Číslo: 2
12.01.1998
Článků: 44

Titulní
Uherskohradišťsko
Ze
Kultura
Pro
Pošta
Horoskop
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


CK Primaroute zahajuje letošní sezónu
Regiontour v Brně se vydařil
Sebevražda objasněna
S bolavými zoubky už i do Polešovic
Zaplatíme o 720 Kč více
Podpůrné programy v zemědělství
Semináře a školení pořádané okresní hospodářskou komorou
Co čeká letos podnikatele
POČASÍ
POLICEJNÍ TÝDENÍK

CK Primaroute zahajuje letošní sezónu

Uh. Hradiště - Cestovní kanceláře vznikají a zanikají. O vzniku jedné staronové si pojďme povídat s jejím majitelem Ing. Josefem Nožičkou.

Kdy vznikla vaše cestovní kancelář?
Vznikla v říjnu loňského roku pod názvem Primaroute a navazuje na kancelář Primatour, která fungovala od roku 1991 a jejímž jsem byl spolumajitelem. Jelikož je cestovek s názvem Primatour v republice několik, došlo k úpravě v názvu. Vzhledem k jiným aktivitám ostatních společníků jsme po vzájemné dohodě činnost této CK ukončili. I nadále ovšem spolupracujeme.

Na které druhy služeb jste zaměření?
Jsme soustředění na frankofonní oblast, takže teď v zimě pořádáme lyžařské zájezdy hlavně do Savojských Alp a v létě to bude Azurové pobřeží. Letos budeme nabízet mnoho typů ubytování jak s dopravou, tak i bez. V Port Frejus, Juan les Pins, Cannes, Napoule, Nice to budou apartmány a ve vesničce Grenadin jsou to krásné chatky s bazény v nádherném prostředí. V tomto týdnu bude hotový barevný katalog Léto 98, na kterém spolupracuji s CK Ludor. Ta má pobočky ve Strážnici, Hodoníně a Zlíně a tím pádem je Hradiště na trase a odjezdy budou odsud. V katalogu bude hlavně Chorvatsko, Itálie, Francie a Španělsko.

Poznávací zájezdy byly populární brzy po revoluci. Je o ně ještě pořád takový zájem?
U klientely již řadu let cítíme odliv zájmu od poznávacích zájezdů. Tyto kdysi tvořily naši hlavní náplň, a nyní jsou již jen doplňkem naší celkové nabídky. Máme hlavně Francii, tj. Paříž, Normandie, Bretaň, Provence - tyto zájezdy děláme už řadu let a spousta Hradišťáků už tady byla. Další takovou zemí je Švýcarsko a Itálie. Lidé se teď víc soustředí na pobytové zájezdy, při kterých si přece jen víc odpočinou.

Co nejzajímavějšího tedy nabízíte?
V tomto regionu máme asi nejširší nabídku Francie, kterou rozšiřujeme o italskou Ligurskou riviéru, která je velice pěkná a nedá se například vůbec srovnat se severovýchodním pobřežím Itálie. Ligurská riviéra je daleko hezčí, moře čistější, jedinou nevýhodou je vyšší cena.

A co jednodenní zájezdy?
Teď v zimě jezdíme do Rakouska na jednodenní lyžařské zájezdy a plánujeme zájezdy do Vídně na představení panoramatického kina IMAX, o kterém se toho zatím moc neví. V Evropě je jich jen několik a nejbližší je právě ve Vídni. Je to obrovský zážitek, který je srovnatelný třeba s holografií. Obraz i zvuky jdou ze všech stran a člověk je úplně vtažen do děje, obzvláště to vynikne například ve filmech o přírodě. Jsou to vesměs filmy točené speciálně pro panoramatické kino. S tímto bychom chtěli začít už koncem února a pokud se to osvědčí, jezdili bychom pravidelně.

Tipnete si, co se bude letos nejvíc prodávat?
Kromě autobusových pobytů u Středozemního moře, které jsou již tradičně nejprodávanější, předpokládám, že také letecké zájezdy do Řecka a Tunisu, které jsou nejlevnější a osvědčené, pak Kanárské ostrovy a Malorca.

A co vaše oblíbené rockové koncerty?
Odjakživa jsem se zaobíral rockovou muzikou, a tak je jasné, že se také věnujeme jednodenním zájezdům na koncerty. Například na Led Zeppelin, kteří jsou v Praze ve Sportovní hale 25. února, jsme ještě ani reklamu nedělali, a už máme velké množství objednávek. Není se čemu divit, protože koncert bude brzy vyprodán. Máme předprodej lístků všech akcí Ticketpro a Interkoncerts z Prahy a jednáme také s agenturou 10:15 Promotion, abychom zřídili předprodej i jejich lístků. V nejbližší době se pořádají 2.2. ve Sportovní hale v Praze Genesis, 23. 2. v Kongresovém centru Gary Barlow, 25. 2. Led Zeppelin a 29. 3. na Zimním stadionu Slávie Judas Priest. Právě Led Zeppelin s původními hráči Jimmy Pagem a Robertem Plantem budou letošní koncertní bombou. Lístky na koncerty prodáváme s dopravou i bez.

Minulá sezóna byla pro cestovní kanceláře dost závažná...
Byla to taková černá sezóna pro cestovky, proto je namístě otázka, proč jsme vlastně činnost obnovili. Právě ta loňská sezóna ale ukázala, že není pravdou to, co tvrdila např. Travela, že se nemá jezdit s malými cestovkami. Majitel je totiž obvykle místní občan a nedovolí si podvést své klienty, které ve většině případů zná i osobně. Naopak u těch velkých klienti majitele vůbec neznali a ten pak s kapitálem lehce zmizel nebo jej převedl jinam. Navíc v nejbližší době vznikne nový zákon o cestovkách, který by měl chránit obě strany. První verze, která byla, přímo nabízela tunelování cestovek a taky se jí tak říkalo. Naštěstí díky všeobecnému protestu a také díky hlasům pana Fischera a Asociace cestovních kanceláří byla smetena ze stolu a poslední verze je opravdu příznivá jak pro ochranu klientů, tak pro cestovní kanceláře. Doufám, že konečná verze bude obě strany dobře chránit.

A poslední otázka, kde najdeme vaši cestovní kancelář?
Sídlíme za obchodním domem Centrum na Hradební ulici č. 52 vedle restaurace Růžena. Náš telefon je 55 41 45.

Jindra Váverková
-placená inzerce-Regiontour v Brně se vydařil
Uh. Hradiště (JiV) - 8. ledna začal v Brně Regiontour, kterého se účastnili také zástupci našeho okresu. Na tomto veletrhu se představují jak samostatná města, tak okresy či regiony. První dva dny jsou věnovány odborníkům. Náš stánek si prohlédl také ministr pro místní rozvoj Jan Černý, poslanec Grulich, místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Kasal a řada dalších významných hostí. S primátorem města Trenčín se upřesňovala naše prezentace na výstavě Expotour Žilina. Naše expozice byla tentokrát ve sportovním v duchu - Dovolená v pohybu, k čemuž byly vydány i propagační materiály, které se této tématiky dotýkají. Podle toho, co jsme viděli na jiných stáncích, můžu říct, že naše propagační materiály byly na velice dobré úrovni. Škoda jen, že samotná města či obce si nedodaly vlastní propagaci. Zájem by byl, protože chodili za námi rodáci z okresu a zajímali se o to, co je v jejich rodném městě nebo vesnici nového, řekla Helena Vajdíková z odboru vzdělávání a kultury.
V Brně se také podařilo setkat se s mnohými starosty a jejich zástupci, kteří v dobách povodně velmi pomáhali. Teď jsme vlastně našli příležitost, jak jim osobně poděkovat, doplňuje Božena Tvrdíková z Městského úřadu. Také jsme se tady domluvili se všemi městy či vesnicemi, které mají v názvu slovo hrad, na setkání, které by mělo proběhnout v září v některém z měst v Čechách.Sebevražda objasněna
Kunovice (Pepa) - V pondělí 5. ledna dvacet minut po půlnoci došlo na železniční trati Kunovice - Uherský Brod k železniční nehodě. Strojvedoucí osobního vlaku spatřil v uvedenou dobu na větší vzdálenost stát u trati osobu v tmavém oblečení. Jak nám sdělil nadporučík Hamacek, strojvedoucí použil výstražné znamení, na které muž ale nereagoval a z bezprostřední blízkosti vběhl pod vlak právě v době, kdy strojvedoucí použil brzdu vlaku. Vyšetřením byla zjištěna sebevražda, jejímž nejpravděpodobnějším důvodem byly mladíkovy problémy, se kterými se nedokázal vyrovnat. Strojvedoucí nemohl v žádném případě srážce zabránit, i tak už byla použita rychlobrzda, uvedl vyšetřovatel tohoto případu nadporučík Hamacek.S bolavými zoubky už i do Polešovic

Polešovice (Mac) - V pondělí 5. ledna bylo otevřeno v Polešovicích nové zubní středisko MUDr. Zdeňka Venclíka. Pacientům je zde poskytována základní stomatologicka péče, včetně iplantologie a veškeré zubní protetické péče. V budoucnu budou tyto služby doplněny veškerým sortimentem zubních hygienických potřeb - elektrické i ruční kartáčky, ústní sprchy, desinfekční prostředky, pasty, zubní nitě atd. Další neméně zajímavou a důležitou skutečností je bezbariérový přístup téhle nové ordinace. Součástí je také zubní laboratoř, což je pro nás velká výhoda, uvedl Venclík.Během tohoto roku zahájí svou činnost také zubní hygienička, která ovládá zubní hygienu. Tato sestra poradí každému pacientovi, jak se má správně starat o svůj chrup. Jedná se o soukromou ordinaci, ale pacinenti budou platit jenom za ty služby, které nejsou určeny zákonem (např: bílé plomby). Doufám, že nové zubní středisko bude občanům dobře sloužit a že jim dokážeme předvést služby mnohem kvalitnější než dříve, dodal na závěr Zdeněk Venclík.Zaplatíme o 720 Kč více
Uh. Hradiště (Mac) - Od 1. ledna podražily v průměru o 47 procent ceny povinného ručení motorových vozidel. Pro nejrozšířenější kategorii vozidel s obsahem 1000 až 1350˙cm3 to bude o šedesát procent, tedy o 720 korun. Protože v průměru vzrostly sazby v roce 1996 o 22% a v této kategorii však o 50%, zdražení nejvíce zasáhne majitele vozů Škoda 105 a 120, favoritů a felícií. Novinkou v cenové vyhlášce pro tento rok je i zavedení kategorie motocyklů nad 500 cm3. Zároveň bude také zpřísněn postih neplatičů ručení. Pokud nebude pojistné zaplaceno do konce února, v každém započatém měsíci se k úvodní sazbě připočítá místo dosavadních 20ti procent už 40 procent.

	Nové sazby povinného ručení

	Druh vozidla	obsah v ccm	dosud	1998

	jednostopé	do 50		120	156
	jednostopé	50 - 350	264	372
	jednostopé	350 - 500	444	708
	jednostopé	nad 500			1080

	Osobní auto	do 1000		600	828
	Osobní auto	1000 - 1350	1212	1932
	Osobní auto	1350 - 1850	1692	2688
	Osobní auto	1850 - 2500	3840	4116
	Osobní auto	nad 2500	3840	6480Podpůrné programy v zemědělství
Uh. Hradiště - Dnem 1.1. 1998 nabyly v souladu se zákonem o zemědělství účinnosti zásady pro poskytování podpor Ministerstvem zemědělství pro rok 1998 a nařízení vlády ČR č. 341/97 Sb., stanovující podpůrné programy k podpoře mimoprodukčních funkcí v zemědělství, k podpoře aktivit podílejících se na udržování krajiny a programy pomoci k podpoře méně příznivých oblastí. Posledním termínem pro podání žádosti na územní odbory ministerstva zemědělství na programy dle nařízení vlády je 28. únor tohoto roku s výjimkou podpory zalesnění, kde je uzávěrka žádostí 30. června. Tyto podpory mohou využít při splnění stanovených podmínek veškeré zemědělsky hospodařící osoby ve všech obcích při různých sazbách podpory dle průměrné ceny půdy v daném katastru o celkové výměře zemědělsky využívaných pozemků 2 ha a výše. Konečné termíny u žádostí na dotační tituly dle zásad podle jejich typu a účelu jsou 30. 4. až 30. 10. 1998.
Formuláře žádostí a úplné texty zásad i nařízení jsou k dispozici na Územním odboru ministerstva zemědělství ČR místně příslušného okresu. Řádně vyplněné žádosti lze předávat od 1. 1. 1998. Žádosti budou osobně předány na ÚO Mze, případně s razítkem pošty ve stanoveném termínu. K vysvětlení pravidel zásad a nařízení vlády uspořádá Územní odbor v Uherském Hradišti následující semináře:
16. 1. 1998, zasedací místnost MěÚ Bojkovice od 8 hodin,
16. 1. 1998 Kulturní dům Starý Hrozenkov od 13 hodin,
20. 1. 1998 velká zasedací místnost Okresního úřadu Uh. Hradiště od 8 hodin, tento seminář bude včetně výkladu k poskytování příspěvků na hospodaření v lesích v roce 1998 dle zákona č. 289/95 Sb o lesích. Na všech seminářích budou k dispozici formuláře žádostí.
ing. Josef Vaculík, ředitel územního odboru v Uh.HradištiSemináře a školení pořádané okresní hospodářskou komorou
Uh. Hradiště - Na začátek roku připravila komora sérii kvalitních seminářů a školení k daňové problematice za účasti výborných lektorů. 14. ledna od 8.30 hod v zased. sále Zdravotní školy v Uh. Hradišti proběhne seminář k DPH v oblasti dovozu, vývozu, službách do zahraničí, mezinárodní přepravě a souvisejících službách. Lektor JUDr. Svatopluk Galočík, prac. MF ČR, odb. nepřímých daní.
23. ledna od 8. 30. - seminář DPH a změny v jeho uplatňování v r. 1998 (zas. sál Zdravotnické školy Uh. Hradiště). Přednášející - Ing. Ota Paikert - pracovník Min. financí, odb. nepřímých daní.
27. ledna od 8 hod. v Domu kultury Uh. Brod a 3. února v Uh. Hradišti (zas. sál Zdravotnické školy) seminář k Přiznání k dani z příjmu právnických a fyzických osob ve vazbě na účetní uzávěrku za r. 1997. Lektorka - Ing. Jarmila Buriámová - erudovaný daňový poradce a auditor.
28. ledna seminář k uplatnění Zákona 22 - 1997 o technických požadavcích na výrobky v praxi - týkající se povinnosti výrobce, dovozců a obchodníků (prodejců) k zajištění a vydávání Prohlášení o shodě, zajištění zkoušek a certifikace výrobků, dokumentace, aj. Lektoři - odborníci Elektrotech. zkušebního ústavu Praha (autorizovaná osoba. č. 201), účastní se představitelé ČOI, aj.
12. února od 8.30 seminář k Aktuálním otázkám zdaňování právnických osob v r. 1998 (zas. sál Zdrav. školy). Lektorka - V. Hympánová, pracovnice Min. financí, odb. přímých daní.
26. února 9 - 13 hod. Novela zákona o zadávání veřejných zakázek a její důsledky pro zadavatele a uchazeče (zas. sál Okres. úřadu). Lektorka: JUDr. Alena Veignerová, ředitelka odboru dozoru nad zadáváním veř. zakázek Úřadu pro hosp. soutěž.
Zájemci se mohou blíže informovat na úřadě Okresní hosp. komory Uh. Hradiště tel. 0632/555 482, 557 849.
Ing. Jiří Zezulák, ředitel OHKCo čeká letos podnikatele
Uh. Hradiště - S přáním úspěchů vstupujeme do nového roku. Prognózy pro rok 1998 nejsou příliš optimistické (a to nebudeme brát v úvahu situaci na politické scéně). Nelze přehlédnout problémy vyplývající z nedostatku kapitálu, omezení investic, skokového zvyšování nákladů, poklesu kupní síly, klesající platební morálky... Ani formální podmínky pro podnikání nebudou příliš liberální. Vstupuje v platnost řada nových nepříjemných zákonů a novel, ať v oblasti financí a daní, trestního práva a provozně technických záležitostí, jež svazují plněním řady nákladných i byrokratických náležitostí, kladou vyšší nároky na připravenost podnikatelů a hlavně hrozí přísnějším postihem při jakémkoliv vybočení.
Nejcitlivější však bude otázka financí. Drahé a obtížně dosažitelné tuzemské úvěry, omezení ČNB při získávání zahraničních, přísnější daňová politika, přetrvávající restriktivní opatření vládní hospodářské politiky a další vlivy nepochybně prohloubí uvedené problémy, zvýší rizika podnikání a budou vyžadovat hledání nových možností, trhů a seriózních partnerů v tuzemsku i v zahraničí. Na místě je dnes větší preference místních firem při zadávání veřejných zakázek, ochrana a podpora malých podnikatelů. Důležité je však i včasné využití řady podpor určených pro podporu a rozvoj podnikání. Jaký nadcházející rok ve skutečnosti bude však záleží (a vždycky záleželo) na umu, odolnosti a vytrvalosti těch, kdo se na tenký led podnikání odvážil. Okresní hospodářská komora se bude intenzivně zabývat těmito citlivými záležitostmi a podnikatelé zde mohou očekávat reálnou pomoc a podporu.
Ing. Jiří Zezulák, ředitel OHKPOČASÍ
Dnes očekáváme četné mlhy a nízkou oblačnost, která místy, zejména v oblasti Bílých Karpat, rozpustí a bude skoro jasno. Vát bude slabý proměnlivý nebo jižní vítr. Nekvyšší denní teploty vystoupí na 5 - 8 st, na místech s celodenním slunečním svitem až kolem 10 st. Na horách bude rovněž velmi teplo. Rozptylové podmínky budou nepříznivé.
V úterý a ve středu stále očekáváme inverzní charakter počasí, v nížinách četné mlhy nebo nízkou oblačnost, která se může místy rozpustit. Ve vyšších polohách bude panovat slunečné a teplé počasí, během středy se i zde začne oblačnost zvětšovat. Vát bude slabý jižní vítr. Ranní teploty poklesnou na 2 až -2, nejvyšší denní vystoupí na 4 až 7, na místech se zmenšenou oblačností kolem 9 st.
Vyhlídka na druhou polovinu týdne:
Od západu k nám začne pronikat vlhčí a postupně i chladnější oceánský vzduch. Ve čtvrtek bude převažovat zataženo s deštěm, v polohách na 800 m může padat sníh s deštěm. V pátek čekáme přechodné ustávání srážek a ubývání oblačnosti. O víkendu bude převažovat proměnlivá oblačnost se srážkami, ve vyšších polohách (tj. nad 700 m) postupně sněhovými. Bude stále poměrně teplo, niční mrazy nastanou jen při vyjasnění, teploty během dne vystoupí na 4 až 9 st., v neděli je pravděpodobné ochlazení, výraznější na horách.POLICEJNÍ TÝDENÍK
Lehce zbohatl
Dne 23.12 v době od 11.45 do 12.00 hodin v Uh. Hradišti na Kollárově ulici odcizil neznámý pachatel ze zaparkovaného vozidla značky AUDI koženou tašku s finanční hotovostí 420.000 Kč společně s platebními příkazy pro Komerční banku ve výši 211.000 Kč ku škodě soukromého podnikatele.

Odcizil Ford
V době od 23. do 24.12. odcizil neznámý pachatel v Uh. Hradišti nákladní vozidlo značky Ford Tranzit v hodnotě 250.000 Kč ku škodě soukromého majitele.

Nepřiměřená rychlost
Dne 24.12. v době kolem 16.00 hod. došlo v Bojkovicích v areálu Zeveta, a.s. Bojkovice k dopravní nehodě, kterou způsobil 24 letý řidič osobního vozidla značky Škoda 130 L Rapid z Bojkovic, který v nepřiměřené rychlosti po projetí pravotočivé zatáčky s vozidlem vyjel mimo vozovku a narazil do stromu. Při dopravní nehodě došlo k těžkému zranění řidiče, kterému na místě podlehl, a lehkému zranění spolujezdce. Škoda na vozidle je 20.000 Kč.

Rozbil výplň
Dne 26.12. kolem 04.00 hodiny poškodil neznámý pachatel skleněnou výplň prodejny Klenotnictví v Uh. Hradišti na ulici Hradební tím, že vhodil do této chodníkovou dlažnici a způsobil tak majitelce škodu ve výši 25.000 Kč.

Chovanci kradli
Dne 27.12. v 00.30 hodin zadržela hlídka Městské policie v Uh. Brodě dva chovance DVÚ ve věku 17 a 15 let, oba bytem Uh. Brod, kteří se pokusili odcizit osobní vozidlo značky Škoda 100, přičemž při tomto byli hlídkou zadrženi a předáni Policii České republiky v Uh. Brodě. Po provedení nezbytných úkonů byli předáni zákonným zástupcům. Majitel vozidla utrpěl škodu ve výši 500 Kč.

Ujel z místa činu
Dne 27.12. v 02.20 hodin došlo na silnici I. třídy v obci Strání - Květná k dopravní nehodě, kterou zavinil doposud nezjištěný řidič osobního vozidla značky Škoda 120 tím, že srazil po pravé straně jdoucí 22 letou chodkyni z Hluku, která utrpěla zranění s předpokládanou dobou léčení 2 měsíce. Řidič z místa nehody ujel.www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund