Číslo: 26
30.06.1997
Článků: 34

Titulní
Uherskohradišťsko
Ze
Kultura
Pro
Pošta
Horoskop
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


TV Nova se zase předvedla
Zahrada Moravy 97
Nová prodejna se sportovním zbožím
Zeměpisný a jazykový kurz gymnázia v Rakousku
AKCE x REAKCE
POLICEJNÍ TÝDENÍK

TV Nova se zase předvedla
Po zhlédnutí pořadu TV NOVA #Na vlastní oči odvysílaného dne 24. 6. jsme byli jako aktéři celé akce zaskočeni způsobem, jakým byla uvedena zpráva o této události.
V reportáži byl divákovi podán zcela negativní a téměř nepravdivý pohled na celou soutěž. Divák musel být zákonitě uveden v dilema, o co vlastně šlo. Je až zarážející, jak senzacechtivá TV Nova dovede vytvořit z jinak úspěšné akce bulvární šot. Proto bychom rádi uvedli celou situaci na pravou míru.
Jako novomanželé jsme se přihlásili do soutěže #Hnízdečko lásky pořádané zlínským Hit Rádiem Publikum s cílem vyzkoušet si náš vztah v tomto neobvyklém dobrodružství a rovněž s vidinou finančně zajímavé odměny. Důvodem našeho vstupu do soutěže nebyla, jak prezentuje TV Nova, tíživá ekonomická situace, kdy jsme byli postaveni téměř do role obětí, které jsou ochotny podstoupit cokoli pro #kus sektorového nábytku. Z pořadu vůbec nevyplynulo, že 12 dní strávených za výlohou obchodního domu bylo honorováno výběrem nábytku a vybavením domácnosti v hodnotě 150 000 Kč.
Pobyt ve výloze probíhal až neuvěřitelně bez problémů. Za výbornou lze označit i spolupráci s Rádiem Publikum, které zajistilo všechny nutné podmínky k úspěšnému průběhu. Nálada nikdy neklesala pod bod mrazu, ba naopak jsme oplývali humorem a optimismem, což mohou určitě potvrdit posluchači na základě živých vstupů do vysílání. Nikdy jsme se nedostali do rozporů a téměř nepocítili vliv stresu, i když nepopíráme celkovou náročnost soutěže. Omezenost pohybu a nedostatek vzduchu jsme pocítili v každém případě, to se však neodrazilo na našem kladném vztahu k celé soutěži. Proto považujeme úvodní komentář redaktora Radka Johna ve smyslu #smutných hrdinů za neopodstatněný. Častou otázkou, a to nejen redaktorů Novy, bylo, zdali nám nevadí pohledy kolemjdoucích a zdali jsme ochotni se veřejně prezentovat. Myslíme si, že základní podmínkou pro účast v soutěži tohoto typu je právě přítomnost této vlastnosti.
Proto nespatřujeme v tomto případě na našem jednání nic neobvyklého a přirovnání k termínu #exhibicionizmus považujeme za absurdní. Pro ten má slovník jednoznačný výklad. Otázky redaktorky Novy byly zaměřeny právě a jen k tomuto tématu. Během přítomnosti štábu Novy jsme vycítili silnou averzi vůči akci, což se odrazilo v konečném výsledku. Zastáváme názor, že bylo zneužito odpovědí podle již předem připraveného scénáře, a to vytrháním z kontextu a účelovým seřazením. Rozhovory byly natáčeny ve zcela jiném duchu, než vyznělo z celého pořadu. Bylo použito lží a polopravd, z nichž za nejhorší považujeme označení všech dotazů vhozených do schránky před výlohou jako #oplzlých. Tímto Nova degradovala naprostou většinu povzbudivých přání a vzkazů zaslaných od příznivců. Našly se i vzkazy nehodné uveřejnění, těch však byla naprostá menšina. Převážná část z nich pocházela od nočních návštěvníků, úrovně jim odpovídající.
Z výlohy si odnášíme vzpomínky plné zážitků a dojmů, dokonce i trochu nostalgie z nevšední akce. Těší nás, že jsme to byli právě my, kdo se této akce mohl zúčastnit a tyto pocity jsme vyjadřovali i na kameru. Bohužel však bylo častým jevem, že nám odpovědi v reportáži Novy byly určeny. Nyní poznáváme jejich souvislost s připraveným scénářem.
Samozřejmě, že se najde část veřejnosti, která souhlasí s postojem TV Nova. Nás však mrzí, že princip objektivity a serióznosti byl zneužit v neprospěch nás a rovněž Hit Rádia Publikum, které se k této akci postavilo naprosto seriózně. Můžeme tedy ještě věřit reportážím TV Nova?
Manželé EsterkoviZahrada Moravy 97
Staré Město (red) - Deštivé počasí provázelo den zahájení prodejní a výstavní akce Zahrada Moravy 97, která již popáté otevřela své brány, a to v pátek 20. června. Naštěstí už od soboty rána svítilo sluníčko, neděle také vydržela a do Střední zemědělské školy a rodinné školy ve Starém Městě proudily davy lidé. Nadace školy tak dostala jakousi satisfakci za páteční uplakaný den. Do neděle večera zhlédlo akci na 7 000 návštěvníků všech věkových kategorií a vystavovalo na sto vystavovatelů.
K mání byl sortiment různých výrobků ze stavebnictví, malé zemědělské mechanizace, potravinářství, zemědělské výroby a další. Významné místo bylo jako vždy ponecháno malým a středním podnikatelům a živnostníkům. Prostory školy a přilehlé okolí vyplnily různé firmy, které dovedly své zboží nejenom náležitě předvést, ale většinou prodávaly i s výstavními slevami.
Pestrý program zaujal jak ty nejmenší, tak i starší. Kolotoče a atrakce s tím spojené, exponáty živých i vycpaných zvířat, westernové ukázky, umění sokolníků, myslivců, rybářů, výcvik služebních psů, ukázky hasební techniky, módní přehlídky a jiné, nechybělo ani vypuštění horkovzdušného balonu s posádkou. Odborníci ocenili ochutnávku vín, z nichž zvláště žádané byly vzorky archivních vín z Bzenecka a Strážnicka. Budoucí studenti využívali jedinečné možnosti prohlédnout si střední zemědělskou školu a rodinnou školu, jež v předchozím roce oslavila své třicáté páté výročí. Po celou dobu výstavy dokreslovala dobrou náladu Velehradská cimbálová muzika a dechová Staroměstská muzika.
Spokojení návštěvníci opouštěli výstavu v neděli večer až po plánovaném ukončení.Nová prodejna se sportovním zbožím

UH. HRADIŠTĚ - Na Zelném trhu byla v těchto dnech otevřena nová prodejna se sportovním zbožím Intersport, jejímž zřizovatelem je firma Červinka. Ve velmi vkusném prostředí, s příjemným a ochotným personálem, si můžete vybrat ze širokého sortimentu zboží předních světových značek, jako jsou například adidas, umbro, puma, reebok nebo speedo. Pokud navštívíte tuto nově otevřenou prodejnu, určitě neodejdete s prázdnou.
Na snímku je zachycen majitel firmy Červinka, pan Jiří Červinka, spolu s jednou se svých zaměstnankyň.
Foto: SuPZeměpisný a jazykový kurz gymnázia v Rakousku
Je neděle 15. června a již okolo čtvrt na osm, kdy všichni #chytří lidé ještě mají půlnoc, v tuhle hodinu nastupuje na čtyřicet studentů Gymnázia v Uherském Hradišti do staré dobré karosy. Nejprve jsme jako jediný klad tohoto zeměpisného a jazykového kurzu, vedeného prof. Jarošovou a prof. Karafiátovou, viděli nečekaně předčasný únik ze školy.
Ale již zastávka ve Vídni, kde jsme viděli tolik, co jsme nečekali ani za celé čtyři dny, či klášter Melk v Dolním Rakousku, který je považován za nejvelkolepější dílo baroka v Rakousku, a pozdější informační zastávky u rozsáhlých jezer, které jsou pro tuhle oblast solné komory tak charakteristické, nás ohromily a unavily množstvím dojmů a informací, že se první noc strávenou ve skautském táboře u jezera Mattsee, nemohly konat žádné #akce, oslavující únik z domova, protože každý, kdo se jen dotkl postele, v ten moment spal.
A bylo tu pondělí. V sedm hodin budíček, do osmi jsme měli být po snídani, mít jídlo přichystané na celý den a čekat venku poblíž autobusu. Ani druhý den našeho kurzu rozhodně nebyl nenaplněný. Nejprve jsme jeli do Německa, do města Berchtesgadenu ležícího na břehu jezera K”nigsee. Vznešené vrcholky Alp, tyčící se všude okolo, byly pro člověka #nížinného typu něčím novým a určitým způsobem posvátným.
Tím ale pondělní program neskončil, protože byla pro nás připravena prohlídka Salzburgu: botanická zahrada, zámecká kaple, sídlo starosty, houpající se most přes Salzach, Obilná ulička s rodným domem W. A. Mozarta, Rezidenční náměstí se zvonkohrou, která každý den v určitou hodinu hraje nějakou skladbu W. A. Mozarta, Dóm sv. Ruperta, hřbitov, pevnost, aj.
Zpět do tábora jsme se vrátili až ve večerních hodinách, uvařili si večeři, poseděli spolu s mladými Američany, kteří se zde snažili naučit německy u táboráku, takže naše jazykové znalosti se prohloubily.
Ani v úterý jsme se nenudili. Hlavní atrakcí třetího dne v Rakousku byla návštěva městečka Hallstatt, spojená s exkurzí do solných dolů. Nejdříve nás oblékli do šatů (asi hornických, ale vypadali jsme jako skřítci v těch zelených, červených a hnědých oblečcích), potom jsme jeli asi 350 metrů roztomilým vláčkem. Dodali nám informace o zpracování soli, dále jsme viděli jezero tak čisté, že obraz #stropu na hladině byl téměř dokonalý, chvíli jsme procházeli šachtami, párkrát se svezli po báječné skluzavce. Ke konci nás ven vyvezl zase náš roztomilý vláček. Takže Hallstatt a městečko St. Gilgen s rodným domem matky a sestry W. A. Mozarta, to byl #zničující program třetího dne.
Přišla středa 18. června a na nás pomalu začala doléhat únava. Naštěstí byl na programu pouze Linec, průmyslové středisko Rakouska. Čekala nás cesta domů přes jižní Čechy, nejprve ale celnici v Dolním Dvořišti.
Skvělé bylo, že jsme si klidně mohli nechat pasy doma, či #převézt tunu kokainu, protože celníci se o nás vůbec nestarali.
Domů nám chybělo ještě něco kilometrů, ale nuda nebyla. Dvě skupinky se předbíhaly ve zpěvu (každá zpívala něco jiného). Domů jsme přijeli ještě za světla. Byli jsme sice unavení, ale tohle nebyl ten pravý důvod, proč se nám nechtělo vysedat. Nikdo z nás nechtěl přijít o tu skvělou atmosféru, která nás obklopovala, ani o lidi, se kterými jsme toho tolik prožili a získali na tomto kurzu mnoho informací, které pak jistě využijeme v hodinách zeměpisu.
Účastníci kurzu, studenti I. A, B, II. A, III. A, TAKCE x REAKCE
Co tě nepálí, nehas?!
Je poněkud trpkou ironií doby, že opasky si musejí utahovat zpravidla lidé, kteří za vzniklou situaci mohou pramálo, zatímco osoby odpovědné vyváznou většinou (alespoň v našich zeměpisných šířkách) se #zdravou kůží. Ostatně už Karel Havlíček Borovský věděl, že i když na ledě upadne pán, nohu si za něj zláme sedlák. Zlomenin u nás (ne)utěšeně přibývá, neboť mnozí funkcionáři sebou řežou o led hlava nehlava.
Jednoho dne (jako v tom slavném filmovém hororu - v pátek třináctého), jsem si všiml, že pouliční osvětlení v naší městské části svítí, přestože byly dvě hodiny odpoledne a božího světla bylo dostatek. Pomyslel jsem si, že pravděpodobně pracovníci Technických služeb svítili přes den i v sobotu. #Oprava je zřejmě komplikovaná, uklidňoval jsem se , #a protáhla se chlapcům do druhého dne." Červíček pochybnosti ve mně však již hlodal. Definitivním impulsem mi bylo zjištění, že světla svítí i v neděli ráno! #Tak to už jistě nebude žádnou opravou, řekl jsem si a vyhledal telefonní číslo Technických služeb. Paní na dispečinku se táži, zda jí někdo hlásil, že v několika ulicích svítí již (minimálně) třetí den bez přestávky pouliční osvětlení. Řekla mi, že ne, ale že TSM mají na starosti pouze opravy a že vypínání osvětlení zajišťují energetici (rozuměj Jihomoravská energetika, a.s.). Jejich telefonní číslo však nezná! Proč taky?! Telefonní číslo prosperující akciové společnosti jsem tedy vyhledal sám a volal.
Muž na druhém konci mne rovněž ujistil, že nic hlášeno nemají, ale že pouliční osvětlení opravují TSM a že oni by mohli něco udělat až v případě, že budou mít hlášenou poruchu. Znejistil jsem a počal si uvědomovat, že se v té podivné kooperaci mezi TSM a JME přestávám orientovat. Zoufale jsem tedy muži navrhl, že poruchu tedy hlásím já, neboť po třech dnech (netrvá-li to již déle) nepřetržitého svícení se dá předpokládat porucha časového spínače (či co to je), který světla zapíná a vypíná. Onen muž mne však uzemňuje zcela logickým dotazem: #Jak víte, že je to porucha právě časového spínače? Znejistěl jsem definitivně a poděkoval se slovy, že #tedy ještě jednou zavolám Technickým službám."
Při mém druhém telefonátu paní poněkud změnila tón. Sdělila mi však, že tam teď stejně žádný elektrikář není a že se tudíž celá záležitost vyřeší až v pondělí!
Řeklo by se - drobná, všední epizoda lokálního formátu. Obávám se však, že celá věc je nanejvýš symbolická pro celou naši společnost. Pouliční lampy svítící několik dnů nepřetržitě, nikoho nepálí. Nikdo v tom žádný problém nevidí a vidět ani nechce. Až po nějakém čase se zjistí, že obecní (či jiný) rozpočet je schodkový. Je to podobné, jako když vláda tvrdí, že problémy se zveličují a že se naše ekonomika již odrazila ode dna , a #najednou se přijde na to, že ve státním rozpočtu chybí desítky miliard korun! Je tedy cosi shnilého v naší společnosti (řekl by klasik) a zřejmě toho není málo. A ještě jeden zajímavý aspekt celý případ nesporně skrývá: lidskou lhostejnost, která je tím nejlepším podhoubím pro degeneraci celé společnosti. Ta neustále svítící světla jistě registrovaly desítky, či spíše stovky lidí. Přesto mé nedělní telefonáty byly svého druhu "premiérové.
-uk-POLICEJNÍ TÝDENÍK
Přes hranice bez pasu
- Policisté z pohraničního odd. ve St. Hrozenkově dne 18. 6. kolem 12.00 hodiny zadrželi v katr. obce Pitín 9 osob z Jugoslávie-Kosovo a 7 osob z Iráku. Uvedený den ve 14.50 hodin ve stejném prostoru bylo zadrženo 16 osob z Kosova. Všem zadrženým osobám byla udělena bloková pokuta a byli předáni referátu cizinecké policie ve St. Hrozenkově k dalšímu opatření.

Neznámý kutil
- V době od 19. 6. do 20. 6. odcizil NP z neuzamčené místnosti Speciální školy na Šafaříkově ulici v Uh. Hradišti 2 ks volně odložených el. příklepových vrtaček zn. Bosch v hodnotě Kč 30.000,- ku škodě fy SEP Interiéry Uh. Hradiště.

Povedená dvojice
- V době od 18. 6. do 19. 6. se vloupal NP do rod. domku v obci Tučapy, kam vnikl přes půdu po vytržení okénka, kde dále v přízemí vypáčil dveře z chodby domu. Vloupání provedl v době, kdy se majitel nachází v nemocnici. Věc oznámil jeho bratr z Otrokovic. Šetřením policistů OOP Buchlovice byli zjistěni 59-ti letý pachatel a 50-ti letá občanka z uvedené obce. Škoda bude upřesněna majitelem po návratu z nemocnice.

Loupežné přepadení
Dne 24. 6. kolem 20.55 hodin došlo v obci Bílovice k loupežnému přepadení benzinového čerpadla NP, který byl maskován černou kuklou s otvory pro oči a ústa. Neznámý pachatel namířil na čerpadláře pistoli a požadoval vydání peněz, autoanténu a 40 litrů motorové nafty. Z vedlejšího nákl. vozidla rovněž odcizil 40 litrů mot. nafty. Celková způsobená škoda je Kč 8.970,-.

Rvačka Na Špici
- Dne 22. 6. v 00.15 hodin došlo v restauraci Na Špici ve St. Městě k výtržnosti, které se dopustili v silné opilosti dva občané ruské národnosti z Moldávie a z Ukrajiny, kteří napadli fyzicky 34 letého P.B. ze St. Města, kterému způsobili zranění tváře. Šetřením bylo zjištěno, že se jedná o osoby, které jsou ubytovány na ubytovně fy TRADEX St. Město, kam byl jeden ze zadržených převážen k zjištění totožnosti pro doklady a během převozu v nestřeženém okamžiku třikrát udeřil hlavou do zadního skla a toto na služ. vozidle rozbil, čímž způsobil škodu ve výši Kč 3.000. Bylo zjištěno, že se jedná o 24 letého V.A.A. z Ukrajiny. Druhý pachatel V.C. z Moldávie je ve věku 29 let. Vyšetřovatelem jim bylo sděleno obvinění z tr. činu výtržnictví a dále z tr. činu poškozování cizí věci. Oprávněnost pobytu je předmětem dalšího šetření.

Neúspěšný sebevrah
Dne 22. 6. v 19.45 hodin oznámila na OOP Bojkovice ostraha objektu Zeveta Bojkovice, že uvedeného dne kolem 19.00 hodiny se v garáži firmy TES v uvedeném objektu postřelil z jateční pistole dvakrát do čela 46-ti letý A.J. z Bojkovic, čímž chtěl spáchat sebevraždu. Jmenovaný se nachází na chir. odd. nemocnice v Uh. Hradišti. Příčina pokusu sebevraždy je předmětem dalšího šetření.www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund