejen zboží, které neodpovídá normám. Plody jsou zasaženy mrazem a i když vizuálně působí na zákazníka nezávadně, jejich konzumace je nevhodná. Problémem jsou a byly skladovací možnosti každého prodejce. Někteří skladují zejména ovoce za nevhodných teplot, a tím samozřejmě dochází ke znehodnocování, řekl nám kontrolor (který samozřejmě z profesního hlediska musí zůstat v anonymitě - pozn. red.). S některými případy nedodržení předpisů prodeje kvalitního ovoce a zeleniny se pracovníci ČOI setkávají téměř na všech místech, kde se vyskytuje stánkový prodej. A nám zákazníkům nezbývá, než si dávat bacha.Ve Veselí platí: Dům dětí - dům práce a radosti
Veselí nad Mor. (Jan) - Ne příliš atraktivně vzhlížející budova s šedou fasádou a velkými okny kousek od hlavní křižovatky směrem na Uh.Hradiště, to je Dům dětí a mládeže ve Veselí nad Moravou. Ač z venku vyhlíží neatraktivně, ba co dím, dokonce skoro odpudivě, uvnitř se dějí věci, které by mohlo závidět nejedno město či obec. Proto jsme se zeptali těch, kteří na tom mají zásluhu. Na dotazy odpovídá zástupkyně vedoucí Lenka Jabůrková.

Co všechno může dům dětí a mládeže nabídnout veselské omladině?
Tak je to hlavně pravidelná činnost v podobě zájmových kroužků, sportovních, technických, přírodovědných nebo uměleckých. Dále různé akce příležitostné, které přecházejí rok od roku v tradice, např. 5. ročník pěvecké soutěže Skřivánek, který se koná každoročně v listopadu nebo 2. ročník turnaje ve stolním tenise pro sluchově postižené. Dále jsou to akce připravované podle zájmu dětí v jednotlivých kroužcích a v neposlední řadě letní a zimní tábory.

Kam jezdíte na zimní a letní tábory? Máte jedno místo?
Máme rovnou několik stálých míst. To vzhledem k tomu, že pořádáme každoročně minimálně pět táborů. Nejbližší tábor je na Litneru Bzenec-Přívoz. Nejdál jsme byli v Itálii.

Kolik je vás stálých pracovníků a kolik interních?
Stálých je nás pět i s domovnicí. Interně nebo dobrovolně dochází asi 20 vedoucích.

A co finance?
S financemi je to těžké. Peníze na provoz budovy a na výplaty dostáváme z ministerstva školství. Zbytek, a to není zanedbatelná položka, musíme pokrýt tím, co si vyděláme.

A co město a městský úřad, přispívá vám nějak na činnost?
No, na konci roku jsme se zeptali, ale nevíme, jak to dopadne.

Co chystáte pro letošní rok a jaké jsou plány do budoucna?
Letos bychom chtěli vyřešit problém se zastaralými počítači a v létě se možná podíváme s letním táborem na Korsiku. Měl by to být tábor zhruba pro čtyřicet dětí.

Ať se vám všechny plány pro letošní rok vydaří a ať vám přeje i počasí o letních prázdninách, ne jak tomu bylo loni.
Ptal se JanPoslanec ODA v Hradišti
Uh. Hradiště (ivon)- V pátek 10. ledna navštívil okresní město Uherské Hradiště v doprvodu ing. Miroslava Holého, starosty brněnských Bohunic a předsedy městské organizace ODA v Brně člen poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky ing. Dušan Navrátil, který je jedním ze tří poslanců zvolených v minulých volbách na jižní Moravě za Občanskou demokratickou alianci - ODA. Zároveň vede jihomoravskou organizaci této strany a bez zajímavosti není ani jeho členství v parlamentní vyšetřovací komisi, která zkoumá průběh privatizace kladenské Poldi. Jako člen parlamentních výborů pro obranu a bezpečnost a zdravotního a sociálního navštívil hradišťská kasárna, okresní nemocnici a policii a setkal se s představiteli okresu a města.
S podplukovníkem Lamošem v hradišťské posádce hovořil poslanec Navrátil o současné situaci v armádě. Protože dochází k reorganizaci 6. mechanizované brigády Brno, pod kterou spadají hradišťská kasárna, více budeme vědět v průběhu měsíce března. Náčelník okresní vojenské správy podplukovník Němec překvapil ing. Navrátila tím, že na Slovácku nejsou problémy s náborem branců do armády, že je to stále spíš ostuda než úspěch nebýt odveden. To je situace, která zvláště ve velkých městech dávno neplatí. Řeč byla také o připravovaném branném zákonu, který by měl parlamentem letos projít.
Při rozhovoru s ředitelem nemocnice RNDr. ing. R”sslerem se poslanec Navrátil zajímal o ekonomiku, protože hradišťská nemocnice patří k většině jihomoravských zdravotnických zařízení, které hospodaří s deficitem. Řeč byla o problematice LDN - léčeben pro dlouhodobě nemocné. Toto zařízení Uherské Hradiště postrádá a okresní nemocnice vlastně na vlastní náklady léčebnu supluje.
Další kroky ing. Dušana Navrátila vedly k policejnímu řediteli majoru ing. Tomanovi, kde se zajímal hlavně o fungování pohraniční policie, protože okresy Hodonín a Uherské Hradiště jsou nejztíženějšími, pokud se týká ilegálních přechodů uprchlíky. Největší problémy jsou s umisťováním zadržených osob - to se často děje na úkor služebních prostor policistů, velmi obtížně se také daří zajišťovat výslechy cizinců do 24 hodin od jejich zadržení vzhledem k jazykové bariéře. Nezřídka je k dispozici pro celou jižní Moravu pouze jediný tlumočník.
Poslední hodiny pobytu malé delegace ODA vedly k přednostovi okresního úřadu ing. Palackému a starostovi Uh. Hradiště ing. Šupkovi.V Brně začala veletržní sezona
Již po sedmé se na brněnském výstavišti ve dnech 9. až 12. ledna uskutečnil mezinárodní veletrh cestovního ruchu GO 97. Silnou stránkou veletrhu byl opět doprovodný program, soustředěný do prvních dvou dnů. Ve čtvrtek 9. ledna bylo na programu Fórum k aktuálním otázkám cestovního ruchu za účasti vládních organizací, podnikatelů i jiných subjektů. V pátek 10. ledna proběhly semináře Mezinárodní autobusová doprava a Internet a cestovní ruch. Na veletrhu GO 97 se prezentovala cestovní kancelář Omnitour ze Starého Města, jinou cestovku z okresu Uherské Hradiště jsme neobjevili. Po loňském úspěšném veletrhu jsme v Brně i letos a věřím, že se ještě více zapíšeme do povědomí našich partnerů, řekla nám spolumajitelka cestovní kanceláře Omnitour paní Šuranská.
Souběžně s GO 97 probíhala i v pořadí šestá výstava turistických možností v regionech Regiontour 97, jejíž zásadní záměr je především kontraktační. Vystavovatelé představili kulturní tradice svých regionů a přiblížili cestovním kancelářím a individuálním zájemcům další možnosti rozšíření nabídky. Náš region reprezentovali Okresní úřad Uherské Hradiště se spoluvystavovateli městem Uherské Hradiště a městem Uherský Brod, samostatnou expozici mělo město Bojkovice společně s obcemi Záhorovice, Komňa a Nezdenice. Stánky našich vystavovatelů se těšily velkému zájmu návštěvníků, bojkovická děvčata nalévala slivovici a kyselku ze Záhorovic.
Mnohé cestovní kanceláře nabízely výrazné slevy zájezdů při jejich koupi na GO 97, jiné na svých stáncích uspořádaly zajímavé soutěže o ceny. Šťastlivci tak mohli získat turistické pobyty v cenách od 1 do 20 tisíc korun, letenky do Varšavy, pojištění nemocenských výloh na cesty do zahraničí a soubory map a atlasů.
MIKIwww.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund