Číslo: 22
02.06.1997
Článků: 37

Titulní
Uherskohradišťsko
Ze
Kultura
Pro
Pošta
Horoskop
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


KONCERT UHERSKOHRADIŠŤSKÉHO DĚTSTSKÉHO SBORU
Bojkovické poselství Terryho Foxe
Ze Záhorovic o Běhu míru
AKCE x REAKCE
ZAHRADA MORAVY ď97
POLICEJNÍ TÝDENÍK

KONCERT UHERSKOHRADIŠŤSKÉHO DĚTSTSKÉHO SBORU
Uh. Hradiště - Po roční přestávce připravil Uherskohradišťský dětský sbor svůj samostatná koncert pro širokou veřejnost našeho města - tentokráte také poprvé ve farním kostele sv. Františka Xaverského ve své téměr dvacetileté existenci.
Jako výsledek své celoroční práce i po úspěšné účasti na mezinárodním sborovém festivalu v rumunském ZALAU /23.-25.5.1997/- provede dětský sbor duchovní kompozice hudebních skladatelů různých stylových období a žánrů: A. Michny z Otradovic, K. B. Kopřivy, P. Ebena, Zd. Lukáše, M. Raichla, C. Francka, E. Presslyho a A. L. Webbera.
Stěžejním bodem programu bude Missa Adventus et Quadra-gesimae Petra Ebena. Tato krásná a hluboce niterná adventní a postní mše byla autorem napsána v roce 1950, v době, kdy u nás byla vymazávána staletí křesťanské kultury a nebyla možná žádná veřejná oslava Boha. Síla výrazu této mše tkví v opravdovosti a neústupnosti vyzpívané víry. Modifikace gregoriánského chorálu a přísná linie varhanního doprovodu podtrhují celkovou meditativnost díla, vzdávajícího se jakýchkoliv efektů. Credo je napsáno jako bojová výzva a autor byl ochoten vmést tento soubor pravd do tváře komukoliv, bez ohledu na to, co to pro něj bude znamenat třeba po stránce existenční. Sanctus je komponováno v duchu starozákonním, v němž se představuje tajemný a mystický Bůh, před nímž se autor sklání s pokorou a velkou bázní. Následným, slavnostně gradujícím Hosana potvrzuje autor nezlomnou naději v očekávaný příchod lásky. Agnus Dei je pak závěrečným výkřikem světa, který neví, kam se řítí - je to prosba o klid - dona nobis pacem!
Varhanního partu této mše i dalších skladeb se ujal Jakub Macek, který je korepetitorem dětského sboru od dubna 1996. V jeho podání také zazní sólová skladba pro varhany: SONATA c - moll Felixe Mendelssohna- Bartholdyho.
Koncert Uherskohradišťského dětského sboru se koná v neděli 8. června v 19.30 hodin ve farním chrámu sv. Františka Xaverského.
Chlapci a děvčata ze sboru srdečně zvou na tento koncert všechny své přátele i příznivce dětského sboru - koncert bude i poděkovánín všem sponzorům za finanční dary i jinou podporu: paní Věře Zerzáňové, podniku COLORLAK, Základní umělecké škole i Školskému úřadu v Uh. Hradišti.
Karel DýnkaBojkovické poselství Terryho Foxe
Bojkovice (red) - Pátečního Běhu Terryho Foxe se v Bojkovicích zúčastnily i děti ze sportovní třídy II. mateřské školy v Uherském Hradišti, které minulý týden prožily na letní škole v přírodě v krásném prostředí luhačovické přehrady a hotelu Adamantino. Předškoláčci prožili týden sportovních soutěží, turistických pochodů a her. K nejkrásnějším zážitkům patřila projížďka na jezdeckých koních pozlovické farmy, plavání v hotelovém bazénu a nezbytný táborák s opékáním špekáčků.
Týdenní pobyt dětí vyvrcholil účastí na Běhu Terryho Foxe v Bojkovicích, čímž připsěly na konto Ligy proti rakovině. Děti byly seznámeny s příběhem a poselstvím Terryho Foxe a přes nepřízeň počasí hrdinsky zvládly celou trasu a jako nejmladší účastníci byly překvapením a raritou pro pořadatele i diváky.Ze Záhorovic o Běhu míru

Ať míru zní hlas po celé planetě.... takové poselství bylo předáno formou stuhy sportovcům Běhu míru, kteří dne 14. 5. probíhali naší obcí Záhorovice. Žáci naší školy, kteří netrpělivě očekávali rozestoupeni po celé obci, aby si i oni mohli symbolicky předat hořící pochodeň míru a s krátkým sportovním i tanečním vystoupením společně s mateřskou školou pozdravili účastníky celosvětové akce. O to srdečnější přivítání bylo, že jeden z běžců Jiří Zálesák má maminku rodačku ze zdejší obce. No a jaké by to bylo zastavení, kdyby neochutnali naší záhorovskou kyselku, která jim velice chutnala. Závěrem starosta obce poděkoval všem, kteří se podíleli na krátkém vystoupení a popřál sportovcům zdárné doběhnutí do cíle.
Klára Koudelová, ZŠ ZáhoroviceAKCE x REAKCE
...komu se v penzionu líbí
Celý minulý týden pokračoval velmi silný tlak na kurs koruny. Ve čtvrtek 22. května dosáhl kurs koruny historického minima. Podle jednoho renomovaného finančního ústavu lze s trochou nadsázky říci, že na další vývoj koruny je vhodnější se za současné situace ptát svých poslanců než bankovních specialistů. A jaký ohlas vzbuzuje pokles koruny mezi lidmi?

Dalibor N. (27) - soukromý podnikatel
"Jelikož jsem čerstvě ženatý, padly všechny peníze na zařízení bytu, takže se mé úspory neznehodnotí. Naopak pro mě jako obchodníka bude pád koruny znamenat vyšší tržby."

Alena K. (43) - učitelka.
"Není to dobré. Signalizuje to, že s naší ekonomikou se děje něco nekalého. Já osobně jsem žádné valutové transfery nedělala, protože v naší rodině drží kasu manžel."

Martin S. (53) - technik
"Počítal jsem s tím už dávno. Mám syna vystudovaného ekonoma a po konzultaci s ním jsem převedl většinu úspor na stabilní měnu."

Vladimír (65) - důchodce
"Je to k vzteku. Člověk celý život šetří a pak najednou zjistí, že si utrhoval od pusy zbytečně. Nechci si stěžovat, protože o důchodcích toho bylo napsáno spoustu, ale určitě je to zasáhlo víc než mladé lidi v produktivním věku."

Marta (18) - studentka
"Mě tyto věci vůbec nevzrušují. Peníze, za prvé nemám a za druhé je k životu potřebuji minimálně. Spíš mě zajímá, kdy přestanou kouřit komíny, kdy se zruší jaderné elektrárny a jiné věci, které ničí naši přírodu a zdraví. Proto tyto drobnosti víceméně ignoruji."

Pavel S. (42) - bankovní úředník
"Dal jsem na radu našich finančních analytiků a proměnil své úspory na německé marky. Nějaké šílenství v bance k vidění nebylo, ale větší provoz jsem zaregistroval. Nyní se opět vše navrátilo do normálních kolejí.

Radka (21) - sekretářka
"Částka, kterou disponuji, je tak zanedbatelná, že mně nestojí zato podléhat panice a stát frontu ve směnárnách. Jinak je pokles koruny určitě pro mnohé podnikatele nepříjemný, ale já věřím vládě, že situaci ustojí."

Petr M. (33) - číšník
"V současné době jsem tady na dovolené, jelikož pracuji v zahraničí. Propad naší měny mě tak moc nezasáhl, protože dostávám výplatu v #tvrdé měně a všechny našetřené koruny padly na dostavbu rodinného domu."

Zdeněk (38) - lékař
"Z pohledu lékaře to zkomplikuje život jak nám, tak i pacientům. Situace ve zdravotnictví je dost složitá a depozita spolu s poklesem koruny ji ještě ztížila. Drahé zahraniční přístroje budou ještě dražší, stejně tak zdravotnický materiál a ostatní pomůcky. Nezbývá než se více orientovat na domácí výrobky."ZAHRADA MORAVY ď97
Staré Město (epi) - Jubilejní pátá všeobecná výstava Zahrada Moravy ď97 se uskuteční ve dnech 20. - 22. 6. 1997 v areálu Střední zemědělské školy ve St. Městě. Výstava je otevřena všem oborům podnikání s vazbou na regiony Uh. Hradiště, Zlín, Hodonín, Kroměříž a nejbližší okolí. Vystavovaný sortiment prezentuje obory obchodu, stavebnictví, malé zemědělské mechanizace, potravinářství, zemědělské výroby a jiné. Významné místo je ponecháno vybavení pro malé a střední podnikatele a živnostníky. Po celé tři dny bude pro veřejnost přístupný areál školy i s interiérem, kde si mohou návštěvníci mimo obchodních aktivit též prohlédnout vybavení školy včetně učeben s výpočetní technikou. Kromě studijní náplně jsou zde k vidění i další specifika související s ojedinělými obory této školy, jako jsou sbírka vycpanin, živé exponáty chované po sokolnicku a ve voliéře, skleník, arboretum, ukázková políčka a jiné zajímavosti. Pro zpříjemnění výstavních dnů je připraven rozmanitý program.
Můžete se podívat na jezdeckou soutěž, výcvik služebních psů, módní přehlídku. Pro ty nejmenší je připraven dětský koutek s kolotočem. Velkou popularitu si získalo vystoupení leteckých modelářů, umění sokolníků a myslivců, rybářů, seskok parašutistů i názorná ukázka použití hasební techniky. Mnozí si zde poprvé zarajtují na koni a hlavně děti zde uvidí většinou poprvé na vlastní oči živá hospodářská zvířata. Atraktivním bodem se stane start vzducholodi. Na své si přijdou i labužníci, a to zejména u venkovních grilů, piva či vínka. K poslechu bude hrát cimbálka a dechová hudba. V předchozích letech přilákala Zahrada na šedesát vystavovatelů a svým programem uspokojila tisíce návštěvníků, kteří si sem přišli nakoupit, prodat, pobavit se anebo se prostě pokochat pohledem na malebné okolí zdejší školy, která je posazena do udržovaného parku s arboretem.
Pátá jubilejní výstava se jistě stane opět příjemným zážitkem pro všechny návštěvníky. Střední zemědělská a rodinná škola ve Starém Městě přeje všem šťastnou volbu při nákupech a ničím nerušenou zábavu.POLICEJNÍ TÝDENÍK
JEDEN MÁLEM NEPŘEŽIL
28. 5. v 15.00 hod. bylo zadrženo 5 osob Srbské republiky a 2 osoby z Palestiny, kteří překročili st. hranici se SR do ČR mimo hraniční přechod. Jeden ze zadržených Palestinců, roč. 77, musel být převezen rychlou zdr. pomocí do nemocnice v Uh. Hradišti na interní oddělení pro celkové vyčerpání a zhoršení zdr. stavu. Ostatní byli předáni ref. cizinecké policie.

CHYTILI PODVODNÍKA
Policisté OPP Uh. Hradiště zjistili pachatele tr. činu podvodu, 37 letého S. B. ze St. Města, který již v měsíci únoru 1993 si vypůjčil finanční částku 13 000,- Kč za účelem podnikání od druhého spoluobčana, kterou však použil pro svoji potřebu a odmítá tuto částku vrátit.

VYKRADLI FORDA
Dne 26.5. v době od 15.00 hod. do 19.00 hod. vnikl neznámý pachatel do zaparkovaného OA zn. Ford Taunus na ulici Františkánská v Uh. Hradišti, kde po stažení okna z vozidla odcizil černou koženou tašku s osobními doklady a doklady od vozidla, dále rifle, košile a trička včetně dalších oděvů, čímž vznikla majiteli škoda ve výši 13 650,- Kč.

PACHATEL PROŠEL ZDÍ
V době od 21.5. do 27.5. odcizil neznámý pachatel bez použití násilí z uzamčeného pokoje na ubytovně Vlasta v lázních Ostrožská Nová Ves dva cestovní pasy, 2.500,- Kč a 7.000,- korun slovenských dvěma lázeňským hostům ze Slovenska.

POSILOVAL NA CIZÍ ÚČET
Kriminální policie objasnila vloupání do sklepní kóje ve dvou případech v Uh. Brodě v průběhu prosince 1996, kde byl zjištěn nezletilý 14 letý pachatel z Uh. Brodu, který ze sklepa odcizil činku a boxerské rukavice ku škodě majitele ve výši 1.300,- Kč.

ZLODĚJ DALEKO NEDOJEL
V době od 27. do 28.5. odcizil neznámý pachatel v obci Nivnice osobní auto zn. Ford Fiesta, které bylo zaparkováno s klíčky v zapalováni ve dvoře majitele domku, kam pachatel vnikl po přelezení branky a bránu otevřel klíčem ponechaným v zámku. Vozidlo bylo nalezeno následně havarované před obcí Korytná v příkopu.

MĚLI TO BEZ PRÁCE
V době od 5.5. do 6.5. odcizil neznámý pachatel v obci Polešovice v místě zv. Dolní les natěženou kulatinu dřeva II. třídy - Jasanu v množství 20,2 m3, čímž způsobil majiteli Singulární společnosti Polešovice škodu ve výši 80.000,- Kč.

CHLAPEČEK SE TOULAL
Dne 28.5. v 13.40 hodin bylo oznámeno z nemocnice v UH. Hradišti, že z krčního oddělení pohřešují nezletilého pacienta - chlapce ve věku 4 let, který byl na uvedeném oddělení hospitalizován. Byla provedena bezprostřední pátrací akce za účasti 27 policistů, při které byl chlapec nalezen nezraněn na plicním oddělení nemocnice ve vzdálenosti asi 100 metrů od krčního oddělení.www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund