Číslo: 23
09.06.1997
Článků: 41

Titulní
Uherskohradišťsko
Ze
Kultura
Pro
Pošta
Horoskop
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Obec jako vymalovaná
Přesvědčivé výsledky
Bakalářský titul
Sportovní kurz gymnázia v Itálii (aneb Jaro 97)
AKCE x REAKCE
PRVNÍ ANGLICKÝ DIVADELNÍ FESTIVAL NA JIŽNÍ MORAVĚ
Bylo, stále je a vždy bude, co slavit
POLICEJNÍ TÝDENÍK

Obec jako vymalovaná
Tupesy (epin ) - Je to typický příklad vesnice, ve které osobní zájmy ustupují obecnímu blahu, a nejen v současnosti.
Bývalý starosta obce Vladimír Novák i současný Alois Šarata jsou toho příkladem. Zvelebování obce začalo ještě v dobách totalitních, kdy byla v polovině 80tých let postavena, v rámci akce "Z", tělocvična. Je to zařízení víceúčelové a podle slov současného pana starosty je plně vytížena nejen sportovci, ale pořádají se zde různé kulturní a politické akce jako například hodová zábava nebo košt vína.
Kromě tupeské keramiky, je chloubou obce také škola, která byla zrekonstruována v rekordně krátkém čase za necelého půl roku. Školní komplex tvoří jídelna a mateřská školka, která v příštím roce oslaví třicet let své existence. Jak jsme se dověděli od pana starosty Aloise Šaraty, v době rekonstrukce probíhala výuka v provizorních prostorech obecního úřadu a hasičské zbrojnice.
Co říci závěrem? Snad jen, že v Tupesích se iniciativě meze nekladou.Přesvědčivé výsledky
Nationale-Nederlanden životní pojišťovna
Dne 1. 6. 1997 oslavila holandská společnost Nationale-Nederlanden životní pojišťovna pět let svého úspěšného působení na českém trhu. Během své pětileté činnosti byla Nationale-Nederlanden životní pojišťovna nejúspěšnější zahraniční pojišťovnou. Tohoto významného postavení dosáhla díky kvalitní nabídce pojišťovacích produktů, kterých je v současné době jedenáct, široké nabídce různých typů připojištění a díky profesionální práci svých pojišťovacích poradců.
Nationale-Nederlanden zahájila svou činnost 1. 6. 1992 jako organizační složka jedné z největších holandských pojišťovacích společností, která je členem silné finanční skupiny ING Group. Hlavním úkolem po vstupu na český pojistný trh bylo vybudovat rozsáhlou síť pojišťovacích poradců tak, aby byla zabezpečena nabídka životního pojištění na celém území republiky. Během prvního roku bylo založeno pět agentur - v Českých Budějovicích, Plzni, Brně a dvě agentury v Praze. Společnost získala 4000 klientů a její služby zprostředkovávalo celkem 80 pojišťovacích poradců.
Nationale-Nederlanden životní pojišťovna dosáhla za pět let své existence významného postavení, které nejlépe dokumentuje její rostoucí podíl na pojišťovacím trhu. Podle objemu předepsaného pojistného za rok 1996, jehož výše dosáhla 1,839 miliardy Kč, je třetí největší pojišťovnou na kompozitním trhu v České republice s 4,41% podílem na trhu. V oblasti životního pojištění patří s 16,74% podílem na druhé místo. Na těchto výsledcích společnosti se v současné době podílí sedmnáct agentur, tři samostatné obchodní skupiny a více než 1160 pojišťovacích poradců. Počet klientů společnosti dosahuje téměř 130 000.
#Základem pevného postavení, které si Nationale-Nederlanden životní pojišťovna v České republice vybudovala, je propracovaný systém pravidelných kontaktů s klientem využívaný v řadě zemí na celém světě a více než stopadesátiletá zkušenost v oblasti pojišťovacích a finančních služeb, uvedl Herman Touw, generální ředitel ING Financial Service International. #Potřebnou jistotu klientům dává jak finanční síla mateřské společnosti v Holandsku, tak vytvořené rezervy ve výši několika miliard korun, dodává Herman Touw.
(Plac. inz.)Bakalářský titul
Uherské Hradiště - Kunovice - Přímo v srdci slováckého regionu se povedla nevídaná věc. Evropský polytechnický institut v Kunovicích je nyní první soukromou institucí neuniversitního typu v Evropské unii, která smí udělovat neuniversitní vysokoškolský titul, titul bakalář.
Vyšší odborné škole Kunovice se povedlo do praxe zavést systém vyššího vzdělání, který bude pokračovat na vyšším stupni 4. rokem v rámci Evropského polytechnického institutu založených na národních certifikátech (National Certificate), který student dostává po dvou letech studia a národních diplomech (National Diploma) po třetím roce studia. Tento systém na VOŠ funguje od roku 1995 a od školního roku 1997/98 bude, díky pochopení, pomoci a spolupráci RTC Sligo a NCEA Dublin, otevřen na EPI s.r.o. první bakalářský ročník, do kterého mohou vstoupit držitelé národního diplomu (po 3. roce studia). Titul, který absolventi obdrží, bude znít Bachelor of Business Studies (BBS) - Bakalář obchodních studií a náplní studia jsou předměty ( obchodní politika, management, právo EU, obchodní právo, řízení lidských zdrojů ...), jejichž obsah se víceméně shoduje s obsahem předmětů vyučovaných na školách obdobného typu v Irsku a universitách v České republice.
Jak prohlásili členové evaluační komise, VOŠ Kunovice by mohla požádat o zařazení do Guinessovy knihy rekordů díky faktu, že NCEA Dublin, která tato studia schvaluje, ještě nikdy neschválila bakalářský ročník jeden kalendářní rok po schválení ročníku národního diplomu. Takový proces trvá obvykle čtyři až pět let po schválení ročníku národního diplomu.
V České republice existují další čtyři vyšší odborné školy, které usilují o zavedení tohoto systému, a kterým může VOŠ Kunovice se svým EPI sloužit jako model.
Dipl. Ing. Oldřich Kratochvíl, generální ředitelSportovní kurz gymnázia v Itálii (aneb Jaro 97)

Dalo by se říct, že celá tato akce vypukla už 14 dní před odjezdem, kdy starostlivé maminky běhaly po obchodech, sháněly jídlo a ten nejúčinnější opalovací krém s opravdu vysokým UV filtrem. Jak přišla sobota, maminky upekly svým ratolestem buchty a zkontrolovaly, jestli si nic nezapoměly. U autobusu se sešli nejen studenti, ale také celé zástupy rodičů, od sourozenců až po babičky. Pan profesor Jaroš, který mimochodem celou akci zorganizoval, přepočítal studenty a vyjelo se.
Loučení se samozřejmě neobešlo bez slz.
Po dlouhé cestě se konečně objevilo dlouho očekávané místo SAN FRANCESCO VILLAGGIO. Tak jsme si navzájem vystřídali chatky se studenty, kteří zde byli v prvním turnusu. Zatímco naše oči se leskly a zářily štěstím, jejich oči byly smutné a bez radosti. Kurz byl oficiálně zahájen asi 2 hodiny po příjezdu k moři. Mnozí ze studentů viděli moře poprvé, takže jejich nadšení bylo dvojnásobné. Po přehlídce kempu následovaly sportovní činnosti. Velmi oblíbený byl plážový volejbal. Jinak se hrál tenis, basketbal, fotbal, házená, cvičil se aerobic a tančily se latinskoamerické tance. Konaly se také výlety, např. na kolech do městečka Caorle nebo Jesola. Dalším překrásným zážitkem byly Benátky. I když pršelo, přesto se bylo na co dívat. A večery? Nejen dny byly kouzelné. Kemp žil i kulturním životem. V podvečer nechyběla ani kytara a zpěv českých študáků, který přilákal nejednoho cizince. Takže jsme se zdokonalili i v cizích jazycích.
Týden uběhl jako voda. rozloučili jsme se s mořem a se slzami v očích opustili to nejnádhernější, nejkouzelnější a nejbáječnější místo na světě.
Snad zase za rok...
studenti III.C, Gymnázium UHAKCE x REAKCE
Jsem překvapen
Ano, jsem překvapen tím, co nyní provádí někteří moji spoluobčané. Cožpak mají tak krátkou paměť? Předpokládám, že svobodné chování a rozhodování občana v demokratické společnosti je zcela legitimní a spíše, řekl bych, žádoucí. Má ovšem šanci občan, který nemá čas pravidelně sledovat dění na politické scéně, si udělat objektivní názor? Při zběžném sledování novin, televize a ostatních medií, se ocitá pod obrovským tlakem Miloše Zemana. Slova, kterých používá, hlava nehlava útočí proti vládě a všemu, co má něco společného s ODS, potažmo s premiérem Václavem Klausem.
Často jsou prezentovány v mediích, která tímto chtějí dokázat svou #demokratičnost, zasvěcené komentáře soudruhů Grebeníčka a Ransdorfa. Komunisté by se za padesátiletou všeobecnou devastaci měli padesát let omlouvat a každý den děkovat za to, že unikli spravedlivému trestu.
V současné době plete nejvíce hlavu všem občanům předseda KDU - ČSL Josef Lux. Ten své rétorické umění dovedl do takové dokonalosti, že v jedné větě odpoví na položenou otázku ano i ne.
Korunu všem nasadil předseda senátu Petr Pithart. Požadoval po vládě prohlášení, které pravdivě pojmenuje chyby a současný stav. Ihned po vystoupení premiéra se v televizi prezentoval názorem, že prohlášení je odpovídající současnému stavu, ale Klaus je nedůvěryhodný. Podle mě, je nedůvěryhodný on. Je opravdu ve světě ojedinělé, aby politik hlasoval v parlamentu pro sebe a jeho hlas byl rozhodující!?
Má to tedy občan těžké? Nemá. Stačí jen vzít rozum do hrsti. Je hospodářská krize? Stačí si jen porovnat svou kupní sílu ve vztahu k množství a sortimentu a další změny se stavem před deseti lety. Mohu věřit koruně? I přes pokles koruny je v současné době naše měna stabilizovaná a nachází se v bývalém fluktuačním pásmu i po jeho zrušení. Miloš Zeman hodlá vyslovit nedůvěru vládě. Má na to ústavní právo, ale zároveň by měl národu sdělit, že pokud chce uspět, musí se spojit mimo jiné s komunisty a republikány. Pevně věřím, že se mu to nepovede a náš občan tak krátkou paměť jistě nemá, aby zapoměl, co znamená komunistická diktatura.
31. 5. 1997 Ing. Karel Taft, (redakčně kráceno)PRVNÍ ANGLICKÝ DIVADELNÍ FESTIVAL NA JIŽNÍ MORAVĚ
Uh. Hradiště (LeS) - Dva učitelé angličtiny, kteří pocházejí z Anglie a nyní učí na Jižní Moravě, se domnívají, že vyučování anglického jazyku je něco víc než pouhé čtení z knihy ve třídě a že angličtina může být skutečná legrace.
Jejich láska k divadlu je přivedla k myšlence, využít divadla v hodinách angličtiny jako pomůcky při rozvoji přirozeného používání anglického jazyka.
Anne Marie Schlutz, učitelka na základní škole Unesco v Uherském Hradišti a novinář-fotograf Keith Painter, učitel na Gymnáziu v Kroměříži, žijící v Podolí, nastudovali s několika studenty krátké divadelní hry, které uvedli nedávno na Festivale Class Acts v Praze.
Celonárodní festival, který sponzoruje charitativní organizace #Open Door, podporuje využití dramatu ve výuce obou jazyků, angličtiny i češtiny.
Na základě jejich úspěchů se rozhodli spojit své síly a uspořádat první Anglický divadelní festival v Klubu kultury v Uherském Hradišti dne 11. června 1997.
Festival začne v 8.30 divadelním seminářem, který povede profesor John Heckel, profesionální americký režisér, působící letos na Karlově univerzitě, a Leah Gaffen, učitelka dramatu a organizátorka pražského festivalu. Studenti mohou zhlédnout dvouhodinovou přehlídku krátkých her a hudby v podání studentů základních a středních škol v režii svých učitelů.
Po polední přestávce - velkém pikniku - bude následovat více zábavy s divadlem a seminář #hereckého řemesla. Festival skončí okolo druhé hodiny.
#Doufáme, že se přijde podívat hodně žáků a studentů a uvidí, co je možné ve výuce dělat a o co by se mohli také pokusit, řekla Anne Marie.
Keith dodal: #Tento rok chceme ukázat studentům, co učitelé a studenti umějí a příští rok můžeme organizovat celodenní program pro školy z celé jižní Moravy. Také doufáme, že najdeme sponzory, abychom mohli pravidelně navštěvovat školy, pořádat seminář, pomáhat učitelům a studentům s jejich divadelními hrami, s jazykovými problémy a také abychom mohli organizovat větší festival v příštím roce.
Celá akce je letos sponzorována Klubem kultury a Class Acts a vstupenka je v ceně 10 Kč. Žádáme návštěvníky, aby si přinesli s sebou svačinku. Fotografování je možné kdykoliv, vyjma představení.Bylo, stále je a vždy bude, co slavit
Oslava Mezinárodního dne dětí je vždy jakýmsi mementem k tomu nejdůležitějšímu, k výchově dětí. Jde především o to připomenout si nejvyšší metu lidství, připomenout si nutnost trvalé péče o dobrou výchovu našich dětí. Ať chceme či ne, máme my, dospělí u dětí dominantní postavení. Vidí v nás své vzory a s kočičí lehkostí se snaží nás napodobovat, ať v dobrém, tak i žel ve špatném. Dávat dětem špatný příklad je přímo zločinné.
Vést děti k lásce, skromnosti, čestnosti, poctivosti, prostě k dobru, by bez okázalosti, ale s rozhodností mělo být nejvyšším občanským kriteriem. Myslím, že když se podíváme na proběhlé oslavy letošního Dne Dětí z tohoto hlediska, můžeme být optimisté. Měl jsem možnost být účastníkem těchto oslav v obci Kněžpole. Iniciátorem oslav byl sbor dobrovolných hasičů a byly to hezké oslavy. Byly záležitostí celé obce. Vím, že také jinde proběhly obdobné oslavy.
To by mělo být impulzem, aby veřejně nejen v obci, ale také v okresních sdělovacích prostředcích bylo organizátorům těchto akcí veřejně poděkováno. Měl by se najít dostatek korespondentů, kteří by tato okresní media informovali a samozřějmě, aby tato media dala dostatek prostoru ke kladnému hodnocení péče o děti.
Trvale bude platit, že v dětech je národ věčný.
Míra RašticaPOLICEJNÍ TÝDENÍK
Kam bude volat ?
Dne 6.6.1997 odcizil neznámý pachatel v prodejně ANVA Kunovice 4 ks mobilních telefonů v celkové hodnotě 66.361,- Kč.

Mladistvý vyděrač
Šetřením bylo zjištěno, že od listopadu 1996 do února 1997 pod pohrůžkou násilí, a též násilím samotným, nutil mladistvý M.G. z Bojkovic mladistvého M.R. rovněž z Bojkovic k vydání peněz a cigaret.

Nadával policistům
Dne 22.5.1997 se dopustil M.K. výtržnictví tím, že v restauraci na Lapači v Uh. Brodě slovně vulgárními výrazy urážel hlídku Městské policie.

Porvali se v bufetu
Výtržnictví se dopustili K.J., T.D. a B.P. z Nivnice tím, že fyzicky napadli dalšího hosta v bufetu U Karla v Uh. Brodu, kterému způsobili zranění.

Vyštípal dveře
Dne 2.1.1997 bylo zjištěno vloupání neznámým pachatelem do rekreační chaty v oblasti Břestek, kdy tento krumpáčem vyštípal vchodové dveře do chaty, ze které odcizil boty a různé potraviny. Způsobená škoda 2.000 Kč ke škodě R. Ř. z Uh. Hradiště.

Pachatel známý
Dne 31.5.1997 bylo zjištěno vloupání do chaty v katastru obce Korytná, kdy neznámý pachatel po vypáčení okenice a rozbití okna odcizil různé věci v hodnotě 12.600 Kč ke škodě B.Š. z Brna. Šetřením orgánů policie byl jako pachatel zjištěn F.V. z Korytné.

V době od 31.5.1997 do 5.6.1997 bylo na okrese Uh. Hradiště:

	Dopravních nehod celkem: 36
	Celková škoda          : 693.500 Kč
	S následky lehkými     : 5 osobwww.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund