Číslo: 34
25.08.1997
Článků: 39

Titulní
Uherskohradišťsko
Ze
Kultura
Pro
Pošta
Horoskop
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


LETNÍ SERVIS V. - Koupaliště Uherské Hradiště
Léto s Oravou - výherce odjel novým autem
Děti ze školky potřebují Vaši pomoc
Je libo krajtu?
AKCE x REAKCE
Z redakční pošty
Výzva občanům k likvidaci odpadů v Uherském Hradišti
Koncert pro Moravu - pozvánka
POLICEJNÍ TÝDENÍK

LETNÍ SERVIS V. - Koupaliště Uherské Hradiště
V dalším tentokráte již pátém díle naší rubriky jsme se vydali na místní koupaliště v Uh. Hradišti, které se nachází v areálu krytého bazénu v příjemném a klidném prostředí. Koupaliště samo o sobě zaplaveno nebylo, ale místa, která postihla voda jsou veřejnosti nepřístupná. Z tohoto důvodu je mimo provoz také golfové hřiště.
Po povodních bylo koupaliště znovu otevřeno 8. srpna, ale návštěvnost je i přes pěkné počasí zatím nízká. Výjimkou byla pouze neděle 17. srpna, kdy koupaliště navštívilo přes 1300 lidí.
V areálu se nachází 2 brouzdaliště, bazén pro plavce, ale i neplavce. Je zde také možnost využít venkovní sprchy.
Otevřeno je po celý týden od deváté hodiny ranní do osmé hod. večerní. Vstupné je pro dospělé 15 Kč a pro děti 8 Kč.
V areálu krytého bazénu lze využít převlékárny, také je zajištěno občerstvení. Úschovna pro osobní věci zde zřízena není, takže si je musíme hlídat sami a nebrat si s sebou žádné cennosti.
Čistota vody je zajištěna pravidelným čištěním a filtrací a každý den se připouští. V současné době se teplota vody pohybuje kolem 21 až 22 stupňů Celsia.Léto s Oravou - výherce odjel novým autem

Šťastný výherce Z. Bárta z Bílé Třemešné přebírá klíče k novému autu od majitele firmy Utah. - Foto: Josef Mikuš
Ostr. Nová Ves (JiV) - Firma Elektro Štěrba jako výhradní dovozce televizorů OVP na český trh organizovala soutěž #Léto s OVP Orava, a to v době od l. 5. do 26. 7.1997. Zúčastnit se mohl každý. První kolo se totiž losovalo z těch, kdo se zúčastnili dotazníkové akce firmy a v druhém kole mohli soutěžit jenom ti, kteří si zakoupili televizor OVP a poslali do soutěže vyplněný kupón. V případě prvním se hrálo o tři televizory OVP, zájezd pro dvě osoby na Malorku a moped Korado, v případě druhém opět o tyto ceny a hlavní cenu - což byl krásný automobil Citroen Saxo l.li. Tuto cenu si šťastný výherce Zdeněk Bárta z Bílé Třemešné - podobně jako ostatní výherci, kteří byli informováni již dopředu - přijel osobně převzít na slavnostní předání cen za přítomnosti novinářů, sponzorů a majitele firmy Elektro Štěrba.Děti ze školky potřebují Vaši pomoc
Uh. Hradiště (Mac) - Soukromá svobodná základní škola ze Staré Tenice a soukromá mateřská škola Domeček se na Vás obrací o pomoc při likvidaci škod.
Mateřská školka obhájila letos projekt Naše MŠ na cestě ke zdraví. Jako první v našem okrese byla začleněna mezi ostatních 26 v České republice. Jelikož jsou obě školy soukromé, potýkají se v současné době se závažnými problémy. Je politováníhodné, že administrativní byrokracie a některá usnesení vlády zabraňují různým organizacím podílet se stejnou mírou na likvidaci škod jak ve státních, tak i soukromých zařízeních. Obracíme se tedy na místa, kde, jak pevně věříme, získáme podporu a pochopení.
Naše zařízení proto uvítají jakoukoliv pomoc. Určitě nám pomohou zásilky v podobě hraček, ručníků, utěrek a učebnic, ale jen těžko bychom je mohli použít v prostorách, které nemají v současné době omítnuté a vymalované zdi a pokrytou podlahu.
Za jakoukoliv materiální a finanční pomoc budeme velmi vděčni.
Věra Olšáková, ředitelka SSZŠJe libo krajtu?
Polešovice (Mac) - V dnešní době je možné už skoro všechno, a tak většinu z nás jistě ani nepřekvapí, že místo domácích mazlíčků - kočky, psi, křečci, andulky - se začínají v domácnostech objevovat různí hadi, plazi a všelijaká jiná havěť. Navštívili jsme tedy Petra Jordána, jehož domácím miláčkem je krajta tmavá. #S chovem hadů jsem začínal zhruba před 5 lety, kdy jsem choval mláďata užovky červené, ale kvůli nedostatku znalostí mi postupem času všechna uhynula, uvedl Petr Jordán. Po uváženém rozhodnutí si pořídil asi 60 cm dlouhé mládě krajty tmavé, jenž je podle jeho vlastních zkušeností na chov poměrně nenáročná. Krajta tmavá - škrtič má svůj domov v Indii a v Thajsku a je řazena mezi největší hady. Je to druh, který není jedovatý a může dosáhnout až 8 m a 1OO kg. V současné době je krajta 3 m dlouhá a váží kolem 22 kg. Krmí se jednou za tři týdny, a to živými mláďaty morčat nebo vynesenými slepicemi, ale nepohrdne ani 2,5 kg králíkem.
#Momentálně je krajta trochu podrážděná, protože se zrovna začíná již podruhé tento rok svlékat," sdělil mi Petr Jordán. Samostatné vysvlékání hadů je závislé na stáří každého jedince.AKCE x REAKCE
Statická bomba v Uh. Hradišti
Město provádí rozsáhlou rekonstrukci objektu Reduty v těsné blízkosti farního kostela, který je přilehlý zejména svojí boční zdí, která do zahájení výkopu plánovaného v těsné blízkosti této zdi do hloubky pět metrů byla do té doby bez statických závad a nevyžadovala ani korunu nákladů na takovou potřebu. Otázku silně zamlžil článek Slováckých novin, když na titulní straně vyšel článek nehodný dobrého jména a zvuku tohoto týdeníku. Reduta nemá nic co dočinění se stabilitou františkánského kostela a co je vůbec nejotřesnější, je konstatování, že olomoucké arcibiskupství využívá této situace k tomu, aby vytřískalo milionový náklad na posílení statiky farního kostela.
Pan šéfredaktor uznal, že koná-li soused takovou stavbu, že ohrožuje stabilitu sousedního farního kostela, je automaticky povinen nahradit všechny škody způsobené neodborným zásahem.
Situaci ještě mnohem silněji zkomplikovala situace, že apokalyptickou povodní, nevídanou v celých dějinách českého národa, došlo k zaplavení celé hluboké a rozlehlé výkopové jámy bez bočních vyztužení larseny a tak podobně.
Na statiku uvedeného místa bude mít vliv rychlost odčerpávání z této jámy, a proto je nezbytné zavolat na místo stavby projektanty a statiky ze ZZN Brno, stavba takové obrovské jámy v prostoru nádvoříčka u kostela, jistě by se dala již v projektu najít s Památkovým úřadem mnohem levnější alternartiva.
Městský úřad by měl bezodkladně požádat o takovou odbornou podporu a starosta města by měl jednáním s redakcí Slováckých novin zajistit okamžitou omluvu za nehoráznost, že v daném případě arcibiskupství olomoucké rabuje nějaký obnos z konta města. To je nevýslovná a hrubá urážka všech věřících občanů nejen města, ale celé diecéze vůbec a představuje to šíření nepravdivé zprávy ve snaze očernit v očích veřejnosti římskokatolickou církev jako takovou.
-jlv-Z redakční pošty

Dvouměsíční dovolená
Uh. Hradiště - Kdo z nás by neuvítal celé dva měsíce dovolené? S povzdechem si ovšem hned každý uvědomí, že to není možné.
A přece. V ČSAD v Uh. Hradišti to možné je. Díky dvouměsíční dovolené je zrušeno hned několik spojů. Automaticky, tak jako každý rok, jsou zrušeny školní autobusy, je logické, že během prázdnin by byly tyto spoje málo vytíženy. Co je však zajímavé, jsou zrušeny i spoje, kterými se ostatní smrtelníci, kteří na svou dovolenou teprve čekají, nebo si ji už užili, dopravují do zaměstnání.
Tak například lidé z Ostr. Nové Vsi - Chylic, kteří to mají daleko na autobusovou zastávku do Ostr. Nové Vsi a ještě dál na zastávku vlakovou, s pracovní dobou od 7.OO hod., řeší v současné době problém, jak se do Uh. Hradiště ráno vůbec dopravit. Autobus, který jim jezdil v 6.32 hod. je totiž zrušen z důvodu dovolené, ten, který jel v 6.37 hod., byl zřízen jako doplňkový spoj, takže taky nejezdí a autobus, který jezdil v 7.OO hod. ráno je #školák, takže pro změnu nejezdí taky. Ale nic není ztraceno, přece jen jede jeden autobusový spoj, a to v 5.45 hod., tzn., že v Uh. Hradišti jsou pracující v 6.OO ráno a mohou tak hodinku v práci ještě dospat, nebo cestovat až v 7.4O hod., s tím, že v práci budou o hodinu později, a tu si musí nadpracovat.
Co k tomu dodat? Nikdo z nás bohužel dva měsíce dovolené nemá a nemají ji ani řidiči zrušených autobusových spojů. Nebylo by tedy možné, aby se tito v čerpání svého volna vystřídali tak, aby hlavní spoje byly zachovány?
Problém s dopravou se netýká jen Ostr. Nové Vsi - Chylic, ale i ostatních obcí v našem okrese, kde jiná doprava než autobusová není možná.
KK

Stoprocentní životní prostředí
Vážená redakce, chci Vám napsat o jednom z mnoha případů, kdy bezohlednost radních i těch před nimi a dnešních zbohatlíků doslova ničí život obyvatel.
Jedná se o dům, ve kterém bydlí 18 rodin a taky asi 18 dětí. Je to dům na Zerzavici, který stojí asi 8 m od silnice, kudy projíždí denně tisíce nákladních a osobních vozů.
Za domem jsou dva podniky s nákladní dopravou, která jezdí sem i tam po silnici vzdálené od boku domu asi 2,5 m a ještě navíc je to cesta využívaná majiteli přibližně 50 garáží.
Vrchol všeho je, že podnikatelka, která získala budovu hned za domem, jež je vzdálena asi 11 m od vchodů do domu, buduje vchod do budovy a k tomu parkoviště pro zaměstnance, čímž zabere 5,5 m prostoru a k tomu samozřejmě ještě přibude asi 2,5 m na příjezd.
Na tuto skutečnost odpověděla majitelka, cituji: "Část dvora mi prodal Obecní úřad Staré Město, nevím, co se Vám na tom nelíbí, je jiná doba.
Co na to říká stavební zákon a jak je to vůbec možné něco takového dopustit i v zájmu dětí, které zde bydlí a nemají si kde hrát? Stále se mluví o zdravém životním prostředí a zde se ničí i to málo, co mají.
Ptám se za obyvatele domu a vtírá se mi myšlenka, kolik takové povolení, přímo vražedné, muselo stát. Takové případy by se měly řešit radikálně, nastěhováním bezohledných lidí do těchto bytů, aby si užili zdejšího zdravého prostředí.
Překvapila mě ale velká starost zastupitelů obce St. Město, kteří vynikají pouze rychlostí zvýšení nájemného, jež bylo vyhlášeno televizí, a nájemníci ze zmiňovaného domu získali vyrozumění do 3 dnů. Naopak při povodni na ně zapomněli se zásobami i pitnou vodou.
Pokud by někdo nevěděl, kde se tento dům nachází, je to naproti prodejny ARAVER, vedle Baťova kanálu.
Obyvatelé domuVýzva občanům k likvidaci odpadů v Uherském Hradišti
Opakovaně upozorňujeme občany, že město ukončilo hromadný svoz domovního odpadu ze zatopených částí města dnem 27. 7. 1997. Vyzýváme proto všechny občany, aby veškeré věci zničené povodní odkládali jen na místech k tomu určených, kterými jsou výhradně kontejnery a popelnice. Tímto způsobem ovšem nelze likvidovat stavební suť. Případné požadavky na likvidaci velkoobjemového odpadu je nutno uplatnit individuálně na Technické služby města Uh. Hradiště, Průmyslová 1153 (tel. 0632/553422, 553423, p. Bureš, p. Koukal, pí Nováková) nebo na firmu O.T.R. a.s. se sídlem v areálu TSM Uh. Hradiště (tel. 0632/551728, 556644 - ing. Klíma, p. Létal).
Jakékoliv jiné ukládání odpadu bude postihováno dle platného zákona o odpadech a vyhlášky města Uherské Hradiště o likvidaci domovního odpadu. Dle výše uvedeného zákona může být fyzické osobě uložena pokuta až do výše 1O.OOO,- Kč za odkládání odpadu mimo městem určená místa.Koncert pro Moravu - pozvánka
Uh. Hradiště (JiV) - Pod záštitou prezidenta republiky pana Václava Havla se koná 30. srpna po celý den a večer ve Zlíně na fotbalovém stadionu FC Alfa Zlín velký multimediální benefiční projekt - Koncert pro Moravu. Účelem tohoto projektu je nejenom získat co největší objem finančních prostředků, ale také dát možnost odreagování těžce zkoušené Moravě. V pořadu vystoupí celá špička české a slovenské scény. Akce by se měli zúčastnit členové vlády, poslanci, představitelé církví, nadací, spolků, spisovatelé a další. Z umělců přislíbili účast např. Elán, Petra Janů, Peter Nagy, Marie Rottrová, Fleret, Vlasta Redl, AG Flek, Hradišťan a jiní. Pozváni budou i hrdinové z povodňových akcí - záchranáři, představitelé ČK, Charity, armády, ADRY atd.POLICEJNÍ TÝDENÍK
Zjištění pachatele
Dne 19.8.1997 byl pracovníky kriminální policie Uh. Hradiště zjištěn pachatel trestného činu nedovolená výroba a držení omamných a psychotropních látek a jedů a šíření toxikomanie. Jedná se o P.G. z Prostějova, přechodně bytem Bílovice, který bez povolení pěstoval indické konopí, které dále sušil a upravoval pro kouření.

Vloupání do objektu
Dne 20.8. 1997 se neznámý pachatel po rozbití skleněné výplně okna vloupal do objektu firmy FARAO s. r. o. ve Starém Městě. Z neuzamčeného příručního trezorku odcizil finanční hotovost. Celková způsobená škoda činí 47. OOO,- Kč.

Krádež prstenů v bytě
V době od 8.8 do 19.8. 1997 vnikl neznámý pachatel nezjištěným způsobem bez použití násilí do bytu L.U. v Uh. Hradišti a odcizil předměty ze žlutého kovu - 4 prsteny, řetěz k hodinkám, řetízky s přívěškem, náramek, naušnice a další obdobné předměty. Majitelce způsobil celkovou škodu ve výši 180 tisíc korun.

Krádež telefonního kabelu
V době od 14.8. do 18.8. 1997 bylo neznámým pachatelem mezi obcemi Častkov a Nedachlebice odcizeno 210 m telefonního kabelu TCEPKPFLE 100XNO6 ke škodě firmy Matoušek s.r.o. Zlín. Celková způsobená škoda činí 60 000,- Kč.

Vloupání do garáží
V době od 16.8. do 20.8. 1997 se neznámý pachatel po utržení otvírací kliky vloupal do 4 garáží ve Starém Městě. Ke škodě majitele J. K. odcizil malý motocykl zn. Babeta, svářečku zn. Einhel 140, způsobená škoda činí 20 000,- Kč.

Krádež rezervních kol
Dne 21.8. 1997 oznámil zaměstnanec firmy Auto HM s.r.o. Kunovice, že ve dnech od 15.8. do 20.8. 1997 odcizil neznámý pachatel ze dvora uvedené firmy nezjištěným způsobem ze 3 zaparkovaných vozidel ze zavazadlových prostor kompletní rezervní kola s povinnou výbavou vozu, čímž majitelům vozů způsobil celkovou škodu 25 000,- Kč.www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund